08 травня 2025 року справа № 580/382/25
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Алли Руденко,
за участю:
секретаря судового засідання - Ірини Могили,
представника позивача - Романа Верстова (за ордером про надання правничої допомоги),
представника відповідача - Анжели Некоз (самопредставництво),
розглянувши у відкритому судовому засіданні у загальному позовному провадженні в приміщенні суду адміністративну справу №580/382/25 за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «МАКС БУС» в особі представника Верстова Романа Миколайовича до Головного управління ДПС у Черкаській області про визнання протиправними та скасування рішень,
14.01.2025 до Черкаського окружного адміністративного суду звернулось товариство з обмеженою відповідальністю «МАКС БУС» (далі позивач) в особі представника адвоката Верстова Р. М. з позовною заявою до Головного управління ДПС у Черкаській області (далі відповідач), в якій просить визнати протиправними та скасувати наступні рішення, що прийняті Головним управління Державної податкової служби України в Черкаській області, а саме:
- податкове повідомлення-рішення від 25.10.2024 № 15906/23-00-24-06-16;
- податкове повідомлення-рішення від 25.10.2024 № 15910/23-00-24-06-16;
- податкову вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 25.10.2024 № Ю-15914/23-00-24-06-16;
- рішення про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним податковим органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску № 15913/23-00-24-06-16 від 25.10.2024.
Обгрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що оскаржувані рішення були прийняті контролюючим органом на підставі акту від 01.10.2024 № 12057/23-00-24-06-13/43049327 «Про результати документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ «МАКС БУС», код за ЄДРПОУ 43049327 з питань правильності обчислення, повноти і своєчасності сплати податку на доходи фізичних осіб, військового збору, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з доходів фізичних осіб у вигляді заробітної плати та винагороди за цивільно-правовими договорами, за період діяльності 01.01.2022 по 31.03.2024»
Актом перевірки встановлено, що згідно інформації з Єдиного комплексу інформаційних систем Державної служби України з безпеки на транспорті, який умовно позначається як система «Шлях», в період з 01.01.2022 по 31.03.2024 здійснено перетин державного кордону фізичними особами як водіями ТОВ «МАКС БУС», всього 32 особи, за відсутності подання до контролюючого органу повідомлення про їх прийняття на роботу/укладення гіг-контракту, чим порушено Порядок повідомлення Державній податковій службі та її територіальним органам про прийняття працівника (домашнього працівника) на роботу/укладення гіг-контракту або припинення трудового договору з домашнім працівником, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.06.2015 № 413, зі змінами та доповненнями, та статтю 24 Кодексу законів про працю України.
Заперечуючи висновки акту перевірки позивач зазначає, що здійснював безоплатне надання послуг та виконання робіт на користь бенефіціарів відповідно до Закону України «Про благодійну діяльність та благодійні організації» від 05.07.2012 № 5073-VI та постанови Кабінету Міністрів України № 57 від 27.01.1995 «Про затвердження Правил перетинання державного кордону громадянами України», а відносини між ТОВ «МАКС БУС» та водіями мали характер благодійної, а не трудової діяльн6ості. Фактично водіям автомобілів, що належать ТОВ «МАКС БУС», було надано транспортний засіб, а також документальний супровід в частині внесення останніх до системи «ШЛЯХ» з метою реалізації виїзду осіб для здійснення благодійної діяльності, а саме надання послуг з транспортування гуманітарних вантажів до кінцевих бенефіціарів.
Представниками контролюючого органу не встановлено підставу виїзду водіїв відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 57 від 27.01.1995 «Про затвердження Правил перетинання державного кордону громадянами України», тому зроблено помилковий висновок про те, що відносини ТОВ «МАКС БУС» та водіїв-волонтерів носять характер трудового договору.
Встановлення представниками контролюючого органу трудових відносин здійснено виключно на підставі даних Укртрансбезпеки, які констатують факт, що особи керували транспортними засобами ТОВ «МАКС БУС». Проте такі дані не відображають характер відносин між ТОВ «МАКС БУС» та водіями-волонтерами, а інші докази трудової діяльності водіїв-волонтерів в акті перевірки не зазначені.
ТОВ «МАКС БУС» не здійснював нарахування та виплату встановленим особам за будь-якою із ознак доходу, що підтверджується задекларованою звітністю форми 4-ДФ та наявна у представників контролюючого органу, та фактично виключає обов'язок декларування та подальшої сплати ТОВ «МАКС БУС» податку на доходи фізичних осіб, військового збору та єдиного внеску.
Відповідач проти позову заперечив. У відзиві на позовну заяву, поданому до суду 10.02.2025, вказав, що згідно отриманої інформації з Єдиного комплексу інформаційних систем Державної служби України з безпеки на транспорті, який умовно позначається як система «Шлях», встановлено перелік фізичних осіб, які в період 2022 року та 1 кварталу 2024 року перетинали державний кордон як водії ТОВ «МАКС БУС», проте згідно поданої ТОВ «МАКС БУС» до контролюючого органу податкової звітності за відповідний період відомості про укладені трудові відносини щодо встановлених осіб відсутні. За результатами перевірки встановлено факт використання ТОВ «МАКС БУС» праці найманих осіб без оформлення трудових відносин, що призвело до порушення норм статті 2 та статті 24 КЗпП України, статті 3 Закону України «Про оплату праці» та свідчить про ухилення ТОВ «МАКС БУС» як податковим агентом від оподаткування нарахованої (виплаченої) заробітної плати на користь таких найманих осіб.
Факт використання в діяльності ТОВ «МАКС БУС» праці найманих працівників без оформлення трудових відносин також підтверджено результатами фактичної перевірки ТОВ «МАКС БУС», оформленими актом від 29.04.2024 №5083/23-00-07-07-01/4304932, які позивач не заперечував.
Вимога щодо оформлення з водіями трудових відносин передбачена Ліцензійними умовами провадження господарської діяльності з перевезення пасажирів, небезпечних вантажів та небезпечних відходів автомобільним транспортом, міжнародних перевезень пасажирів та вантажів автомобільним транспортом, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 02.12.2015 №1001.
