14 травня 2025 року м. Житомир справа № 240/4763/25
категорія 106020000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Токаревої М.С., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовом до Військової частини НОМЕР_1 , в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 , яка полягає у не виплаті додаткової винагороди передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року № 168 із розрахунку 100000 грн. на місяць за період з 01.11.2023 року по 24.02.2024 року включно;
- зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 нарахувати та доплатити додаткову винагороду передбачену постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року № 168 із розрахунку 100000 грн. на місяць за період з 01.11.2023 року по 24.02.2024 року включно з урахуванням виплачених раніше сум.
В обґрунтування позовної заяви зазначено, що під час проходження військової служби позивач приймав безпосередню участь в бойових діях з 23.10.2023 року по 24.02.2024 року, що підтверджено довідкою в/ч НОМЕР_2 від 11.07.2024 року № 1290/9 та витягом із журналу бойових дій Військової частини НОМЕР_2 від 21.10.2023 року. Окрім нього виконання позивачем бойових (спеціальних) завдань за період з 23.10.2023 року по 24.02.2024 року підтверджується довідками Військової частини НОМЕР_2 №693/12937, №693/13112, №693/540 та №693/3280. Отже, у вказаний період позивач набув прово на отримання додаткової винагороди у розмірі 100000 грн на місяць. Позивач вказує, що не зважаючи на те, що позивач брав безпосередню участь у бойових діях з 23.10.2023 року по 24.02.2024 року, останньому за період з 01.11.2023 року по 24.02.2024 року виплачено додаткову винагороду у розмірі лише 30000 грн., замість належних 100000 грн. Вказану бездіяльність позивач вважає протиправною.
Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду відкрите провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.
Від Військової частини НОМЕР_1 надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача просить відмовити в задоволенні позовних вимог. Зазначає, що в період 01.11.2023 по 24.02.2024, позивач виконував бойові (спеціальні) завдання, тобто не приймав безпосередню участь, що згідно пункту 2 розділу XXXIV «Особливості виплати додаткової винагороди на період дії воєнного стану» Порядку та пункту 1-1 постанови № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», оплата здійснюється в розмірі 30 000 гривень (у розрахунку на місяць пропорційно часу виконання бойових (спеціальних) завдань.
У відповідності до положень ч.5 ст.262, ч.1 ст.263 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов до наступного висновку.
Позивач проходить військову службу у Військовій частині НОМЕР_1 .
Відповідно до наказу командира Військової частини НОМЕР_2 від 23.10.2023 №303 капітан ОСОБА_1 прибув в район виконання бойових (спеціальних) завдань у відрядження. З метою організації та проведення заходів підготовки підрозділів та забезпечення відновлення боєздатності мішеневим обладнанням терміном до окремого розпорядження з 23 жовтня 2023 року.
Відповідно до наказу командира Військової частини НОМЕР_2 від 24.02.2024 №55 ОСОБА_1 вибув з району виконання бойових дій (спеціальних) завдань з відрядження до Військової частини НОМЕР_1 .
З довідки Військової частини НОМЕР_2 від 11.07.2024 №1290/9 слідує, що капітан ОСОБА_1 дійсно в період з 23.10.2023 по 24.02.2024 брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи в районі н.п. Оріхів Пологівського району Запорізької області.
Відповідно до довідки Військової частини НОМЕР_2 від 09.12.2023 в період з 23.10.2023 по 31.10.2023 позивач брав безпосередню участь у бойових діях або забезпечував здійснення заходів з національної безпеки і обороти, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення(здійснення) зокрема на тимчасово окупованій рф території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, у період здійснення зазначених заходів та виконував бойові(спеціальні) завдання згідно з бойовим розпорядженням ІНФОРМАЦІЯ_1 від 06.10.2023 №117/БР/161/дск та бойовим розпорядженням ІНФОРМАЦІЯ_1 від 11.10.2023 №117/БР/188/дск, а саме: під час ведення бойових (спеціальних) дій на лінії бойового зіткнення з противником на глибину виконання бойових(спеціальних) завдань підрозділами Військової частини НОМЕР_2 ОТУ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » в районах ведення воєнних (бойових) дій Преображанської сільської територіальної громади, Малотокмачанської сільської територіальної громади Пологівського району Запорізької області.
