Рішення від 14.05.2025 по справі 140/3207/25

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 травня 2025 року ЛуцькСправа № 140/3207/25

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Лозовського О.А.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом заступника керівника Луцької окружної прокуратури в інтересах держави до Олицької селищної ради Луцького району Волинської області про визнання протиправної бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Заступник керівник Луцької окружної прокуратури Волинської області (далі - прокурор, позивач) в інтересах держави звернувся з позовом до Олицької селищної ради (далі - Олицька селищна рада, відповідач) про визнання протиправною бездіяльність щодо не оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку комунальної власності з кадастровим номером 0721885402:02:001:0408 площею 0,2741 га, яка використовується Одерадівською початковою школою Олицької селищної ради за адресою: вул. Шкільна, 4, с. Одеради Луцького району Волинської області; зобов'язання Олицьку селищну раду Луцького району Волинської області вчинити дії щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку комунальної власності з кадастровим номером 0721885402:02:001:0408 площею 0,2741 га, яка використовується Одерадівською початковою школою Олицької селищної ради за адресою: вул. Шкільна, 4, с. Одеради Луцького району Волинської області шляхом державної реєстрації речових прав на неї.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Луцькою окружною прокуратурою встановлено, що у комунальній власності Олицької територіальної громади перебуває Одерадівська початкова школа Олицької селищної ради (Луцький район, село Одеради, вулиця Шкільна, 4), що розташована на земельній ділянці з кадастровим номером 0721885402:02:001:0468, площею 0,2741 га. Рішенням Олицької селищної ради Луцького району №3/8 від 15.01.2021 «Про прийняття комунальних закладів шкільної та дошкільної освіти із спільної (комунальної) власності територіальних громад Луцького району до комунальної власності територіальної громади Олицької селищної ради» прийнято безоплатно загальноосвітню школу І ступеня села Одеради Ківерцівського району Волинської області (код ЄДРПОУ 36704023), яка знаходиться за адресою: вулиця Шкільна, 4, село Одеради, Ківерцівського району Волинської області.

В подальшому, рішенням Олицької селищної ради №8/28 від 18.06.2021 «Про затвердження статуту Одерадівської початкової школи Олицької селищної ради» змінено назву загальноосвітньої школи І ступеня села Одеради Ківерцівського району Волинької області на Одерадівську початкову школу Олицької селищної ради та затверджено Статут школи у новій редакції. Водночас з моменту прийняття Олицькою ОТГ закладів освіти у комунальну власність 15.01.2021, впродовж тривалого періоду часу (більше 4-х років), жодних заходів спрямованих на реєстрацію права комунальної власності на земельну ділянку з кадастровим номером 0721885402:02:001:0408 площею 0,2741 га не вжито.

Відповідно до листа Олицької селищної ради №407/01-18/2-25 від 21.03.2025 Одерадівська початкова школа Олицької селищної ради перебуває на балансі відділу освіти, культури, молоді, спорту та туризму Олицької селищної ради. Разом з тим, згідно витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна від 20.03.2025 право власності, інші речові права на земельну ділянку з кадастровим номером 0721885402:02:001:0408, на якій розміщений заклад освіти - Одерадівська початкова школа Олицької селищної ради по вул. вул. Шкільна, 4, с. Одеради Луцького району, не зареєстровані.

В порушення вимог законодавства, відповідачем не забезпечено оформлення правовстановлюючих документів, що посвідчують право користування або володіння земельною ділянкою комунальної власності з кадастровим номером 0721885402:02:001:0408.

Відсутність правовстановлюючих документів на земельну ділянку, на якій знаходиться навчальний заклад, порушує передбачені державою принципи раціонального й ефективного використання та охорони земель та призводить до неефективного управління земельними ресурсами та землекористування, створює передумови до зловживань щодо розпорядження зазначеною земельною ділянкою, ризики для нормального функціонування навчального закладу, що може призвести до негативних наслідків та порушення прав дітей.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 01.04.2025 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у даній справі, ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до пункту 2 частини першої статті 262 КАС України.

Відповідач у встановлений судом термін відзиву на позовну заяву не подав.

Інших заяв по суті справи від сторін не надходило.

У відповідності до частини третьої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив. Сторони скористались своїм правом щодо подачі заяв по суті справи.

Враховуючи вимоги статті 262 КАС України судом розглянуто дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у позовній заяві по суті справи, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що у комунальній власності Олицької територіальної громади перебуває Одерадівська початкова школа Олицької селищної ради (Луцький район, село Одеради, вулиця Шкільна, 4), що розташований на земельній ділянці з кадастровим номером 0721885402:02:001:0408 площею 0,2741 га.

