15 травня 2025 року Чернігів Справа № 620/10449/24
Чернігівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Лукашової О.Б., розглянувши у письмовому провадженні в приміщенні суду заяву ОСОБА_1 про визнання протиправними дій, вчинених суб'єктом владних повноважень на виконання рішення суду у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 25.09.2024 у справі № 620/10449/24 позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2022 на підставі довідки від 29.01.2024 ФЧ№52604, виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 , зі зменшенням відсоткового розміру пенсії з 90% до 70% відповідних сум грошового забезпечення; визнано протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2022 на підставі довідки від 29.01.2024 ФЧ№52604, виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 з обмеженням пенсії максимальним розміром; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2022 на підставі довідки від 29.01.2024 ФЧ№52604, виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 , виходячи з 90% сум грошового забезпечення, з урахуванням, проведеної на підставі постанов Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 ''Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році'', від 24.02.2023 року №168 ''Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році'' та від 23.02.2024 №185 ''Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році'' індексації пенсії, без обмеження пенсії максимальним розміром та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 13.01.2025 апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області залишено без задоволення, а рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 25 вересня 2024 року без змін.
Від позивача до суду надійшла заява у порядку статті 383 КАС України, в якій просить суд:
визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо не виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 25.09.2024 року та постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 13.01.2025 року у справі №620/10449/24, за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області вжити заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 25.09.2024 року та постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 13.01.2025 року у справі № 620/10449/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 01.02.2022 року на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 від 29.01.2024 року №ФЧ 52604 виходячи з 90% сум грошового забезпечення, з урахуванням, проведеної на підставі постанов Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році", від 24.02.2023 року №168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році та від 23.02.2024 №185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році індексації пенсії, без обмеження пенсії максимальним розміром та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.
Заява обґрунтована тим, що відповідачем на виконання вказаного рішення проведено перерахунок пенсії з 01.02.2022, проте в подальшому протиправно обмежено розмір пенсії позивача на рівні 48024,45 грн.
Ухвалою суду від 21.04.2024 призначено заяву до розгляду та запропоновано Головному управлінню Пенсійного фонду України в Чернігівській області подати до суду пояснення.
Відповідачем подано пояснення, в яких останній вказує, що при виконанні рішення суду, яким зобов'язано провести перерахунок пенсії без обмеження максимальним розміром, пенсія ( з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) встановлюється без обмеження її максимального розміру станом на дату, з якої судом зобов'язано здійснити такий перерахунок. Пенсія нарахована позивачу на виконання рішення суду в розмірі, визначеному станом на 01.02.2022 - 48024,45 грн. Рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 25.09.2024 та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 13.01.2025 по справі №620/10449/24 Головним управлінням виконано повністю. Розмір пенсії до виплати з 01.01.2025 зменшився, оскільки був обрахований згідно постанови Кабінету Міністрів України №1 від 03.01.2025 “Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану».
Розглянувши подані документи і матеріали, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду заяви, суд зазначає таке.
Статтею 129 Конституції України встановлено, що однією з основних засад здійснення судочинства є обов'язковість судового рішення.
Відповідно до статті 129-1 Конституції України судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Стаття 14 Кодексу адміністративного судочинства України визначає, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
При цьому в положеннях частини першої статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України наголошується на тому, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Обов'язковість судових рішень, що набрали законної сили, для їх виконання на всій території України передбачена також приписами Закону України “Про судоустрій і статус суддів».
Отже, зазначені приписи чинного законодавства свідчать, що судове рішення, що набрало законної сили, підлягає обов'язковому та безумовному виконанню особою, на яку покладено такий обов'язок. Це означає, що особа, якій належить виконати судове рішення, повинна здійснити достатні дії для організації процесу його виконання незалежно від будь-яких умов, оскільки інше суперечило б запровадженому статтею 8 Конституції України принципу верховенства права.
На виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 25.09.2024 у справі № 620/10449/24 позивачу видано виконавчий лист.