Відповідно до довідки Військової частини НОМЕР_2 № 693/13112 від 12.12.2023 року в період з 01.11.2023 по 30.11.2023 позивач виконував бойові (спеціальні) завдання згідно з бойовим розпорядженням ІНФОРМАЦІЯ_1 від 06.10.2023 №117/БР/161/дск, бойовим розпорядженням ІНФОРМАЦІЯ_1 від 11.10.2023 №117/БР/188/дск та бойовим розпорядженням ІНФОРМАЦІЯ_1 від 24.11.2023 №117/БР/240/дск, а саме: у складі діючих угрупувань військ(сил) Сил Оборони Держави військової частини НОМЕР_2 ОТУ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ОСУВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » згідно з переліком завдань, затвердженим Міністерством оборони України №3263/дск від 20.11.2023 (організація та проведення заходів підготовки та забезпечення відновлення боєздатності підрозділів).
В період з 01.12.2023 по 31.12.2023 позивач виконував бойові (спеціальні) завдання згідно з бойовим розпорядженням ІНФОРМАЦІЯ_1 від 06.10.2023 №117/БР/161/дск, бойовим розпорядженням ІНФОРМАЦІЯ_1 від 11.10.2023 №117/БР/188/дск та бойовим розпорядженням ІНФОРМАЦІЯ_1 від 24.11.2023 №117/БР/240/дск, а саме: у складі діючих угрупувань військ(сил) Сил Оборони Держави Військової частини НОМЕР_2 ОТУ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ОСУВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 », в районі н.п. Широке Преображенської об'єднаної територіальної громади Пологівського району Запорізької області, згідно з переліком завдань, затвердженим Міністерством оборони України №3263/дск від 20.11.2023 (організація та проведення заходів підготовки та забезпечення відновлення боєздатності підрозділів), що підтверджується довідкою Військової частини НОМЕР_2 № 693/540 від 08.01.2024.
В період з 01.01.2024 по 31.01.2024 позивач виконував бойові (спеціальні) завдання згідно з бойовим розпорядженням ІНФОРМАЦІЯ_1 від 06.10.2023 №117/БР/161/дск, бойовим розпорядженням ІНФОРМАЦІЯ_1 від 11.10.2023 №117/БР/188/дск та бойовим розпорядженням ІНФОРМАЦІЯ_1 від 24.11.2023 №117/БР/240/дск, а саме: у складі діючих угрупувань військ(сил) Сил Оборони Держави Військової частини НОМЕР_2 ОТУ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ОСУВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 », в районі н.п. Широке Преображенської об'єднаної територіальної громади Пологівського району Запорізької області, згідно з переліком завдань, затвердженим Міністерством оборони України №3263/дск від 20.11.2023 (організація та проведення заходів підготовки та забезпечення відновлення боєздатності підрозділів), що підтверджується довідкою Військової частини НОМЕР_2 № 693/3280 від 11.02.2024.
В період з 01.02.2024 по 24.02.2024 з позивач виконував бойові (спеціальні) завдання згідно з бойовими наказами (розпорядженнями), а саме: організація та проведення заходів підготовки та забезпечення відновлення боєздатності підрозділів, діючих угрупувань військ(сил) оборони держави в районах ведення воєнних(бойових) дій, згідно з бойовим розпорядженням ІНФОРМАЦІЯ_1 №117/БР/188/дск від 11.10.2023, №117/БР/161/дск від 06.10.2023, №117/БР/240/дск від 22.11.2023, а саме: у районах відновлення, підтримання(удосконалення) боєздатності підрозділів Військової частини НОМЕР_2 ОТУ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », ОУВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » які виконуюь бойові завдання в районі Оріхівської міської територіальної громади Пологівського району Запорізької області.
В період з 23.10.2023 по 31.10.2023 ОСОБА_1 виплачено додаткову винагороду в розмірі 100000 грн 00 коп у розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах, що підтверджується наказом командира Військової частини НОМЕР_1 від 22.12.2023 та додатком 1 до вказаного наказу.
В період з 01.11.2023 по 30.11.2023 ОСОБА_1 виплачено додаткову винагороду в розмірі 30000,00 грн у розрахунку на місяць пропорційно часу виконання бойових(спеціальних) завдань.
