15 травня 2025 рокуСправа №160/7403/25
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лозицька І.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у місті Дніпрі адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо не необчислення пенсії по інвалідності ОСОБА_1 , відповідно до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату пенсії по інвалідності ОСОБА_1 з дати призначення пенсії по інвалідності 12.12.2023 року, з урахуванням ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а саме: у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної, відповідно до ст.40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням раніше виплачених сум.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та з 12.12.2023 року отримує пенсію по інвалідності на пільгових умовах за Списком №1. Позивач зазначає, що відповідачем проведено перерахунок його пенсії без урахування вимог ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці». Позивач вважає, що має право на перерахунок пенсії з урахуванням вимог ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» як працівник (особа), яка відпрацювала на підземних роботах не менш як 15 років. Тобто, пенсія згідно вимог чинного законодавства України встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Позивач звертався до відповідача з питання перерахунку пенсії з урахуванням вимог ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», однак, відповідач відмовив у такому перерахунку за відсутності правових підстав, оскільки рішенням суду про призначення (перерахунок) пенсії відповідача не було зобов'язано здійснити перерахунок з урахуванням вказаних приписів Закону. Зазначене стало підставою для звернення позивача до суду з цією позовною заявою.
Ухвалою суду від 17.03.2025 року відкрито провадження в адміністративній справі, призначено розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами; відповідачу встановлено строк для надання відзиву на позовну заяву.
До суду від представника Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області надійшов відзив на позовну заяву, в якому останній заперечив проти задоволення позовних вимог. В обґрунтування відзиву зазначив, що пенсійним органом на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03.10.2024 року у справі №160/18071/24, з урахуванням постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 24.12.2024 року, зараховано до спеціального та пільгового стажу позивача відповідні періоди роботи та проходження військової служби; здійснено перерахунок пенсії з дати набрання рішенням законної сили.
Суд, дослідивши та оцінивши письмові докази, наявні в матеріалах справи, в їх сукупності, проаналізувавши норми чинного законодавства України, прийшов до таких висновків.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з 12.12.2023 року та отримує пенсію по інвалідності, як особа з інвалідністю ІІІ групи внаслідок каліцтва/поранення, отриманого під час захисту Батьківщини, відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-ІV (далі - Закон №1058-ІV).
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03.10.2024 року у справі №160/18071/24 визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо не зарахування до пільгового стажу роботи по Списку № 1 ОСОБА_1 періодів роботи з 23.07.2004 по 31.08.2004 в якості підземного учня гірничого з повним робочим днем під землею, з 09.11.2004 по 10.04.2005 в якості гірничого підземного з повним робочим днем у шахті.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо не зарахування до пільгового стажу роботи по Списку № 1 ОСОБА_1 період походження строкової військової служби з 18.06.2005 р. по 28.11.2011 р..
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо не зарахування до пільгового стажу роботи по Списку № 1 ОСОБА_1 в розрахунку один місяць служби за три період проходження військової служби з 16.08.2022 р. по 11.01.2024 р., протягом якого я як військовослужбовець брав участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській з 16.10.2022 р. по 23.10.2022 р., з 02.02.2023 р. по 02.05.2023 р., з 12.05.2023 р. по 23.05.2023 за професією гірничий очисного вибою з повним робочим днем у шахті.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до спеціального та пільгового стажу роботи по Списку № 1 затвердженого Постановою КМУ № 202 від 31.03.1994 року ОСОБА_1 з 23.07.2004 по 31.08.2004 в якості підземного учня гірничого з повним робочим днем під землею, з 09.11.2004 по 10.04.2005 в якості гірничого підземного з повним робочим днем у шахті.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до спеціального та пільгового стажу роботи по Списку № 1 затвердженого Постановою КМУ № 202 від 31.03.1994 року ОСОБА_1 період походження строкової військової служби з 18.06.2005 р. по 28.11.2011 р.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до спеціального та пільгового стажу роботи по Списку № 1 затвердженого Постановою КМУ № 202 від 31.03.1994 року ОСОБА_1 в розрахунку один місяць служби за три період проходження військової служби з 16.08.2022 р. по 11.01.2024 р., протягом якого я як військовослужбовець брав участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській з 16.10.2022 р. по 23.10.2022 р., з 02.02.2023 р. по 02.05.2023 р., з 12.05.2023 р. по 23.05.2023 за професією гірничий очисного вибою з повним робочим днем у шахті.
Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 24.12.2024 року рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03.10.2024 року в справі № 160/18071/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - залишено без змін.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03.10.2024 року у справі №160/18071/24 набрало законної сили 24.12.2024 року.
27.01.2025 року позивач звернувся до відповідача з заявою про проведення йому перерахунку пенсії, відповідно до вимог ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Листом від 18.02.2025 року №8476-3615/Д-01/8-0400/25 «Про розгляд звернення» Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повідомило позивачу, що на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03.10.2024 по справі №160/18071/24 зараховано до пільгового стажу відповідні періоди роботи позивача та період проходження строкової військової служби. Зазначеним рішенням суду не зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області проводити розрахунок пенсії відповідно до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Не погоджуючись із такими діями відповідача, позивач звернувся до суду із даною позовною заявою.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.
Згідно із абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» визначено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Аналіз вищезазначених норм дає підстави для висновку про те, що мінімальний розмір пенсії у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, є додатковою гарантією для шахтарів, які працювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків за списком № 1, яка встановлена на випадок, коли після розрахунку у встановленому законом порядку розміру відповідної пенсії за віком (в тому числі, з урахуванням понаднормового стажу, встановленого статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» така пенсія буде менша ніж три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Виходячи з положень наведеної норми, до кола працівників, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та встановлені пільги, належать тільки працівники, зазначені у списку № 1, які були зайняті на підземних роботах повний робочий день.
Вказаний правовий висновок викладено у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 21.01.2020 року у справі №640/4469/17.
Судом встановлено та не заперечується відповідачем, що пільговий стаж позивача становить 17 років.
Враховуючи, що позивач має стаж на підземних роботах не менше 15 років, тобто він набув необхідного стажу на підземних роботах, що дає право на призначення пенсії у розмірі, передбаченому статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», суд дійшов висновку про протиправність дій відповідача, які виразились у незастосуванні при обчисленні позивачу розміру пенсії за віком на пільгових умовах порядку, встановленого ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» при перерахунку пенсії, у зв'язку з чим, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Таким чином, з метою повного та ефективного захисту прав позивача, суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача здійснити позивачу перерахунок та виплату пенсії з 12.12.2023 року з урахуванням ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної, відповідно до ст. 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням раніше виплачених сум.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Згідно ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 ст. 77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку про задоволення позовної заяви.
Вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
Згідно ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
З матеріалів справи встановлено, що позивач має статус учасника бойових дій, а тому, є звільненим від сплати судового збору на підставі п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України. Разом з тим, матеріали справи не містять доказів сплати позивачем судового збору у цій справі.
З огляду на викладене, розподіл судових витрат між сторонами даної справи не здійснюється.
Керуючись ст. ст. 72-77, 139, 241, 243-246, 257, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови у перерахунку пенсії по інвалідності ОСОБА_1 , відповідно до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату пенсії по інвалідності ОСОБА_1 з дати призначення пенсії по інвалідності 12.12.2023 року, з урахуванням ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної, відповідно до ст.40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням раніше виплачених сум.
Розподіл судових витрат не здійснюється.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено в порядку та у строки, встановлені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя І.О. Лозицька