14 травня 2025 року м. Дніпросправа № 160/28309/24
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Сафронової С.В. (доповідач),
суддів: Коршуна А.О., Чепурнова Д.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.12.2024 в адміністративній справі №160/28309/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними зобов'язання вчинити певні дії,-
23.10.2024 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій позивач просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) у перерахунку та виплаті пенсії за віком із застосуванням показника з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків про джерела/суми нарахованого доходу, нарахованого (перерахованого) податку та військового збору з 1 кварталу 2010 року по 4 квартал 2016 року з урахуванням раніше виплачених сум;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) перерахунок та виплату пенсії за віком з урахуванням раніше виплачених сум, відповідно до ст.40 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків про джерела/суми нарахованого доходу, нарахованого (перерахованого) податку та військового збору з 1 кварталу 2010 року по 4 квартал 2016 року.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.12.2024 в адміністративній справі №160/28309/24 позов задоволено. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку та виплаті пенсії за віком за період з 19.06.2010 року по 01.11.2016 року, згідно відомостей з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків про джерела/суми нарахованого доходу, нарахованого (перерахованого) податку та військового збору. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області врахувати заробітну плату за період з 19.06.2010 року по 01.11.2016 року, згідно наданих відомостей з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків про джерела/суми нарахованого доходу, нарахованого (перерахованого) податку та військового збору при обчислені пенсії ОСОБА_1 та повторно розглянути його заяву від 15.07.2024 року відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". В іншій частині позовних вимог - відмовлено.
Відповідачем подана апеляційна скарга, просить рішення суду першої інстанції скасувати, в задоволенні позову відмовити.
Адміністративна справа розглянута апеляційним судом відповідно до пункту 3 частини 1 ст.311 КАС України в порядку письмового провадження, на підставі наявних у ній доказів.
Колегія суддів доходить висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Як було встановлено судом першої інстанції, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , була призначена пенсія за віком з 19.06.2010 року, відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
У зв'язку з виїздом до Ізраїлю, з 01.05.2017 року виплату пенсії позивачу було припинено.
03.02.2020 року представник позивача, на підставі нотаріально засвідченої довіреності, надіслав до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області заяву про поновлення виплати раніше призначеної пенсії за віком.
Листом від 24.02.2020 року № 1460-1769/К-02/8-0400/20 «Про розгляд звернення» Головне управління Пенсійного фонду в Дніпропетровській області відмовило у поновлені виплаті пенсії ОСОБА_1 . В обґрунтування відмови зазначено, що представником ОСОБА_1 не було надано документів, що підтверджують факт реєстрації або фактичного проживання ОСОБА_1 в Шевченківському районі м. Дніпра. Також зазначено, що чинним законодавством України не передбачено поновлення виплати пенсії за довіреністю, а між Україною та Державою Ізраїль договору щодо пенсійного забезпечення на теперішній час не укладено.
Позивач, не погодившись з відмовою у поновлені йому виплати пенсії, звернувся до суду з позовною заявою.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.05.2020 року по справі № 160/3106/20 позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, задоволено частково.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (Центральний відділ обслуговування громадян (сервісний центр) Управління обслуговування громадян), якими відмовлено згідно листа № 1460-1769/К-02/8-0400/20 від 24.02.2020 ОСОБА_1 у поновленні виплати раніше призначеної пенсії за віком.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області поновити, нарахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком з 03.02.2020 відповідно до норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 11.11.2020 року рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22 травня 2020 р. у справі № 160/3106/20 змінити, виклавши третій абзац резолютивної частини рішення в такій редакції:
«Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області поновити, нарахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком з 01 травня 2017 року відповідно до норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».».
В решті рішення суду залишено без змін.
Так, згідно матеріалів справи, на виконання рішення суду від 22.05.2020 року по справ № 160/3106/20 позивачу було поновлено виплату пенсії за віком з 01 травня 2017 року.
Страховий стаж зараховано по 31.05.2010 року та складає 40 років 06 місяців 0 днів.
Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії, розрахований за період роботи з 01.04.1994 по 31.03.1999 р.р. та за даними системи персоніфікованого облік) з 01.07.2000 по 31.05.2010 р.р., складає 2497,27 грн. (1650,43 грн. (середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2009 рік) х 1,51310 індивідуальний коефіцієнт заробітної плати після оптимізації).
Загальний розмір пенсійної виплати з 01.05.2017 складає 1726,54 гривень.
У квітня 2024 року позивачем було здійснено запит до Головного управління державної податкової служби в Дніпропетровській області стосовно надання засвідченої належним чином копії довідки про доходи ОСОБА_1 за період з 19.06.2010 року по 01.11.2016 року.
На свій запит позивачем було отримано відомості з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків про джерела/суми нарахованого доходу, нарахованого (перерахованого) податку та військового збору відповідь на запит в електронному вигляді за періоди: з 1 кварталу 2011 року по 4 квартал 2016 року; з 1 кварталу 2010 року по 4 квартал 2010 року; з 1 кварталу 2011 року по 4 квартал 2011 року; з 1 кварталу 2012 року по 4 квартал 2012 року; з 1 кварталу 2013 року по 4 квартал 2013 року; з 1 кварталу 2014 року по 4 квартал 2014 року; з 1 кварталу 2015 року по 4 квартал 2015 року; з 1 кварталу 2016 року по 4 квартал 2016 року.
