Україна
Донецький окружний адміністративний суд
про прийняття справи до провадження
15 травня 2025 року Справа №640/16824/21
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Волгіна Н.П., дослідивши матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Міністерства юстиції України про визнання бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) 15 червня 2021 року звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Міністерства юстиції України (код ЄДРПОУ 00015622, зареєстроване місцезнаходження: 01001, м. Київ, вул. Городецького), в якому (з урахуванням уточнених позовних вимог від 20 липня 2021 року) просить суд:
- визнати бездіяльність Міністерства юстиції України по виконанню контролюючої функції дотримання законодавства державною виконавчою службою, що в свою чергу сприяє злочинність у державній виконавчій службі під час проведення виконавчих дій;
- визнати бездіяльність Міністерства юстиції України по скасуванню процесуальних документів виконавчого провадження, що переносить дати відкриття виконавчого провадження і проведення виконавчих дій та вказує на порушення рішення суду про забезпечення позову і вимог законодавства при укладенню договору оренди арештованої земельної ділянки;
- визнати бездіяльність Міністерства юстиції України по проблемі необ'єктивної оцінки земельної ділянки суб'єктом оціночної діяльності;
- зобов'язати Міністерство юстиції України виконуючи контролюючу функцію провести у відповідність до вимог законодавства усі матеріали і дії посадових осіб відділу державної виконавчої служби у виконавчому провадженні № 60959153, за для належного виконання рішення суду по відшкодуванню позивачу заподіяної шкоди за виконавчим листом Тростянецького районного суду Вінницької області виданого 2 грудня 2019 року;
- винести рішення суду, яке б надало можливість притягнути до відповідальності осіб причетних до укладення договору оренди арештованої земельної ділянки і відповідно порушення як рішення суду.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 7 липня 2021 року залишено позовну заяву без руху; встановлено позивачу десятиденний строк з дня отримання копії цієї ухвали для усунення недоліків позовної заяви шляхом подання до суду: уточненої позовної заяви, приведеної у відповідність до вимог ст. 160 КАС України з урахуванням встановлених судом недоліків (у т.ч. її примірника для інших учасників справи); доказів сплати (доплати) судового збору в сумі 908,00 грн.
20 липня 2021 року до Окружного адміністративного суду міста Києва позивачем подано уточнений адміністративний позов разом із примірником для відповідача та докази на підтвердження сплати судового збору у встановленому судом розмірі.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 5 серпня 2021 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі; вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи; запропоновано відповідачу подати суду відзив на позовну заяву.
20 серпня 2021 року до Окружного адміністративного суду міста Києва відповідачем подано відзив на позовну заяву.
1 вересня 2021 року до Окружного адміністративного суду міста Києва позивачем подано відповідь на відзив.
13 грудня 2022 року Верховна Рада України прийняла Закон України № 2825-ІХ «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» (далі - Закон № 2825-ІХ), який набрав чинності 15 грудня 2022 року, статтею 1 якого встановлено ліквідувати Окружний адміністративний суд міста Києва.
Відповідно до п. 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2825-ІХ (в редакції, чинній з 26 вересня 2024 року) (далі - Закон № 2825-ІХ), з дня набрання чинності цим Законом Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя. До початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом, крім випадку, передбаченого абз. 4 цього пункту. Не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва адміністративні справи, які були передані до Київського окружного адміністративного суду та розподілені між суддями до набрання чинності Законом № 3863-ІХ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом. Інші адміністративні справи, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, у тому числі ті, що передані до Київського окружного адміністративного суду до набрання чинності Законом № 3863-ІХ, але не розподілені між суддями […], передаються на розгляд та вирішення іншим окружним адміністративним судам України шляхом їх автоматизованого розподілу між цими судами […] у порядку, визначеному Державною судовою адміністрацією України. […].
На підставі п. 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2825-ІХ проведений автоматизований розподіл адміністративних справ, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, між окружними адміністративними судами України з урахуванням навантаження, за принципом випадковості та відповідно до хронологічного надходження справ згідно з Порядком передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва, затвердженим наказом Державної судової адміністрації України від 16 вересня 2024 року № 399.
За результатами автоматизованого розподілу адміністративних справ, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, між окружними адміністративними судами України, справа № 640/16824/21 передана на розгляд та вирішення Донецькому окружному адміністративному суду.
9 травня 2025 року протоколом автоматизованого розподілу справу між суддями, справу № 640/16824/21 передано на розгляд судді Донецького окружного адміністративного суду Волгіній Н.П.
Відповідно до ч. 3 ст. 30 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) адміністративна справа, передана з одного адміністративного суду до іншого в порядку, встановленому ст. 29 цього Кодексу, повинна бути прийнята до провадження адміністративним судом, до якого вона надіслана.
Згідно з ч. 2 ст. 241 КАС України процедурні питання, пов'язані з рухом справи в суді першої інстанції, […] а також в інших випадках, передбачених цим Кодексом, вирішуються судом шляхом постановлення ухвал.
Керуючись ст.ст. 12, 30, 171, 241, 248, 256-257 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя -
Адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства юстиції України про визнання бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - прийняти до провадження.
Ухвала набирає законної сили з дня її підписання суддею і оскарженню не підлягає.
Текст ухвали розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя Н.П. Волгіна