14 травня 2025 року Справа № 280/1802/25 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Артоуз О.О., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Агро-Деталь» (69013, Запорізька обл., м. Запоріжжя, вул. Акад.Курчатова, буд.1, ЄДРПОУ 39705831) представник АО «Радтке-Прядко і Партнери» в особі адвоката Максимчук Сергія Павловича (85105, Донецька область, м. Костянтинівка, вул. Матросова, буд. 209, адреса для листування: 01042, м. Київ, вул. Іоанна Павла II, 19, а/с 40, РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 166, ЄДРПОУ 44118663) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
12 березня 2025 року до Запорізького окружного адміністративного суду засобами системи «Електронний суд» надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «Агро-Деталь» (далі - позивач) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (далі - відповідач) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, відповідно до якої позивач просить суд:
визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0221160410 від 05.12.2024 Головного управління ДПС у Запорізькій області;
стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Запорізькій області (пр. Соборний, буд. 166, м. Запоріжжя, 69107, ідентифікаційний код відокремленого підрозділу 44118663) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Агро-Деталь» (вул. Акад. Курчатова, буд. 1, м. Запоріжжя, 69013, ідентифікаційний код юридичної особи 39705831) судові витрати судовий збір у розмірі 3028,00 грн. та витрати на правничу 15000,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 18.12.2024 ним отримано податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Запорізькій області №0221160410 від 05.12.2024, яким до ТОВ «АГРО-ДЕТАЛЬ» у зв'язку з порушенням граничних строків реєстрації ПН/РК у ЄРПН застосовано штраф у сумі 56 488,35 грн. Позивач вважає, що податкове повідомлення-рішення № 0221160410 від 05.12.2024 винесено без дотримання діючих вимог ПК України з огляду на те, що розміри штрафів було застосовано за порушення реєстрації ПН/РК чинні до лютого 2023 року, а оскаржуване рішення було прийнято 05.12.2024, коли діяли доповнення підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» ПК України, які, зокрема, пом'якшили відповідальність платника на період дії воєнного стану та порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних. Крім того, у випадку ПН № 315 від 28.12.2021 взагалі відсутні підстави нарахування штрафу оскільки під час реєстрації ПН № 300 від 28.12.2021 (сума ПДВ 30114,64 грн.) було допущено помилку не зазначено найменування та код ЄДРПОУ покупця. Надалі позивачем було зареєстровано РК №2 від 27.09.2022 року до ПН № 300 від 28.12.2021 (дата реєстрації 27.09.2022) та нову податкову накладну № 315 від 28.12.2021 (сума ПДВ 30114,64 грн., дата реєстрації 19.10.2022) з метою виправлення помилки. Повторна реєстрація податкової накладної № 315 від 28.12.2021 замість податкової накладної № 300 від 28.12.2021 є єдиним технічним способом виправити помилку у найменуванні та коді ЄДРПОУ покупця. Наведене свідчить, що позивачем виправлено допущену помилку при складанні податкової накладної шляхом складання та реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних відповідного розрахунку коригування та нової податкової накладної із виправленими показниками, а саме у найменуванні та коді ЄДРПОУ покупця. Тобто, відповідачем було застосувало до позивача штрафні санкції, зокрема за повторну реєстрацію фактично тієї самої податкової накладної, яка була зареєстрована у Єдиному реєстрі податкових накладних у межах встановленого законом строку. Позивач просить суд задовольнити позовну заяву.
Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 17.03.2025 відкрито провадження у справі та вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін (у порядку письмового провадження).