Позивач вважає, що у зв'язку з отриманою інформацією виникла необхідність в перерахунку його пенсії відповідно до отриманого розрахунку на підставі Закону Україну "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та інших нормативно правових актів.
У зв'язку із чим, позивач 15.07.2024 року направив заяву про проведення перерахунку пенсії до Головного управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з проханням здійснити перерахунок його пенсії з 1 кварталу 2010 року по теперішній час з урахуванням відомостей з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про джерела/суми нарахованого доходу, нарахованого (перерахованого) податку та військового збору, однак, відповіді так і не отримав.
Не погоджуючись із такими діями/бездіяльністю відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції зазначив, що відповідачем правомірність дій не було доведено.
Колегія суддів з висновками суду першої інстанції погоджується.
Відповідно до частини 1 ст. 5 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІV цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону,
Абзацом 7 частини 2 ст. 5 Закону №1058-ІV передбачено, що виключно цим Законом визначаються умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат.
Закон України від 09.07.2003 № 1058 - IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (надалі - Закон №1058) є спеціальним нормативно-правовим актом у сфері пенсійного забезпечення.
Згідно ст. 24 Закону № 1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом (ч. 2 ст. 24 Закону № 1058-IV).
Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом (ч. 4 ст. 24 Закону № 1058-IV).
Відповідно до ст. 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» № 1788-ХІІ до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.
До стажу роботи зараховується також навчання у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, в училищах і на курсах по підготовці кадрів, підвищенню кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі.
Як було встановлено судом першої інстанції, на виконання рішення суду від 22.05.2020 року по справ № 160/3106/20 позивачу було поновлено виплату пенсії за віком з 01 травня 2017 року.
Згідно відомостей Пенсійного органу страховий стаж зараховано по 31.05.2010 року та складає 40 років 06 місяців 0 днів.
Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії, розрахований за період роботи з 01.04.1994 по 31.03.1999 р.р. та за даними системи персоніфікованого облік) з 01.07.2000 по 31.05.2010 р.р., складає 2497,27 грн. (1650,43 грн. (середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2009 рік) х 1,51310 індивідуальний коефіцієнт заробітної плати після оптимізації).
Загальний розмір пенсійної виплати з 01.05.2017 складає 1726,54 гривень.
У квітня 2024 року позивачем було здійснено запит до Головного управління державної податкової служби в Дніпропетровській області стосовно надання засвідченої належним чином копії довідки про доходи ОСОБА_1 за період з 19.06.2010 року по 01.11.2016 року.
На свій запит позивач отримав відомості з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків про джерела/суми нарахованого доходу, нарахованого (перерахованого) податку та військового збору відповідь на запит в електронному вигляді за періоди: з 1 кварталу 2011 року по 4 квартал 2016 року; з 1 кварталу 2010 року по 4 квартал 2010 року; з 1 кварталу 2011 року по 4 квартал 2011 року; з 1 кварталу 2012 року по 4 квартал 2012 року; з 1 кварталу 2013 року по 4 квартал 2013 року; з 1 кварталу 2014 року по 4 квартал 2014 року; з 1 кварталу 2015 року по 4 квартал 2015 року; з 1 кварталу 2016 року по 4 квартал 2016 року.
У зв'язку із чим, позивачем 15.07.2024 року була направлена заява про проведення перерахунку пенсії до Головного управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з проханням здійснити перерахунок його пенсії з 1 кварталу 2010 року по теперішній час з урахуванням відомостей з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про джерела/суми нарахованого доходу, нарахованого (перерахованого) податку та військового збору, однак, відповіді так і не отримав.
Також трудовою книжкою позивача, вказаний період роботи, зокрема з 19.06.2010 року по 01.11.2016 року було підтверджено.
Статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України
Постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (далі Порядок).
Відповідно до п. 1 Порядку основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Пунктом 3 Порядку передбачено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Колегія суддів погоджується з судом першої інстанції, що у трудовій книжці позивача є відповідні записи про роботу у спірний період, тому ці записи є належними та допустимими доказами на підтвердження страхового (трудового) стажу.
Також суд першої інстанції вірно врахував, що відповідач не вчинив жодних дій, спрямованих на отримання додаткових відомостей, на підтвердження обґрунтованості та достовірності, або уточнення даних, що містяться у поданих позивачем документах, в яких зазначені періоди роботи, зокрема, у записах трудової книжки.
Доводи апеляційної скарги вказаного не спростовують.
Підстави для скасування рішення суду першої інстанції відсутні.
Керуючись ст. ст. 315, 316, 321, 322 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області -залишити без задоволення.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.12.2024 в адміністративній справі №160/28309/24 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Головуючий - суддя С.В. Сафронова
суддя А.О. Коршун
суддя Д.В. Чепурнов