за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень
15 травня 2025 р. Р і в н е №460/2206/24
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді С.М. Дуляницька розглянувши в порядку письмового провадження звіт Департаменту соціального захисту та гідності виконавчого комітету Вараської міської ради про виконання рішення суду від 04.04.2025 у адміністративній справі за позовом
ОСОБА_1 , ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої дитини ОСОБА_2 , ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої дитини ОСОБА_3 , ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої дитини ОСОБА_4
до Департаменту соціального захисту та гідності виконавчого комітету Вараської міської ради ;
про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду,
У провадженні Рівненського окружного адміністративного суду перебувала на розгляді адміністративна справа №460/2206/24 за позовом ОСОБА_1 в своїх інтересах та інтересах своїх неповнолітніх дітей ОСОБА_4 , ОСОБА_3 , ОСОБА_2 (далі - позивач) звернулася до суду з позовом до Департаменту соціального захисту та гідності виконавчого комітету Вараської міської ради про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинення певних дій.
Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 19.03.2024 року у справі №460/2206/24 позов задоволено повністю.
Визнано протиправною бездіяльність Департаменту соціального захисту та гідності виконавчого комітету Вараської міської ради щодо не взяття на облік, не проведення нарахування та виплати ОСОБА_1 та її неповнолітнім дітям ОСОБА_4 , ОСОБА_3 , ОСОБА_2 з 26.01.2024 щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, встановленої статтею 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Зобов'язано Департамент соціального захисту та гідності виконавчого комітету Вараської міської ради взяти на облік, нараховувати та виплачувати з 26.01.2024 ОСОБА_1 щомісячну грошову допомогу у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, встановленої статтею 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі, що дорівнює 40% від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня календарного року.
Зобов'язано Департамент соціального захисту та гідності виконавчого комітету Вараської міської ради взяти на облік, нараховувати та виплачувати з 26.01.2024 ОСОБА_4 , в інтересах якої діє ОСОБА_1 , щомісячну грошову допомогу у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, встановленої статтею 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі, що дорівнює 40% від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня календарного року.
Зобов'язано Департамент соціального захисту та гідності виконавчого комітету Вараської міської ради взяти на облік, нараховувати та виплачувати з 26.01.2024 ОСОБА_3 , в інтересах якої діє ОСОБА_1 , щомісячну грошову допомогу у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, встановленої статтею 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі, що дорівнює 40% від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня календарного року.
Зобов'язано Департамент соціального захисту та гідності виконавчого комітету Вараської міської ради взяти на облік, нараховувати та виплачувати з 26.01.2024 ОСОБА_2 , в інтересах якого діє ОСОБА_1 , щомісячну грошову допомогу у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, встановленої статтею 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі, що дорівнює 40% від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня календарного року. На виконання рішення суду та окремої ухвали Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області позивачу було нараховано підвищення до пенсії за період з 05.11.2022 по 30.11.2022 як непрацюючому пенсіонеру, що проживає на території радіоактивного забруднення, відповідно до ст.39 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи у розмірі двох мінімальних заробітних плат, а саме 13000.00 грн. та з 01.12.2022 по 31.12.2023 нараховувалася доплата до пенсії в розмірі двох мінімальних заробітних плат пенсія в розмірі 13400,00 грн що підтверджується рішенням про перерахунок пенсії від 04.01.2023.
28.03.2025 до суду надійшла письмова заява стягувача про зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення, яка була мотивована тим, що відповідач на даний час не виконав рішення суду в повному обсязі.
Ухвалою суду від 04.04.2025 задоволено заяву позивача про встановлення судового контролю та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області подати звіт про виконання судового рішення в адміністративній справі № 460/2206/24 протягом 30 календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень цієї ухвали.
05.05.2025 до суду надійшов звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду у справі №460/2206/24.
Звіт відповідає вимогам частин другої, третьої статті 382-2 Кодексу адміністративного судочинства України і поданий у встановлений судом строк.
Відповідно до ч. 1 ст. 382-2 КАС України, суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.
З огляду на наведені положення норм права, суд вважає за можливе здійснити розгляд поданого відповідачем звіту про виконання судового рішення без повідомлення сторін в порядку письмового провадження.
Перевіривши правову та фактичну обґрунтованість мотивів, покладених відповідачем в основу звіту про виконання судового рішення, дослідивши докази, подані до такого звіту, а також матеріали справи, суд зазначає таке.
Згідно зі статтею 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Обов'язковість виконання судового рішення є важливою складовою права особи на справедливий суд, що гарантоване статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Частиною третьою статті 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України.
На виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 19.03.2024 року справі №460/2206/24 Департаментом було вчинено наступні дії: взято на облік та проведено нарахування щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, встановленої статтею 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі, що дорівнює 40% від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня календарного року (далі - щомісячна грошова допомога) ОСОБА_1 та її неповнолітнім дітям: ОСОБА_4 , ОСОБА_3 , ОСОБА_2 (розрахунки додаються).
Проте, нараховані суми щомісячної грошової допомоги залишаються невиплаченими з наступних підстав.
Відповідно до Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20 вересня 2005 р. №936 (далі - Порядок №936), виплата даної щомісячної допомоги здійснюється за рахунок державного бюджету.