01 квітня 2025 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов відзив Головного управління ДПС у Запорізькій області на позовну заяву. Представник відповідача заперечує проти задоволення позовних вимог та зазначає, що фахівцями ГУ ДПС у Запорізькій області, на підставі пп.20.1.4, п.20.1 ст.20, п.75.1 ст.75 у порядку ст.76 ПК України проведено камеральну перевірку ТОВ «АГРО-ДЕТАЛЬ» (код ЄДРПОУ 439705831) з питань своєчасності реєстрації податкових накладних (далі за текстом ПН) / розрахунків коригування (далі за текстом РК) до ПН в Єдиному державному реєстрі податкових накладних (далі за текстом ЄРНП) з датою виписки ПН/РК грудень 2019 року, лютий 2020 року, грудень 2021 року, січень, лютий 2022 року, травень - серпень 2022 року, жовтень - грудень 2022 року, лютий - грудень 2023 року, січень, березень, квітень 2024 року. За результатами перевірки встановлено порушення вимог п. 201.10 ст. 201 ПК України, з урахуванням вимог п. 89 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» ПК України, а саме, перевищення термінів реєстрації ПН/РК до ПН в ЄРПН. За результатами проведеної перевірки складено податкове повідомлення - рішення форми «Н» від 05.12.2024 №0221160410 на загальну суму 56488,35 грн. Законом України від 12.01.2023 № 2876-IX «Про внесення змін до розділу XX «Прикінцеві положення» Податкового кодексу України щодо відновлення обмеження перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування» (набрав чинності 08.02.2023) підрозділ 2 розділу XX «Перехідні положення» ПК України доповнений пунктами 89 та 90, якими на період дії воєнного стану збільшені строки реєстрації в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування та зменшені розміри штрафних санкцій за їх порушення. Закон № 2876-IX не містить прямої вказівки про надання його нормам зворотної дії в часі, а отже його дія не розповсюджується на період до набрання ним чинності. А тому розповсюджувати дію пунктів 89, 90 на правовідносини, які були припинені (тобто податкові накладні складені та зареєстровані з порушенням строку, який визначений пунктом 201.1 статті 201 ПК України, до внесення змін Законом № 2876- IX) є неможливим. Відтак зменшений розмір штрафних санкцій може бути застосований лише щодо податкових накладних, складених та зареєстрованих несвоєчасно після набрання чинності Законом №2876-IX або до накладних, строк реєстрації яких не скінчився станом на день набрання чинності цим Законом (08.02.2023). Щодо реєстрації ПН 315 від 28.12.2021 складеним розрахунком коригувань № 2 від 27.09.2022 позивачем внесені виправлення до первісної податкової накладної (№300 від 28.12.2021), яка була вчасно зареєстрована, шляхом її анулювання. Разом з цим, позивачем фактично було складено нову податкову накладну за цими самими господарськими операціями (№ 315 від 28.12.2021). Відповідач зауважує, що ані ПК України, ані Порядок №1307 не містять вимог щодо складання нових податкових накладних у разі допущення помилок у первісно складених та зареєстрованих податкових накладних. Натомість, податковим законодавством чітко врегульовано можливість виправлення помилки, допущеної у податковій накладній при складанні, якщо така не стосується зміни суми компенсації вартості товарів/послуг, а саме шляхом складання розрахунку коригування, в якому зазначити правильні дані. Підприємством ТОВ «АГРО - ДЕТАЛЬ» було виписано ПН №315 від 28.12.2021 та зареєстровано 19.10.2022, граничний термін реєстрації якої 27.05.2022 та склало 145 днів протермінування реєстрації ПН/РК. А розрахунок коригування виписано 27.09.2021 № 2 до податкової накладної від 28.12.2021 року №300. Документи, які підтверджують фактичну дату отримання розрахунків коригування від контрагента ТОВ «АГРО - ДЕТАЛЬ» (код ЄДРПОУ 39705831) не надано. Також, відповідач вважає, що заявлені витрати на правничу допомогу у розмірі 15 000,00 грн. непідтверджені, оскільки надані документи не пов'язані з наданням правничої допомоги в суді. Відповідач просить у задоволенні позовних вимог відмовити.
Ухвалою суду від 28.04.2025 відмовлено у задоволенні клопотання представника відповідача про розгляд адміністративної справи у судовому засіданні з повідомленням сторін.
Згідно з положеннями статті 258 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Частиною 1 ст. 262 КАС України визначено, що розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.
Відповідно до ч. 2 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України, визначено, що розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, судом встановлено наступне.
З матеріалів справи судом встановлено, що позивач - Товариство з обмеженою відповідальність «Агро-Деталь» (код ЄДРПОУ 39705831) (далі - ТОВ «Агро-Деталь») зареєстроване як юридична особа 23.03.2015 (номер запису: 11031020000037790).
Відповідно Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, ТОВ «Агро-Деталь» здійснює наступні види економічної діяльності за КВЕД: 45.32 Роздрібна торгівля деталями та приладдям для автотранспортних засобів (основний) 45.31 Оптова торгівля деталями та приладдям для автотранспортних засобів 46.61 Оптова торгівля сільськогосподарськими машинами й устаткуванням 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля 47.78 Роздрібна торгівля іншими невживаними товарами в спеціалізованих магазинах.
Фахівцями Головного управління ДПС у Запорізькій області, на підставі пп.20.1.4, п.20.1 ст.20, п.75.1 ст.75 у порядку ст.76 ПК України 25.10.2024 проведено камеральну перевірку ТОВ «АГРО-ДЕТАЛЬ» (код ЄДРПОУ 439705831) з питань своєчасності реєстрації податкових накладних (далі за текстом ПН)/розрахунків коригування (далі за текстом РК) до ПН в Єдиному державному реєстрі податкових накладних (далі за текстом ЄРНП) з датою виписки ПН / РК грудень 2019 року, лютий 2020 року, грудень 2021 року, січень, лютий 2022 року, травень - серпень 2022 року, жовтень - грудень 2022 року, лютий - грудень 2023 року, січень, березень, квітень 2024 року.
За результатами перевірки складено Акт камеральної перевірки №16481/08-01-04-12/39705831 від 25.10.2024, згідно висновків якого встановлено порушення вимог п. 201.10 ст. 201 ПК України, з урахуванням вимог п. 89 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» ПК України, а саме, перевищення термінів реєстрації ПН/РК до ПН в ЄРПН.
