Постанова від 15.05.2025 по справі 280/11800/24

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 травня 2025 року м. Дніпросправа № 280/11800/24

Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого - судді Семененка Я.В. (доповідач),

суддів: Бишевської Н.А., Добродняк І.Ю.,

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області

на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 18 лютого 2025 року (суддя І.В. Новікова) у справі № 280/11800/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, у якому просив:

- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови здійснити перерахунок та призначення пільги на оплату житлово-комунальних послугу грошовій формі позивачу відповідно до змістовних вимог діючої редакції першого розділу загальних положень пунктів 1-4 статі 2 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» за результатами розгляду поданих позивачем заяв (від 28.06.2024 за №133265 та від 05.09.2024 за №10674) для поновлення отримання виплат з 01 липня 2024 року, порушили законні інтереси та права позивача на призначену раніше пільгу у розмірі 1160,92 грн., відповідно до пункту 3-1 постанови Кабінету Міністрів України від 07.03.2022 №215 «Про особливості нарахування та виплати грошових допоміг, пільг та житлових субсидій на період венного стану», що виплачувалася у неопалюваний сезон по 31.05.2024 включно. Після розрахунку з червня 2024 зазначена пільгова виплата була скасована без рівноцінної заміни і призначена пільга зменшеного розміру - 451,43 грн. (Довідка від 12.11.2024 порядковий номер №3);

- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та призначення пільги на оплату житлово-комунальних позивачу, відповідно до Порядку надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 №373 «Деякі питання надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу у грошовій формі» з врахуванням витрат на обслуговування електроприладів (які працюють цілодобово в опалюваний сезон) - здійснити відповідний розрахунок спожитої електричної енергії циркуляційним насосом Grundfos UPS 25-40 180, потужністю, кВт 0.045) з урахуванням його технічної характеристики за пільговими тарифами для інвалідів війни;

- зобов'язати відповідача, відповідно до змістовних вимог діючої редакція Пільгових нормативів на оплату послуг з водопостачання та водовідведення встановлені постановою Кабінету Міністрів України від 6 серпня 2014 року №409 «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування» (зі змінами), та п.2

«Порядку розроблення та затвердження нормативів питного водопостачання», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №1107 від 25.08.2005 року, здійснити відповідний розрахунок та призначити пільгу на водовідведення (вивезення рідких нечистот) позивачу;

- зобов'язати відповідача відповідно до Пільгових нормативів на оплату послуг з водопостачання та водовідведення встановлені постановою Кабінету Міністрів України від 6 серпня 2014 року №409 «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування» (зі змінами), та п.2 «Порядку розроблення та затвердження нормативів питного водопостачання», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №1107 від 25.08.2005 року, здійснити розрахункову кількісті питної води та призначити пільгу на водопостачання позивачу з урахуванням додаткових витрат за пільговими тарифами для інвалідів війни спожитої електричної енергії побутовим електричним приладом відцентрованим заглибним електронасосом «Водолій» БЦПЕ 0,5 - 40У* (який використовується цілодобово у опалювальний і не опалюваний сезон для забезпечення моєї життєдіяльності питною водою)) з урахуванням його технічної характеристики номінально споживаної потужністю - 720 Вт.;

- зобов'язати відповідача відповідно до змістовних вимог діючої редакція першого розділу загальних положень, пунктів 1-4 статі 2 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» за результатами розгляду поданих позивачем заяв (від 28.06.2024 за №133265 та від 05.09.2024 за №10674) відновити порушені законні інтереси та права позивача, на призначену (раніше) відповідно до пунктом 3-1 постанови Кабінету Міністрів України від 07.03.2022 №215 «Про особливості нарахування та виплати грошових допомог, пільг та житлових субсидій на період воєнного стану», пільгу в неопалюваний сезон у розмірі 1160,92 грн. - шляхом рівноцінної заміни додаткових витрат на обслуговування побутових електроприладів, та визнав ці витрати рівноцінною заміною при перерахунку раніше призначеної пільги;

- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та призначення пільги на оплату житлово-комунальних послуг гарячою водою позивачу, відповідно до Пільгових нормативів на оплату послуг з водопостачання та водовідведення встановлені постановою Кабінету Міністрів України від 6 серпня 2014 року №409 «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово - комунального обслуговування» (зі змінами), та п.2 «Порядку розроблення та затвердження нормативів питного водопостачання», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №1107 від 25.08.2005, для забезпечення життєдіяльності гарячою водою з урахуванням додаткових витрат на обслуговування електроприладів здійснити відповідний розрахунок спожитої електричної енергії: водонагрівачем GBF 100/UA) з річним споживанням електроенергії - 2762 кВт водонагрівача Electrolux EWH-50 SL із потужністю - 1600 Вт. (з урахуванням їхньої технічної характеристики) за пільговими тарифами для інвалідів війни, та визнати ці витрати рівноцінною заміною при перерахунку раніше призначеної пільги за результатами розгляду поданих мною заяв (від 28.06.2024 за №133265 та від 05.09.2024 за №10674) для поновлення отримання виплат з 01 липня 2024 року.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач з 01.12.2022 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Запорізькій області як одержувач пільги на житлово-комунальні послуги. Позивач зазначає, що вимоги чинної редакції пунктів 1-4 статті 2 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» не обмежують і не припиняють встановлені раніше законодавством України права та пільги інвалідів війни та членів їх сімей на оплату житлово-комунальні послуги та не можуть бути скасовані без їх рівноцінної заміни. Позивач зазначає, що відповідачем не було враховано використання позивачем всіх необхідних для забезпечення життєдіяльності електроприладів, що призвело до призначення пільги у меншому розмірі.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 18 лютого 2025 року адміністративний позов задоволено частково:

- визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо неналежного розрахунку розміру призначеної позивачу пільги на оплату житлово-комунальних послуг;

- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області провести позивачу перерахунок призначеної з 01 липня 2024 року пільги на оплату житлово-комунальних послуг, з урахуванням висновків суду.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.

Судом першої інстанції зазначено, що під час визначення розміру пільги на послугу з постачання та розподілу електричної енергії має бути врахована наявність/відсутність стаціонарних електроплит, наявність/відсутність централізованого постачання холодної та гарячої води, кількість членів сім'ї.

Оскільки за місцем проживання позивача не надається послуга з централізованого постачання гарячої води, то відповідно позивач має право на пільгу у більших розмірах кВт•г на місяць, ніж особи, які мають відповідну послугу та отримують окрему пільгу на користування послугами з постачання гарячої води.

Також, суд погодився з твердженням позивача про те, що відповідачем жодним чином не наведено підстав, за яких під час перерахунку розмір пільги позивача на неопалювальний сезон зменшився з 1160,92 грн. до 451,43 грн.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що належним способом захисту права та законних інтересів позивача буде досягнуто шляхом визнання протиправними дій відповідача щодо неналежного розрахунку позивачу пільги на оплату житлово-комунальних послуг та зобов'язання відповідача провести перерахунок позивачу пільги на оплату житлово-комунальних з урахуванням висновків суду.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області подало апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального та процесуального права, просить рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні адміністративного позову.

Обґрунтовуючи вимоги апеляційної скарги, скаржник вказує, що у вересні 2024 року на підставі звернення позивача було проведено перерахунок пільги, призначеної з 01.06.2024 у зв'язку з виявленням обставин, що впливають на розмір пільги, зокрема при розрахунку пільги на послугу з постачання електричної енергії було враховано норматив використання електричної енергії для однозонного лічильника, при розрахунку розміру пільги на постачання та розподіл природного газу на опалення не враховано подвійний розмір опалювальної площі та в розрахунку не було враховано послугу з управління побутовими відходами, оскільки її надання за адресою позивача не було підтверджено. Вважає, що оскільки у позивача відсутнє централізоване постачання холодної води та не немає стаціонарних електроплит, то застосуванню підлягає пп.1 п.3 постанови КМУ №409. Відтак, оскільки позивач проживає разом з дружиною для розрахунку береться 70 кВт•г та 30 кВт•г на місяць, що в сумі складає 100 кВт•г на місяць.

Позивач подав відзив на апеляційну скаргу, в якому просить залишити рішення суду першої інстанції без змін як законне та обґрунтоване.

Адміністративна справа розглянута апеляційним судом відповідно до ст.311 Кодексу адміністративного судочинства України в порядку письмового провадження.

Відповідно до ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, правову оцінку досліджених судом доказів по справі, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити наступне.

Встановлені обставини справи свідчать про те, що позивач має статус особи з інвалідністю внаслідок війни ІІІ групи та перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Запорізькій області, як отримувач пенсії за вислугу років та пільг на житлово - комунальні послуги.

Позивач вважаючи, що відповідачем під час призначення йому пільг на житлово-комунальні послуги порушено його права та законні інтереси, звернувся до суду за захистом своїх прав.

Переглядаючи рішення суду в межах доводів апеляційної скарги колегія суддів виходить із такого.

Частиною другою статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Закон України від 22.10.1993 № 3551-XII «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» визначає правовий статус ветеранів війни, забезпечує створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяє формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них.

