Рішення від 14.05.2025 по справі 320/48427/24

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 травня 2025 року справа №320/48427/24

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кушнової А.О., розглянув у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії.

Суть спору: до Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, в якому позивач, з урахуванням уточненої позовної заяви від 20.11.2024, просить суд:

- визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо здійснення нового перерахунку та виплати позивачу пенсії без обмежень десятьма прожитковими мінімумами у відповідності до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з урахуванням, що середній розмір премії на дату звільнення позивача для посади старшого слідчого в особливо важливих справах апарату МВС України, складав 86,23% (відсотків) грошового забезпечення, з проведенням нарахування та виплати заборгованості за попередні часи, починаючи з 01.12.2019;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити новий перерахунок та виплату позивачу пенсії без обмежень десятьма прожитковими мінімумами у відповідності до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з урахуванням, що середній розмір премії на дату звільнення позивача для посади старшого слідчого в особливо важливих справах апарату МВС України, складав 86,23% (відсотків) грошового забезпечення, з проведенням нарахування та виплати заборгованості за попередні часи, починаючи з 01.12.2019.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що з 2001 року він є пенсіонером органів внутрішніх справ, перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262). Позивач вказує, що 11.09.2024 він отримав від відповідача роздруківку розрахунку своєї пенсії, ознайомившись з якою дійшов висновку, що ГУ ПФУ в м. Києві неправильно розраховано розмір його пенсії, оскільки при розрахунку пенсії враховано 30,47% премії, у той час як на дату звільнення позивача з органів внутрішніх справ середній показник премії для посади позивача складав 86,23%.

Позивач зазначає, що він звернувся до відповідача із заявою про перерахунок та виплату його пенсії без обмеження максимальним розміром, з урахуванням складової грошового забезпечення "премія" в розмірі 86,23%, однак ГУ ПФУ в м. Києві у своїй відповіді на вказану заяву позивача від 07.10.2024, відмовило у здійсненні такого перерахунку та виплати пенсії позивача без обмеження максимальним розміром та з урахуванням 86,23% премії, зазначивши, що пенсія перерахована та виплачується позивачу відповідно до норм законодавства.

Позивач вважає таку бездіяльність відповідача протиправною та такою, що порушує його право на пенсійне забезпечення.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 14.11.2024 позовну заяву залишено без руху та встановлено позивачу строк для усунення недоліків позову шляхом надання уточненої позовної заяви (у кількості примірників відповідно до кількості учасників справи та для суду), з урахуванням вказаних судом зауважень, з уточненням прохальної частини позову.

21.11.2024 на адресу суду від позивача надійшли документи по справі, зокрема уточнена позовна заява від 20.11.2024, дослідивши які суд дійшов висновку про виконання позивачем вимог ухвали суду від 14.11.2024 та усунення недоліків позовної заяви у повному обсязі.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 13.12.2024 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.

Відповідач у відзиві на позовну заяву заперечує проти задоволення позовних вимог. Відповідач вказує на те, що приписами ст. 63 Закону №2262 визначено виключний перелік певних видів складових грошового забезпечення військовослужбовця, на підставі яких проводиться перерахунок пенсії. Відповідач зазначає, що відповідно до Закону №2262, Порядку №45, Постанови №103 ГУ ПФУ в м. Києві здійснило перерахунок пенсії позивача на підставі довідки, в якій визначено розмір грошового забезпечення для такого перерахунку. Форма довідки про розмір грошового забезпечення позивача, в тому числі складові грошового забезпечення, передбачена додатком 2 Порядку №45.

При цьому у відзиві на позовну заяву відповідач зауважує, що права самостійно визначати розміри грошового забезпечення позивачу відповідач не має.

Відповідно до частини п'ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Учасники справи з клопотанням про розгляд справи у судовому засіданні до суду не звертались.

З урахуванням викладеного, розгляд справи судом здійснено у порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами та доказами.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є пенсіонером органів внутрішніх справ, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та з 25.06.2001 отримує пенсію за вислугу років (31 рік) відповідно до Закону №2262. Основний розмір пенсії складає 98% грошового забезпечення.

11.11.2015 Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі - Постанова №988), якою визначено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції. Ця постанова набрала чинності 02.12.2015.