За результатами проведеної перевірки складено податкове повідомлення - рішення форми «Н» від 05.12.2024 №0221160410 на загальну суму 56488,35 грн.
Платником було надано скаргу до ДПС України від 26.12.2024 №2612/1 за результатами розгляду якої прийнято Рішення від 25.02.2025 №5357/6/99-00-06-03-01-06, яким залишено без змін податкове повідомлення-рішення винесене Головним управлінням ДПС у Запорізькій області від 05.12.2024 № 0221160410, а скаргу залишено без задоволення.
Вказані обставини підтверджені відповідними доказами і не є спірними.
Суд, оцінивши повідомлені сторонами справи обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наявність достатніх підстав для прийняття законного та обґрунтованого рішення у справі.
Приписами частини другої статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частиною третьою статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
За правилами частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає Податковий кодекс України від 02.12.2010 № 2755-VI (далі - ПК України, в редакції, чинній на дату виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до п. 61.1 ст.61 ПК України, податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами та координуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Також пп.62.1.3 п.62.1 ст.62 ПК України визначено, що податковий контроль здійснюється шляхом перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.
Абзацом 1 п.75.1ст.75 ПК України встановлено право контролюючих органів на проведення камеральних, документальних (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичних перевірок.
Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.
Згідно з пп. 75.1.1 п. 75.1 ст. 75 ПК України камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, даних СОД РРО.
Предметом камеральної перевірки також можуть бути, зокрема своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних;
Згідно ст. 76 ПК України камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) такого органу або направлення на її проведення.
Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком.
Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов'язкова.
Порядок оформлення результатів камеральної перевірки здійснюється відповідно до вимог статті 86 цього Кодексу.
Камеральна перевірка податкової декларації або уточнюючого розрахунку може бути проведена лише протягом 30 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку їх подання, а якщо такі документи були надані пізніше, - за днем їх фактичного подання.
Камеральна перевірка з інших питань проводиться з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу.
Камеральні перевірки з питань, визначених статтею 39-3 цього Кодексу, проводяться з урахуванням вимог статті 39-3 цього Кодексу.
Пунктом 86.1 ст. 86 ПК України визначено, що результати перевірок (крім камеральних та електронних перевірок) оформлюються у формі акта або довідки, які підписуються посадовими особами контролюючого органу та платниками податків або їх законними представниками (у разі наявності). У разі встановлення під час перевірки порушень складається акт. Якщо такі порушення відсутні, складається довідка.
Акт (довідка), складений за результатами перевірки та підписаний посадовими особами, які проводили перевірку, у строки визначені цим Кодексом, надається платнику податків або його законному представнику, який зобов'язаний його підписати.
Строк складення акта (довідки) про результати перевірки не зараховується до строку проведення перевірки, встановленого цим Кодексом (з урахуванням його продовження).
У разі незгоди платника податків з висновками акта такий платник зобов'язаний підписати такий акт перевірки із зауваженнями, які він має право надати разом з підписаним примірником акта або окремо у строки, передбачені цим Кодексом.
Пунктом 201.1 статті 201 ПК України (тут і далі - в редакції чинній на дату складання податкових накладних) визначено, що на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені. У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом (п. 201.10 ст. 201 ПК України).
З урахуванням викладеного, в період існування спірних правовідносин ПК України передбачений обов'язок платників податку на додану вартість забезпечити своєчасну реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Пунктом 120-1.1 статті 120-1 ПК України встановлено, що порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість; податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою; податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами "а" - "г" цього пункту, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:
10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;
50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
Аналіз наведеної норми ПК України свідчить, що податкове правопорушення за несвоєчасну реєстрацію податкової накладної є вчиненим із моменту закінчення граничного терміну реєстрації податкової накладної, передбаченої пунктом 201.10 статті 201 ПК України. Строк затримки реєстрації має правове значення для визначення розміру штрафної санкції, а не для його кваліфікації.
18 березня 2020 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 17.03.2020 № 533- IX (далі - Закон № 533- IX).
У зв'язку із набранням чинності Закону №533-ІХ (з урахуванням змін, внесених Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 30.03.2020 № 540-IX та Закону України від 13.05.2020 № 591-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо додаткової підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)») підрозділ 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України доповнений пунктом 52-1 такого змісту:
«За порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), штрафні санкції не застосовуються, крім санкцій за:порушення вимог до договорів довгострокового страхування життя чи договорів страхування в межах недержавного пенсійного забезпечення, зокрема страхування додаткової пенсії; відчуження майна, що перебуває у податковій заставі, без згоди контролюючого органу; порушення вимог законодавства в частині:обліку, виробництва, зберігання та транспортування пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів; цільового використання пального, спирту етилового платниками податків; обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками; здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального; здійснення суб'єктами господарювання операцій з реалізації пального або спирту етилового без реєстрації таких суб'єктів платниками акцизного податку; порушення нарахування, декларування та сплати податку на додану вартість, акцизного податку, рентної плати.
Протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), платникам податків не нараховується пеня, а нарахована, але не сплачена за цей період пеня підлягає списанню».
Пункт 52-1 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України містив чітку вказівку на темпоральний критерій незастосування штрафних санкцій за вчиненні відповідні порушення: з 1 березня 2020 року і по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину.
Законодавець шляхом внесення змін до ПК України запровадив мораторій на застосування штрафних санкцій, у тому числі за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних у відповідний період.
Необхідно зазначити, що карантин Кабінет Міністрів України установив на підставі постанови від 11.03.2020 № 211 з 12 березня 2020 року.
Постановою від 27.06.2023 № 651 «Про відміну на всій території України карантину, встановленого з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» Кабінет Міністрів України відмінив з 24 години 00 хвилин 30 червня 2023 року на всій території України карантин, встановлений з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.
Разом з тим, до завершення карантину Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» № 64/2022 від 24.02.2022 в Україні введений воєнний стан, який на підставі Указів Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» продовжувався та станом на час розгляду справи триває.
З метою реалізації необхідних заходів щодо підтримки військових і правоохоронних підрозділів у відбитті збройного нападу російської федерації та забезпечення прав і обов'язків платників податків Верховна Рада прийняла Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо особливостей оподаткування та подання звітності у період дії воєнного стану» від 03.03.2022 №2118-IX, який набрав чинності 07.03.2022 (далі - Закон № 2118-IX).
Законом №2118-IX підрозділ 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України доповнений пунктом 69, яким установлено, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті.
Зокрема, підпунктами 69.1, 69.9 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України визначено, що у випадку відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок, зокрема щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом трьох місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.
Для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Законом № 2142-IX від 24 березня 2022 року внесено зміни у підпункт 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України, а саме слова «трьох місяців» замінено словами «шести місяців».
В подальшому Верховна Рада України прийняла Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» від 12.05.2022 № 2260-IX (далі - Закон № 2260-IX).
У зв'язку із набранням чинності 27.05.2022 Закону № 2260-IX підпункт 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України викладено у такій редакції:
«У разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.
Платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов'язки щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних, розрахунків коригування, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» за умови реєстрації такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних до 15 липня 2022 року, подання податкової звітності до 20 липня 2022 року та сплати податків та зборів у строк не пізніше 31 липня 2022 року.
Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у цьому підпункті, та перелік документів на підтвердження затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику».
Відтак, з набранням чинності Законом № 2260-IX передбачене підпунктом 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України звільнення від відповідальності поставлене в залежність від підтвердження у визначеному законодавством порядку можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язку, зокрема, щодо реєстрації у відповідному реєстрі податкових накладних.
Закон № 2260-IX підпункт 69.2 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України доповнив положеннями, відповідно до яких у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок до платників податків застосовується відповідальність згідно з цим Кодексом, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених підпунктом 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 цього Кодексу, що звільняють від фінансової відповідальності. При цьому вимоги законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), не застосовуються.
Отже, з 27 травня 2022 року припинили застосовуватися положення законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, які поширювалися на правовідносини, що врегульовувались пунктом 52-1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України.
Законом № 2260-IX було внесено зміни й до підпункту 69.9 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України.
Відповідно до нової редакції цієї норми для платників податків та контролюючих органів зупинявся перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім дотримання строків реєстрації податкових накладних, розрахунків коригування до них в Єдиному реєстрі податкових накладних, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, сплати податків та зборів платниками податків.
З 27 травня 2022 року пункт 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України доповнений підпунктом 69.1-1.
Згідно з новими положеннями цього підпункту платники податку на додану вартість зобов'язані забезпечити у строки, встановлені підпунктом 69.1 цього пункту, реєстрацію податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, граничний термін реєстрації яких припадає на періоди, зазначені у підпункті 69.1 цього пункту, та уточнити (привести у відповідність) податковий кредит, задекларований платниками на підставі наявних у платника первинних (розрахункових) документів, з урахуванням даних податкових накладних та/або розрахунків коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Законом України від 13.12.2022 № 2836-IX (набрав чинності 03.01.2023) підпункт 69.1 викладено в новій редакції, зокрема відповідно до абзаців третього - п'ятого цього пункту платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати обов'язки, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків щодо:
реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування, дата складання яких припадає на період з 1 лютого по 31 травня 2022 року, за умови забезпечення їх реєстрації не пізніше 15 липня 2022 року;
реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних зведених податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких зведених податкових накладних, дата складання яких припадає на період з 1 лютого по 31 травня 2022 року, складених за операціями, визначеними пунктом 198.5 статті 198 та пунктом 199.1 статті 199 цього Кодексу, за умови забезпечення їх реєстрації не пізніше 20 липня 2022 року.
