Постанова від 15.05.2025 по справі 280/349/25

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 травня 2025 року м. Дніпросправа № 280/349/25

Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого - судді Семененка Я.В. (доповідач),

суддів: Бишевської Н.А., Добродняк І.Ю.,

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області

на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 24 лютого 2025 року (суддя М.С. Лазаренко) у справі № 280/349/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, у якому просив:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо неврахування позивачу заробітної плати до 01.07.2000 згідно із довідками ПАТ «Будівельно-монтажне управління «Запоріжстальбуд-1» від 18.03.2021 № 5307, 5308, 5309 для обчислення розміру його пенсії;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити позивачу перерахунок пенсії з урахуванням найвигіднішого періоду заробітної плати за 60 місяців до 01.07.2000 відповідно до довідок ліквідатора ПАТ «Будівельно-монтажне управління «Запоріжстальбуд-1» від 18.03.2021 № 5307, 5308, 5309 з часу її призначення;.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач 26.07.2023 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області та надав довідки ПАТ «Будівельно-монтажне управління «Запоріжстальбуд-1» від 18.03.2021 № 5307, 5308, 5309 для зарахування заробітної плати до 01.07.2000. Листом ГУ ПФУ в Запорізькій області від 29.11.2024 № 0800-0206-8/109535 позивача повідомлено, що його заяву про призначення пенсії за принципом екстериторіальності було розглянуто Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та не враховано зазначені довідки. Вважаючи бездіяльність пенсійного органу протиправною, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 24 лютого 2025 року адміністративний позов задоволено.

Судом першої інстанції зазначено, що позивачем до заяви про перерахунок пенсії від 26.07.2023, долучались довідки ліквідатора ПАТ «Будівельно-монтажне управління «Запоріжстальбуд-1» від 18.03.2021 № 5307, 5308, 5309 для врахування найвигіднішого періоду заробітної плати за 60 місяців до 01.07.2000.

Суд вважав, що доводи відповідача про неможливість врахування заробітної плати в зв'язку з відсутністю первинних документів та акту перевірки про заробітну плату, є

необґрунтованими. З цього приводу суд зазначив, що у постанові від 12.04.2021 у справі № 219/4550/17 Верховний Суд дійшов висновку, що посилання відповідача в обґрунтування касаційної скарги на неможливість врахування заробітної плати в зв'язку з неможливістю проведення перевірки обґрунтованості її видачі є безпідставним і висновки судів попередніх інстанцій не спростовує, оскільки надана позивачем довідка містила посилання на особові рахунки, як на первинні документи, на підставі яких вона видана, підприємство яке її видало на той час перебувало на обліку, а тому підстави для проведення перевірки поданої довідки у відповідача були відсутні.

Суд звернув увагу, що перевірка достовірності виданих документів покладається на пенсійний орган, а сумніви останнього щодо обґрунтованості їх видачі, самі по собі не можуть бути підставою для відмови у врахуванні заробітної плати при перерахунку позивачу пенсії.

Суд встановив, що відповідачем не надано жодного доказу про скасування поданих довідок або того, що записи в них є такими, що не відповідають дійсності чи зроблені з порушенням закону.

Відтак, суд вважав, що відповідач безпідставно не врахував довідки від 18.03.2021 № 5307, 5308, 5309 під час призначення пенсії позивачу за віком відповідно до Закону № 1058-IV.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області подало апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального та процесуального права, просить рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні адміністративного позову.

Обґрунтовуючи вимоги апеляційної скарги, пенсійний орган вказує, що при призначенні пенсії позивачу скаржником правомірно не враховано довідки про заробітну плату від 18.03.2021 №5307, №5308, №5309, адже вони всупереч ч.1 ст.40 Закону №1058 не підтверджені первинним документами. Скаржник звертає увагу, що ці довідки направлено на перевірку, а листом від 24.10.2023 головне управління пенсійного фонду України в Запорізькій області повідомило позивача про неможливість проведення перевірки достовірності довідок, адже у відомостях ЄДРПОУ зазначена інформація про державну реєстрацію припинення юридичної особи з датою запису від 08.04.2016.

Позивач подав відзив на апеляційну скаргу, в якому просить залишити рішення суду першої інстанції без змін як законне та обґрунтоване.

Адміністративна справа розглянута апеляційним судом відповідно до ст.311 Кодексу адміністративного судочинства України в порядку письмового провадження.