В свою чергу відповідно до пункту 29 Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 №57, у разі введення в Україні воєнного стану пропуск через держаний кордон водіїв транспортних засобів суб'єктів господарювання, які мають ліцензію на право провадження господарської діяльності з міжнародних перевезень вантажів та пасажирів автомобільним транспортом, здійснюється за умови виконання правил перетину державного кордону України та за наявності інформації про особу у відповідній інформаційній системі, адміністратором якої є Укртрансбезпека. Інформація про водіїв, зазначених в абзаці першому цього пункту, вноситься до відповідної інформаційної системи на підставі заявки ліцензіата.
Відповідно до норм статті 2 КЗпП України право громадян України на працю включає право на одержання роботи з оплатою праці не нижче встановленого державою мінімального розміру заробітної плати.
Мінімальна заробітна плата - це встановлений законом мінімальний розмір оплати праці за виконану працівником місячну (годинну) норму праці (стаття 3 Закону України «Про оплату праці».
Використання в діяльності ТОВ «МАКС БУС» праці фізичних осіб-водіїв без оформлення з ними трудових відносин призвело до не включення ТОВ «МАКС БУС» до оподатковуваного доходу найманих працівників доходів у вигляді виплати заробітної плати в мінімальних розмірах, встановлених законодавством та діючих у відповідні періоди використання праці (місяці перетину державного кордону найманим працівником, з яким не оформлено трудові відносини) на загальну суму 801500,00 грн та до заниження бази нарахування єдиного внеску у вказаній сумі.
Таким чином, ТОВ «МАКС БУС» не виконано обов'язок податкового агента-роботодавця в частині нарахування, утримання та сплати до бюджету податку на доходи фізичних осіб з доходів у вигляді заробітної плати та військового збору, передбачений Податковим кодексом України, та не виконано обов'язок страхувальника-роботодавця в частині нарахування та сплати єдиного внеску на суми заробітної плати найманих працівників, передбачений Законом України №2464-V1.
Щодо доводів позивача про перетин державного кордону як водіями-волонтерами, то позивачем не надано документів, передбачених пунктом 28 Правил перетинання №57.
Крім того за результатами перевірки встановлено, що фізичними особами-водіями перетин кордону здійснювався і в період до набрання чинності пунктів 29 та 28 Правил перетинання кордону, а саме до 26 травня 2022 року.
Таким чином позивачем не спростовано факт внесення інформації про водіїв до інформаційної системи «Шлях» на підставі пункту 29 Правил перетинання кордону та факту самого перетинання державного кордону фізичними особами як водіями транспортних засобів ТОВ «МАКС БУС» як суб'єкта господарювання, який має ліцензію на право провадження господарської діяльності з міжнародних перевезень вантажів та пасажирів автомобільним транспортом.
Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 20.01.2025 позовна заява прийнята до розгляду, відкрито загальне позовне провадження та призначено підготовче засідання.
Протокольною ухвалою суду від 24.04.2025 задоволено клопотання позивача про допит свідків.
Протокольною ухвалою суду від 24.04.2025 закрито підготовче провадження, справу призначено для розгляду по суті у судовому засіданні.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.
Представник відповідача проти позову заперечив, просив у позові відмовити.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази, наявні в матеріалах справи, допитавши свідків ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , та ОСОБА_3 , суд встановив такі фактичні обставини.
Головним управлінням ДПС у Черкаській області на підставі п.п.20.1.2, п.п.20.1.4, п.п.20.1.5, п.п.20.1.6 п.20.1 ст.20, п.п.75.1 ст.75, п.п.78.1.1 та п.п.78.1.13 п.78.1 ст.78, ст.79 Податкового кодексу України ,ст.13 Закону України від 08 липня 2010 року №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та згідно наказу ГУ ДПС №1754-п від 06.08.2024 року проведена документальна позапланова невиїзна перевірка ТОВ «МАКС БУС» з питань правильності обчислення, повноти і своєчасності сплати податку на доходи фізичних осіб, військового збору, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з доходів фізичних осіб у вигляді заробітної плати та винагороди за цивільно-правовими договорами, за період діяльності з 01.01.2022 по 31.03.2024.
Результати проведеної документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ «МАКС БУС» оформлені актом від 01.10.2024 №12057/23-00-24-06-13/43049327 (далі - акт перевірки).
Перевіркою встановлено, що основний вид діяльності ТОВ «МАКС БУС» - інший пасажирський наземний транспорт, н.в.і.у (КВЕД_ 49.39).
При перевірці питання дотримання законодавства щодо оформлення трудових відносин з найманими працівниками відповідачем проведено порівняльний аналіз даних з Єдиного комплексу інформаційних систем Державної служби України з безпеки на транспорті з даними, відображеними ТОВ «МАКС БУС» в податковій звітності.
За результатами проведеного аналізу встановлено, що в податковій звітності, поданій ТОВ «МАКС БУС» до контролюючого органу, відсутня інформація про трудові відносини та інформація про суми нарахованої (виплаченої) заробітної плати на їх користь із фізичними особами: ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_3 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 , ОСОБА_27 , ОСОБА_2 , ОСОБА_28 , ОСОБА_29 , ОСОБА_30 , ОСОБА_31 , ОСОБА_32 , ОСОБА_33 , ОСОБА_34 , ОСОБА_35 , ОСОБА_36 , які перетинали державний кордон як водії ТОВ «МАКС БУС».