З огляду на наведене вище правове регулювання спірних правовідносин суд зазначає, що платник податків звільняється від відповідальності за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних в період дії мораторію, запровадженого пунктом 52-1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України, а саме з 01 березня 2020 року по 26 травня 2022 року.
Оскільки податкове правопорушення щодо несвоєчасної реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних є триваючим порушенням, початком якого є наступний день за останнім (граничним) днем реєстрації податкової накладної, а припиняється таке порушення в день фактичної реєстрації податкової накладної в ЄРПН, то у випадку коли податкова накладна/розрахунок коригування складена(ий) в період дії мораторію, а зареєстрована(ий) в ЄРПН після скасування дії мораторію (тобто після 26 травня 2022 року), відповідальність за порушення строків реєстрації податкових накладних застосовується за період у якому підстави для звільнення від відповідальності перестали існувати.
В той же час, як зазначено вище, пунктом 69.1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України (з урахуванням змін, внесених Законом України від 13 грудня 2022 року № 2836-IX) установлено, що платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати обов'язки, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків щодо: реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування, дата складання яких припадає на період з 1 лютого по 31 травня 2022 року, за умови забезпечення їх реєстрації не пізніше 15 липня 2022 року.
Отже, якщо податкові накладні/розрахунки коригування складені платником в період з 01 лютого по 31 травня 2022 року, а зареєстровані в ЄРПН з порушенням строку після 15 липня 2022 року, у контролюючого органу є підстави для застосування штрафних (фінансових) санкцій відповідно до пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України.
В період дії воєнного стану правовідносини щодо реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН регулюються нормами ПК України з урахуванням особливостей, визначених у пункті 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» цього кодексу.
Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного суду від 30.01.2024 по справі № 280/4484/23, від 31.01.2024 у справі №280/3951/23, від 06.02.2024 у справі № 160/10740/23, від 12.03.2024 у справі № 160/13661/23, від 13.03.2024 у справі № 120/6331/23, від 16.04.2024 у справі № 460/21543/23 та від 22.05.2024 у справі № 500/5361/23, які в силу приписів частини 5 статті 242 КАС України та частини 6 статті 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» враховуються судом під час вирішення цього спору.
Отже, якщо податкова накладна/розрахунок коригування до податкової накладної складена (-ий) платником податків починаючи з 27 травня 2022 року та зареєстрована (-ий) в «Єдиному реєстрі податкових накладних» з порушенням строків, встановлених пунктом 201.1 статті 201 Податкового кодексу України, але не пізніше 15 липня 2022 року платник податків звільняється від відповідальності на підставі пункту 69.1 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України, а якщо після 15 липня 2022 року до платника податків застосовується відповідальність відповідно до пункту 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України.
Законом України від 12.01.2023 № 2876-IX «Про внесення змін до розділу XX Прикінцеві положення Податкового кодексу України щодо відновлення обмеження перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування» (набрав чинності 08.02.2023) підрозділ 2 розділу XX Перехідні положення ПК України доповнений пунктами 89 та 90, якими на період дії воєнного стану збільшені строки реєстрації в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування та зменшені розміри штрафних санкцій за їх порушення.
Відповідно до пункту 89 підрозділу 2 розділу XX ПК України, тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється з урахуванням таких граничних строків: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до 5 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені; для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 18 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
Відповідно до пункту 90 підрозділу 2 розділу XX ПК України тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, штраф за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого для пункту 89 цього розділу для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлюється у розмірі: 2 відсотки суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів; 5 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 15 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів; 25 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
Конституційний Суд України у рішенні від 13.05.1997 № 1-зп/1997, зазначив, що стаття 58 Конституції України 1996 року закріплює один з найважливіших загальновизнаних принципів сучасного права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Це означає, що вони поширюють свою дію тільки на ті відносини, які виникли після набуття законами чи іншими нормативно-правовими актами чинності. Закріплення названого принципу на конституційному рівні є гарантією стабільності суспільних відносин, у тому числі відносин між державою і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього закону чи іншого нормативно-правового акта.
Закон № 2876-IX не містить прямої вказівки про надання його нормам зворотної дії в часі, а отже його дія не розповсюджується на період до набрання ним чинності. Крім того, відповідальність, встановлена пунктом 90 підрозділу 2 розділу XX ПК України, застосовується за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого для пункту 89 цього розділу, тобто прямо пов'язана зі збільшеними строками реєстрації податкових накладних.
Податкове правопорушення у вигляді несвоєчасної реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних є триваючим порушенням, початком якого є наступний день за останнім (граничним) днем реєстрації податкової накладної, а припиняється таке порушення в день фактичної реєстрації податкової накладної.