Рішенням Олицької селищної ради Луцького району №3/8 від 15.01.2021 «Про прийняття комунальних закладів шкільної та дошкільної освіти із спільної (комунальної) власності територіальних громад Луцького району до комунальної власності територіальної громади Олицької селищної ради» прийнято безоплатно загальноосвітню школу І ступеня села Одеради Ківерцівського району Волинької області (код ЄДРПОУ 36704023), яка знаходиться за адресою: вул. Шкільна, 4, с. Одеради, Ківерцівського р-ну Волинської обл.

В подальшому, рішенням Олицької селищної ради №8/28 від 18.06.2021 «Про затвердження статуту Одерадівської початкової школи Олицької селищної ради» змінено назву загальноосвітньої школи І ступеня села Одеради Ківерцівського району Волинської області на Одерадівську початкову школу Олицької селищної ради та затверджено Статут школи у новій редакції .

Відповідно до п. 1.2 Статуту Одерадівської початкової школи Олицької селищної ради засновником закладу освіти є Олицька селищна рада. Уповноваженим органом засновника у сфері освіти є відділ освіти, культури, молоді, спорту та туризму Олицької селищної ради.

Відповідно до листа Олицької селищної ради №407/01-18/2-25 від 21.03.2025 Одерадівська початкова школа Олицької селищної ради перебуває на балансі відділу освіти, культури, молоді, спорту та туризму Олицької селищної ради.

Разом з тим, згідно витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна від 20.03.2025 право власності, інші речові права на земельну ділянку з кадастровим номером 0721885402:02:001:0408, на якій розміщений заклад освіти - Одерадівська початкова школа Олицької селищної ради по вул. вул. Шкільна, 4, с. Одеради Луцького району, не зареєстровані.

У відповіді на запит Луцької окружної прокуратури, Олицька селищна рада повідомила про нездійснення державної реєстрації вищевказаної земельної ділянки з кадастровим номером 0721885402:02:001:0408, у зв'язку з великим навантаженням, відсутністю фінансування та воєнним станом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами. Представницькі органи місцевого самоврядування, сільські, селищні, міські голови, виконавчі органи місцевого самоврядування діють за принципом розподілу повноважень у порядку і межах, визначених цим та іншими законами.

Статтею 11 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.

Виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах рад є підконтрольними і підзвітними відповідним радам, а з питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольними відповідним органам виконавчої влади.

Згідно з статтею 140 Конституції України місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення.

Статтею 142 Конституції України встановлено, що матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.

Відповідно до статті 143 Конституції України територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування: управляють майном, що є в комунальній власності ;затверджують програми соціально-економічного та культурного розвитку і контролюють їх виконання; затверджують бюджети відповідних адміністративно-територіальних одиниць і контролюють їх виконання; встановлюють місцеві податки і збори відповідно до закону; забезпечують проведення місцевих референдумів та реалізацію їх результатів; утворюють, реорганізовують та ліквідовують комунальні підприємства, організації і установи, а також здійснюють контроль за їх діяльністю; вирішують інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції.

Статтею 53 Конституції України гарантовані доступність і безоплатність дошкільної, повної загальної середньої, професійно-технічної, вищої освіти в державних і комунальних навчальних закладах; розвиток дошкільної, повної загальної середньої, позашкільної, професійно-технічної, вищої і післядипломної освіти, різних форм навчання; надання державних стипендій та пільг учням і студентам.

Відповідно до статті 80 Закону України «Про освіту» до майна закладів освіти та установ, організацій, підприємств системи освіти належать: нерухоме та рухоме майно, включаючи будівлі, споруди, земельні ділянки, комунікації, обладнання, транспортні засоби, службове житло тощо; майнові права, включаючи майнові права інтелектуальної власності на об'єкти права інтелектуальної власності, зокрема інформаційні системи, об'єкти авторського права та/або суміжних прав; інші активи, передбачені законодавством. Майно закладів освіти та установ, організацій, підприємств системи освіти належить їм на правах, визначених законодавством. Порядок, умови та форми набуття закладами освіти прав на землю визначаються Земельним кодексом України.

Майно закладів освіти та установ, організацій, підприємств системи освіти належить їм на правах, визначених законодавством. Основні фонди, оборотні кошти та інше майно державних і комунальних закладів освіти не підлягають вилученню, крім випадків, встановлених законом. Об'єкти та майно державних і комунальних закладів освіти не підлягають приватизації чи використанню не за освітнім призначенням.

