15 травня 2025 року м. Дніпросправа № 280/11856/24
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Семененка Я.В. (доповідач),
суддів: Бишевської Н.А., Добродняк І.Ю.,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Дніпрі апеляційну скаргу ОСОБА_1
на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 24 лютого 2025 року (суддя О.В. Конишева) у справі № 280/11856/24 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у якому просив:
- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , щодо невнесення до Єдиного Державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформації про виключення 26.11.2010 року позивача (1985 р. н.) з військового обліку ІНФОРМАЦІЯ_3 (наразі ІНФОРМАЦІЯ_4 ), за пп. 6. п. 6. ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» та зміну категорії військового обліку з «військовозобов'язаний» на «невійськовозобов'язаний»;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_5 , а також ІНФОРМАЦІЯ_2 , внести до Єдиного Державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформацію про виключення 26.11.2010 року позивача (1985 р. н.) з військового обліку ІНФОРМАЦІЯ_3 (наразі ІНФОРМАЦІЯ_4 ), за пп. 6. п. 6. ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» та зміну категорії військового обліку з «військовозобов'язаний» на «невійськовозобов'язаний».
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 26.11.2010 року позивача було виключено з обліку військовозобов'язаних на підставі пп.6 п. 6 ст. 37 Закону №2232-XII (засуджені до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину). Проте, 05.06.2024 року після набрання чинності змін до Закону №2232-XII позивача було поновлено на обліку військовозобов'язаних. Позивач зазначає, що повторне взяття на військовий облік громадянина на підставі нових законів, який вже був виключений з обліку остаточно в 2010
році, є дією, яка погіршує його існуюче становище, та буде обмеженням його конституційних прав і свобод.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 24 лютого 2025 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Судом першої інстанції зазначено, що з 18.05.2024 громадяни України, які раніше перебували на військовому обліку та були виключені з військового обліку військовозобов'язаних на підставі пункту 6 частини шостої статті 37 Закону № 2232-ХІІ (у редакції, чинній до 17.05.2024), підлягають взяттю на військовий облік військовозобов'язаних, оскільки відпала підстава, за якою їх було виключено з військового обліку.
Суд дійшов висновку, що відповідачем було правомірно поновлено позивача на обліку військовозобов'язаних, а тому суд вказав, що позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального та процесуального права, просить рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове рішення про задоволення адміністративного позову.
Обґрунтовуючи вимоги апеляційної скарги, скаржник вказує, що згідно положень Закону №2232 позивач не є військовозобов'язаним, адже про виключення позивача із військового обліку з 26.11.2010 свідчить його військово-обліковий документ, що наявний в матеріалах справи. Звертає увагу, що особа, яку виключено з військового обліку, не має обов'язків, пов'язаних з військовим обліком. Вважає, що поновлення на обліку у 2024 році на підставі нової редакції Закону, яка не має зворотної сили, є протиправним, а предметом позову є внесення до реєстру даних про позивача, а не виключення позивача з військового обліку.
Відповідачі подали відзиви на апеляційну скаргу, в яких просять залишити рішення суду першої інстанції без змін як законне та обґрунтоване.
Адміністративна справа розглянута апеляційним судом відповідно до ст.311 Кодексу адміністративного судочинства України в порядку письмового провадження.
Відповідно до ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, правову оцінку досліджених судом доказів по справі, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити наступне.
Встановлені обставини справи свідчать про те, що вироком Жовтневого районного суду м.Запоріжжя від 26.09.2007 по справі №1-710/07 позивача визнано винним за ч.2 ст. 187, ст. 304 КК України та призначено покарання: за ч.2 ст. 187 КК України із застосуванням ст. 69 КК України у вигляді 5 років позбавлення волі без конфіскації майна; за ст. 304 КК України у вигляді 2 років позбавлення волі.
26.11.2010 року позивач був виключений ІНФОРМАЦІЯ_3 з обліку військовозобов'язаних на підставі пп.6 п. 6 ст. 37 Закону №2232-XII (засуджені до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину).
05.06.2024 року ІНФОРМАЦІЯ_6 позивача було поновлено на обліку військовозобов'язаних.
14.10.2024 позивач звернувся до відповідачів із заявою про приведення у відповідність відомостей, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо виключення 26.11.2010 позивача з військового обліку за пп. 6. п. 6 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу»; змінити категорію військового обліку з «військовозобов'язаний» на «невійськовозобов'язаний».
Вважаючи бездіяльність відповідачів щодо невнесення до Єдиного Державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформації про виключення 26.11.2010 року позивача з військового обліку ІНФОРМАЦІЯ_3 (наразі ІНФОРМАЦІЯ_4 ), за пп. 6. п. 6 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» та зміни категорії військового обліку з «військовозобов'язаний» на «невійськовозобов'язаний» протиправною, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.
Переглядаючи рішення суду в межах доводів апеляційної скарги колегія суддів виходить із такого.
Частиною другою статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Закон України від 25.03.1992 № 2232-XII «Про військовий обов'язок і військову службу» здійснює правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби.
