Україна
Донецький окружний адміністративний суд
про залишення позовної заяви без руху
15 травня 2025 року Справа №200/3154/25
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Зінченко О.В., ознайомившись з матеріалами позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Донецькій області про визнання протиправними та скасування наказів, зобов'язання вчинити певні дії,-
05 травня 2025 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява, яка подана через систему «Електронний суд» 02 травня 2025 року представником позивачки ОСОБА_1 - адвокатом Сакуном В.А., який діє на підставі ордера від 02.05.2025, до Головного управління Національної поліції в Донецькій області (далі-відповідач), в якій просить суд:
- визнати протиправним та скасувати наказ ГУНП в Донецькій області “Про порушення службової дисципліни т.в.о. інспектора відділу підтримки УГІ ГУНП в Донецькій області капітаном поліції Я. Смагою та її покарання» від 20.02.2025 № 370, в частині притягнення до дисциплінарної відповідальності капітана поліції ОСОБА_2 , а саме: звільнення зі служби в поліції;
- визнати протиправним та скасувати наказ ГУНП в Донецькій області “По особовому складу» від 24.02.2025 № 96 о/с в частині звільнення капітана поліції ОСОБА_3 за п. 6 ч. 1 ст. 77 (у зв'язку із реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби) та позбавлення премії у лютому 2025 року;
- зобов'язати Головне управління Національної поліції в Донецькій області розглянути рапорт ОСОБА_1 від 20.01.2025 про звільнення зі служби в поліції за п. 7 ч. 1 ст. 77 Закону України “Про Національну поліцію» (за власним бажанням), з урахуванням висновків суду.
В позовній заяві представник позивачки також просив поновити строк звернення до суду із даною позовною заяву, у зв'язку із отриманням копії наказу про звільнення лише 15.04.2025 року представником позивача.
Ухвалою суду від 09 травня 2025 року позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Донецькій області про визнання протиправними та скасування наказів, зобов'язання вчинити певні дії залишено без руху, встановлено особі, яка звернулася із позовною заявою, десятиденний строк від дня вручення копії цієї ухвали для усунення недоліків позовної заяви шляхом надання до суду заяви про поновлення пропущеного строку звернення до суду з даною позовною заявою, у якій зазначити інші причини пропуску такого строку та надати докази поважності причин його пропуску.
Представником позивачки надано клопотання про поновлення строку звернення до суду із даною позовною заявою, в обґрунтування якого зазначив, що строк для звернення до суду за вирішенням трудового спору обчислюється з дня, коли працівник дізнався або повинен був дізнатися про порушення його права, норма статті 233 КЗпП України деталізує це правило стосовно випадків звільнення працівника. У такому разі строк обчислюється з дня вручення копії наказу про звільнення або з дня видачі трудової книжки: в залежності від того, яка з цих подій відбулася раніше. Отже, для встановлення початку перебігу строку у справах про звільнення визначальними є такі юридично значимі обставини, як вручення копії наказу про звільнення або день видачі трудової книжки.
Оскільки вручення копії наказу про звільнення відбулось лише 15.04.2025 року. Тому з саме з цієї дати починається перебіг строку для звернення до суду.
Розглянувши подану представником позивачки заяву про поновлення строку звернення до суду із даною позовною заявою, суд зазначає, що подана заява не надає можливості суду на даний час вирішити питання поважності пропуску позивачем строку звернення до суду, з наступних підстав.
Згідно із частиною 1 статті 122 КАС України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
За приписами частини 2 статті 122 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно з частиною третьою статті 122 КАС України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до частини п'ятої статті 122 КАС України для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.
У позовній заяві позивачкою заявлено три позовні вимоги немайнового характеру, а саме:
- визнати протиправним та скасувати наказ ГУНП в Донецькій області “Про порушення службової дисципліни т.в.о. інспектора відділу підтримки УГІ ГУНП в Донецькій області капітаном поліції Я. Смагою та її покарання» від 20.02.2025 № 370, в частині притягнення до дисциплінарної відповідальності капітана поліції ОСОБА_2 , а саме: звільнення зі служби в поліції;
- визнати протиправним та скасувати наказ ГУНП в Донецькій області “По особовому складу» від 24.02.2025 № 96 о/с в частині звільнення капітана поліції ОСОБА_3 за п. 6 ч. 1 ст. 77 (у зв'язку із реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби) та позбавлення премії у лютому 2025 року;
- зобов'язати Головне управління Національної поліції в Донецькій області розглянути рапорт ОСОБА_1 від 20.01.2025 про звільнення зі служби в поліції за п. 7 ч. 1 ст. 77 Закону України “Про Національну поліцію» (за власним бажанням), з урахуванням висновків суду.