За висновком перевірки встановлено порушення ТОВ «МАКС БУС»:
Порядку повідомлення Державній податковій службі та її територіальним органам про прийняття працівника (домашнього працівника) на роботу/укладення гіг-контракту або припинення трудового договору з домашніми працівниками, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.06.2015 №413, статті 2 та статті 24 КЗпП України, статті 3 Закону України «Про оплату праці», що призвело до використання в діяльності ТОВ «МАКС БУС» праці найманих осіб без оформлення трудових відносин у період з 01.04.2022 по 31.03.2024;
вимог пп.16.1.4 п.16.1 ст.16, абз.2 п.57.1 ст.57, пп. 164.2.1 п. 164.2 ст.164, пп. 167.1 ст.167, п.176.2«а» ст.176, п. 168.1 ст.168 Податкового кодексу, що призвело до заниження податкового зобов'язання по податку на доходи фізичних осіб в сумі 144270,00грн., в тому числі за квітень 2022 року в сумі 4680,00 грн., за травень 2022 року в сумі 10530,00 грн., за червень 2022 року в сумі 9360,00 грн., за липень 2022 року в сумі 12870,00 грн., за серпень 2022 року в сумі 17550,00 грн., за вересень 2022 року в сумі 15210,00 грн., за жовтень 2022 року в сумі 12060,00 грн., за листопад 2022 року в сумі 9648,00 грн., за грудень 2022 року в сумі 10854,00 грн., за січень 2023 року в сумі 6030,00 грн., за лютий 2023 року в сумі 3618,00 грн., за березень 2023 року в сумі 3618,00 грн., за квітень 2023 року в сумі 1206,00 грн., за червень 2023 року в сумі 1206,00 грн., за липень 2023 року в сумі 1206,00 грн., за серпень 2023 року в сумі 2412,00 грн., за вересень 2023 року в сумі 4824,00 грн., за жовтень 2023 року в сумі 1206,00 грн., за листопад 2023 року в сумі 2412,00 грн., за грудень 2023 року в сумі 4824,00 грн., за січень 2024 року в сумі 2556,00 грн., за лютий 2024 року в сумі 2556,00 грн. та за березень 2024 року в сумі 3834,00 грн.;
вимог цп.1.2, пп.1.3, пп.1.4 та пп.1.6 п.161 підрозд.10 розд. XX, пп.16.1.4 п.16.1 ст.16, абз.2 п.57.1 ст.57, пп. 164.2.1 п. 164.2 ст.164, пп. 167.1 ст.167, п.176.2«а» ст.176, п. 168.1 ст.168 Податкового кодексу, що призвело до заниження податкового зобов'язання по військовому збору на загальну суму 12022,50 грн., в тому числі за квітень 2022 року в сумі 390,00 грн., за травень 2022 року в сумі 877,50 грн., за червень 2022 року в сумі 780,00 грн., за липень 2022 року в сумі 1072,50 грн., за серпень 2022 року в сумі 1462,50 грн., за вересень 2022 року в сумі 1267,50 грн., за жовтень 2022 року в сумі 1005,00 грн., за листопад 2022 року в сумі 804,00 грн., за грудень 2022 року в сумі 904,50 грн., за січень 2023 року в сумі 502,50 грн., за лютий 2023 року в сумі 301,50 грн., за березень 2023 року в сумі 301,50 грн., за квітень 2023 року в сумі 100,50 грн., за червень 2023 року в сумі 100,50 грн., за липень 2023 року в сумі 100,50 грн., за серпень 2023 року в сумі 201,00 грн., за вересень 2023 року в сумі 402,00 грн., за жовтень 2023 року в сумі 100,50 грн., за листопад 2023 року в сумі 201,00 грн., за грудень 2023 року в сумі 402,00 грн., за січень 2024 року в сумі 213,00 грн., за лютий 2024 року в сумі 213,00 грн. та за березень 2024 року в сумі 319,50 грн.;
п. 2 ч. 2 ст. 6 та ст. 7 Закону України від 08.07.2010 №2464-V1 «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», що призвело до заниження бази нарахування єдиного внеску на загальну суму 801500,00 грн, в т.ч. за квітень 2022 року в сумі 26000,00 грн, за травень2022 року в сумі 58500,00 грн, за червень 2022 року в сумі 52000,00 грн, за липень 2022 року в сумі 71500,00 грн, за серпень 2022 року в сумі 97500,00 грн, за вересень 2022 року в сумі 84500,00 грн, за жовтень 2022 року в сумі 67000,00 грн, за листопад 2022 року в сумі 53600,00 грн, за грудень 2022 року в сумі 60300,00 грн, за січень 2023 року в сумі 33500,00 грн, за лютий 2023 року в сумі 20100,00 грн, за березень 2023 року в сумі 20100,00 грн, за квітень 2023 року в сумі 6700,00 грн, за червень 2023 року в сумі 6700,00 грн, за липень 2023 року в сумі 6700,00 грн, за серпень 2023 року в сумі 13400,00 грн, за вересень 2023 року в сумі 26800,00 грн, за жовтень 2023 року в сумі 6700,00 грн, за листопад 2023 року в сумі 13400,00 грн, за грудень 2023 року в сумі 26800,00 грн, за січень 2024 року в сумі 14200,00 грн, за лютий 2024 року в сумі 14200,00 грн та за березень 2024 року в сумі 21300,00 грн;
вимог п.1 ч. 2 ст.6, п.1 ч.І ст.7, ч.2 ст.9 та ч.5 ст.8 Закону України №2464-VI, що призвело до заниження суми єдиного внеску на загальну суму 176330,00 грн., в тому числі за квітень 2022 року в сумі 5720,00 грн., за травень 2022 року в сумі 12870,00 грн., за червень 2022 року в сумі 11440,00 грн., за липень 2022 року в сумі 15730,00 грн., за серпень 2022 року в сумі 21450,00 грн., за вересень 2022 року в сумі 18590,00 грн., за жовтень 2022 року в сумі 14740,00 грн., за листопад 2022 року в сумі 11792,00 грн., за грудень 2022 року в сумі 13266,00 грн., за січень 2023 року в сумі 7370,00 грн., за лютий 2023 року в сумі 4422,00 грн., за березень 2023 року в сумі 4422,00 грн., за квітень 2023 року в сумі 1474,00 грн., за червень 2023 року в сумі 1474,00 грн., за липень 2023 року в сумі 1474,00 грн., за серпень 2023 року в сумі 2948,00 грн., за вересень 2023 року в сумі 5896,00 грн., за жовтень 2023 року в сумі 1474,00 грн., за листопад 2023 року в сумі 2948,00 грн., за грудень 2023 року в сумі 5896,00 грн., за січень 2024 року в сумі 3124,00 грн., за лютий 2024 року в сумі 3124,00 грн. та за березень 2024 року в сумі 4686,00 грн.