Приписи ст. 1 цього закону передбачають, що військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії: допризовники - особи, які підлягають взяттю на військовий облік; призовники - особи, які взяті на військовий облік; військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави; резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.
Зі змісту матеріалів справи вбачається, що 26.11.2010 року позивач був виключений ІНФОРМАЦІЯ_3 з обліку військовозобов'язаних на підставі п. 6 ч. 6 ст. 37 Закону №2232-XII (засуджені до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину).
05.06.2024 року ІНФОРМАЦІЯ_6 позивача було поновлено на обліку військовозобов'язаних.
Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. № 1487.
Відповідно до положень п.79 цього Порядку районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки зокрема організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці, здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством.
Згідно приписів ч.1 ст. 37 Закону №2232 (в редакції, чинній станом на час виникнення спірних правовідносин) взяттю на військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, у відповідних підрозділах розвідувальних органів України підлягають громадяни України: на військовий облік військовозобов'язаних: які звільнені з військової служби в запас та не зараховані до військового оперативного резерву; призовники, які пройшли базову загальновійськову підготовку з додержанням умов, передбачених частиною одинадцятою статті 1 цього Закону; які припинили альтернативну (невійськову) службу в разі закінчення строку її проходження або достроково відповідно до Закону України "Про альтернативну (невійськову) службу" та підлягають взяттю на військовий облік військовозобов'язаних; військовозобов'язані, які прибули з інших місцевостей (адміністративно-територіальних одиниць) України або з-за кордону на нове місце проживання; які набули громадянство України і згідно з цим Законом підлягають взяттю на облік військовозобов'язаних; зняті з військового обліку Збройних Сил України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України відповідно за рішенням Міністерства оборони України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України; які відповідно до статті 18 цього Закону звільнені від направлення для проходження базової військової служби; які досягли 25-річного віку під час перебування на військовому обліку призовників; які звільнені із служби у військовому резерві та не досягли граничного віку перебування в запасі; які старші 25 років і раніше не перебували на військовому обліку; які прибули після відбування покарання з установ виконання покарань.
Згідно приписів ч.6 ст. 37 Закону №2232 (в редакції, чинній станом на час виникнення спірних правовідносин) виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які: померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими; припинили громадянство України; визнані непридатними до військової служби; досягли граничного віку перебування в запасі.
У громадянина, якого виключено з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 цієї частини, військово-обліковий документ не вилучається. До військово-облікового документа громадянина вносяться дані про виключення із військового обліку.
Згідно п.6 ч.6 ст.37 Закону № 2232-XII (в редакції чинній до 18.05.2024) виключенню з військового обліку у районних (міських) військових комісаріатах (військовозобов'язаних Служби безпеки України у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних Служби зовнішньої розвідки України у відповідному підрозділі Служби зовнішньої розвідки України) підлягають громадяни України, зокрема які були раніше засуджені до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину.
Колегія суддів звертає увагу, що із прийняттям Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» від 11 квітня 2024 року № 3633-IX, який набрав законної сили 18.05.2024 року, редакція частини 6 статті 37 Закону № 2232 зазнала змін, внаслідок яких, пункт 6 частини 6 було виключено.
Отже, станом на час виникнення спірних правовідносин приписи ч. 6 ст. 37 Закону № 2232 не передбачають такої підстави для виключення з військового обліку як засудження до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, а в силу приписів ч.1 ст. 37 Закону №2232 позивач є громадянином України, який підлягає взяттю на військовий облік військовозобов'язаних.
Існування у позивача підстав для виключення з військового обліку військовозобов'язаних станом на дату взяття позивача на військовий облік 05.06.2024 року матеріалами справи не підтверджено.
Відтак, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що поновлення 05.06.2024 року позивача на військовому обліку військовозобов'язаних є правомірним. Доводи апеляційної скарги цей висновок не спростовують.
В свою чергу, оскільки станом з 05.06.2024 року позивач перебуває на військовому обліку військовозобов'язаних, апеляційний суд зазначає про відсутність підстав для внесення інформації до Єдиного Державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про виключення позивача з 26.11.2010 року з військового обліку ІНФОРМАЦІЯ_3 (наразі ІНФОРМАЦІЯ_4 ) за пп. 6. п. 6. Ст. 37 Закону №2232 та зміну категорії військового обліку позивача з «військовозобов'язаний» на «невійськовозобов'язаний».
Отже, аргументи скаржника про допущення відповідачами протиправної бездіяльності, свого підтвердження не знайшли.
Підсумовуючи, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.
Передбачені ст.317 КАС України підстави для зміни або скасування рішення суду першої інстанції відсутні.
Керуючись ст. ст. 241-245, 250, 315, 316, 321, 322, 327, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 24 лютого 2025 року у справі № 280/11856/24 - без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати ухвалення, може бути оскаржена в касаційному порядку у випадках та строки, передбачені ст.ст.328, 329 КАС України.
Повний текст постанови складено 15.05.2025
Головуючий - суддя Я.В. Семененко
суддя Н.А. Бишевська
суддя І.Ю. Добродняк