Суд цілком погоджується із доводами представника позивачки стосовно моменту обчислення строку звернення до суду в частині звільнення позивачки зі служби в поліції, однак представником позивачки у поданій заяві недостатньо обґрунтовані підстави пропуску строку звернення до суду, з огляду на наступне.
Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року №2102-ІХ, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
Законом України від 15 березня 2022 року № 2119-IX “Про затвердження Указу Президента України “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» затверджено Указ Президента України від 14 березня 2022 року № 133/2022 “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні». Наразі продовжує діяти правовий режим воєнного стану.
Законом України «Про Дисциплінарний статут Національної поліції України» № 2337-VIII затверджено Дисциплінарний статут Національної поліції України, яким визначено сутність службової дисципліни в Національній поліції України, повноваження поліцейських та їхніх керівників з її додержання, види заохочень і дисциплінарних стягнень, а також порядок їх застосування та оскарження.
Статтею 31 Дисциплінарного статуту Національної поліції України встановлено особливості оскарження дисциплінарного стягнення, застосованого у період дії воєнного стану.
Так, частиною 4 статті 31 Дисциплінарного статуту Національної поліції України», яка з урахуванням положень частини 2 статті 122 КАС України, має також застосовуватися до спірних правовідносин, передбачено, що поліцейський має право оскаржити застосоване до нього дисциплінарне стягнення, звернувшись до адміністративного суду протягом 15 днів з дня його ознайомлення з наказом про притягнення до дисциплінарної відповідальності. У разі застосування до поліцейського дисциплінарного стягнення у виді звільнення з посади, пониження у спеціальному званні на один ступінь або звільнення зі служби в поліції поліцейський має право оскаржити таке стягнення протягом 15 днів з дня його ознайомлення з наказом по особовому складу про виконання застосованого дисциплінарного стягнення.
Суд зазначає, що у випадку наявності колізії між загальним та спеціальним законом застосуванню підлягають норми спеціального закону, яким є саме Дисциплінарний статут Національної поліції України.
Саме такий підхід застосував Верховний Суд у постанові від 29 січня 2019 року у справі №807/257/14.
Тобто, у розглядуваному випадку застосуванню підлягає Дисциплінарний статут Національної поліції України, що затверджений Законом України і яким передбачені порядок та строки оскарження дисциплінарного стягнення.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду у справі №120/7567/22 від 07.02.2023.
У заяві про поновлення строку звернення до суду представник позивачки наголошує, що наказ про звільнення позивачка отримала лише 15.04.2025.
Тобто, останнім днем строку щодо оскарження наказів Головного управління Національної поліції в Донецькій області є 30.04.2025.
Позовна заява подана до Донецького окружного адміністративного суду через систему «Електронний суд» 02.05.2025, тобто поза межами строку звернення до суду.
Таким чином, представником позивачки належним чином не наведено обставин, які б давали підстави для висновку про наявність об'єктивних обставин у позивачки, що зумовили поважність пропуску встановленого законом строку звернення до суду з позовними вимогами.
Згідно із частиною першою статті 123 КАС України, якою передбачені наслідки пропущення строків звернення до адміністративного суду, у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Отже, на підставі положень статей 121, 123 КАС України, суд вважає за необхідне надати позивачеві додатковий десятиденний строк, з дня вручення даної ухвали, для звернення до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду із зазначенням поважних підстав для поновлення такого строку.
Згідно із частиною 2 статті 123 КАС України, якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Враховуючи викладене, позивачу необхідно надати до суду заяву про поновлення строку звернення до адміністративного суду, в якій зазначити інші поважні причини його пропуску, з наданням доказів на підтвердження поважності цих причин.
Згідно із частинами 1 та 2 статті 169 КАС України суддя, встановивши що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
Таким чином, суд вважає за необхідне надати позивачу додатковий строк для усунення вказаних недоліків.
Також слід роз'яснити позивачу, що у разі не усунення недоліків позовної заяви у встановлений строк, відповідно до пункту 1 частини 4 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України позовна заява буде повернута позивачеві.
Керуючись статтями 160, 161, 172, 169, 167, 248, 256, частиною 2 статті 293, 294, 295, 297, 370 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -
Встановити особі, яка звернулася із позовною заявою, додатковий десятиденний строк від дня вручення копії цієї ухвали для усунення недоліків позовної заяви шляхом надання до суду заяви про поновлення пропущеного строку звернення до суду з даною позовною заявою, у якій зазначити поважні причини пропуску такого строку та надати докази поважності причин його пропуску.
У разі невиконання вимог цієї ухвали позовна заява буде вважатись неподаною і буде повернута позивачу.
Повернення позовної заяви не позбавляє позивача права повторного звернення до суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала постановлена, складена та підписана 15 травня 2025 року.
Текст ухвали розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Ухвала оскарженню в апеляційному порядку не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя О.В. Зінченко