21.02.2018 Кабінетом Міністрів України було прийнято Постанову №103, пунктом 3 якої передбачено перерахувати з 01.01.2016 пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до Постанови №988. Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

У зв'язку з цим, Департаментом персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України було виготовлено нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача №22/6-3272 від 15.03.2018 за січень 2016 року, за посадою старший слідчий в особливо важливих справах відділу по розслідуванню злочинів, вчинених організованими злочинними групами управління Головного слідчого управління МВС України, яка складалась з таких видів грошового забезпечення: посадовий оклад - 2900,00 грн; оклад за спеціальним званням (полковник поліції) - 2400,00 грн; надбавка за стаж служби (50%) - 2650,00 грн; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (10%) - 290,00 грн; премія (86,23%) - 7105,35 грн, усього 15345,35 грн, яку направлено відповідачу для здійснення перерахунку пенсії позивача.

Згідно з перерахунком пенсії за вислугу років по пенсійній справі №N/А3272-МВС ОСОБА_1 станом на 01.04.2018, підсумок пенсії позивача внаслідок перерахунку на підставі довідки Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України №22/6-3272 від 15.03.2018, яка включає у тому числі премію 86,23%, (з надбавками) складає 17650,19 грн. Виплата пенсії з урахуванням максимального розміру пенсії складає 13730,00 грн.

У подальшому, Окружний адміністративний суд міста Києва частковим рішенням від 14.05.2019 у справі №826/12704/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.12.2019, визнав протиправним та нечинним пункт 3 Постанови №103.

Враховуючи рішення Окружного адміністративний суд міста Києва від 14.05.2019 у справі №826/12704/18, яке набрало законної сили 19.11.2019, та постанову Великої Палати Верховного Суду від 17.12.2019 у зразковій справі №160/8324/19, Департаментом персоналу Міністерства внутрішніх справ України було виготовлено нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача №22/6-2764 від 18.06.2021 за листопад 2019 року, за прирівняною посадою поліцейського старший слідчий в особливо важливих справах апарату Національної поліції, яка складалась з таких видів грошового забезпечення: посадовий оклад - 2900,00 грн; оклад за спеціальним званням (полковник поліції) - 2400,00 грн; надбавка за стаж служби (50%) - 2650,00 грн; надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (84,51%) - 6718,55 грн; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (10%) - 290,00 грн; премія (30,47%) - 4557,87 грн, усього 19516,41 грн, яку направлено відповідачу для здійснення перерахунку пенсії позивача.

Судом встановлено, що рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 29.11.2022 у справі №640/34999/21, зокрема, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 в розмірі 98% грошового забезпечення, на підставі довідки Міністерства внутрішніх справ України від 18.06.2021 №22/6-2764 про розмір грошового забезпечення, з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, починаючи з 01.12.2019, з урахуванням виплачених сум.

На виконання вказаного рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 29.11.2022 у справі №640/34999/21 у січні 2023 року відповідачем здійснено перерахунок пенсії. При цьому, у листі від 07.02.2023 №3510-1045/К-02/8-2600/23 ГУ ПФУ в м. Києві у відповідь на звернення позивача повідомило, зокрема, що на виконання вказаного судового рішення позивачу здійснено нарахування коштів, виплату яких буде здійснено в порядку черговості в межах бюджетних асигнувань, виділених на цю мету. Повідомлено, що оскільки рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 29.11.2022 у справі №640/34999/21 не зобов'язано провести перерахунок пенсії позивача без обмеження максимального розміру, розмір пенсійної виплати після проведеного перерахунку з 01.12.2022 складає 20930,00 грн.

Згідно з перерахунком пенсії за вислугу років по пенсійній справі №N/А3272-МВС ОСОБА_1 станом на 27.01.2023, підсумок пенсії позивача внаслідок перерахунку на виконання вказаного судового рішення з урахуванням довідки Міністерства внутрішніх справ України від 18.06.2021 №22/6-2764, яка включає у тому числі премію 30,47%, з 01.12.2019 (з надбавками) складає 24733,71 грн. Виплата пенсії з урахуванням максимального розміру пенсії складає 17521,95 грн.