Відповідно до пункту 1 Порядку№936, головним розпорядником коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є Мінсоцполітики.
Пунктом 2 Порядку №936 встановлено, що розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня за програмами є структурні підрозділи з питань соціального захисту населення обласних і Київської міської держадміністрацій, структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (крім м. Києва) рад, Фонд соціального захисту інвалідів.
Частиною першою статті 23 Бюджетного кодексу України (далі - БК України) встановлено, що будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України. Частина друга цієї ж статті передбачає, що бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим Кодексом.
Згідно з частиною першою статті 48 БК України, розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання та здійснюють платежі тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами, враховуючи необхідність виконання бюджетних зобов'язань минулих років, довгострокових зобов'язань за енергосервісом, узятих на облік органами Казначейства України; щодо завдань (проектів) Національної програми інформатизації - після їх погодження з Генеральним державним замовником Національної програми інформатизації. Частиною четвертою даної статті встановлено, що зобов'язання, взяті учасником бюджетного процесу без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом та законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет), не вважаються бюджетними зобов'язаннями і не підлягають оплаті за рахунок бюджетних коштів. Взяття таких зобов'язань є порушенням бюджетного законодавства. Витрати бюджету на покриття таких зобов'язань не здійснюються.
Згідно з Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від З серпня 2011 р. №845 (далі - Порядок №845), погашення заборгованості за рішенням судів здійснюється Казначейством в межах бюджетних асигнувань, визначених законом про Державний бюджет України на відповідний рік, за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду на підставі рішень, поданих органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів. Пунктом 26 Порядку 845 встановлено, що безспірне списання коштів з рахунків розпорядників (бюджетних установ) та одержувачів бюджетних коштів, на яких обліковуються кошти загального та спеціального фондів відповідного бюджету, здійснюється в межах бюджетних асигнувань, передбачених у затвердженому кошторисі або плані використання бюджетних коштів, та у разі наявності на його рахунках для обліку відкритих асигнувань (залишків коштів на рахунках).
Зважаючи на наведене, Департамент як розпорядник коштів нижчого рівня здійснює виплату нарахованих сум щомісячної грошової допомоги лише за наявності відповідних бюджетних призначень.
Судом встановлено, що Департаментом регулярно вживаються заходи для отримання коштів з відповідним цільовим призначенням:
- 27.03.2024 року направлено лист до Міністерства соціальної політики України вих.№7111-6-3110-13-01-24, щодо потреби в коштах;
- 18.02.2025 року направлено лист до Міністерства соціальної політики України вих.№7190-19-3110-13-01-25 щодо потреби в коштах;
- 09.04.2025 року направлено лист до Рівненської обласної державної адміністрації вих.№ 1034-7100-01-31-7190-25 щодо потреби в коштах;
- 11.04.2025 року направлено лист до Міністерства фінансів України вих.№7190-25- 3110-13-01-25 про забезпечення виконання судових рішень;
- 11.04.2025 року направлено лист до начальника Вараської міської військової адміністрації Рівненської області вих.№ 1060-7100-01-31-7190-25.
Згідно з роз'ясненням Мінсоцполітики від 12.04.2024 року вих.№1231/0/290-24/44, що надане Департаменту на вищенаведені запити, використання коштів, передбачених у державному бюджеті для забезпечення виконання рішень суду здійснюється з дотриманням пріоритетності напрямів відповідно до наданих пропозицій регіональними органами соціального захисту населення згідно із розписом асигнувань загального фонду Державного бюджету України. Наразі пріоритетним залишається спрямування бюджетних коштів на забезпечення обороноздатності країни та безпеки населення.
Згідно з роз'ясненням Міністерства фінансів України від 25.04.2025 року вих.№09010- 06-6/12000, відповідно до норм Бюджетного кодексу України, Мінсоцполітики як головний розпорядник бюджетних коштів здійснює управління бюджетними коштами в межах наданих йому бюджетних повноважень, забезпечуючи ефективне, результативне і цільове використання бюджетних коштів, і в межах доведених йому обсягів видатків самостійно визначає пріоритети та напрямки спрямування коштів за бюджетними програмами, які він виконує.
За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідачем в повній мірі доведено, що ним вчинені всі належні та можливі дії для виконання судового рішення. Перерахунок щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, передбаченої статтею 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-XII від 28.02.1991 позивача проведено належним чином у повній відповідності до судового рішення. Невиконання ж судового рішення в частині виплати грошових коштів за відсутності необхідного фінансового забезпечення, на думку суду, є невиконанням судового рішення з незалежних від суб'єкта владних повноважень причин.
З наданого до суду звіту і доданих документів вбачається, що рішення суду відповідачем виконано.
За таких обставин, суд вважає за можливе прийняти поданий відповідачем звіт..
Керуючись статтями 248, 294, 295, 382-2, 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Прийняти поданий Департаментом соціального захисту та гідності виконавчого комітету Вараської міської ради звіт про виконання рішення суду по справі №460/2206/24.
Ухвала набирає законної сили негайно після її підписання.
Ухвала може бути оскаржена. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст ухвали складений 15 травня 2025 року
Суддя С.М. Дуляницька