За результатами вказаних порушень, з урахуванням норм п.521 та 69.2 Розділу XX «Перехідні положення» та п.1251.2 ст.1251 Податкового кодексу України, п. З ч.11 ст.25, п.921 розділу VIII Закону України №2464, Головним управлінням ДПС у Черкаській області винесено:
- податкове повідомлення-рішення від 25.10.2024 №15906/23-00-24-06-16 (форма «Д») про збільшення грошового зобов'язання по податку на доходи фізичних осіб на загальну суму 213642,15 грн., в тому числі штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) в сумі 34897,50 грн. та пені 34474,65 грн.;
- податкове повідомлення-рішення від 25.10.2024 №15910/23-00-24-06-16 (форма «Д») про збільшення грошового зобов'язання по військовому збору на загальну суму 17803,52 грн., в тому числі штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) в сумі 2908,13 грн. та пені 2872,89 грн.;
вимога про сплату боргу (недоїмки) від 25.10.2024 №Ю-15914/23-00-24-06-16 (форма «Ю») про донарахування сум по єдиному внеску на суму 176330,00 грн.;
рішення про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним податковим органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску від 25.10.2024 №15913/23- 00-24-06-16 про застосування штрафних санкцій на загальну сум 88165,00 грн.
Позивач подав скаргу до ДПС України на податкові повідомлення-рішення від 25.10.2024 №15906/23-00-24-06-16 та №15910/23-00-24-06-16, податкової вимоги про сплату боргу від 25.10.2024 №Ю-15914/23-00-24-06-16, рішення про застосування штрафних санкцій від 25.10.2024 №15913/23-00-24-06-16.
Рішенням ДПС України від 04.12.2024 №36271/6/99-00-06-02-01-06 залишено без розгляду скаргу в частині оскарження податкової вимоги про сплату боргу від 25.10.2024 №Ю- 15914/23-00-24-06-16 та рішення про застосування штрафних санкцій від 25.10.2024 №15913/23-00-24-06-16.
Рішенням ДПС України від 16.01.2025 №1331/6/99-00-06-01-02-06 залишено без змін податкові повідомлення-рішення від 25.10.2024 №15906/23-00-24-06-16 та №15910/23-00-24-06- 16.
Не погоджуючись з податковими повідомленнями-рішеннями, вимогою про сплату боргу (недоїмки) та рішенням про застосування штрафних санкцій позивач звернувся до суду з позовом.
Надаючи правову оцінку встановленим у справі обставинам суд зазначає наступне.
Правові засади і гарантії здійснення громадянами України права розпоряджатися своїми здібностями до продуктивної і творчої праці визначає Кодекс законів про працю України.
Стаття 2 КЗпП України передбачає, що право громадян України на працю, - тобто на одержання роботи з оплатою праці не нижче встановленого державою мінімального розміру, - включаючи право на вільний вибір професії, роду занять і роботи, забезпечується державою. Працівники реалізують право на працю шляхом укладення трудового договору про роботу на підприємстві, в установі, організації або з фізичною особою.
Згідно статті 21 КЗпП України трудовим договором є угода між працівником і роботодавцем (роботодавцем - фізичною особою), за якою працівник зобов'язується виконувати роботу, визначену цією угодою, а роботодавець (роботодавець - фізична особа) зобов'язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін.
Стаття 24 КЗпП зазначає, що працівник не може бути допущений до роботи без укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням роботодавця, та повідомлення центрального органу виконавчої влади з питань забезпечення формування та реалізації державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування про прийняття працівника на роботу в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 17.06.2015 №413 «Про порядок повідомлення Державній податковій службі та її територіальним органам про прийняття працівника на роботу/укладення гіг-контракту» установлено, що повідомлення про прийняття працівника на роботу/укладення гіг-контракту подається власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом (особою) чи фізичною особою (крім повідомлення про прийняття на роботу члена виконавчого органу господарського товариства, керівника підприємства, установи, організації) та/або резидентом Дія Сіті до територіальних органів Державної податкової служби за місцем обліку їх як платника єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за формою згідно з додатком до початку роботи працівника за укладеним трудовим договором та/або до початку виконання робіт (надання послуг) гіг-спеціалістом резидента Дія Сіті засобами електронного зв'язку з використанням електронного підпису відповідальних осіб, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, відповідно до вимог законодавства у сфері електронного документообігу.
Інформація, що міститься у повідомленні про прийняття працівника на роботу, вноситься до реєстру страхувальників та реєстру застрахованих осіб відповідно до Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регулюються податковим кодексом україни (далі - ПК України).
Згідно п. 6.1 ст. 6 ПК України податком є обов'язковий, безумовний платіж до відповідного бюджету або на єдиний рахунок, що справляється з платників податку відповідно до цього Кодексу.
Згідно п.п. 14.1.180 п. 14.1 ст. 14 ПК України податковий агент щодо податку на доходи фізичних осіб - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ), самозайнята особа, представництво нерезидента - юридичної особи, інвестор (оператор) за угодою про розподіл продукції, які незалежно від організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування (виплати, надання) доходу (у грошовій або негрошовій формі) зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом IV цього Кодексу, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність контролюючим органам та нести відповідальність за порушення його норм в порядку, передбаченому статтею 18 та розділом IV цього Кодексу.
Згідно п.п. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 ПК України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи;
Згідно ст. 18 ПК України податковим агентом визнається особа, на яку цим Кодексом покладається обов'язок з обчислення, утримання з доходів, що нараховуються (виплачуються, надаються) платнику, та перерахування податків до відповідного бюджету від імені та за рахунок коштів платника податків. Податкові агенти прирівнюються до платників податку і мають права та виконують обов'язки, встановлені цим Кодексом для платників податків.
