Україна
Донецький окружний адміністративний суд
14 травня 2025 року Справа№640/19069/22
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Михайлик А.С. при розглянувши у письмовому провадженні в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «АЛЬЯНС ХОЛДИНГ» про стягнення коштів, -
Головне управління Держпродспоживслужби в Харківській області звернулося до Окружного адміністративного суду м. Києва з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «АЛЬЯНС ХОЛДИНГ», в якому просить суд вилучити необґрунтовано одержану виручку в сумі 40 463,49 грн та стягнути з в дохід державного бюджету штраф в сумі 40 463,49 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Головним управлінням Держпродспоживслужби у Харківській області за наслідком проведених перевірок встановлено порушення відповідачем вимог постанови Кабінету Міністрів України від 22.04.2020 №341 «Про заходи щодо стабілізації цін на товари, що мають істотну соціальну значущість, товари протиепідемічного призначення». На підставі отриманої інформації у межах повноважень, передбачених пунктом 6 частини першої статті 18 та відповідно до п.1 ч.1, ч. 2 ст. 20 Закону України «Про ціни і ціноутворення» від 21.06.2012 № 5007-VI (далі Закон № 5007-VI), Головним управлінням Держпродспоживслужби у Харківській області прийнято рішення №8.0-37 від 09.08.2022, №8.0-38 від 09.08.2022, №8.0-40 від 18.08.2022 про вилучення необґрунтовано одержаної виручки та застосування штрафу. Зазначені рішення отримані представником відповідача, проте, протягом 15 днів з моменту вручення рішень відповідачем не сплачено штраф та виручку до Державного бюджету України.
Відповідач надіслав до суду відзив, де зазначив про відсутність підстав для притягнення товариства до відповідальності відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 20 Закону України «Про ціни та ціноутворення», а відтак, відсутні підстави задоволення позову. Так, цим Законом не передбачена відповідальність за порушення порядку декларування цін, на що посилається позивач як підставу застосування санкцій. Також відповідач зауважив на тому, що в розрахунках необґрунтовано одержаної виручки позивачем допущені численні арифметичні помилки та помилка в методиці розрахунку розміру необґрунтовано отриманої виручки з огляду на наступне.
Ухвалою від 27.01.2025 справу прийняв до провадження Донецький окружний адміністративний суд, її призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Відповідно до ч. 5 ст. 250 Кодексу адміністративного судочинства України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
На підставі наказів Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області від 20.07.2022 № 737, 20.07.2022 № 738, 01.08.2022 № 772 «Про проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) в Товаристві з обмеженою відповідальністю «АЛЬЯНС ХОЛДИНГ» (АЗС), направлення від 20.07.2022 № 577, 20.07.2022 №578, від 01.08.2022 № 583 на проведення перевірки, на підставі доручення Прем'єр міністра України Дениса Шмигаля від 08.05.2022 № 11381/0/1-22 щодо невідкладного проведення перевірок дотримання суб'єктами господарювання на роздрібному ринку пального вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін спеціалістами Головного управління проведено позапланові перевірки відповідача, ТОВ «АЛЬЯНС ХОЛДИНГ».
Актами перевірки від 03.08.2022 №577, від 03.08.2022 № 578 від 15.08.2022 №583 встановлено порушення відповідачем вимог пункту п. 3 постанови Кабінету Міністрів України від 22.04.2020 №341 «Про заходи щодо стабілізації цін на товари, що мають істотну соціальну значущість, товари протиепідемічного призначення», а саме перевіркою Z-звітів встановлено реалізацію на АЗС бензину марок А-92, А-95 та дизельного палива за роздрібними цінами, які перевищують задекларовані ТОВ «АЛЬЯНС ХОЛДИНГ». В результаті порушення вимог законодавства відповідачем необґрунтовано одержано виручку в загальній сумі 40463,49 грн.