Також судом встановлено, що рішенням Київського окружного адміністративного суду від 01.04.2024 у справі №320/15711/23, зокрема, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 без обмеження її максимальним розміром з 01.07.2022, з урахуванням виплачених сум.

На виконання вказаного рішення Київського окружного адміністративного суду від 01.04.2024 у справі №320/15711/23 у травні 2024 року відповідачем здійснено перерахунок пенсії. При цьому, у листі від 31.05.2024 №22654-21392/К-02/8-2600/24 ГУ ПФУ в м. Києві у відповідь на звернення позивача повідомило, зокрема, що на виконання зазначеного судового рішення позивачу з 01.07.2022 проведено перерахунок пенсії в межах резолютивної частини без обмеження її максимальним розміром та здійснено нарахування коштів, виплату яких буде здійснено в порядку черговості в межах бюджетних асигнувань, виділених на цю мету.

Крім того, у листі від 27.06.2024 №26473-25196/К-02/8-2600/24 відповідач повідомив позивача у відповідь на його звернення, що відповідно до рішення Київського окружного адміністративного суду від 01.04.2024 у справі №320/15711/23 розмір пенсії позивача перераховано без обмеження її максимальним розміром з 01.07.2022, з урахуванням виплачених сум, та, починаючи з 01.07.2022, розмір пенсії зберігається в раніше встановленому розмірі - 28197,48 грн, без обмеження максимальним розміром.

Згідно з перерахунком пенсії за вислугу років по пенсійній справі №N/А3272-МВС ОСОБА_1 станом на 24.05.2024, підсумок пенсії позивача внаслідок перерахунку на підставі судового рішення з 01.07.2022 (з надбавками) складає 28197,48 грн. Виплата пенсії з урахуванням максимального розміру пенсії складає також 28197,48 грн.

Крім того, судом встановлено, що рішенням Київського окружного адміністративного суду від 17.07.2024 у справі №320/17399/23, зокрема, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок без обмеження максимальним розміром пенсії ОСОБА_1 з включенням щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб», починаючи з 15.11.2022.

На виконання вказаного рішення Київського окружного адміністративного суду від 17.07.2024 у справі №320/17399/23 у серпні 2024 року відповідачем здійснено перерахунок пенсії з 15.11.2022.

Згідно з перерахунком пенсії за вислугу років по пенсійній справі №N/А3272-МВС ОСОБА_1 станом на 10.09.2024, підсумок пенсії позивача внаслідок перерахунку на підставі судового рішення з 15.11.2022 (з надбавками) складає 30197,48 грн. Виплата пенсії з урахуванням максимального розміру пенсії складає також 30197,48 грн.

Крім того, судом встановлено, що у вересні 2024 року позивач звернувся до відповідача із заявою від 16.09.2024, в якій просив здійснити перерахунок його пенсій з 01.01.2016 з урахуванням у складі грошового забезпечення премії 86,23%, проте листом від 07.10.2024 №38932-38725/К-02/8-2600/24 ГУ ПФУ в м. Києві відмовило у здійсненні такого перерахунку, посилаючись на те, що пенсія позивачу перерахована і виплачується відповідно до норм законодавства.

Згідно з перерахунком пенсії за вислугу років по пенсійній справі №N/А3272-МВС ОСОБА_1 станом на 14.10.2024, підсумок пенсії позивача, з урахуванням надбавок, проведених індексацій 2022, 2023 та 2024, доплати згідно з постановою №713 з урахуванням судового рішення, складає 34047,68 грн. Виплата пенсії з урахуванням максимального розміру пенсії складає також 30197,48 грн.

Не погоджуючись з діями відповідача щодо обмеження з 01.12.2019 пенсії максимальним розміром та зменшення розміру премії як складової грошового забезпечення з 86,23% до 30,47% після здійснення перерахунку на виконання судового рішення, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Надаючи нормативно-правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб визначені Законом України від 09.04.1992 №2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-ХІІ).

Відповідно до статті 1-1 Закону № 2262-XII, зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до частини сьомої статті 43 Закону № 2262-XII в редакції Закону України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України від 24.12.2015 №911-VIII, чинній з 01.01.2016 по 20.12.2016, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, у період з 01.01.2016 по 31.12.2016, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 грн.

Рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення частини сьомої статті 43 Закону №2262-XII, згідно з якими максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 грн.

Згідно з пунктом 2 резолютивної частини цього рішення №7-рп/2016, положення частини сьомої статті 43 Закону №2262-XII, які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Відповідно до Закону України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України від 06.12.2016 №1774-VIII, який відповідно до Прикінцевих положень цього Закону, набрав чинності з 01.01.2017, у частині сьомій статті 43 Закону №2262-XII слова і цифри у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року замінено словами і цифрами по 31 грудня 2017 року.

Отже, відповідно до частини сьомої статті 43 Закону №2262-XII, в редакції Закону України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України від 06.12.2016 №1774, який набрав чинності з 01.01.2017, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.

При цьому, буквальне розуміння змін внесених Законом України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України від 06.12.2016 №1774-VIII, з урахуванням рішення Конституційного Суду України №7-рп/2016 від 20.12.2016 дозволяє стверджувати, що у Законі №2262-XII відсутня частина сьома статті 43, а внесені до неї зміни, що полягають у зміні слів і цифр є нереалізованими.

Таким чином, протягом 2017-2020 років стаття 43 Закону №2262-XII не передбачала і не передбачає положення про те, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, а отже, внесені Законом України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України від 06.12.2016 №1774 до частини сьомої зазначеної статті, яка визнана неконституційною і втратила чинність, зміни (щодо періоду, протягом якого діють обмеження пенсії), самі по собі не створюють підстав для такого обмеження.

Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 06.11.2018 у справі №522/3093/17, від 08.08.2019 у справі №522/3271/17, від 10.10.2019 у справі №522/22798/17, від 30.10.2020 у справі № 522/16881/17, від 09.11.2020 у справі № 813/678/18, 09.02.2021 у справі №640/2500/18, від 31.03.2021 у справі № 815/3000/17.

Крім того, суд звертає увагу, що вказані зміни не мають ніякого відношення до перерахунку пенсії позивача, оскільки встановлювали конкретний період обмеження, а саме по 31.12.2017, у той час як предметом спірних правовідносин є обмеження пенсії позивача максимальним розміром під час здійснення її перерахунку, зокрема, з 01.12.2019.

Також суд зауважує, що відповідно до статті 2 Закону України від 08.07.2011 №3668-VI "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" (далі - Закон №3668-VI) максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до, зокрема, Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до, зокрема, Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, не може перевищувати 10740 гривень.

Відповідно до пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень цього Закону №3668-VI, обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.

Згідно з пунктом 2 Прикінцевих положень Закону України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України від 24.12.2015 №911-VIII, дія положень цього Закону щодо визначення максимального розміру пенсії застосовується до пенсій, які призначаються починаючи з 01.01.2016.

Під час розгляду даного спору судом встановлено, що позивач з 25.06.2001 отримував пенсію за вислугу років відповідно до Закону № 2262-ХІІ.

Таким чином, дія наведених положень не може бути застосована до позивача, оскільки пенсію йому було призначено задовго до їх прийняття.

Також суд зауважує, що Закон № 2262-ХІІ є спеціальним до спірних правовідносин та саме його норми слід першочергово застосовувати для їх врегулювання.

Суттєвою є та обставина, що обмеження пенсії військовослужбовців максимальним розміром вже регулювалося частиною сьомою статті 43 Закону №2262-XII, яка визнана неконституційною з 20.12.2016, а тому неможливо стверджувати, що з вказаної дати виникла ситуація, за якої дане питання попадає під регулювання положень Закону України №3668-VI в частині, що не вирішується нормами Закону № 2262-ХІІ.

Застосування положень Закону України №3668-VI по відношенню до військовослужбовців фактично зводить нанівець наслідки прийняття рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016, яким фактично встановлено, що обмеження пенсії військовослужбовців максимальним розміром не відповідає статті 17 Конституції України.