Згідно п. 162.1 ст. 162 ПК України платниками податку на доходи фізичних осіб є: фізична особа - резидент, яка отримує доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи; податковий агент.
Згідно п.п. 163.1.1 п. 163.1 ст. 163 ПК України об'єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.
Згідно п. 164.1 ст. 164 ПК України базою оподаткування є загальний оподатковуваний дохід, з урахуванням особливостей, визначених цим розділом. Загальний оподатковуваний дохід - будь-який дохід, який підлягає оподаткуванню, нарахований (виплачений, наданий) на користь платника податку протягом звітного податкового періоду.
Згідно п.п. 164.2.1 п. 164.2 ст. 164 ПК України до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються доходи у вигляді заробітної плати, нараховані (виплачені) платнику податку відповідно до умов трудового договору (контракту).
Згідно п. 167.1 ст. 167 ПК України ставка податку становить 18 відсотків бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) (крім випадків, визначених у пунктах 167.2-167.5 цієї статті) у тому числі, але не виключно у формі: заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв'язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами.
Згідно п. 176.2 ст. 176 ПК України особи, які відповідно до цього Кодексу мають статус податкових агентів, та платники єдиного внеску зобов'язані: своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, що виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати за її рахунок; подавати у строки, встановлені цим Кодексом для податкового місяця, податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску, до контролюючого органу за основним місцем обліку. Такий розрахунок подається лише у разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку - фізичній особі податковим агентом, платником єдиного внеску протягом звітного періоду. Запровадження інших форм звітності із зазначених питань не допускається.
Згідно п. 171.1 ст. 171 ПК України особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з доходів у вигляді заробітної плати, є роботодавець, який виплачує такі доходи на користь платника податку.
Порядок нарахування, утримання та сплати (перерахування) податку до бюджету визначений статтею 168 ПК України.
Згідно п.п. 168.1.1 п. 168.1 ст. 168 ПК України податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 цього Кодексу.
Згідно п.п. 168.1.2 п. 168.1 ст. 168 ПК України податок сплачується (перераховується) до відповідного бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом.
Згідно п. 161 підрозд. 10 розд. ХХ ПК України тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір.
Платниками збору є, зокрема, особи, визначені пунктом 162.1 статті 162 цього Кодексу; об'єктом оподаткування збором є для платників, зазначених у підпункті 1 підпункту 1.1 цього пункту, - доходи, визначені статтею 163 цього Кодексу; для платників, зазначених у підпункті 1 підпункту 1.1 цього пункту, - 1,5 відсотків від об'єкта оподаткування, визначеного підпунктом 1 підпункту 1.2 цього пункту, крім доходів, які оподатковуються за ставкою, визначеною підпунктом 4 цього підпункту; Нарахування, утримання та сплата (перерахування) збору з доходів платників збору, зазначених у підпункті 1 підпункту 1.1 цього пункту, здійснюються в порядку, встановленому розділом IV цього Кодексу, з урахуванням особливостей, визначених підрозділом 1 цього розділу, за ставками, визначеними підпунктом 1.3 цього пункту; Відповідальними за утримання (нарахування) та сплату (перерахування) збору до бюджету з доходів платників, зазначених у підпункті 1 підпункту 1.1 цього пункту, є особи, визначені у статті 171 цього Кодексу.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначаються Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI (далі - Закон №2464-V1).
Згідно п. 3 ч. 1 ст. 1 Закону №2464-V1 застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до законодавства підлягає загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачується чи сплачувався у встановленому законом порядку єдиний внесок.
Згідно п. 10 ч. 1 ст. 1 Закону №2464-V1 страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону зобов'язані сплачувати єдиний внесок.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону №2464-V1 платниками єдиного внеску є роботодавці.
Згідно п. 2 ч. 2 ст. 6 Закону №2464-V1 платник єдиного внеску зобов'язаний вести облік виплат (доходу) застрахованої особи та нарахування єдиного внеску за кожним календарним місяцем і календарним роком, зберігати такі відомості в порядку, передбаченому законодавством.
Порядок визначення бази нарахування єдиного внеску передбачений нормами статті 7 Закону №2464-V1.
Згідно частини 1 статті 7 Закону №2464-V11 єдиний внесок нараховується: 1) для платників, зазначених у пунктах 1 (крім абзацу сьомого), частини першої статті 4 цього Закону, - на суму нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України "Про оплату праці", та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.
Отже за змістом вказаних приписів роботодавець зобов'язаний укласти з працівником трудовий договір, повідомити територіальний орган Державної податкової служби про укладення трудового договору, щомісячно виплачувати працівнику заробітну плату, нараховувати податок на доходи фізичних осіб, військовий податок та єдиний внесок, та перераховувати їх до Державного бюджету України та на рахунки податкових органів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для його зарахування або на єдиний рахунок.
Актом перевірки встановлено, що позивач у період з 01.04.2022 по 31.03.2024 використовував працю: ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_3 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 , ОСОБА_27 , ОСОБА_2 , ОСОБА_28 , ОСОБА_29 , ОСОБА_30 , ОСОБА_31 , ОСОБА_32 , ОСОБА_33 , ОСОБА_34 , ОСОБА_35 , ОСОБА_36 , які перетинали державний кордон як водії ТОВ «МАКС БУС», без оформлення трудових відносин та повідомлення податкового органу про їх працевлаштування, а також не виконав свій обов'язок як податкового агента-роботодавця в частині нарахування, утримання та сплати до бюджету податку на доходи фізичних осіб з доходів у вигляді заробітної плати, військового збору та єдиного внеску на суми заробітної плати найманих працівників.