Враховуючи зазначене, розповсюджувати дію пунктів 89, 90 на правовідносини, які були припинені (тобто податкові накладні складені та зареєстровані з порушенням строку, який визначений пунктом 201.1 статті 201 ПК України, до внесення змін Законом № 2876-IX) є неможливим.
Верховний Суд у постановах від 26.02.2025 по справі №200/4768/23, від 30.01.2024 у справі №280/4484/23, від 06.02.2024 у справі №160/10740/23, від 12.03.2024 у справі №160/13661/23 та від 13.03.2024 у справі №120/6331/23 вказав, що зменшені розміри штрафних санкцій застосовуються тільки до фактів несвоєчасної реєстрації податкових накладних, складених та зареєстрованих після 08 лютого 2023 року або податкових накладних, строк реєстрації яких не скінчився станом на день набрання чинності станом на 08 лютого 2023 року.
Відтак зменшений розмір штрафних санкцій може бути застосований лише щодо податкових накладних, складених та зареєстрованих несвоєчасно після набрання чинності Законом №2876-IX або до накладних, строк реєстрації яких не скінчився станом на день набрання чинності цим Законом (08 лютого 2023 року).
Як встановлено судом та вбачається з матеріалів справи, за результатами проведеної перевірки контролюючим органом встановлено порушення позивачем термінів реєстрації в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних у кількості 145 податкових накладних: 315 від 28.12.2021 зареєстрована 19.10.2022, 24 від 21.07.2022 зареєстрована 22.08.2022, 1 від 01.08.2022 зареєстрована 01.09.2022, 1 від 12.08.2022 зареєстрована 15.09.2022, 3 від 01.08.2022 зареєстрована 15.09.2022, 5 від 04.08.2022 зареєстрована 15.09.2022, 4 від 04.08.2022 зареєстрована 01.09.2022, 6 від 04.08.2022 зареєстрована 01.09.2022, 1 від 11.08.2022 зареєстрована 01.09.2022, 16 від 12.10.2022 зареєстрована 14.11.2022, 14 від 12.10.2022 зареєстрована 14.11.2022, 15 від 12.10.2022 зареєстрована 14.11.2022, 17 від 12.10.2022 зареєстрована 14.11.2022, 6 від 11.11.2022 зареєстрована 05.12.2022, 1 від 24.10.2022 зареєстрована 21.11.2022, 5 від 10.11.2022 зареєстрована 06.12.2022, 2 від 04.11.2022 зареєстрована 02.12.2022, 11 від 24.10.2022 зареєстрована 19.12.2022, 16 від 13.12.2022 зареєстрована 13.01.2023, 14 від 12.12.2022 зареєстрована 13.01.2023, 5 від 02.12.2022 зареєстрована 13.01.2023, 14 від 11.11.2022 зареєстрована 27.12.2022, 14 від 31.10.2022 зареєстрована 27.12.2022, 21514 від 04.02.2022 зареєстрована 12.10.2022, 8 від 07.02.2023 зареєстрована 14.03.2023, 15 від 13.02.2023 зареєстрована 16.03.2023, 10 від 01.03.2023 зареєстрована 07.04.2023, 29 від 10.03.2023 зареєстрована 10.04.2023, 28 від 10.03.2023 зареєстрована 11.04.2023, 3 від 01.03.2023 зареєстрована 06.04.2023, 5 від 01.03.2023 зареєстрована 06.04.2023, 2 від 01.03.2023 зареєстрована 06.04.2023, 43 від 23.02.2023 зареєстрована 03.04.2023,45 від 23.02.2023 зареєстрована 04.04.2023, 32 від 20.02.2023 зареєстрована 04.04.2023, 27 від 10.03.2023 зареєстрована 10.04.2023,13 від 01.03.2023 зареєстрована 11.04.2023, 33 від 10.03.2023 зареєстрована 11.04.2023, 12 від 01.03.2023 зареєстрована 07.04.2023, 25 від 06.03.2023 зареєстрована 07.04.2023, 18 від 01.03.2023 зареєстрована 07.04.2023, 24 від 06.03.2023 зареєстрована 07.04.2023, 23 від 02.03.2023 зареєстрована 07.04.2023, 21 від 02.03.2023 зареєстрована 10.04.2023, 34 від 14.03.2023 зареєстрована 10.04.2023, 31 від 10.03.2023 зареєстрована 10.04.2023, 32 від 10.03.2023 зареєстрована 10.04.2023, 20 від 01.03.2023 зареєстрована 07.04.2023, 17 від 01.03.2023 зареєстрована 07.04.2023, 15 від 01.03.2023 зареєстрована 10.04.2023, 11 від 01.03.2023 зареєстрована 11.04.2023, 30 від 10.03.2023 зареєстрована 11.04.2023, 36 від 14.03.2023 зареєстрована 11 04.2023, 26 від 09.03.2023 зареєстрована 11.04.2023, 16 від 01.03.2023 зареєстрована 11 04.2023, 44 від 23.02.2023 зареєстрована 05 04.2023, 85 від 13.04.2023 зареєстрована 07 06.2023, 83 від 