про заміну відповідача на правонаступника
12 травня 2025 року м.Київ №640/15698/21
Київський окружний адміністративний суд у складі судді Жука Р.В., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1
доДепартаменту соціальної політики Київської міської державної адміністрації
провизнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії, -
До Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом звернувся ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Київської міської державної адміністрації (03165, м. Київ, вул. Любомира Гузара, 7, код ЄДР: 37441694), в якому просить суд:
1) визнати протиправними дії Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) щодо виплати не в повному розмірі одноразової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік відповідно ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів, гарантії їх правового захисту»;
2) зобов'язати Департамент соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) нарахувати та виплати ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу до 5 травня за 2021 рік відповідно ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів, гарантії їх правового захисту» виходячи з п'яти мінімальних пенсій за віком та з урахуванням різниці, яка була фактично виплачена у цей період.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 15.06.2021 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Законом України від 13.12.2022 №2825-IX "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" (далі - Закон №2825-IX) Окружний адміністративний суд міста Києва ліквідовано, утворено Київський міський окружний адміністративний суд із місцезнаходженням у місті Києві.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями справу передано на розгляд судді Київського окружного адміністративного суду Жуку Р.В.
Ухвалою від 10.04.2024 прийнято до провадження адміністративну справу № 320/15698/21, ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами.
До суду від представника відповідача надійшло клопотання про заміну неналежного відповідача - Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації Київської обласної військової адміністрації на належного - Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат.
Позивачем заперечення на заяву відповідача про заміну належного відповідача, як і згоди на заміну неналежного відповідача суду не надано.
Суд, розглянувши матеріали справи та дослідивши зміст поданого клопотання та заяви, зазначає таке.
Відповідно до частин третьої та четвертої статті 48 Кодексу адміністративного судочинства України якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача.
Якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача. У разі відмови у задоволенні позову до такого відповідача понесені позивачем витрати відносяться на рахунок держави.
Суд зазначає, що предметом даної справи є призначення та виплата одноразової грошової допомогу до 5 травня за 2021 рік ОСОБА_1 .
Згідно із підпунктом 30 пункту 6 Положення про Департамент, Департамент виконує координаційно-методичні функції та проводить моніторинг у сфері надання та виплати:
державної допомоги сім'ям з дітьми, державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце їх проживання невідоме, щомісячної грошової допомоги особі, яка проживає разом з особою з інвалідністю І чи II групи внаслідок психічного розладу, що за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, на догляд за нею, державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, і особам з інвалідністю та державної соціальної допомоги на догляд, тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, щомісячної адресної компенсаційної виплати послуги «Муніципальна няня», допомоги на дітей, які виховуються в багатодітних сім'ях, державної соціальної допомоги на дітей- сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, грошового забезпечення батькам-вихователям і прийомним батькам за надання соціальних послуг у дитячих будинках сімейного типу та прийомних сім'ях за принципом «гроші ходять за дитиною», одноразової натуральної допомоги «Пакунок малюка», одноразової матеріальної допомоги особам, які постраждали від торгівлі людьми, одноразової грошової допомоги членам сімей осіб, смерть яких пов'язана з участю в масових акціях громадського протесту, що відбулися у період з 21 листопада 2013 року до 21 лютого 2014 року, та особам, які отримали тілесні ушкодження, побої, мордування під час участі в зазначених акціях, матеріальної допомоги військовослужбовцям, звільненим з військової строкової служби, інших видів державної підтримки відповідно до законодавства України;
забезпечує організацію виплати разової грошової допомоги до 5 травня відповідно до законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», «Про жертви нацистських переслідувань», а також виплати винагороди жінкам, яким присвоєно почесне звання України «Мати-героїня».
