Рішення від 15.05.2025 по справі 400/548/25

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 травня 2025 р. № 400/548/25

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Малих О.В., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,

до відповідачаВійськової частини НОМЕР_1 ( НОМЕР_2 АДРЕСА_2 ,

третя особаВійськова частина НОМЕР_3 , АДРЕСА_3 ,

провизнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з адміністративним позовом до Військової частини НОМЕР_1 (далі також - відповідач), в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 щодо нерозгляду заяви про надання статусу учасника бойових дій ОСОБА_1 , подану 25.10.2024 року;

- зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 розглянути заяву від 25.10.2024 року та прийняти рішення щодо надання статусу учасника дій ОСОБА_1 .

Ухвалою від 24.01.2025 року суд відкрив провадження у справі та ухвалив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження, без виклику сторін у судове засідання.

Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач протягом 2023 - 2024 років брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи в н.п. Очеретино Донецької області, н.п. Куп'янськ Харківської області, н.п. Покровськ Донецької області та н.п. Кремінна (зокрема Серебрянський ліс) Луганської області. Таким чином, позивач набув право на отримання статусу учасника бойових дій. Командир військової частини НОМЕР_3 не направив на розгляд комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій довідку за формою згідно з додатком 6 відповідно до Постанови № 413, яка є підставою для надання ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій.

Відповідач надав відзив на позовну заяву, в якому у задоволенні вимог позивача просить відмовити. Заперечуючи проти позову відповідач зазначив, що військовослужбовці повинні подавити заяви особисто, а делегування своїх прав щодо подання заяв під час проходження військової служби адвокату не передбачено чинним законодавством України, а також про відсутність в доданих документах додатку 6 до Порядку. Як наслідок, заяву адвоката Отрох А.В. в інтересах військовослужбовця Військової частини НОМЕР_3 ОСОБА_1 щодо надання статусу бойових дій, залишено без розгляду.

Третя особа надала пояснення на позовну заяву, в яких у задоволенні вимог позивача просила відмовити, оскільки адвокатський запит та заяви адвоката Отрох А.В. в інтересах ОСОБА_1 від 25.10.2024 року командуванням Військової частини НОМЕР_3 розглянуті з наданням роз'яснень вимог законодавства України (відповідь від 09.11.2024 року № 1848/12256).

Суд розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

З'ясувавши усі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази у їх сукупності, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:

Позивач є військовозобов'язаним та перебуває на обліку у Військовій частині НОМЕР_3 .

Протягом 2023 - 2024 років позивач брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи в н.п. Очеретино Донецької області, н.п. Куп'янськ Харківської області, н.п. Покровськ Донецької області та н.п. Кремінна (зокрема Серебрянський ліс) Луганської області.

25.10.2024 року за підписом ОСОБА_2 на адресу Військової частини НОМЕР_1 була надіслана заява про надання позивачеві статусу учасника бойових дій. До заяви було долучено: копію свідоцтва про право на зайняття адвокатською діяльністю ЖТ № 001349; ордер на надання правничої допомоги; заяву на отримання Довідки про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією; копію паспорту; копію реєстраційного номеру облікової картки платника податків; копію військового квітка з інформацією щодо проходження військової служби; витяг з інформаційно-аналітичної системи «Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості»; згоду на збір та обробку персональних даних; дві кольорові фотокартки; опис вкладення у цінний лист. А також, заяву на отримання довідки командира військової частини про безпосередню участь військовослужбовця в бойових діях стосовно військовослужбовця ОСОБА_1 , що підтверджується поштовою квитанцією.

Листом від 09.11.2024 року за № 1848/12256 командир Військової частини НОМЕР_3 повідомив представника позивача про те, що відповідно до ст. 24 Закону копії свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю, ордера або доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правничої допомоги є документами, які в обов'язковому порядку додаються адвокатом до адвокатського запиту. Згідно з ч. 2 ст. 26 Закону, ордер це письмовий документ, що у випадках, встановлених цим Законом та іншими законами України, посвідчує повноваження адвоката на надання правничої допомоги. Разом з тим, ч. 3 ст. 26 Закону передбачено, що повноваження адвоката як захисника або представника в господарському, цивільному, адміністративному судочинстві, кримінальному провадженні, розгляді справ про адміністративні правопорушення, а також як уповноваженого за дорученням у конституційному судочинстві підтверджуються в порядку, встановленому законом. Документи, надані представником, не передбачають права адвоката, який надає правничу допомогу клієнту, вимагати вчинення дій від імені клієнта, та не створюють у органу державної влади обов'язку їх вчинити. Відповідно до положень Цивільного кодексу України правовідношення, в якому одна сторона (представник) зобов'язана або має право вчинити правочин від імені другої сторони, яку вона представляє є представництвом. Види представництва та порядок їх застосування визначено Кодексом.