13.04.2023 зареєстрована 07.06.2023, 82 від 13.04.2023 зареєстрована 07 06.2023, 84 від 13.04.2023 зареєстрована 07.06.2023, 86 від 13.04.2023 зареєстрована 18 06 2023, 44 від 19.06.2023 зареєстрована 25.07.2023, 41 від 19.06.2023 зареєстрована 25.07.2023, 42 від 19.06.2023 зареєстрована 25.07.2023, 45 від 19.06.2023 зареєстрована 28.07.2023, 51 від 21.06.2023 зареєстрована 28 07.2023, 14 від 03.07.2023 зареєстрована 16.08.2023, 28 від 11.07.2023 зареєстрована 16 08.2023, 44 від 03.07.2023 зареєстрована 16.08.2023, 35 від 13.07.2023 зареєстрована 16 08.2023, 3 від 03.07.2023 зареєстрована 11.08.2023, 24 від 10.07.2023 зареєстрована 15 08.2023, 8 від 03.07.2023 зареєстрована 14.08.2023, 19 від 05.07.2023 зареєстрована 14.08.2023, 9 від 03.07.2023 зареєстрована 14.08.2023, 49 від 25.07.2023 зареєстрована 31.08.2023 56 від 31.07.2023 зареєстрована 05.09.2023, 29 від 11.07.2023 зареєстрована 04.09.2023, 21 від 10.08.2023 зареєстрована 12.09.2023, 2 від 01.08.2023 зареєстрована 12.09.2023, 22 від 11.08.2023 зареєстрована 12.09.2023, 18 від 10.08.2023 зареєстрована 12.09.2023, 23 від 11.08.2023 зареєстрована 12.09.2023, 28 від 15.08.2023 зареєстрована 08.09.2023, 10 від 04.08.2023 зареєстрована 08.09.2023, 6 від 01.09.2023 зареєстрована 13.10.2023, 1 від 01.09.2023 зареєстрована 12.10.2023, 19 від 06.09.2023 зареєстрована 10.10.2023, 7 від 01.09.2023 зареєстрована 10.10.2023, 11 від 05.09.2023 зареєстрована 10.10.2023, 3 від 01.09.2023 зареєстрована 10.10.2023, 12 від 05.09.2023 зареєстрована 09.10.2023, 38 від 14.09.2023 зареєстрована 09.10.2023, 9 від 04.09.2023 зареєстрована 18.10.2023, 31 від 11.09.2023 зареєстрована 18.10.2023, 32 від 11.09.2023 зареєстрована 18.10.2023, 51 від 22.09.2023 зареєстрована 26.10.2023, 49 від 22.09.2023 зареєстрована 26.10.2023, 64 від 26.09.2023 зареєстрована 26.10.2023, 46 від 19.09.2023 зареєстрована 26.10.2023, 66 від 26.09.2023 зареєстрована 26.10.2023, 50 від 22.09.2023 зареєстрована 26.10.2023, 29 від 11.09.2023 зареєстрована 18.10.2023, 5 від 02.10.2023 зареєстрована 08.11.2023, 16 від 02.10.2023 зареєстрована 08.11.2023, 23 від 05.10.2023 зареєстрована 08.11.2023, 9 від 02.10.2023 зареєстрована 08.11.2023, 77 від 12.10.2023 зареєстрована 06.11.2023, 61 від 14.11.2023 зареєстрована 12.12.2023, 80 від 15.11.2023 зареєстрована 12.12.2023, 76 від 15.11.2023 зареєстрована 12.12.2023, 82 від 15.11.2023 зареєстрована 12.12.2023, 92 від 15.11.2023 зареєстрована 07.12.2023, 84 від 15.11.2023 зареєстрована 07.12.2023, 78 від 15.11.2023 зареєстрована 07.12.2023, 96 від 15.11.2023 зареєстрована 07.12.2023, 77 від 15.11.2023 зареєстрована 08.12.2023, 75 від 15.11.2023 зареєстрована 08.12.2023, 74 від 15.11.2023 зареєстрована 11.12.2023, 72 від 15.11.2023 зареєстрована 06.12.2023, 73 від 15.11.2023 зареєстрована 06.12.2023, 70 від 15.11.2023 зареєстрована 06.12.2023, 56 від 14.11.2023 зареєстрована 06.12.2023, 57 від 14.11.2023 зареєстрована 06.12.2023, 81 від 15.11.2023 зареєстрована 13.12.2023, 95 від 15.11.2023 зареєстрована 13.12.2023, 69 від 15.11.2023 зареєстрована 13.12.2023, 88 від 15.11.2023 зареєстрована 13.12.2023, 87 від 15.11.2023 зареєстрована 13.12.2023, 86 від 15.11.2023 зареєстрована 13.12.2023, 90 від 15.11.2023 зареєстрована 13.12.2023, 93 від 15.11.2023 зареєстрована 13.12.2023, 89 від 15.11.2023 зареєстрована 13.12.2023, 91 від 15.11.2023 зареєстрована 13.12.2023, 94 від 15.11.2023 зареєстрована 13.12.2023, 85 від 15.11.2023 зареєстрована 13.12.2023, 83 від 15.11.2023 зареєстрована 13.12.2023, 207 від 18.12.2023 зареєстрована 16.02.2024, 157 від 29.12.2023 зареєстрована 16.02.2024, 246 від 27.12.2023 зареєстрована 19.02.2024, 9 від 08.01.2024 зареєстрована 06.02.2024, 8 від 08.01.2024 зареєстрована 12.02.2024, 9856 від 01.02.2022 зареєстрована 13.03.2024, 35692 від 13.06.2022 зареєстрована 13.03.2024, 35691 від 13.06.2022 зареєстрована 13.03.2024.