Відповідно до ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, правову оцінку досліджених судом доказів по справі, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити наступне.

Встановлені обставини справи свідчать про те, що позивач 26.07.2023 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до вимог Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

До заяви було долучено довідки ліквідатора ПАТ «Будівельно-монтажне управління «Запоріжстальбуд-1» від 18.03.2021 № 5307, 5308, 5309 для врахування найвигіднішого періоду заробітної плати за 60 місяців до 01.07.2000.

Заяву за принципом екстериторіальності було розглянуто Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та призначено пенсію за віком без врахування довідок ліквідатора ПАТ «Будівельно-монтажне управління «Запоріжстальбуд-1» від 18.03.2021 № 5307, 5308, 5309.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 29.11.2024 № 0800-0206- 8/109535 позивача повідомлено про те, що довідки було направлено на перевірку до управління контрольно-перевірочної роботи. Позивача повідомлено щодо неможливості проведення перевірки достовірності довідок про заробітну плату у зв'язку з тим, що у відомостях Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань зазначена інформація про державну реєстрацію припинення юридичної особи з датою запису від 08.04.2016 № 11031170028004903.

Позивач не погодившись з бездіяльністю Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, звернувся до суду за захистом своїх прав.

Переглядаючи рішення суду в межах доводів апеляційної скарги колегія суддів виходить із такого.

Частиною другою статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Закон України № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій.

Згідно ст. 40 цього закону для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Приписами ст. 44 Закону № 1058-ІV визначено, що порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" затверджено постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (далі Порядок №22-1).

Приписи пункту 2.1 розділу II цього порядку визначають, що за бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 5) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

Відповідно до Порядку №22-1 довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.

Матеріалами справи підтверджено, що 26.07.2023 позивач звернувся до пенсійного органу із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до вимог Закону №1058, до заяви було долучено довідки ліквідатора ПАТ «Будівельно-монтажне управління «Запоріжстальбуд-1» від 18.03.2021 № 5307, 5308, 5309 для врахування найвигіднішого періоду заробітної плати за 60 місяців до 01.07.2000.

Заяву позивача розглянуто Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та призначено пенсію за віком без врахування довідок ліквідатора ПАТ «Будівельно-монтажне управління «Запоріжстальбуд-1» від 18.03.2021 № 5307, 5308, 5309.

Отже, враховуючи приписи Закону №1058, позивач скористався своїм правом та подав до пенсійного органу заяву разом з відповідними довідками про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року.

В свою чергу, як правильно звернув увагу суд першої інстанції, зміст довідок від 18.03.2021 № 5307, 5308, 5309 підтверджує їх відповідність вимогам законодавства, вони видані з посиланням на первинні документи, а скаржником не надано жодного доказу про скасування поданих довідок або того, що записи в них є такими, що не відповідають дійсності.

Колегія суддів враховує, що Верховний Суд, зокрема, у постанові від 21.02.2020 у справі № 291/99/17 дійшов висновку, проте, що " перевірка достовірності виданих документів покладається на Пенсійний орган, а сумніви останнього щодо обґрунтованості їх видачі самі по собі не можуть бути підставою для відмови у неврахуванні заробітної плати при призначенні позивачу пенсії".

Відтак, апеляційний суд погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність підстав визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області стосовно неврахування позивачу заробітної плати до 01.07.2000 згідно із довідками ПАТ «Будівельно-монтажне управління «Запоріжстальбуд-1» від 18.03.2021 № 5307, 5308, 5309 для обчислення розміру його пенсії.

Натомість, аргументи пенсійного органу про те, що довідки про заробітну плату від 18.03.2021 №5307, №5308, №5309 правомірно не враховано, свого підтвердження не знайшли.

Таким чином, судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.

Передбачені ст.317 КАС України підстави для зміни або скасування рішення суду першої інстанції відсутні.

Керуючись ст. ст. 241-245, 250, 315, 316, 321, 322, 327, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області залишити без задоволення, а рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 24 лютого 2025 року у справі № 280/349/25 - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати ухвалення, може бути оскаржена в касаційному порядку у випадках та строки, передбачені ст.ст.328, 329 КАС України.

Повний текст постанови складено 15.05.2025

Головуючий - суддя Я.В. Семененко

суддя Н.А. Бишевська

суддя І.Ю. Добродняк