15 травня 2025 року м. Дніпросправа № 280/1003/25
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Семененка Я.В. (доповідач),
суддів: Бишевської Н.А., Добродняк І.Ю.,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Дніпрі апеляційну скаргу ОСОБА_1
на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 17 березня 2025 року (суддя М.С. Лазаренко) у справі № 280/1003/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, у якому просила:
- визнати протиправним дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови у перерахунку пенсії позивачки відповідно до Закону України “Про державну службу»;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області призначити позивачці пенсію за віком відповідно до ст.37 Закону України від 16.12.1993 №3723 “Про державну службу», п.п.10,12 Закону України від 10.12.2015 №889 “Про державну службу» на підставі довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) за № 11-Ф від 24.01.2025 та про складові заробітної плати для призначення пенсії та про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця №12-Ф від 24.01.2025, з часу звернення за перерахунком пенсії, а саме з 29.01.2025.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачка перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області як отримувач пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Позивачка вказує, що первинно їй було призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу». 29.01.2025 позивачка звернулася із заявою через веб-портал Пенсійного фонду України, в якій просила здійснити переведення на пенсію за віком на умовах, визначених Законом України "Про державну службу" з урахуванням довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), однак рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській їй протиправно відмовлено у такому переведенні у зв'язку з недоцільністю.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 17 березня 2025 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Судом першої інстанції зазначено, що позивачка просить суд здійснити перерахунок пенсії на підставі довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) за № 11-Ф від 24.01. та про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця №12-Ф від 24.01.2025.
Фактично позивачка просить здійснити перерахунок пенсії державного службовця, надаючи нові довідки щодо заробітної плати.
Суд звернув увагу, що позивачка помилково не враховує, що проведення перерахунку пенсії державного службовця не передбачено законодавством. Підстави для перерахунку пенсій державних службовців у зв'язку із підвищенням заробітної плати працюючих державних службовців відсутні, оскільки законодавство не регламентує ні права особи на перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною розміру заробітної плати, ні порядок і умови здійснення такого перерахунку.
Суд зазначив, що з урахуванням Рішення Конституційного Суду України 23.12.2022 № 3-р/2022, правове регулювання перерахунку пенсії держслужбовців у майбутньому зазнає змін.
Однак, до врегулювання Верховною Радою України питання перерахунку пенсій, призначених на підставі ст. 37 Закону № 3723-ХІІ, підстав для такого перерахунку немає.
Суд вказав, що підстави для переведення та призначення позивачці пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" з урахуванням нових довідок про розмір заробітної плати відсутні, оскільки чинним законодавством України не передбачено перерахунку пенсій державних службовців у зв'язку із підвищенням заробітної плати працюючих державних службовців.
Отже, позивачці правомірно відмовлено у такому призначенні та перерахунку пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу".
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, позивачка подала апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального та процесуального права, просить рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове рішення про задоволення адміністративного позову.
Обґрунтовуючи вимоги апеляційної скарги, позивачка вказує, що за наявності в особи станом на 01 травня 2016 року певного стажу державної служби, така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону №3723, за умов, які позивачкою дотримано. Зазначає, що вона 29.01.2025 звернулась до пенсійного органу із заявою про перехід з пенсії за віком призначеної відповідно до Закону №1058 на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», до заяви додані довідки про складові заробітної плати ля призначення пенсії державного службовця від 24.01.2025 №11-Ф та №12-Ф, що складені у відповідності до приписів законодавства. Натомість, мотиви відмови у переведенні позивачки на пенсію державного службовця відповідно до Закону №889 у рішенні №923140837809 є неправомірними, а рішення пенсійного органу є протиправним та підлягає скасуванню.
У відзивах на апеляційну скаргу відповідачі просять рішення суду першої інстанції без змін з огляду на його законність та обгрунтованість.
Адміністративна справа розглянута апеляційним судом відповідно до ст.311 Кодексу адміністративного судочинства України в порядку письмового провадження.
Відповідно до ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, правову оцінку досліджених судом доказів по справі, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити наступне.
Встановлені обставини справи свідчать про те, що позивачка з 31.01.2017 по 28.02.2023 отримувала пенсію за віком, відповідно до Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ.
Станом на розгляд даної справи позивачка перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області та отримує пенсію за віком згідно із Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV.
Позивачка 29.01.2025 звернулась через веб-портал Пенсійного фонду України із заявою про перехід на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-XII, до якої було надано трудову книжку від 29.09.1975 та довідки про складові заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) за №11-Ф від 24.01.2025, №12-Ф від 24.01.2025 про складові заробітної плати для призначення пенсії та про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, видані Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області.
Заяву позивачки за принципом екстериторіальності було розглянуто Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області та прийнято рішення від 05.02.2025 №923140837809, яким відмовлено у переведенні з пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком відповідно до ЗУ «Про державну службу». Відмову обґрунтовано тим, що Законом України №889 від 10.12.2015 "Про державну службу" не передбачено проведення перерахунку призначених пенсій відповідно до зазначеного Закону з урахуванням заробітної плати, після призначення пенсії.