При цьому, згідно із пунктом 3 Положення про Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, затвердженого розпорядженням Київської міської державної адміністрації від 27.01.2007 № 65, (у редакції розпорядження ВО КМР (КМДА) від 27.01.2021 № 955), передбачено, що головним завданням Центру є зокрема:
забезпечення реалізації державної політики у сфері соціального захисту та обслуговування населення, надання соціальної допомоги громадянам, які потребують підтримки держави (підпункт 3.1. пункту 3 Положення про Центр);
підготовка документів на виплату всіх видів соціальної допомоги, житлових субсидій у готівковій формі на придбання твердого та рідкого пічного палива і скрапленого газу, компенсаційних виплат інвалідам, виплат громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших грошових виплат (далі - соціальна допомога, інші грошові виплати) (підпункт 3.2. пункту 3 Положення про Центр).
Згідно пункту 4 Положення, Центр відповідно до покладених на нього завдань:
-готує в установленому порядку документи для виплати соціальної допомоги, інших грошових виплат через державні підприємства зв'язку та установи банків (підпункт 4.6. пункту 4 Положення про Центр);
-проводить перерахунки розмірів грошової допомоги (в тому числі у зв'язку з індексацією), забезпечує своєчасну підготовку бухгалтерської та статистичної звітності з використанням уніфікованих програмних засобів (підпункт 4.10. пункту 4 Положення про Центр).
Отже, Департамент соціальної політики Київської міської державної адміністрації немає повноважень щодо обліку, ведення особових справ, нарахування, виплат отримувачами усіх видів допомог. Ведення особових справ, облік та нарахування будь якої грошової допомоги здійснюється лише за місцем реєстрації/проживання отримувача допомоги.
Враховуючи викладене, суд з урахуванням положень статті 48 Кодексу адміністративного судочинства України та з урахуванням встановлених обставин справи, з метою повного, всебічного та об'єктивного з'ясування обставин справи та прийняття законного та обґрунтованого судового рішення, вважає за необхідне залучити до участі в даній справі як другого відповідача - Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат.
Згідно з частиною шостою статті 48 Кодексу адміністративного судочинства України після заміни сторони, залучення другого відповідача розгляд адміністративної справи починається спочатку.
З урахуванням викладеного та зважаючи на положення частини шостої статті 48 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за необхідне розпочати розгляд адміністративної справи № 320/15698/21 спочатку.
Частиною четвертою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративному суду надано право пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи.
Згідно з частиною третьою статті 80 Кодексу адміністративного судочинства України, про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу.
З огляду на наявні матеріали справи, для об'єктивного, повного і всебічного розгляду справи, суд дійшов висновку про необхідність витребування доказів від відповідача.
Керуючись статтями 48, 77, 80, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Залучити до участі у справі № 320/15698/21 як другого відповідача - Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (місцезнаходження: проспект Любомира Гузара, 7, м. Київ, 03165; код ЄДРПОУ 22886300).
Розгляд адміністративної справи № 320/15698/21 розпочати cпочатку.
Роз'яснити учасникам справи, що розгляд справи починається зі стадії відкриття провадження у справі.
Встановити відповідачу - Київському міському центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат строк для подання відзиву на позовну заяву та доказів протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання ним цієї ухвали суду. Відзив подається до суду разом із документами, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи.
Встановити позивачу п'ятиденний строк з дати отримання копії відзиву на позовну заяву для подання відповіді на відзив, копія якої одночасно з поданням до суду повинна бути надіслана іншим учасникам справи.
Встановити відповідачу п'ятиденний строк з дня отримання копії відповіді на відзив на позовну заяву для подання заперечень, копія яких одночасно з поданням до суду повинна бути надіслана іншим учасникам справи.
Витребувати докази за власною ініціативою від відповідача Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат: відзив на позовну заяву, відповідні докази, на які вони посилаються при його обґрунтуванні проти наведених позивачем обставин та правових підстав позову, оформлений відповідно до положень частин другої-четвертої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України та докази надіслання (надання) іншим учасникам справи одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду.
Направити копію цієї ухвали суду учасникам справи, а також Київському міському центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат - разом із копією позовної заяви та додані до неї документи.
Ухвала набирає законної сили з дати її підписання суддею та не оскаржується. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Жук Р.В.