В період з 01.12.2023 по 31.12.2023 ОСОБА_1 виплачено додаткову винагороду в розмірі 30000,00 грн у розрахунку на місяць пропорційно часу виконання бойових(спеціальних) завдань, що підтверджується наказом командира Військової частини НОМЕР_1 від 09.02.2024 №16 та додатком 1 до вказаного наказу.
В період з 01.01.2024 по 31.01.2024 ОСОБА_1 виплачено додаткову винагороду в розмірі 30000,00 грн у розрахунку на місяць пропорційно часу виконання бойових(спеціальних) завдань, що підтверджується наказом командира Військової частини НОМЕР_1 від 05.04.2024 №32 та додатком 1 до вказаного наказу.
В листопаді 2024 року представник позивача звернувся до відповідача із адвокатським запитом, в якому просив надати інформацію про суми виплаченої позивачу спірної винагороди та доплатити належні суми.
У відповідь на адвокатський запит Військова частина листом від 17.02.2025 №844/359 повідомила, що в період з 23.10.2023 по 24.02.2024 ОСОБА_1 нараховано та виплачено всі належні платежі, виплату за спірний період відповідач не здійснив.
Вважаючи бездіяльність відповідача щодо невиплати позивачу частини належної йому винагороди протиправною, позивач звернувся із позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Статтею 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011-ХІІ (далі - Закон №2011-XII) держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.
Порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.
Порядок і розміри грошового забезпечення військовослужбовців, відряджених до державних органів, підприємств, установ, організацій, а також державних та комунальних навчальних закладів для виконання завдань в інтересах оборони держави та її безпеки із залишенням на військовій службі, визначаються Кабінетом Міністрів України.
Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 у №64/2022 на території України введено воєнний стан з 24.02.2022.
Станом на день винесення рішення у цій справі воєнний стан в Україні продовжений.
На виконання Указів Президента України від 24.02.2022 № 64 «Про введення воєнного стану в Україні» та № 69 «Про загальну мобілізацію» Кабінетом Міністрів України ухвалена Постанова №168.
Пунктом 1-1 Постанови № 168 установлено, що на період воєнного стану:
військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту (далі - військовослужбовці), які беруть безпосередню участь у бойових діях або здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах їх здійснення, на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, щомісяця виплачується додаткова винагорода у розмірі 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах;
військовослужбовцям, які здійснюють бойові (спеціальні) завдання у період здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, щомісяця виплачується додаткова винагорода у розмірі 30000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу виконання таких завдань.
Військовослужбовцям строкової військової служби щомісяця виплачується додаткова винагорода у розмірі 6000 гривень пропорційно часу проходження служби в розрахунку на місяць.
Згідно з пунктом 1-2 Постанови № 168 виплата додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).
Механізм та умови виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту України та деяким іншим особам, визначений Порядком №260.
За положенням пункту 2 розділу І Порядку № 260 грошове забезпечення включає: щомісячні основні види грошового забезпечення; щомісячні додаткові види грошового забезпечення; одноразові додаткові види грошового забезпечення.
До щомісячних основних видів грошового забезпечення належать: посадовий оклад; оклад за військовим званням; надбавка за вислугу років.
До щомісячних додаткових видів грошового забезпечення належать: підвищення посадового окладу; надбавки; доплати; винагорода військовослужбовцям, які обіймають посади, пов'язані з безпосереднім виконанням завдань із забезпечення кібербезпеки та кіберзахисту; премія.
До одноразових додаткових видів грошового забезпечення належать: винагороди (крім винагороди військовослужбовцям, які обіймають посади, пов'язані з безпосереднім виконанням завдань із забезпечення кібербезпеки та кіберзахисту); допомоги.
Згідно з пунктом 3 розділу І Порядку №260 підставами для розрахунку та виплати основних і додаткових видів грошового забезпечення є: штат військової частини (установи, організації) (далі - військова частина); накази про призначення на посаду та зарахування до списків особового складу військової частини, про вступ до виконання обов'язків за посадою, в тому числі тимчасово, про зарахування в розпорядження; накази про встановлення та виплату основних і додаткових видів грошового забезпечення; накази про присвоєння військових звань; грошовий атестат або довідка про грошові виплати (за винятком осіб, призваних (прийнятих) на військову службу за контрактом, у тому числі під час проходження строкової військової служби).