На підставі вказаних актів Головним управлінням Держпродспоживслужби у Харківській області прийняті рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін:
№8.0-37 від 09.08.2022 про вилучення 10131,59 грн необґрунтовано одержаної виручки та застосування штрафу в сумі 10131,59 грн (отримано представником АЗС 11.08.2022);
№8.0-38 від 09.08.2022 про вилучення 8667,92 грн необґрунтовано одержаної виручки та застосування штрафу в сумі 8667,92 грн (отримано представником АЗС 11.08.2022);
№8.0-40 від 18.08.2022 про вилучення 21663,98 грн необґрунтовано одержаної виручки та застосування штрафу в сумі 21663,98 грн (отримано представником АЗС 19.08.2022).
Доказів того, що відповідач виконав або оскаржив вищенаведені рішення Головного управління Держпродспоживслужби у Харківській області сторонами суду не надано.
ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ, ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ, ОЦІНКА АРГУМЕНТІВ УЧАСНИКІВ СПРАВИ ТА ВИСНОВКИ
Основні засади цінової політики та засади регулювання відносини, що виникають у процесі формування, встановлення та застосування цін, а також здійснення державного контролю (нагляду) та спостереження у сфері ціноутворення визначені Законом України "Про ціни і ціноутворення" від 21.06.2012 № 5007-VI (далі - Закон № 5007-VI).
Згідно зі ст. 2 Закону № 5007-VI його дія поширюється на відносини, що виникають у процесі формування, встановлення та застосування цін Кабінетом Міністрів України, органами виконавчої влади, органами, що здійснюють державне регулювання діяльності суб'єктів природних монополій, органами місцевого самоврядування та суб'єктами господарювання, які провадять діяльність на території України, а також здійснення державного контролю (нагляду) та спостереження у сфері ціноутворення.
Частина 1 ст. 7 Закону № 5007-VI визначає, що реалізація державної цінової політики, проведення економічного аналізу рівня та динаміки цін, розроблення та внесення пропозицій щодо формування та реалізації державної цінової політики здійснюються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну цінову політику.
Статтею 16 цього Закону визначено, що органами державного контролю (нагляду) та спостереження у сфері ціноутворення (далі - уповноважені органи) є: центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з контролю за цінами; інші органи, визначені законом.
Повноваження та порядок діяльності уповноважених органів, права та обов'язки їх посадових осіб, які здійснюють державний контроль (нагляд) за дотриманням суб'єктами господарювання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін та державне спостереження у сфері ціноутворення, визначаються цим Законом, Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" та іншими законами.
Відповідно до п. 1 Положення про Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 № 667 (далі - Положення № 667), Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужба) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства та який реалізує державну політику, у тому числі у сфері контролю за цінами.
Згідно з п. 3 Положення № 667 основними завданнями Держпродспоживслужби є, зокрема, реалізація державної політики з контролю за цінами, здійснення відповідно до закону державного нагляду (контролю) за дотриманням вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін,
Відповідно до пп. 11 п. 4 Положення № 667 Держпродспоживслужба відповідно до покладених на неї завдань у сфері дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін:
здійснює державний нагляд (контроль) за дотриманням вимог формування, встановлення та застосування державних регульованих цін;
здійснює державний нагляд (контроль) за достовірністю інформації, зазначеної у документах про формування, встановлення та застосування державних регульованих цін;
надає у випадках, передбачених законодавством, висновки щодо економічного обґрунтування витрат під час формування цін (тарифів) на товари, роботи і послуги, щодо яких запроваджено державне регулювання цін (тарифів);
надає органам виконавчої влади, органам місцевого самоврядування, суб'єктам господарювання обов'язкові до виконання приписи про усунення порушень вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.
Пунктом 7 зазначеного Положення встановлено, що Держпродспоживслужба здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи.
Частинами 7, 9 статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» № 877-V (далі - Закон № 877-V) визначено, що на підставі акту, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Розпорядження може передбачати застосування до суб'єкта господарювання санкцій, передбачених законом.
Розпорядчі документи щодо усунення порушень вимог законодавства можуть бути оскаржені до відповідного центрального органу виконавчої влади або суду в установленому законом порядку.