Згідно з перерахунком пенсії за вислугу років по пенсійній справі №N/А3272-МВС ОСОБА_1 станом на 27.01.2023, підсумок пенсії позивача внаслідок перерахунку на виконання судового рішення на підставі довідки Міністерства внутрішніх справ України від 18.06.2021 №22/6-2764, з 01.12.2019 (з надбавками) складає 24733,71 грн. Виплата пенсії з урахуванням максимального розміру пенсії складає 17521,95 грн.

Тобто, в результаті проведеного з 01.12.20219 перерахунку пенсії на виконання рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 29.11.2022 у справі №640/34999/21, розмір пенсії позивача обмежений до виплати десятьма прожитковими мінімумами для осіб, які втратили працездатність.

Також, згідно з перерахунком пенсії за вислугу років по пенсійній справі №N/А3272-МВС ОСОБА_1 станом на 14.10.2024, підсумок пенсії позивача, з урахуванням надбавок, проведених індексацій 2022, 2023 та 2024, доплати згідно з постановою №713 з урахуванням судового рішення, складає 34047,68 грн. Виплата пенсії з урахуванням максимального розміру пенсії складає також 30197,48 грн.

За викладених обставин, зважаючи на визнання неконституційними положень частини сьомої статті 43 Закону № 2262-ХІІ, якою передбачено обмеження пенсії максимальним розміром, приймаючи до уваги те, що обмеження пенсії максимальним розміром порушує суть конституційних гарантій щодо безумовного забезпечення соціального захисту осіб, передбачених частиною п'ятою статті 17 Конституції України, суд зазначає, що пенсійний орган, не здійснюючи позивачу виплату перерахованої з 01.12.2019 на підставі довідки Міністерства внутрішніх справ України від 18.06.2021 №22/6-2764 пенсії без обмеження її максимальним розміром, діяв всупереч приписам Конституції України та Закону № 2262-ХІІ.

За таких обставин, порушені права позивача підлягають захисту шляхом визнання протиправними дій ГУ ПФУ щодо застосування обмеження пенсії позивача максимальним розміром десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, при проведенні перерахунку та виплати пенсії з 01.12.2019 відповідно до рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 29.11.2022 у справі №640/34999/21.

Також захист порушених прав позивача потребує зобов'язання відповідача здійснити з 01.12.2019 виплату пенсії без обмеження максимального розміру пенсії з урахуванням раніше виплачених сум відповідно до рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 29.11.2022 у справі №640/34999/21.

Стосовно позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо здійснення перерахунку та виплати позивачу пенсії з 01.12.2019 з урахуванням складової грошового забезпечення "премія" у розмірі 86,23% та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії з урахуванням складової грошового забезпечення "премія" у розмірі 86,23%, починаючи з 01.12.2019, суд зазначає таке.

Як було встановлено судом, враховуючи рішення Окружного адміністративний суд міста Києва від 14.05.2019 у справі №826/12704/18, яке набрало законної сили 19.11.2019, та постанову Великої Палати Верховного Суду від 17.12.2019 у зразковій справі №160/8324/19, Департаментом персоналу Міністерства внутрішніх справ України було виготовлено нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача №22/6-2764 від 18.06.2021 за листопад 2019 року, за прирівняною посадою поліцейського старший слідчий в особливо важливих справах апарату Національної поліції, яка складалась з таких видів грошового забезпечення: посадовий оклад - 2900,00 грн; оклад за спеціальним званням (полковник поліції) - 2400,00 грн; надбавка за стаж служби (50%) - 2650,00 грн; надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (84,51%) - 6718,55 грн; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (10%) - 290,00 грн; премія (30,47%) - 4557,87 грн, усього 19516,41 грн, яку направлено відповідачу для здійснення перерахунку пенсії позивача.

Отже уповноваженим органом Департаментом персоналу Міністерства внутрішніх справ України у новій довідці №22/6-2764 від 18.06.2021 за листопад 2019 року визначено розмір премії грошового забезпечення ОСОБА_1 на рівні 30,47%.

Вказана довідка Департаменту персоналу Міністерства внутрішніх справ України №22/6-2764 від 18.06.2021 за листопад 2019 року із зазначеними складовими грошового забезпечення ОСОБА_1 , у тому числі премії в розмірі 30,47%, або дії Департаменту персоналу Міністерства внутрішніх справ України з її видачі в судовому порядку позивачем не оскаржувались, отже така є чинною.

