15 травня 2025 рокуСправа №160/12363/25
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Голобутовського Р.З., розглянувши в порядку письмового провадження клопотання Міністерства оборони України про залучення третьої особи, яка не заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору у справі №160/12363/25 за позовною заявою ОСОБА_1 до Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
30.04.2025 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України (просп. Повітряних Сил, буд. 6, м. Київ, 03049, код ЄДРПОУ 26632298), у якій просить:
- визнати протиправними дії Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України щодо відмови скласти розрахунок вислуги років (страхового стажу) на пенсію ОСОБА_1 відповідно до п. "а" ч. 1 ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб";
- зобов'язати Департамент соціального забезпечення Міністерства оборони України скласти основний розрахунок вислуги років (страхового стажу) на пенсію ОСОБА_1 відповідно до п. "а" ч. 1 ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" із зарахуванням до вислуги років для призначення пенсії термін навчання ОСОБА_1 у Львівському військовому ліцеї з посиленою військово-фізичною підготовкою з 11.08.1997 по 17.06.2000 відповідно до постанови Здолбунівського районного суду Рівненської області від 04.06.2010 у справі №2ф-301/10;
- зобов'язати Департамент соціального забезпечення Міністерства оборони України скласти основний розрахунок вислуги років (страхового стажу) на пенсію ОСОБА_1 відповідно до п. "а" ч. 1 ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" із зарахуванням до вислуги років для призначення пенсії час проходження служби, протягом якого ОСОБА_1 брав участь в антитерористичній операції, проходив службу. протягом якої брав участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів (один місяць служби за три місяці), період служби, протягом якої перебував на посадах, де виконання обов'язків пов'язане з систематичними стрибками з парашутом, при виконанні річних норм стрибків, що визначаються відповідно Міністерством оборони України (один місяць служби за півтора місяця).
Позовна заява обґрунтована тим, що дії Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України щодо відмови ОСОБА_1 скласти розрахунок вислуги років (страхового стажу) на пенсію відповідно до п. "а" ч. 1 ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" є протиправними.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05.05.2025 провадження у справі відкрито та справу призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
14.05.2025 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду через систему "Електронний суд" надійшло клопотання Міністерства оборони України про залучення третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, у якому просить:
- залучити Міністерство оборони України (пр-т Повітряних Сил, буд. 6, м. Київ, 03168, код ЄДРПОУ 00034022) до участі у справі за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України, як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача.
В обґрунтування клопотання зазначено, що відповідно до Положення про Департамент соціального забезпечення Міністерства оборони України, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 13.06.2022 №151, Департамент є структурним підрозділом апарату Міністерства оборони України.
Згідно з пп. 81 п. 4 Положення про Міністерство оборони України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.11.2014 №671 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 19.10.2016 №730), Міноборони відповідно до покладених на нього завдань здійснює в Міноборони, Збройних Силах та Держспецтрансслужби заходи, спрямовані на реалізацію права на соціально-економічний захист військовослужбовців, резервістів, військовозобов'язаних, призваних на збори, та осіб, звільнених з військової служби, членів їх сімей, а також членів сімей військовослужбовців, які загинули (померли), пропали безвісти, стали особами з інвалідністю, пов'язаною з проходженням військової служби, або потрапили в полон у ході бойових дій (війни) чи під час участі в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки.
З огляду на викладене, заявник вважає, що рішення у цій справі може вплинути на права, інтереси та обов'язки Міністерства оборони України, що є підставою залучення до участі у справі третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача.
Вирішуючи подане клопотання по суті, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 49 Кодексу адміністративного судочинства України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.
З огляду на викладене, оскільки рішення у справі може вплинути на права та інтереси Міністерства оборони України, суд робить висновок, що клопотання є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 49, 248 Кодексу адміністративного судочинства України,
Клопотання Міністерства оборони України про залучення третьої особи, яка не заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору у справі №160/12363/25 за позовною заявою ОСОБА_1 до Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Залучити до участі у справі №160/12363/25 в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Міністерство оборони України (пр-т Повітряних Сил, буд. 6, м. Київ, 03168, код ЄДРПОУ 00034022).
Встановити третій особі строк 5 днів з моменту отримання цієї ухвали для подання до суду пояснень щодо позову або відзиву, які мають відповідати вимогам, встановленим ст. 165 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала за наслідками розгляду питання про вступ у справу третіх осіб окремо не оскаржується. Заперечення проти такої ухвали може бути включено до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи.
Суддя Р.З. Голобутовський