Відповідно до перерахунків пенсії позивача на виконання рішення суду
з 01.02.2022 пенсія позивача розрахована виходячи з 90% грошового забезпечення, підсумковий розмір пенсії (з надбавками) становить 448024,45 грн, з урахуванням максимального розміру пенсії - 48024,45 грн;
з 01.03.2022 пенсія позивача розрахована виходячи з 90% грошового забезпечення, нарахована індексація пенсії за 2022 рік, підсумковий розмір пенсії (з надбавками) становить 54747,87 грн, з урахуванням максимального розміру пенсії - 48024,45 грн;
з 01.03.2023 пенсія позивача розрахована виходячи з 90% грошового забезпечення, нарахована індексація пенсії за 2022, 2023 роки, підсумок пенсії з надбавками - 56247,87 грн, з урахуванням максимального розміру пенсії - 48024,45 грн;
з 01.03.2024 пенсія позивача розрахована виходячи з 90% грошового забезпечення, нарахована індексація пенсії за 2022, 2023, 2024 роки підсумок пенсії з надбавками - 57747,87 грн, з урахуванням максимального розміру пенсії - 48024,45 грн;
з 01.01.2025 пенсія позивача розрахована виходячи з 90% грошового забезпечення, нарахована індексація пенсії за 2022, 2023, 2024 роки, підсумок пенсії з надбавками - 57747,87 грн, з урахуванням максимального розміру пенсії - 48024,45 грн та із застосуванням понижуючих коефіцієнтів - 31089,99 грн (а.с.98, 111-112).
З аналізу рішень Європейського суду з прав людини (остаточні рішення у справах “Алпатов та інші проти України», “Робота та інші проти України», “Варава та інші проти України», “ПМП “Фея» та інші проти України»), якими було встановлено порушення пунку 1 статті 6, статті 13 Конвенції та статті 1 Першого протоколу до Конвенції, вбачається однозначна позиція про те, що правосуддя не може вважатися здійсненим доти, доки не виконане судове рішення, а також констатується, що виконання судового рішення, як завершальна стадія судового процесу, за своєю юридичною природою є головною стадією правосуддя, що повністю узгоджується з нормою статті 129-1 Конституції України.
Отже, основним призначенням стадії виконання судового рішення є фактичне втілення судових присуджень у певні матеріальні блага, яких особа була протиправно позбавлена до отримання судового захисту.
Таким чином, судовий акт, який набрав законної сили, підлягає обов'язковому та безумовному виконанню особою, на яку покладено такий обов'язок.
Це означає, що особа, якій належить виконати судовий акт, повинна здійснити достатні дії для організації процесу його виконання, незалежно від будь-яких умов, оскільки інше суперечило б запровадженому статті 8 Конституції України принципу верховенства права.
Так, відповідно до частин першої та шостої статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.
За відсутності обставин протиправності відповідних рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень - відповідача та порушення ним прав, свобод, інтересів особи-позивача, суд залишає заяву без задоволення. За наявності підстав для задоволення заяви суд постановляє ухвалу в порядку, передбаченому статтею 249 цього Кодексу.
Відповідно до частини першої статті 249 Кодексу адміністративного судочинства України суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.
З перерахунків пенсії позивача слідує, що відповідач під час виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 25.09.2024 у справі № 620/10449/24 з 01.02.2022 проводить нарахування пенсії на підставі довідки від 29.01.2024 ФЧ№52604, виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 , виходячи з 90% сум грошового забезпечення, з 01.03.2022 з урахуванням індексації проведеної на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 ''Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році'', з 01.03.2023 з урахуванням індексації проведеної на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 року №168 ''Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році'', з 01.03.2024 з урахуванням індексації проведеної на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 ''Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році'', проте з обмеженням виплати пенсії максимальним розміром на рівні 48024,24 грн та з 01.01.2025 з урахуванням понижуючих коефіцієнтів на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 № 1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану".