Відповідно до пункту 17 розділу І Порядку №260 на період дії воєнного стану виплата грошового забезпечення особам офіцерського, старшинського, сержантського та рядового складу може встановлюватися за окремим рішенням Міністра оборони України.
Особливості виплати додаткової винагороди на період дії воєнного стану у Порядку №260 врегульовані розділом XXXIV.
Відповідно до пункту 2 розділу XXXIV цього Порядку на період дії воєнного стану військовослужбовцям додаткова винагорода згідно з Постановою №168 виплачується в таких розмірах:
100 000 гривень - тим, які беруть безпосередню участь у бойових діях або здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах їх здійснення, на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби та курсантам), та виконують бойові (спеціальні) завдання (у розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах):
під час ведення бойових (спеціальних) дій на лінії бойового зіткнення з противником на глибину виконання бойових (спеціальних) завдань військовою частиною (підрозділом, у тому числі зведеним) першого ешелону оборони або наступу (контрнаступу, контратаки) до батальйону включно (у тому числі тим, що визначені в абзаці чотирнадцятому цього пункту);
у районах ведення воєнних (бойових) дій з виявлення повітряних цілей противника;
із здійснення польотів в повітряному просторі областей України, на територіях яких ведуться воєнні (бойові) дії;
з вогневого ураження противника у складі підрозділу (засобу) ракетних військ і артилерії, підрозділу (засобу) протиповітряної оборони;
на території противника (у тому числі на території між позиціями військ противника та своїх військ, тимчасово окупованих (захоплених) противником територіях);
з вогневого ураження повітряних, морських цілей противника;
з виводу повітряних суден з під удару противника з виконанням зльоту;
кораблями, катерами, суднами в морській, річковій акваторії (поза межами внутрішніх акваторій портів, пунктів базування, місць тимчасового базування);
у районах ведення воєнних (бойових) дій медичному персоналу медичних частин та підрозділів (медичних підрозділів підсилення);
з відбиття збройного нападу (вогневого ураження противника) на об'єкти, що охороняються, звільнення таких об'єктів у разі їх захоплення або насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою;
у районах ведення воєнних (бойових) дій з розмінування (виявлення, знешкодження та знищення) вибухонебезпечних предметів у місцях виконання завдань за призначенням згідно з бойовими розпорядженнями; (Виплата додаткової винагороди на період дії воєнного стану).
30 000 гривень - військовослужбовцям, які виконують бойові (спеціальні) завдання згідно з бойовими наказами (розпорядженнями) (у розрахунку на місяць пропорційно часу виконання бойових (спеціальних) завдань):
з інтенсивної підготовки для ведення воєнних (бойових) дій у складі військових частин (підрозділів), включених до складу резерву Головнокомандувача Збройних Сил України сил оборони держави;
з управління угрупованнями військ (сил) у складі розгорнутих пунктів управління Генерального штабу Збройних Сил України;
з управління підпорядкованими силами та засобами відповідно до завдань, які покладаються на Адміністрацію Державної спеціальної служби транспорту, у складі розгорнутих пунктів управління Державної спеціальної служби транспорту;
у складі робочої групи або одиночним порядком, визначені Головнокомандувачем Збройних Сил України, начальником Генерального штабу Збройних Сил України, у межах областей України, на територіях яких ведуться воєнні (бойові) дії;
з розмінування (виявлення, знешкодження та знищення) вибухонебезпечних предметів поза районами ведення бойових дій;
у складі діючих угруповань військ (сил) сил оборони держави згідно з переліком завдань, затвердженим Міністром оборони України;
із всебічного забезпечення діючих угруповань військ (сил) сил оборони держави безпосередньо в районах ведення воєнних (бойових) дій;
з протиповітряного прикриття та наземної оборони об'єктів критичної інфраструктури (у тому числі об'єктів транспортної інфраструктури - військовими частинами та підрозділами Державної спеціальної служби транспорту).
Порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам затверджено наказом Міністерства оборони України від 07.06.2018 №260 (далі Порядок №260).