Позивач не заперечує, що вказані особи здійснювали перетин державного кордону України як водії ТОВ «МАКС БУС», проте вказані особи виконували обов'язки як водії-волонтери під час перевезення гуманітарних вантажів та військової допомоги в умовах воєнного стану, залучались до перевезень як особисті знайомі директора ТОВ «МАКС БУС» ОСОБА_37 або направлялись громадськими організаціями та військовими частинами; заробітна плата не нараховувалась та не виплачувалась, відповідно, відсутні підстави для нарахування та сплати податку на доходи фізичних осіб, військового збору та єдиного внеску.
На підтвердження вказаних обставин позивач надав копії документів:
довіреність громадської організації «Золотоніський координаційний комітет сприяння обороні України» від 11.08.2022 на представництво інтересів при отриманні та перевезенні гуманітарної допомоги з території Республіки Польща на територію держави Україна, наданої їй польськими волонтерами для підтримки України від військової російської агресії;
доручення військової частини НОМЕР_1 №708/086/219 від 24.06.2022 ОСОБА_38 , водію транспортного засобу Mercedes-Benz Sprinter» державний реєстраційний номер НОМЕР_2 , який надає безоплатну благодійну допомогу в перевезенні гуманітарної допомоги, ліків, тактичного екіпірування, яке було безоплатно надано в якості благодійної допомоги від компанії EAST WEST GLOBAL GROUP SP. Z O.O Республіка Польща;
лист від 04.10.22022 №13 Благодійної організації «Єдність та порозуміння» на адресу Державної митної служби Львівської області про передачу отриманої гуманітарної допомоги на безоплатній основі для мешканців Ватутінської міської територіальної громади, які служать у Збройних Силах України, вантаж перевозить ТОВ «МАКС БУС», водій ОСОБА_39 ;
довіреність громадської організації «Золотоніський координаційний комітет сприяння обороні України» від 13.07.2022 на представництво інтересів при отриманні та перевезенні гуманітарної допомоги з території Республіки Польща на територію держави Україна, наданої міжнародною правозахисною організацією Фундація Відкритий Діалог для підтримки України від військової російської агресії;
протоколи передачі речей, зібраних в рамках благодійної акції «Для України» від 18.12.2022, 21.04.2022, 07.11.2022, 24.02.2023, м. Варшава; водії: ОСОБА_40 / ОСОБА_22 ;
довіреність громадської організації «Золотоніський координаційний комітет сприяння обороні України» від 11.10.2022 на представництво інтересів при отриманні та перевезенні гуманітарної допомоги з території Республіки Польща на територію держави Україна, наданої польськими волонтерами для підтримки України від військової російської агресії;
гарантійний лист кінцевого споживача товарів гуманітарної допомоги №675/086/219 від 27.06.2022 військової частини НОМЕР_1 , імпортер товарів - ОСОБА_41 , донор гуманітарної допомоги - EAST WEST GLOBAL GROUP SP. Z O.O Республіка Польща;
супровідний лист ГО «Ротарі Клуб Черкаси інтернешнл» про прямування гуманітарного вантажу з м. Варшава на замовлення начальника медичної частини 20 механізованого батальйону «Черкаська Січ», водій ОСОБА_40 ;
доручення військової частини НОМЕР_3 від 18.04.2022 №350/143/313 про надання водієм ОСОБА_22 благодійної допомоги в перевезенні гуманітарної допомоги, ліків, тактичних рукавичок;
лист Благодійної організації «Єдність та порозуміння» від 19.04.2023 №5 на адресу Митної служби України в Черкаській області щодо перевезення гуманітарної допомоги з Республіки Польща м. Варшава в Україну, водій ОСОБА_42 ;
лист -звернення Громадської організації «Січ» вих. №26 від 02.04.2023 до Львівської та Волинської митниць про підтвердження, що комплект грязьової резини із Республіки Польщі буде ввезено в Україну в якості гуманітарної допомоги та у подальшому переданий одній із військових частин; ввезення резини на територію України зі сторони польщі здійснює ОСОБА_40 ;
лист-звернення Благодійної організації «Благодійний фонд «Асап Хоттабич» від 07.02.2023 на адресу Митної служби України Львівської області про перевезення гуманітарного транспорту. Вантажу та інших матеріалів і засобів для потреб ЗСУ, водії ОСОБА_22 , ОСОБА_25 ;
лист Благодійної організації «Благодійний фонд «Однодумці» від 14.02.2023 вих №35 на адресу Львівської регіональної митниці Державної митної служби України про перевезення гуманітарної дополмоги з Республіки Польща в Україну для підрозділів Збройних Сил України; водії ОСОБА_41 , ОСОБА_39 ;
лист Житлово-будівельного кооперативу -91 м. Черкаси на адресу Державної митної служби України, Львівська область, про перевезення основних засобів, виділених на гуманітарній основі з Республіки Польща, м. Варшава, водії ОСОБА_41 , ОСОБА_39 .
Щодо перетинання державного кордону як водіями волонтерами суд зазначає наступне.
Порядок та умови перетинання громадянами України державного кордону визначено Правилами перетинання державного кордону громадянами України, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 1995 №57, із змінами та доповненнями (далі - Правила перетинання кордону №57).
Відповідно до пункту 28 Правил перетинання кордону (набрав чинності з 26 травня 2022 року) №57 у разі введення в Україні воєнного стану пропуск водіїв, що здійснюють перевезення медичних вантажів, вантажів гуманітарної допомоги автомобільними транспортними засобами для потреб Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також населення України, через державний кордон здійснюється уповноваженими службовими особами Держприкордонслужби за наявності відповідних рішень про виїзд за межі України, виконання правил перетину державного кордону України та за наявності інформації про особу у відповідній інформаційній системі, адміністратором якої є Укртрансбезпека.
Рішення про виїзд за межі України водіїв, що здійснюють перевезення для потреб Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також медичних вантажів, вантажів гуманітарної допомоги автомобільними транспортними засобами, приймається Мінінфраструктури або обласними, Київською міською військовими адміністраціями за наявності відповідного обгрунтування щодо обсягів вантажів та кількості транспортних засобів, необхідних для їх перевезення, у листах від будь-якого з таких органів, підприємств, установ, організацій, закладів: військових, правоохоронних органів; військових адміністрацій; медичних закладів; відправників чи отримувачів гуманітарної допомоги.