Суд зазначає, що як вбачаться з позовної заяви позивач не заперечує проти факту порушення ним строків реєстрації наведених податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних (окрім податкової накладної №300 від 28.12.2021) та тривалості пропущеного строку.
Як свідчать встановлені обставини справи, зі 145 накладних 28 податкових накладних складені позивачем в період до 08 лютого 2023 року, строк їх реєстрації закінчився також до 08 лютого 2023 року, а отже контролюючий орган правомірно застосував штрафні (фінансові) санкції відповідно до пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України.
Щодо податкових накладних складених позивачем в період після 08 лютого 2023 року та строк реєстрації яких спливав після 08 лютого 2023 року відповідач застосував штрафні санкції у встановленому п. 89, п. 90 підрозділу 2 розділу XX ПК України.
Доводи позивача щодо податкової накладної № 315 від 28.12.2021 суд відхиляє, оскільки матеріалами справи підтверджено, що надіслана вказана податкова накладна на реєстрацію в ЄРПН була зареєстрована 19.10.2022.
Позивачем вказано, що ним зареєстровано РК №2 від 27.09.2022 року до ПН № 300 від 28.12.2021 (дата реєстрації 27.09.2022) проте, не доведено неможливість своєчасного вжиття заходів щодо реєстрації спірної накладної
Дослідивши зміст оскаржуваного податкового повідомлення-рішення та розрахунку штрафу за порушення термінів реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, суд дійшов висновку про те, що податковий орган належним чином визначив розміри штрафних санкцій, коректно диференціювавши податкові накладні залежно від того, коли саме порушення граничних строків реєстрації відбулося - до набрання чинності Законом № 2876-ІХчи після нього.
Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п. 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.
Пунктом 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України визначено, що платник податків звільняється від відповідальності за невиконання чи неналежне виконання податкового обов'язку у випадку неможливості його виконання. Вказана норма передбачає конкретну підставу для невиконання податкових правил - об'єктивна нездатність їх дотримання.
Порушення, що є предметом розгляду у цій справі, мають характер триваючих та повторюваних, про що свідчать дати реєстрації податкових накладних та їх кількість. Отже, склалася ситуація, що платник податків здійснював господарську діяльність, мав змогу укладати та виконувати договори, проте, з певних суб'єктивних причин, не виконав належним чином свій податковий обов'язок. Враховуючи проміжок часу, протягом якого платником податків були системно допущені вказані правопорушення, можливість виконання податкових зобов'язань з боку платника податків є очевидною.
Суд зауважує, що на момент вчинення діяння платник податків діяв свідомо та керувався нормами права, чинними у відповідному темпоральному проміжку. Особа була зобов'язана здійснити реєстрацію податкових накладних у встановлені законодавством строки, усвідомлювала протиправний характер свого діяння та його наслідків, відповідно до змісту правових норм, що діяли на момент вчинення правопорушення. При цьому, як було встановлено вище, норми щодо зупинення дії мораторію викладені чітко та не викликають можливості іншого тлумачення, а тому у відповідному часовому проміжку особа мала можливість для дотримання правил та норм податкового законодавства, у зв'язку з чим її діяння є винним.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
За змістом частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
За правилами частини другої цієї ж статті 77 в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Відповідно до статті 139 КАС України, з огляду на ухвалення судом рішення про відмову у задоволенні позовних вимог, підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 6-10, 14, 72-77, 90, 139, 159, 241-246, 262, 293-295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позовної заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «Агро-Деталь» (69013, Запорізька обл., м. Запоріжжя, вул. Акад.Курчатова, буд.1, ЄДРПОУ 39705831) представник АО «Радтке-Прядко і Партнери» в особі адвоката Максимчук Сергія Павловича (85105, Донецька область, м. Костянтинівка, вул. Матросова, буд. 209, адреса для листування: 01042, м. Київ, вул. Іоанна Павла II, 19, а/с 40, РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 166, ЄДРПОУ 44118663) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня його проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення у повному обсязі складено та підписано 14 травня 2025 року.
Суддя О.О. Артоуз