Положеннями ст. 13 цього Закону визначено, що особам з інвалідністю внаслідок війни та прирівняним до них особам (стаття 7) надаються пільги, зокрема:

100-процентна знижка плати за користування житлом (квартирна плата) в межах норм, передбачених чинним законодавством (21 кв. метр загальної площі житла на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв. метра на сім'ю);

100-процентна знижка плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) та скрапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання. Площа житла, на яку надається знижка, при розрахунках плати за опалення становить 21 кв. метр опалювальної площі на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв. метра на сім'ю. Для сімей, що складаються лише з непрацездатних осіб, надається 100-процентна знижка за користування газом для опалювання житла на подвійний розмір нормативної опалювальної площі (42 кв. метри на кожну особу, яка має право на знижку плати, та 21 кв. метр на сім'ю);

100-процентна знижка вартості палива, в тому числі рідкого, в межах норм, встановлених для продажу населенню, для осіб, які проживають у будинках, що не мають центрального опалення;

Зі змісту матеріалів справи вбачається та відповідачем не заперечується, що позивач має право на пільги, визначені ст. 13 Закону № 3551-XII.

Згідно пп.6 п.3 постанови Кабінету Міністрів України від 06 серпня 2014 року №409 «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування» визначено установити соціальні нормативи, в межах яких держава надає громадянам пільги або субсидії на оплату житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком:

для користування послугами з постачання та розподілу електричної енергії у житлових приміщеннях (будинках):

у житлових приміщеннях (будинках), крім тих, що зазначені в абзацах третьому - шостому цього підпункту, - 70 кВт•г на місяць на сім'ю (домогосподарство) з однієї особи і додатково 30 кВт•г на місяць на кожного іншого члена сім'ї (домогосподарства), але не більш як 190 кВт•г на місяць;

обладнаних стаціонарними електроплитами, за наявності централізованого постачання гарячої води - 110 кВт•г на місяць на сім'ю (домогосподарство) з однієї особи і додатково 30 кВт·г на місяць на кожного іншого члена сім'ї (домогосподарства) на житлове приміщення (будинок), але не більш як 230 кВт•г на місяць;

обладнаних стаціонарними електроплитами, за відсутності централізованого постачання гарячої води - 130 кВт•г на місяць на сім'ю (домогосподарство) з однієї особи і додатково 30 кВт·г на місяць на кожного іншого члена сім'ї (домогосподарства) на житлове приміщення (будинок), але не більш як 250 кВт•г на місяць;

не обладнаних стаціонарними електроплитами, за наявності централізованого постачання холодної води та за відсутності централізованого постачання гарячої води та газових водонагрівальних приладів - 100 кВт•г на місяць на сім'ю (домогосподарство) з однієї особи і додатково 30 кВт•г на місяць на кожного іншого члена сім'ї (домогосподарства) на житлове приміщення (будинок), але не більш як 220 кВт•г на місяць;

у селах і селищах міського типу для громадян, яким відповідно до законодавства держава забезпечує безоплатне освітлення житла, - 30 кВт•г на місяць на одну особу.

Отже, пільга на оплату послуг з постачання та розподілу електричної енергії у житлових приміщеннях (будинках) залежать зокрема від наявності/відсутності стаціонарних електроплит, відсутності централізованого постачання гарячої води.

Відтак, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що оскільки за місцем проживання позивача не надається послуга з централізованого постачання гарячої води, то відповідно позивач має право на пільгу у більших розмірах кВт•г на місяць, ніж особи, які мають відповідну послугу та отримують окрему пільгу на користування послугами з постачання гарячої води. Доводи апеляційної скарги цей висновок суду не спростовують.

Також, суд першої інстанції обґрунтовано звернув увагу, що відповідачем належним чином не наведено підстав, за яких під час перерахунку розмір пільги позивача на неопалювальний сезон зменшився з 1160,92 грн. до 451,43 грн.

Таким чином, колегія суддів вважає правильним висновок суду першої інстанцій про наявність підстав для визнання протиправними дій відповідача щодо неналежного розрахунку позивачу пільги на оплату житлово-комунальних послуг та зобов'язання відповідача провести перерахунок позивачу пільги на оплату житлово-комунальних з урахуванням висновків суду.

Підсумовуючи, судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.

Передбачені ст.317 КАС України підстави для зміни або скасування рішення суду першої інстанції відсутні.

Керуючись ст. ст. 241-245, 250, 315, 316, 321, 322, 327, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області залишити без задоволення, а рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 18 лютого 2025 року у справі № 280/11800/24 - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати ухвалення, може бути оскаржена в касаційному порядку у випадках та строки, передбачені ст.ст.328, 329 КАС України.

Повний текст постанови складено 15.05.2025

Головуючий - суддя Я.В. Семененко

суддя Н.А. Бишевська

суддя І.Ю. Добродняк