Порядок №260 згідно з наказами Наказом Міністерства оборони № 44 від 25.01.2023, № 566 від 26.09.2023 доповнено новим розділом XXXIV «Особливості виплати додаткової винагороди на період дії воєнного стану».
Пунктом 2 Розділу XXXIV Порядку №260 визначено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям додаткова винагорода згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» виплачується в таких розмірах:
100 000 гривень - тим, які беруть безпосередню участь у бойових діях або здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах їх здійснення, на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби та курсантам), та виконують бойові (спеціальні) завдання (у розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах):
під час ведення бойових (спеціальних) дій на лінії бойового зіткнення з противником на глибину виконання бойових (спеціальних) завдань військовою частиною (підрозділом, у тому числі зведеним) першого ешелону оборони або наступу (контрнаступу, контратаки) до батальйону включно (у тому числі тим, що визначені в абзаці чотирнадцятому цього пункту);
у районах ведення воєнних (бойових) дій з виявлення повітряних цілей противника;
із здійснення польотів в повітряному просторі областей України, на територіях яких ведуться воєнні (бойові) дії;
з вогневого ураження противника у складі підрозділу (засобу) ракетних військ і артилерії, підрозділу (засобу) протиповітряної оборони;
на території противника (у тому числі на території між позиціями військ противника та своїх військ, тимчасово окупованих (захоплених) противником територіях);
з вогневого ураження повітряних, морських цілей противника;
з виводу повітряних суден з під удару противника з виконанням зльоту;
кораблями, катерами, суднами в морській, річковій акваторії (поза межами внутрішніх акваторій портів, пунктів базування, місць тимчасового базування);
у районах ведення воєнних (бойових) дій медичному персоналу медичних частин та підрозділів (медичних підрозділів підсилення);
з відбиття збройного нападу (вогневого ураження противника) на об'єкти, що охороняються, звільнення таких об'єктів у разі їх захоплення або насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою;
у районах ведення воєнних (бойових) дій з розмінування (виявлення, знешкодження та знищення) вибухонебезпечних предметів у місцях виконання завдань за призначенням згідно з бойовими розпорядженнями;
50 000 гривень - військовослужбовцям, які виконують бойові (спеціальні) завдання у складі органу військового управління, штабу угруповання військ (сил) або штабу тактичної групи до пункту управління оперативно-стратегічного угруповання військ включно, а також у складі командування та штабу військової частини (зведеного підрозділу) (у тому числі поза районами ведення бойових (воєнних) дій), який здійснює оперативне (бойове) управління військовими частинами та підрозділами, що ведуть воєнні (бойові) дії на лінії бойового зіткнення на відстані виконання бойових (спеціальних) завдань військовою частиною (підрозділом, зокрема зведеним) першого ешелону оборони або наступу (контрнаступу, контратаки) до батальйону включно (у розрахунку на місяць пропорційно часу участі в таких діях та заходах).
Перелік цих органів військового управління (управлінь (штабів) угруповань військ (сил)), затверджується Головнокомандувачем Збройних Сил України або начальником Генерального штабу Збройних Сил України;
30 000 гривень - військовослужбовцям, які виконують бойові (спеціальні) завдання згідно з бойовими наказами (розпорядженнями) (у розрахунку на місяць пропорційно часу виконання бойових (спеціальних) завдань):
з інтенсивної підготовки для ведення воєнних (бойових) дій у складі військових частин (підрозділів), включених до складу резерву Головнокомандувача Збройних Сил України сил оборони держави;
з управління угрупованнями військ (сил) у складі розгорнутих пунктів управління Генерального штабу Збройних Сил України;
з управління підпорядкованими силами та засобами відповідно до завдань, які покладаються на Адміністрацію Державної спеціальної служби транспорту, у складі розгорнутих пунктів управління Державної спеціальної служби транспорту;
у складі робочої групи або одиночним порядком, визначені Головнокомандувачем Збройних Сил України, начальником Генерального штабу Збройних Сил України, у межах областей України, на територіях яких ведуться воєнні (бойові) дії;
з розмінування (виявлення, знешкодження та знищення) вибухонебезпечних предметів поза районами ведення бойових дій;
у складі діючих угруповань військ (сил) сил оборони держави згідно з переліком завдань, затвердженим Міністром оборони України;
із всебічного забезпечення діючих угруповань військ (сил) сил оборони держави безпосередньо в районах ведення воєнних (бойових) дій;
з протиповітряного прикриття та наземної оборони об'єктів критичної інфраструктури (у тому числі об'єктів транспортної інфраструктури - військовими частинами та підрозділами Державної спеціальної служби транспорту);
Військовослужбовцям, які у зв'язку з пораненням (контузією, травмою або каліцтвом), пов'язаним із захистом Батьківщини, визнані військово-лікарською комісією обмежено придатними до військової служби або непридатними до військової служби з переоглядом через 6-12 місяців та зараховані у розпорядження відповідних командирів, протягом двох місяців з дня зарахування у розпорядження (без врахування часу перебування у відпустці та на лікуванні) виплачується грошове забезпечення (без урахування додаткової винагороди) за останньою займаною посадою в повному обсязі. Після перебування в розпорядженні понад два місяці і до дня закінчення перебування в розпорядженні таким військовослужбовцям щомісячно виплачується оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років та додаткова винагорода у розмірі 20 100 гривень (у розрахунку на місяць пропорційно часу перебування в розпорядженні).