Мінінфраструктури або обласні, Київська міська військові адміністрації надсилають до Адміністрації Держприкордонслужби рішення про виїзд за межі України зазначених в абзаці першому цього пункту осіб для врахування під час їх виїзду за межі України.
Відповідно до пункту 29 Правил перетинання кордону (набрав чинності з 26 травня 2022 року) №57 у разі введення в Україні воєнного стану пропуск через державний кордон водіїв транспортних засобів суб'єктів господарювання, які мають ліцензію на право провадження господарської діяльності з міжнародних перевезень вантажів та пасажирів автомобільним транспортом (далі - ліцензіата), здійснюється уповноваженими службовими особами Держприкордонслужби за умови виконання правил перетину державного кордону України та за наявності інформації про особу у відповідній інформаційній системі, адміністратором якої є Укртрансбезпека (абзац перший цього пункту).
Інформація про водіїв, зазначених в абзаці першому цього пункту, вноситься до відповідної інформаційної системи, адміністратором якої є Укртрансбезпека, на підставі заявки ліцензіата. Перетин державного кордону здійснюється особою, зазначеною в абзаці першому цього пункту, лише на транспортному засобі, який є засобом провадження господарської діяльності ліцензіата.
За змістом вказаних рішення про перетинання державного кордону водіями, що здійснюють перевезення медичних вантажів, вантажів гуманітарної допомоги автомобільними транспортними засобами для потреб Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також населення України, приймається Мінінфраструктури або обласними, Київською міською військовою адміністрацією, які надсилають до Адміністрації Держприкордонслужби рішення про виїзд за межі України зазначених в абзаці першому цього пункту осіб для врахування під час їх виїзду за межі України.
В той же час пропуск через державний кордон водіїв транспортних засобів суб'єктів господарювання, які мають ліцензію на право провадження господарської діяльності з міжнародних перевезень вантажів та пасажирів автомобільним транспортом здійснюється у разі за наявності інформації про особу у відповідній інформаційній системі, яка вноситься самим ліцензіатом.
Позивач не надав до суду рішень Мінінфраструктури чи Черкаської ОДА, які б свідчили, що перетинання державного кордону України здійснювалосья водіями, що здійснюють перевезення медичних вантажів, вантажів гуманітарної допомоги автомобільними транспортними засобами для потреб Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також населення України, відповідно до пункту 28 Положення №57.
Водночас позивач послався на зміст заявки на перетин водіями державного кордону України, яка подавалась до інформаційної системи Укртрансбезпеки, якою передбачено, що зазначені у заявці особи є діючими працівниками та не перебувають у стані звільнення (т. 2, а.с. 7).
Вказані обставини свідчать, що водії, які були залучені позивачем до перевезення гуманітарної допомоги, перетинали державний кордон України відповідно до пункту 29 Правил перетинання кордону №57, тобто як водії суб'єктів господарювання, які мають ліцензію на право провадження господарської діяльності з міжнародних перевезень вантажів та пасажирів автомобільним транспортом, та позивач як ліцензіат надавав до Укртрансбезпеки інформацію про водіїв, яка містила умову, що зазначені у заявці особи є діючими працівниками та не перебувають у стані звільнення.
В свою чергу умова щодо працевлаштування водіїв передбачена пунктом 9 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з перевезення пасажирів, небезпечних вантажів та небезпечних відходів автомобільним транспортом, міжнародних перевезень пасажирів та вантажів автомобільним транспортом, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 02.12.2015 №1001.
Суд зазначає, що як посилання позивача на пункт 8 Правил перетинання кордону №57 як на доказ того, що водії працювали як волонтери та не отримували заробітну плату, так і на посилання відповідача на пункт 9 Ліцензійних умов як на доказ того, що водіям виплачувалась заробітна плата, є необгрунтованим, оскільки вказані нормативні акти передбачають законодавчі вимоги щодо умов перетинання державного кордону та умов отримання ліцензії на провадження господарської діяльності з перевезення вантажів, проте не є доказами нарахування та виплати заробітної плати. Отже доводи сторін в цій частині є необгрунтованими.
Разом з цим, як зазначено вище, податок на доходи фізичних осіб, військовий збір та єдиний внесок нараховуються у разі нарахування та виплати заробітної плати.
Отже саме факт нарахування чи виплати заробітної плати є юридичним фактом, з яким пов'язується нарахування податку на доходи фізичних осіб, військового збору та єдиного внеску.
Відповідач посилається на ту обставину, що позивач використовував найману працю водіїв, а отже зобов'язаний був виплачувати їм заробітну плату у розмірі не меншому, ніж мінімальна заробітна плата.
Судом допитані свідки ОСОБА_2 , ОСОБА_43 та ОСОБА_3 , які факт виплати їм заробітної плати не підтвердили, показали, що здійснювали поїздки в Республіку Польща з метою перевезення гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану безоплатно, при цьому також використовували такі поїздки для власних цілей, зокрема, для побачень з родинами, які перебували за кордоном.
Актом перевірки не встановлено фактів виплати заробітної плати, а доводи відповідача грунтуються на законодавчих приписах щодо обов'язку роботодавця виплачувати заробітну плату найманим працівникам, а отже фактів виплати заробітної плати водіям відповідачем не встановлено.
Також при визначенні сум податку на доходи фізичних осіб, військового збору та єдиного внеску відповідач визначив суму оподатковуваного доходу в мінімальному розмірі місячної заробітної плати.
Проте згідно ст. 94 КЗпП України заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Розмір заробітної плати залежить від складності та умов виконуваної роботи, професійно-ділових якостей працівника, результатів його праці та господарської діяльності підприємства, установи, організації і максимальним розміром не обмежується.
Питання державного і договірного регулювання оплати праці, прав працівників на оплату праці та їх захисту визначається цим Кодексом, Законом України "Про оплату праці" та іншими нормативно-правовими актами.