Вважаючи протиправним дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови у перерахунку пенсії позивачки відповідно до Закону України “Про державну службу», позивачка звернулась до суду за захистом своїх прав.
Переглядаючи рішення суду в межах доводів апеляційної скарги колегія суддів виходить із такого.
Частиною другою статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
01.05.2016 набрав чинності Закон України «Про державну службу» 10.12.2015 № 889-VIII, який визначає принципи, правові та організаційні засади забезпечення публічної, професійної, політично неупередженої, ефективної, орієнтованої на громадян державної служби, яка функціонує в інтересах держави і суспільства, а також порядок реалізації громадянами України права рівного доступу до державної служби, що базується на їхніх особистих якостях та досягненнях.
Підпунктом 1 пункту 2 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII визнано таким, що втратив чинність Закон України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.
Пунктом 10 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII передбачено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону № 3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Пунктом 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII передбачено, що для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону № 3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
За такого правового регулювання обов'язковою умовою для збереження у особи права на призначення пенсії державного службовця за віком після 01.05.2016 є дотримання сукупності вимог, визначених частиною першою статті 37 Закону № 3723-ХІІ і Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VIII, а саме щодо віку, страхового стажу, стажу державної служби.
Матеріалами справи підтверджено, що позивачка з 31.01.2017 по 28.02.2023 отримувала пенсію за віком, відповідно до Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ.
Станом на час виникнення спірних правовідносин позивачка отримує пенсію за віком згідно із Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV.
Колегія суддів звертає увагу, що відповідно до пункту 13 розділу ХV Закону № 1058-IV у разі якщо особі призначено пенсію відповідно до законів України "Про державну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про статус народного депутата України", "Про наукову і науково-технічну діяльність", її виплата продовжується до переведення за бажанням особи на пенсію на інших підставах або за бажанням особи поновлюється у розмірі, який було встановлено до переведення. До такого переведення розмір пенсій, призначених відповідно до зазначених законів, не переглядається. Пенсії, призначені відповідно до зазначених законів, індексуються у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, з урахуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абзаців другого і третього частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Зі змісту матеріалів справи вбачається, що позивачка 29.01.2025 звернулась із заявою до пенсійного органу про перехід на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-XII, до якої було надано зокрема довідки за №11-Ф від 24.01.2025 (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), №12-Ф від 24.01.2025 (середні розмірі надбавок, премій та інших виплат за грудень 2023 року) для призначення пенсії державного службовця.
Ключовим у цій справі є питання права осіб, які бажають перейти з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону № 1058-IV, на пенсію відповідно до статті 37 Закону 3723-XII, яка їм вже призначалась до цього, на перерахунок цієї пенсії на підставі нових довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця за посадою, з якої ці особи вийшли на пенсію.
Між тим, як Закон № 889-VІІІ, так і Закон № 1058-IV не передбачають підстав (умов) для перерахунку пенсії державного службовця у зв'язку зі збільшенням розміру заробітної плати працюючих службовців. Не передбачає таких підстав і стаття 37 Закону № 3723-ХІІ.
Враховуючи пряму дію закону в часі, до правовідносин щодо перерахунку пенсій застосовується законодавство, чинне на час, коли здійснюється перерахунок, а не те, яке діяло на час призначення пенсії.
Отже, враховуючи, що законодавством не передбачено підстав та умов перерахунку пенсій, призначених відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Доводи скаржника стосовно протиправності дій Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови у перерахунку пенсії позивачки відповідно до Закону України «Про державну службу», свого підтвердження не знайшли.
Колегія суддів звертає увагу, що з урахуванням Рішення Конституційного Суду України 23.12.2022 № 3-р/2022, правове регулювання перерахунку пенсії у майбутньому зазнає змін. Однак до врегулювання Верховною Радою України питання перерахунку пенсій, призначених на підставі статті 37 Закону № 3723-ХІІ, підстав для такого перерахунку немає.
Аналогічні правові висновки викладені у постанові Верховного Суду від 28.02.2023 у справі № 520/6418/21.
Таким чином, судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з дотриманням норм матеріального та процесуального права, аргументи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.
Передбачені ст.317 КАС України підстави для зміни або скасування рішення суду першої інстанції відсутні.
Керуючись ст. ст. 241-245, 250, 315, 316, 321, 322, 327, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 17 березня 2025 року у справі № 280/1003/25 - без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати ухвалення, може бути оскаржена в касаційному порядку у випадках та строки, передбачені ст.ст.328, 329 КАС України.
Повний текст постанови складено 15.05.2025
Головуючий - суддя Я.В. Семененко
суддя Н.А. Бишевська
суддя І.Ю. Добродняк