Військовослужбовцям, які в установленому законодавством порядку відряджені для виконання завдань в інтересах оборони держави та її безпеки із залишенням на військовій службі до складу сільських (селищних), міських, районних та обласних військових адміністрацій, на території (або частині цієї території), здійснення повноважень яких ведуться воєнні (бойові) дії, та виконують бойові (спеціальні) завдання виплата додаткової винагороди здійснюється в розмірі 30000 гривень.
Військовослужбовцям Збройних Сил України за періоди виконання бойових (спеціальних) завдань в оперативному підпорядкуванні або у складі органів військового управління (військових частин, підрозділів) розвідувального органу Міністерства оборони України, державних органів спеціального призначення з правоохоронними функціями, а також інших військових формувань, виплата додаткової винагороди здійснюється в порядку, на умовах та розмірах, передбачених у розділах ХХХIV, ХХХV цього Порядку.
Військовослужбовцям, зазначеним у розділах ХХХIV, ХХХV цього Порядку, які одночасно мають право на отримання додаткової винагороди за різними умовами, ця додаткова винагорода виплачується в більшому розмірі.
Відтак чинні у спірний період редакції Постанови №168 та Порядку №260 передбачали виплату додаткової винагороди у розмірі 100 000,00 грн, 50 000,00 грн та 30 000,00 грн у залежності від виконуваних військовослужбовцем завдань та залученості до бойових дій або здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України.
Відповідно до п. 4 розділу XXXIV Порядку №260 підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях, виконанні бойового (спеціального) завдання або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії (далі - бойові дії або заходи), у період здійснення зазначених дій або заходів здійснюється на підставі таких документів:
бойовий наказ (бойове розпорядження);
журнал бойових дій (вахтовий, навігаційно-вахтовий, навігаційний журнал) або журнал ведення оперативної обстановки або бойове донесення або постова відомість (під час охорони об'єкта, на який було здійснено збройний напад);
рапорт (донесення) командира підрозділу (групи), корабля (судна), катера про участь кожного військовослужбовця (у тому числі з доданих або оперативно підпорядкованих підрозділів) у бойових діях або заходах, у виконанні бойових (спеціальних) завдань.
Підставою позову слугувала незгода позивача із сумами виплаченої додаткової винагороди у розмірі 30 000 грн, передбаченої Постановою №168, за періоди з 01.11.2023 по 24.02.2024, оскільки позивач вважає, що набув право на отримання додаткової винагороди в розмірі 100000, 00 грн на місяць.
Водночас, відповідач у відзиві на позовну заяву стверджує, що додаткова винагорода у такі періоди нараховувались у відповідності до вимог законодавства.
Позивач в обґрунтування позовних вимог посилається на довідки Військової частини НОМЕР_2 №693/12937, №693/131112, №693/540 та №693/3280.
Суд вказує, що основною та єдиною підставою для виплати додаткової винагороди у розмірі 100 000,00 грн згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 є безпосередня участь у бойових діях, проте як вбачається із довідок військової частини НОМЕР_2 від 12.12.2023 №693/13112, від 08.01.2024 №693/540, від 11.02.2024 №693/3280, від 13.03.2024 №693/5664 позивач в період з 01.11.2023 по 24.02.2024 виконував бойові(спеціальні) завдання, а саме: організація тп проведення заходів підготовки та забезпечення відновлення боєздатності підрозділів, діючих угрупувань військ.