Отже, з 01.03.2022 відповідач здійснив перерахунок пенсії на підставі довідки від 29.01.2024 ФЧ№52604, виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 , виходячи з 90% сум грошового забезпечення та з урахуванням індексації за 2022, 2023, 2024 роки, як зобов'язано його у рішення суду, але обмежив розмір пенсії позивача максимальним розміром на рівні 01.02.2022 у сумі 48024,45 грн.
Наведене вище свідчить про неналежне виконання відповідачем рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 25.09.2024 у справі № 620/10449/24 та, як наслідок, порушення відповідачем норм Конституції України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших нормативно-правових актів в частині обов'язковості виконання судового рішення.
Водночас, суд звертає увагу, що з 01.01.2025 відповідачем при перерахунку пенсії застосовані понижуючи на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану", що не було предметом спору у справі № 620/10449/24.
Таким чином застосування до позивача положень Постанови Кабінету Міністрів України №1 від 03.01.2025 не може бути предметом судового контролю у справі № 620/10449/24.
Зважаючи на положення наведених норм, суд вважає за доцільне задовольнити заяву позивача шляхом визнання протиправними дій, вчинених Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області на виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 25.09.2024 у справі №620/10449/24, які полягають в неналежному виконанні відповідачем судового рішення в частині здійснення ОСОБА_1 нарахування та виплати пенсії з 01.03.2022 з обмеженням максимального розміру, на рівні, встановленого станом на 01.02.2022 та постановити окрему ухвалу, в порядку, передбаченому статтею 249 Кодексу адміністративного судочинства України, копію якої направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, Пенсійного фонду України для вжиття заходів щодо усунення причин та умов неналежного виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 25.09.2024 у справі № 620/10449/24.
Разом з тим, застосування до обчислення пенсії позивача положень Постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану" не може бути предметом судового контролю у справі № 620/10449/24, оскільки не було предметом розгляду.
Щодо доводів позивача 01.02.2022 відповідач проігнорувавши рішення суду у справі 620/10449/24 припинив виплату індексації за 2022, 2023, 2024 року, суд зазначає таке.
16.02.2022 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (далі - Постанова №118), пунктом 2 якої установлено, що з 01.03.2022 розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31.12.2021 включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 вказаної постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.
24.02.2023 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (далі - Постанова №168), пунктом 2 якої установлено, що з 1 березня 2023 р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (Офіційний вісник України, 2022 р., № 18, ст. 968) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2022 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.
23.02.2024 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №185 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» (далі - Постанова №185), пунктом 2 якої установлено, що з 1 березня 2024 р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (Офіційний вісник України, 2022 р., № 18, ст. 968) та пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (Офіційний вісник України, 2023 р., № 26, ст. 1475) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2023 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 3 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.
Як вбачається з перерахунків пенсії позивача на виконання рішення суду, відповідач здійснив відповідні нарахування індексації пенсії за 2022, 2023, 2024 роки і судом не встановлено припинення їх виплати, оскільки застосування обмеження максимальним розміром пенсії не є припиненням виплати індексації пенсії, а отже доводи позивача в цій частині є необґрунтованими.
Керуючись статтями 248, 249, 256, 383 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Заяву ОСОБА_1 про визнання протиправними дій, вчинених суб'єктом владних повноважень на виконання рішення суду у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії, вчинені Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області на виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 25.09.2024 у справі № 620/10449/24, які полягають в неналежному виконанні відповідачем судового рішення в частині здійснення ОСОБА_1 нарахування та виплати пенсії з 01.03.2022 з обмеженням максимального розміру, на рівні, встановленого станом на 01.02.2022.
Копію окремої ухвали направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, Пенсійного фонду України для вжиття заходів щодо усунення причин та умов неналежного виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 25.09.2024 у справі № 620/10449/24.
Про результати належного виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 25.09.2024 у справі № 620/10449/24 повідомити Чернігівський окружний адміністративний суд упродовж 30 днів з дня отримання копії цієї окремої ухвали.
Окрема ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання.
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 15.05.2025.
Суддя Олена ЛУКАШОВА