Згідно ст. 95 КЗпП України мінімальна заробітна плата - це встановлений законом мінімальний розмір оплати праці за виконану працівником місячну (годинну) норму праці.
Мінімальна заробітна плата встановлюється одночасно в місячному та погодинному розмірах.
Розмір мінімальної заробітної плати встановлюється і переглядається відповідно до статей 9 і 10 Закону України "Про оплату праці" та не може бути нижчим від розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Мінімальна заробітна плата є державною соціальною гарантією, обов'язковою на всій території України для підприємств, установ, організацій усіх форм власності і господарювання та фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників, за будь-якою системою оплати праці.
Аналогічні норми передбачені статтею 3 Закону України «Про оплату праці», а саме: мінімальна заробітна плата - це встановлений законом мінімальний розмір оплати праці за виконану працівником місячну (годинну) норму праці. Мінімальна заробітна плата є державною соціальною гарантією, обов'язковою на всій території України для підприємств, установ, організацій усіх форм власності і господарювання та фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників, за будь-якою системою оплати праці.
Згідно з п.5 ст. З8 Бюджетного кодексу України розмір мінімальної заробітної плати визначається в Законі про Державний бюджет на відповідний рік.
Отже мінімальна заробітна плата виплачується за виконану працівником місячну (годинну) норму праці.
З наданої відповідачем інформації з інформаційної системи Укртрансбезпеки вбачається, що кількість та тривалість поїздок водіїв не дають підстави стверджувати, що внаслідок їх виконання водії виконували місячну норму праці; доказів того, що водії окрім зазначених поїздок виконували іншу роботу в межах місячної норми праці матеріали перевірки не містять.
За вказаних обставин суд дійшов висновку, що відповідачем фактів виплати заробітної плати водіям позивача, зазначеним у інформаційній системі Укртрансбезпеки, не доведено, а посилання на мінімальну заробітну плату як на розрахункову величину є необгрунтованим, тому нарахування податку на доходи фізичних осіб, військового збору та єдиного податку є безпідставним.
Щодо доводів відповідача про те, що актом фактичної перевірки ТОВ «МАКС БУС» від 29.04.2024 №5083/23-00-07-07-01/4304932 встановлено факт використання найманої праці водіїв без укладення трудового договору, і позивач вказаний акт не заперечував, суд зазначає, що вказаний акт перевірки не підтверджує факт виплати таким водіям заробітної плати.
Інші доводи сторін не мають значення для вирішення спору, а тому суд не надає їм правової оцінки.
З огляду на зазначене прийняті Головним управління Державної податкової служби України в Черкаській області, а саме: - податкове повідомлення-рішення від 25.10.2024 № 15906/23-00-24-06-16; - податкове повідомлення-рішення від 25.10.2024 № 15910/23-00-24-06-16; - податкова вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 25.10.2024 № Ю-15914/23-00-24-06-16 та рішення про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним податковим органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску № 15913/23-00-24-06-16 від 25.10.2024 прийняті безпідставно і підлягають скасуванню.
Згідно частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Надавши оцінку наявним в матеріалах справи письмовим доказам суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обгрунтованими та підлягають задоволенню у повному обсязі..
Згідно ч. 1 ст. 139 КАС України у разі задоволення позовних вимог судові витрати покладаються на відповідача.
Згідно квитанції від 13.01.2025 позивач сплатив судовий збір у сумі 12 288,63 грн, отже вказані судові витрати покладаються на відповідача.
Керуючись ст. 5, 9, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Черкаській області від 25.10.2024 № 15906/23-00-24-06-16 про визначення товариству з обмеженою відповідальністю «Макс-Бус» грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб у сумі 213 642 (двісті тринадцять тисяч шістсот сорок дві) гривні 15 копійок, в тому числі за податковим зобов'язанням у сумі 144 270 (сто сорок чотири тисячі двісті сімдесят) гривень 00 копійок, за штрафними (фінансовими) санкціями у сумі 34 897 (тридцять чотири тисячі вісімсот дев'яносто сім) гривень 50 копійок, пені у сумі 34 474 (тридцять чотири тисячі чотириста сімдесят чотири) гривні 65 копійок.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Черкаській області від 25.10.2024 № 15910/23-00-24-06-16 про визначення товариству з обмеженою відповідальністю «Макс-Бус» грошового зобов'язання з військового збору у сумі 17 803 (сімнадцять тисяч вісімсот три) гривні 52 копійки, в тому числі за податковим зобов'язанням у сумі 12 022 (дванадцять тисяч двадцять дві) гривні 50 копійок, за штрафними (фінансовими) санкціями у сумі 2 908 (дві тисячі дев'ятсот вісім) гривень 13 копійок, пені у сумі 2 872 (дві тисячі вісімсот сімдесят дві) гривні 89 копійок.
Визнати протиправною та скасувати податкову вимогу Головного управління ДПС у Черкаській області про сплату боргу (недоїмки) від 25.10.2024 № Ю-15914/23-00-24-06-16 зі сплати єдиного внеску у сумі 176 330 (сто сімдесят шість тисяч триста тридцять) гривень 00 копійок.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Черкаській області про застосування до товариства з обмеженою відповідальністю «Макс-Бус» штрафних санкцій за донарахування відповідним податковим органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску від 25.10.2024 №15913/23-00-24-06-16 у сумі 88 165 (вісімдесят вісім тисяч сто шістдесят п'ять) гривень 00 копійок.
Стягнути за рахунок бюджетних Головного управління ДПС у Черкаській області (вул. Хрещатик, 235, м. Черкаси, 18002, код ЄДРПОУ 44131663) на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Макс-Бус» (вул. Ювілейна, буд. 7, кв. 35, м. Богачеве, Черкаська область, 20251, ЄДРПОУ 430049327 судові витрати зі сплати судового збору у сумі 12 288 (дванадцять тисяч двісті вісімдесят вісім) гривень 63 копійки.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складений 15 травня 2025 року.
Суддя Алла РУДЕНКО