Отже, у спірний період ОСОБА_1 не приймав безпосередню участь у бойових діях на лінії зіткнення, доказів зворотного матеріали справи не містять. У зв'язку з чим, у суду не має підстав вважати, що у відношенні до позивача повинні застосовуватись положення щодо виплати додаткової винагороди у розмірі 100 000,00 грн згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 за спірний період.
Разом з тим, позивач, заявляючи позовні вимоги, вважав, що він має право на отримання додаткової винагороди у розмірі 100 000,00 грн у періоди, зазначені у довідці від 11.07.2024 №129019, виданій в/ч НОМЕР_2 .
Згідно з довідкою про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України від 11.07.2024 ОСОБА_1 дійсно в період з 23.10.2023 по 24.02.2024 брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи в районі н.п. Оріхів Пологівського району Запорізької області.
Втім, насамперед слід звернути увагу на те, що вказана довідка є підставою для надання особі статусу учасника бойових дій, про що безпосередньо вказано у такій довідці.
Натомість, як вже зазначалось, підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях, виконанні бойового (спеціального) завдання або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії (далі - бойові дії або заходи), у період здійснення зазначених дій або заходів здійснюється на підставі таких документів: бойовий наказ (бойове розпорядження); журнал бойових дій (вахтовий, навігаційно-вахтовий, навігаційний журнал) або журнал ведення оперативної обстановки або бойове донесення або постова відомість (під час охорони об'єкта, на який було здійснено збройний напад); рапорт (донесення) командира підрозділу (групи), корабля (судна), катера про участь кожного військовослужбовця (у тому числі з доданих або оперативно підпорядкованих підрозділів) у бойових діях або заходах, у виконанні бойових (спеціальних) завдань (п. 4 розділу XXXIV Порядку №260).
Суд водночас враховує, що Верховний Суд, зокрема у постанові від 05.08.2024 у справі №200/4100/23, наголошував, що розглядаючи дану категорію справ суди повинні перевіряти, чи підтверджує видана довідка участь військовослужбовця у бойових діях у визначений період, при цьому розглядати таку довідку її разом з іншими доказами.
Проаналізувавши наведені у такій довідці відомості, суд зазначає, що така підтверджує участь позивача у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, втім не деталізує виконувані позивачем у зазначені періоди завдання, зокрема, безпосередню участь у бойових діях або здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах їх здійснення, на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, або ж здійснення бойових (спеціальних) завдань у період здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, що якраз є визначальним для виплати додаткової винагороди у розмірі 100 000,00 грн. 50000,00 грн. чи 30 000, 00 грн.
Разом з тим, долучені відповідачем довідки Військової частини НОМЕР_2 від 12.12.2023 №693/13112, від 08.01.2024 №693/540, від 11.02.2024 №693/3280, від 13.03.2024 №693/5664, видані на підставі бойових розпоряджень, витяги з бойових розпоряджень, журнали бойових дій не містять суперечностей та не підтверджують факти залучення позивача до виконання відповідних завдань.
Враховуючи наведене, суд вважає обґрунтованими доводи відповідача щодо відсутності підстав для виплати позивачу у спірний період додаткової винагороди у розмірі 100000,00 грн за прийняття безпосередньої участі у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії в розрахунку на місяць пропорційно участі у таких діях чи заходах.
При цьому, інших доказів безпосередньої участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебування безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів у заявлений у позові період позивач суду не надав.
Решта доводів та заперечень учасників справи висновків суду по суті позовних вимог не спростовують.
Згідно з частиною 1 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини 2 статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до частини 1 статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Приймаючи до уваги наведене, виходячи з системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову.
Враховуючи положення статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, відсутність підстав для задоволення позовних вимог, звільнення позивача від сплати судового збору, розподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
вирішив:
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 . РНОКПП/ЄДРПОУ: НОМЕР_3 ) до Військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_2 . РНОКПП/ЄДРПОУ: НОМЕР_4 ) про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.С. Токарева
14.05.25