Згідно з вимогами статті 10 Закону №2262-ХІ обов'язок нарахування та виплати пенсій покладено на органи Пенсійного фонду, які здійснюють нарахування пенсій на підставі наданих документів, відповідними органами або самостійно пенсіонером довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у довідках.

Отже органи Пенсійного фонду України здійснюють перерахунок пенсій на підставі довідок про складові оновленого грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, які видані відповідними уповноваженими на їх видачу органами.

При цьому суд зазначає, що органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм відповідними органами довідок про розмір грошового забезпечення, а розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у довідках.

Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 29.11.2022 у справі №640/34999/21, зокрема, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 в розмірі 98% грошового забезпечення, на підставі довідки Міністерства внутрішніх справ України від 18.06.2021 №22/6-2764 про розмір грошового забезпечення, з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, починаючи з 01.12.2019, з урахуванням виплачених сум.

На виконання вказаного рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 29.11.2022 у справі №640/34999/21 у січні 2023 року відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.12.2019.

Таким чином, відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача з 01.12.2019, виходячи з розміру грошового забезпечення, зазначеного у довідці Міністерства внутрішніх справ України від 18.06.2021 №22/6-2764, в якій визначено відсоток премії - 30,47%.

Враховуючи викладене, у відповідача були відсутні підстави здійснювати перерахунок пенсії позивача з 01.12.2019, з урахуванням розміру премії на дату звільнення позивача для посади старшого слідчого в особливо важливих справах апарату МВС України 86,23% (відсотків) грошового забезпечення. За таких підстав позовні вимоги у вказаній частині задоволенню не підлягають.

Водночас, суд не вбачає правових підстав для задоволення позову в частині зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити заборгованість за попередні часи, починаючи з 01.12.2019, виходячи з наступного.

Відповідно до положень частин другої-третьої статті 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Згідно з частиною першою статті 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

При цьому частиною першою статті 372 КАС України передбачено, що у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні. Так само на відповідних суб'єктів владних повноважень можуть бути покладені обов'язки щодо забезпечення виконання рішення.

У даному випадку способом виконання дій, які має вчинити за рішенням суду суб'єкт владних повноважень - Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві, є перерахунок пенсії та виплата належних позивачу сум у повному обсязі, інший спосіб виконання в спірних правовідносинах нормативно не визначено.

Суд зауважує, що приписами статті 55 Закону №2262 за наявності вини пенсійного органу, не встановлено спосіб виплати належних позивачу сум частинами, періодичністю проведення платежів тощо, та не обмежено право позивача на виплату належної йому суми одним платежем.

Під час ухвалення судом рішення суд зобов'язує відповідача здійснити позивачу виплату належних сум пенсії та, у разі набрання законної сили рішенням суду про зобов'язання виплатити недоплачену частину пенсії або її різницю, перерахування недоплачених сум буде вважатися належним виконанням судового рішення, як у разі перерахування присудженої суми кількома платежами, так і однією сумою, а повним виконанням рішення суду буде сплата відповідачем всієї недоплаченої різниці, а тому позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.

Таким чином, позов підлягає частковому задоволенню.

Відповідно до частини третьої статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору (ч.3 ст.139 КАС).

Розподіл судових витрат за наслідками розгляду даної справи не здійснюється, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору як учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (Категорія 1) на підставі п. 10 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір».

На підставі викладеного, керуючись статтями 243-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити частково.

2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо застосування обмеження пенсії ОСОБА_1 максимальним розміром десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, при проведенні перерахунку та виплати пенсії з 01.12.2019 відповідно до рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 29.11.2022 у справі №640/34999/21.

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (ідентифікаційний код 42098368, місцезнаходження: 04053, м.Київ, вул.Бульварно-Кудрявська, буд.16) здійснити з 01.12.2019 ОСОБА_1 (ідентифікаційний код: НОМЕР_1 ; адреса: АДРЕСА_1 ) виплату перерахованої пенсії відповідно до рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 29.11.2022 у справі №640/34999/21 без обмеження її максимальним розміром та з урахуванням проведених виплат.

4. В іншій частині позовних вимог відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Кушнова А.О.