Згідно з статтею 92 Земельного кодексу України право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку. Права постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають підприємства, установи та організації, що належать до державної та комунальної власності.

Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» загальними засадами державної реєстрації прав є обов'язковість державної реєстрації прав у Державному реєстрі прав. Речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.

Відповідно до частини 3 статті 3 вказаного Закону речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли до 01.01.2013, визнаються дійсними за наявності однієї з таких умов:

1) реєстрація таких прав була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення;

2) на момент виникнення таких прав діяло законодавство, що не передбачало їх обов'язкової реєстрації.

Відповідно до статті 5 вищевказаного Закону у Державному реєстрі прав реєструються речові права та їх обтяження на земельні ділянки, а також на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливо без їх знецінення та зміни призначення, а саме: підприємства як єдині майнові комплекси, житлові будинки, будівлі, споруди, а також їх окремі частини, квартири, житлові та нежитлові приміщення.

У відповідності до вимог приписів частини 1 та 2 статті 116 Земельного кодексу України юридичні особи набувають права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Набуття права на землю юридичними особами здійснюється шляхом надання їх у користування.

Згідно зі статтями 125, 126 Земельного кодексу України право постійного користування земельною ділянкою виникає з моменту державної реєстрації цих прав. Право користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

Відповідно до статті 4 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» право постійного користування земельною ділянкою підлягає обов'язковій державній реєстрації. Інформація про права на нерухоме майно та їх обтяження підлягає внесенню до Державного реєстру прав.

Права на нерухоме майно та їх обтяження, які підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.

З листа Олицької селищної ради Луцького району Волинської області від 21.03.2025 №407/01-18/2-25 вбачається, що право на нерухоме майно відділу освіти, зокрема земельну ділянку з кадастровим номером 0721885402:02:001:0408 не зареєстровано у зв'язку з великим навантаженням та обсягом роботи та воєнним станом.

Вище вказана обставина свідчить про протиправну бездіяльність відповідача, яка полягає у неоформлені правовстановлюючих документів на майно, що належить територіальній громаді.

Таким чином, суд дійшов висновку, що в порушення вищезазначених вимог законодавства, відповідачем тривалий час не забезпечено оформлення правовстановлюючих документів, що посвідчують право користування або володіння земельною ділянкою з кадастровим номером 0721885402:02:001:0408.

З урахуванням встановлених обставин справи, наведених норм чинного законодавства України, виходячи із наданих частиною другою статті 245 КАС України повноважень, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог шляхом визнання бездіяльності Олицької селищної ради протиправною щодо не оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку комунальної власності з кадастровим номером 0721885402:02:001:0408 площею 0,2741 га, яка використовується Одерадівською початковою школою Олицької селищної ради за адресою: вулиця Шкільна, 4, село Одеради, Луцький район, Волинська область; зобов'язання Олицьку селищну раду Луцького району Волинської області вчинити дії щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку комунальної власності з кадастровим номером 0721885402:02:001:0408 площею 0,2741 га, яка використовується Одерадівською початковою школою Олицької селищної ради за адресою: вулиця Шкільна, 4, село Одеради, Луцький район, Волинська область шляхом державної реєстрації речових прав на неї.

Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, а також за відсутності витрат позивача суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір), відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись статтями 2, 72-77, 139, 244-246, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов заступника керівника Луцької окружної прокуратури (43025, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Винниченка, будинок 13, код ЄДРПОУ 02909915) в інтересах держави до Олицької селищної ради Луцького району Волинської області (45263, Волинська область, Луцький район, селище Олика, вулиця Замкова, будинок 17, ЄДРПОУ 04333879) про визнання протиправної бездіяльності та зобов'язання вчинити дії, задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Олицької селищної ради Луцького району Волинської області щодо не оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку комунальної власності з кадастровим номером 0721885402:02:001:0408 площею 0,2741 га, яка використовується Одерадівською початковою школою Олицької селищної ради за адресою: вулиця Шкільна, 4, село Одеради, Луцький район, Волинська область.

Зобов'язати Олицьку селищну раду Луцького району Волинської області вчинити дії щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку комунальної власності з кадастровим номером 0721885402:02:001:0408 площею 0,2741 га, яка використовується Одерадівською початковою школою Олицької селищної ради за адресою: вулиця Шкільна, 4, село Одеради, Луцький район, Волинська область, шляхом державної реєстрації речових прав на неї.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя О.А. Лозовський