Також у статті 10 Закону №877-V серед прав суб'єкта господарювання закріплено право оскаржувати в установленому законом порядку неправомірні дії органів державного нагляду (контролю) та їх посадових осіб.
За статтею 20 Закону № 5007-VI до суб'єктів господарювання застосовуються адміністративно-господарські санкції, зокрема, за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін - вилучення необґрунтовано одержаної виручки, що становить позитивну різницю між фактичною виручкою від продажу (реалізації) товару та виручкою за цінами, сформованими відповідно до запровадженого способу регулювання (крім тих, що на постійній основі надають житлово-комунальні послуги або мають адресного споживача), та штраф у розмірі 100 відсотків необґрунтовано одержаної виручки.
Суми адміністративно-господарських санкцій зараховуються до державного бюджету.
Порядок стягнення сум адміністративно-господарських санкцій, передбачених цією статтею, визначається Господарським кодексом України.
Відповідно до ст. 239 Господарського кодексу України органи державної влади та органи місцевого самоврядування відповідно до своїх повноважень та у порядку, встановленому законом, можуть застосовувати до суб'єктів господарювання такі адміністративно-господарські санкції, зокрема, вилучення прибутку (доходу), адміністративно-господарський штраф.
Згідно зі ст. 240 вказаного Кодексу прибуток (доход), одержаний суб'єктом господарювання внаслідок порушення встановлених законодавством правил здійснення господарської діяльності, а також суми прихованого (заниженого) прибутку (доходу) чи суми податку, несплаченого за прихований об'єкт оподаткування, підлягають вилученню в доход відповідного бюджету в порядку, встановленому законом.
Крім того, з суб'єкта господарювання стягується у випадках і порядку, передбачених законом, штраф, але не більш як у двократному розмірі вилученої суми, а у разі повторного порушення протягом року після застосування цієї санкції - у трикратному розмірі вилученої суми.
Перелік порушень, за які до суб'єкта господарювання застосовуються санкції, передбачені цією статтею, а також порядок їх застосування визначаються законами.
Відповідно до ст. 241 Господарського кодексу України адміністративно-господарський штраф - це грошова сума, що сплачується суб'єктом господарювання до відповідного бюджету у разі порушення ним встановлених правил здійснення господарської діяльності.
Перелік порушень, за які з суб'єкта господарювання стягується штраф, розмір і порядок його стягнення визначаються законами, що регулюють податкові та інші відносини, в яких допущено правопорушення.
Адміністративно-господарський штраф може застосовуватися у визначених законом випадках одночасно з іншими адміністративно-господарськими санкціями, передбаченими статтею 239 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 249 Господарського кодексу України суб'єкт господарювання має право оскаржити до суду рішення будь-якого органу державної влади або органу місцевого самоврядування щодо застосування до нього адміністративно-господарських санкцій.
У разі прийняття органом державної влади або органом місцевого самоврядування акту, що не відповідає законодавству, і порушує права чи законні інтереси суб'єкта господарювання, останній відповідно до статті 20 цього Кодексу має право звернутися до суду із заявою про визнання такого акта недійсним.
Збитки, завдані суб'єкту господарювання у зв'язку з неправомірним застосуванням до нього адміністративно-господарських санкцій, підлягають відшкодуванню в порядку, встановленому цим Кодексом та іншими законами.
Відповідно до ч.ч. 1, 3 статті 12 Закону № 877-V невиконання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виявлених під час здійснення заходу державного нагляду (контролю), тягне за собою застосування до суб'єкта господарювання штрафних санкцій у порядку, встановленому законом.
У разі несплати суб'єктом господарювання застосованої до нього штрафної санкції за результатами здійснених заходів державного нагляду (контролю) протягом 15 календарних днів з дня вручення або направлення розпорядчого документа в порядку, передбаченому абзацами дванадцятим і тринадцятим частини дев'ятої статті 7 цього Закону, якщо розпорядчі документи не були оскаржені до органу державного нагляду (контролю) та/або в судовому порядку та залишені в силі, сума санкції стягується в судовому порядку.
Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 18 Закону № 5007-VI уповноважені органи мають право звертатися до суду з позовами про стягнення до бюджету коштів у разі прийняття рішення про порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.
Заперечення відповідача проти задоволення позову, фактично, зводяться до незгоди із прийнятими позивачем рішеннями про застосування до товариства адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін:
№8.0-37 від 09.08.2022, яким вирішено вилучити 10131,59 грн необґрунтовано одержаної виручку та застосовано штраф в сумі 10131,59 грн (отримано представником АЗС 11.08.2022);
№8.0-38 від 09.08.2022, яким вирішено вилучити 8667,92 грн необґрунтовано одержаної виручку та застосовано штраф в сумі 8667,92 грн (отримано представником АЗС 11.08.2022);
№8.0-40 від 18.08.2022, яким вирішено вилучити 21663,98 грн необґрунтовано одержаної виручку та застосовано штраф в сумі 21663,98 грн (отримано представником АЗС 19.08.2022).
При цьому, суд зазначає, що до предмету доказування у цій справі входять обставини, які свідчать про наявність підстав, з якими закон пов'язує можливість стягнення санкцій у судовому порядку: 1) наявність рішень про їх накладення; 2) факт чинності рішень (не оскарження в судовому чи адміністративному порядку у встановлені законом строки); 3) встановлення факту сплати санкцій у добровільному порядку або встановлення відсутності такого факту тощо.
Разом з тим, питання правомірності застосування до відповідача санкцій не входить до предмету доказування у цій справі, оскільки правомірність винесення рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій має вирішуватись в ході оскарження таких рішень, правом на що відповідачем наділений згідно викладених вище норм Законів.
Матеріалами справи підтверджено, що відповідач належним чином повідомлений про накладення на нього вповноваженим органом санкцій. Відповідні рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення законодавства про ціни і ціноутворення відповідачем, зокрема, в судовому чи адміністративному порядку не оскаржені та є чинними. У встановлені строки у добровільному порядку відповідачем санкції не сплачено.
Враховуючи, що на момент розгляду цієї справи сума адміністративно-господарських санкцій ТОВ «АЛЬЯНС ХОЛДИНГ» у встановленому чинним законодавством порядку та строки не сплачена, відповідні рішення не оскаржені (доказів протилежного відповідачем не надано), суд дійшов висновку про наявність підстав для стягнення коштів в розмірі адміністративно-господарських санкцій, застосованих рішеннями в №8.0-37 від 09.08.2022, №8.0-38 від 09.08.2022, №8.0-40 від 18.08.2022 .
Відтак, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Згідно з ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Беручи до уваги, що позивач є суб'єктом владних повноважень, та те, що час розгляду справи не залучались свідки та не проводились експертизи, підстави для розподілу судових витрат відсутні.
З огляду на викладене вище та керуючись статтями 2, 3, 5, 9, 12, 15, 19, 22, 25, 32, 72, 76, 77, 79, 139, 194, 205, 241-243, 245, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «АЛЬЯНС ХОЛДИНГ» про стягнення коштів, - задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «АЛЬЯНС ХОЛДИНГ» у дохід Державного бюджету України суми необґрунтовано отриманої виручки у розмірі 40463,49 грн (сорок тисяч чотириста шістдесят три гривні сорок дев'ять копійок) та штрафу у розмірі 40463,49 грн (сорок тисяч чотириста шістдесят три гривні сорок дев'ять копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Відомості про сторін:
Позивач: Головне управління Держпродспоживслужби в Харківській області - 61023, м. Харків, вул. Чернишевська, 94, код ЄДРПОУ 08571363;
Відповідач: Товариство з обмеженою відповідальністю «АЛЬЯНС ХОЛДИНГ» - 03038, місто Київ, вул. Миколи Грінченко, 4, код ЄДРПОУ 34430873.
Суддя А.С. Михайлик