З метою вирішення порушеного питання, рекомендовано направити на адресу Військової частини НОМЕР_1 заяву про надання статусу учасника бойових дій ОСОБА_1 , підписану особисто заявником, або документи, які підтверджують повноваження на представництво інтересів ОСОБА_1 (право підписання від його імені відповідних заяв) з метою отримання статусу учасника бойових дій.

Позивач вважає бездіяльність відповідача щодо розгляду заяви по суті протиправною, що стало підставою для звернення до суду із вказаним позовом.

Вирішуючи спірні правовідносини, суд вказує про наступне:

Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Згідно ст. 5 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 № 3551-XII (далі - Закон № 3551-XII), учасниками бойових дій є особи, які брали участь у виконанні бойових завдань по захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з'єднань, об'єднань всіх видів і родів військ Збройних Сил діючої армії (флоту), у партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях як у воєнний, так і у мирний час.

У відповідності до п. 19 ч. 1 ст. 6 Закону № 3551-XII, учасниками бойових дій визнаються військовослужбовці (резервісти, військовозобов'язані, добровольці Сил територіальної оборони) Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовці військових прокуратур, особи рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейські, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, особи рядового і начальницького складу Державного бюро розслідувань, особи начальницького складу Національного антикорупційного бюро України, особи, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.

Порядок надання статусу учасника бойових дій (крім осіб, особливості набуття статусу учасника бойових дій якими визначені у статті 6-1 цього Закону) особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, категорії таких осіб та терміни їх участі (забезпечення проведення) в антитерористичній операції, у заходах із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, визначаються Кабінетом Міністрів України. Райони антитерористичної операції визначаються Кабінетом Міністрів України, а райони здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях - відповідно до Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України». Порядок позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, зазначених в абзаці першому цього пункту, визначає Кабінет Міністрів України.

Порядок надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 року № 413 (далі - Порядок № 413).

Згідно з пп. 2 п. 2 Порядку № 413, заявник - особа, зазначена у пунктах 19-21, 25 частини першої статті 6 Закону, її законний представник або уповноважена особа, яка звертається за наданням статусу учасника бойових дій, або відносно якої командиром (начальником) військової частини (органу, підрозділу) подано документи для надання статусу учасника бойових дій.

У відповідності до п. 11 Порядку № 413, 11. Для надання статусу учасника бойових дій заявник подає комісії (міжвідомчій комісії) заяву.

Заява може подаватися: у паперовій формі за формою згідно з додатком 8: безпосередньо комісії (міжвідомчій комісії), у тому числі шляхом надсилання засобами поштового зв'язку; через центр (заявниками з числа осіб, зазначених у пунктах 21 та 25 частини першої статті 6 Закону).

Згідно з п. 17 Порядку № 413, заява у паперовій формі подається заявником до центру незалежно від адреси свого задекларованого/зареєстрованого місця проживання.

Адміністратор центру у день звернення заявника з метою подання заяви встановлює особу та повноваження її законного представника (у разі подання звернення законним представником) або уповноваженої особи представляти інтереси заявника (у разі звернення уповноваженої особи).

До заяви (за наявності) додаються: документ, який надає повноваження законному представнику або уповноваженій особі представляти заявника, оформлений відповідно до вимог законодавства (у разі звернення законного представника або уповноваженої особи); довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи; документи, визначені пунктом 4 цього Порядку.

Адміністратор центру на вимогу заявника складає заяву в електронній формі, друкує її та надає заявнику для перевірки та підписання.

Відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», представництво - вид адвокатської діяльності, що полягає в забезпеченні реалізації прав і обов'язків клієнта в цивільному, господарському, адміністративному та конституційному судочинстві, в інших державних органах, перед фізичними та юридичними особами, прав і обов'язків потерпілого під час розгляду справ про адміністративні правопорушення, а також прав і обов'язків потерпілого, цивільного позивача, цивільного відповідача у кримінальному провадженні.

Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 19 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», видами адвокатської діяльності є складення заяв, скарг, процесуальних та інших документів правового характеру; представництво інтересів фізичних і юридичних осіб у судах під час здійснення цивільного, господарського, адміністративного та конституційного судочинства, а також в інших державних органах, перед фізичними та юридичними особами.

Відповідно до ст. 26 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», Адвокатська діяльність здійснюється на підставі договору про надання правничої допомоги. Документами, що посвідчують повноваження адвоката на надання правничої допомоги, можуть бути: 1) договір про надання правничої допомоги; 2) довіреність; 3) ордер; 4) доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правничої допомоги.

Ордер - письмовий документ, що у випадках, встановлених цим Законом та іншими законами України, посвідчує повноваження адвоката на надання правничої допомоги.

Ордер видається адвокатом, адвокатським бюро або адвокатським об'єднанням та повинен містити підпис адвоката. Рада адвокатів України затверджує типову форму ордера.

Повноваження адвоката як захисника або представника в господарському, цивільному, адміністративному судочинстві, кримінальному провадженні, розгляді справ про адміністративні правопорушення, а також як уповноваженого за дорученням у конституційному судочинстві підтверджуються в порядку, встановленому законом.

Адвокат зобов'язаний діяти в межах повноважень, наданих йому клієнтом, у тому числі з урахуванням обмежень щодо вчинення окремих процесуальних дій.

Тобто, приписами Порядку № 413 чітко визначено що заявником, тобто особою, яка має право звернутися із заявою про надання статусу УБД може бути як сам військовослужбовець, так і його представник.

При цьому, приписами п. 17 Порядку № 413 передбачено, що у випадку якщо заявником виступає представник військовослужбовця, то до заяви має бути доданий документ, який надає повноваження законному представнику або уповноваженій особі представляти заявника, оформлений відповідно до вимог законодавства.

З огляду на приписи Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», адвокат має право на представництво особи перед органами державної влади та одним із документів, який підтверджує повноваження адвоката є ордер.

Суд встановив, що до заяви від 25.10.2024 року представник позивача надала ордер на надання правничої допомоги серії АМ № 1103523 від 25.10.2024 року Котенко ЛеонідуЛеогідовичу в Міністерство оборони України, що підтверджує повноваження адвоката.

Разом з тим, рішенням Ради адвокатів України від 12.04.2019 року № 41, з подальшими змінами, затверджено Положення про ордер на надання правничої допомоги, яке згідно з п. 1 Положення, встановлює єдині для всіх адвокатів України, адвокатських об'єднань/адвокатських бюро правила виготовлення, оформлення, зберігання, обліку ордерів.

Приписами п. 11 положення передбачено, що ордер, встановленої цим Положенням форми, є належним та достатнім підтвердженням правомочності адвоката на вчинення дій в інтересах клієнта.

Згідно з пп. 12.3 п. 12 Положення, ордер містить наступні реквізити: посилання на договір про надання правничої допомоги/доручення органу (установи), уповноважених законом на надання безоплатної правничої допомоги, номер (у випадку наявності) та дату цього документа.

Суд встановив, що наданий представником позивача, у якості додатку до заяви від 25.10.2024 року, ордер серії АМ № 1103523 від 25.10.2024 року без додатку - договору про надання правничої допомоги та на дату договору, а тому не є належним доказом на підтвердження повноважень адвоката Отрох А.В. щодо подання в інтересах ОСОБА_1 заяви про надання статусу учасника бойових дій від 25.10.2024 року.

На підставі ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч. 1 та 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи викладене, позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241 - 246, 260 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 ) до Військової частини НОМЕР_1 (10 армійський корпус) ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ), за участю третьої особи - Військова частина НОМЕР_3 ( АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_6 ) про: визнання протиправною бездіяльності Військової частини НОМЕР_1 щодо нерозгляду заяви про надання статусу учасника бойових дій ОСОБА_1 , подану 25.10.2024 року; зобов'язання Військової частини НОМЕР_1 розглянути заяву від 25.10.2024 року та прийняти рішення щодо надання статусу учасника дій ОСОБА_1 - відмовити.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 15.05.2025 року.

Суддя О.В. Малих