м. Вінниця
15 травня 2025 р. Справа № 120/10944/24
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Бошкової Юлії Миколаївни, розглянувши у письмовому порядку за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії
До Вінницького окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (далі - ГУ ПФУ у Вінницькій області, відповідач) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що управлінням Пенсійного фонду протиправно на виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 12.06.2024 № 120/1466/24, проведено перерахунок пенсії, однак в наслідок здійсненого перерахунку пенсії, зменшено індивідуальний коефіцієнт заробітку з 0,71906 на 0,6513.
Ухвалою від 23.08.2024 відкрито провадження у справі та вирішено здійснювати її розгляд в порядку спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання. Установлено строк для подання відзиву на позовну заяву.
05.09.2024 відповідач подав відзив, у якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог. Зазначив, що пенсія призначена та виплачується позивачу у відповідності до норм чинного законодавства.
Ухвалою від 01.05.2025 витребувано у відповідача додаткові пояснення.
06.05.2025 представником відповідача на виконання вимог ухвали від 01.05.2025, до суду подано службову записку.
Суд, вивчивши матеріали справи у їх сукупності, оцінивши наведені сторонами доводи, встановив наступне.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Вінницькій та отримує пенсію за нормами Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" .
Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 12.06.2024 у справі № 120/1466/24, яким позов задоволено частково, зобов'язано відповідача зарахувати до страхового стажу періоди з 01.01.2004 по 31.12.2004та з 01.04.2005 по 31.03.2008 в повному обсязі.
На виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 12.06.2024 у справі № 120/1466/24, ГУ ПФУ в Вінницькій області провело перерахунок пенсії із зарахуванням до страхового стажу періодів роботи з 01.01.2000 по 31.12.2004 та з 01.04.2005 по 31.03.2008, однак, внаслідок такого перерахунку зменшено індивідуальний коефіцієнт заробітку з 0,71906 на 0,6513.
Заробіток для обчислення пенсії зменшився з 8798,93 грн на 7955,55 грн; коефіцієнт стажу збільшено з 0,34750 на 0,38667.
З огляду на викладене, розмір пенсії позивача після проведення перерахунку на виконання рішення суду змінився з 3057,63 на 3076,13.
Позивач вважає дії відповідача які полягають у проведенні перерахунку пенсії із зарахуванням до страхового стажу при призначенні пенсії по віку періодів роботи з 01.01.2024 по 31.12.2004 та з 01.04.2005 по 31.03.2008 в повному розмірі, а не пропорційно до сплачених внесків із зменшенням індивідуального коефіцієнта заробітної плати з 0,71906 на 0,6513 протиправними, тому звернувся до суду з цим адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам та вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, особливості призначення, перерахунку і виплати пенсій врегульовано Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-IV (далі Закон №1058-IV).
Статтею 1 Закону №1058-ІV визначено, що пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом; пенсіонер - особа, яка відповідно до цього Закону отримує пенсію, довічну пенсію, або члени її сім'ї, які отримують пенсію в разі смерті цієї особи у випадках, передбачених цим Законом.
При цьому, відповідно до статті 27 Закону №1058 розмір пенсії за віком визначається за формулою: П= Зп х Кс, де: П - розмір пенсії; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи.
Згідно ч. 2 ст. 40 Закону № 1058-ІV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки; Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn ); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
У разі відсутності на день призначення пенсії даних про середню заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за попередній рік для визначенні середньої заробітної плати (доходу) враховується наявна середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за місяці попереднього року з наступним перерахунком заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії після отримання даних про середню заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачені страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії.
Коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи за кожний місяць страхового стажу, який враховується при обчисленні пенсії, визначається за формулою: Кз = Зв : Зс, де: Кз - коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи; Зв - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу); Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу), а в разі одноразової сплати єдиного внеску відповідно до частини п'ятої статті 10 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» - за місяць, в якому укладено договір про добровільну участь.
Сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу), визначається за формулою: Зв = З + Зд, де: Зв - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу); З - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, з якої фактично сплачено страхові внески згідно з цим Законом за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу); Зд - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, розрахована виходячи із передбаченої частини третьої статті 24 цього Закону доплати, за місяць, за який визначається коефіцієнт заробітної плати (доходу), і яка визначається за формулою: Зд=Д/Тх-100%, де Д - сума доплати, здійснена відповідно до частини третьої статті 24 цього Закону; Т - розмір страхового внеску до солідарної системи у відповідному місяці.
Відповідно до ч.4 ст.42 Закону №1058-ІV у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.
За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Якщо пенсіонер, який продовжував працювати, набув стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Так, згідно матеріалів справи, судом встановлено, що з 06.01.2023 позивач перебуває на обліку в ГУПФУ у Вінницькій області та отримує пенсію за віком. При призначенні, пенсію позивачу обчислено із врахуванням страхового стажу 34 роки 9 місяців 24 дні (в місячному еквіваленті це - 207 місяців, після оптимізації) та розміру заробітної плати, обчисленої за періоди страхового стажу з 01.01.1986 по 31.12.1990, з 01.07.2000 по 31.12.2003, з 01.01.2005 по 31.03.2005, з 01.04.2008 по 30.11.2019 та з 01.03.2021 по 28.03.2023 (що в сумі складає загальний коефіцієнт 164.56618), за результатом ділення зазначених відомостей визначено індивідуальний коефіцієнт заробітної плати - 0.71906.
В подальшому, на виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 12.06.2024 у справі № 120/1466/24 ГУ ПФУ в Вінницькій області проведено перерахунок пенсії із зарахуванням до страхового стажу періодів роботи з 01.01.2000 по 31.12.2004 та з 01.04.2005 по 31.03.2008. Тобто, загальний страховий стаж з 34 років 9 місяців 24 днів - збільшився до 38 років 8 місяців 24 днів (в місячному еквіваленті це - 250 місяців), при цьому, розмір заробітної плати з доданими місяцями трудового стажу, визначено на рівні коефіцієнта 164.73325 (оскільки за періоди роботи з 01.01.2000 по 31.12.2004 та з 01.04.2005 по 31.03.2008, майже відсутні відомості про нараховану заробітну плату, за виключенням декількох місяців у 2005 році). Тому, індивідуальний коефіцієнт заробітної плати позивача змінено до 0,6513.
Отже, для визначення індивідуального коефіцієнта заробітної плати позивача у розмірі 0,6513 управлінням Пенсійного фонду, відповідно до положень ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне забезпечення" застосовано формулу:
Зп = Зс х (Ск : К), де:
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки;
Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn );
К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
У зв'язку із зазначеним, враховуючи, що кількість місяців страхового стажу збільшено, при цьому, сума коефіцієнтів заробітної плати за кожен місяць залишилась сталою, тому зменшено коефіцієнт заробітної плати.
Окремо, суд вважає за належне зазначити, що Верховний Суд при вирішенні справи у постанові від 18.07.2018 у справі № 461/4328/16-а дійшов такого висновку:
« порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії в солідарній системі законодавець урегулював у ст. 40 Закону № 1058-ІV й абзацом 1 ч. 1 цієї статті передбачив врахування для обчислення пенсії заробітної плати (доходу) за весь період страхового стажу починаючи з 01 липня 2000 року.
Тобто, законодавець імперативно встановив, що для обчислення пенсії має враховуватися заробітна плата (дохід), отримана після 01 липня 2000 року протягом усього періоду страхового стажу особи без будь-яких виключень.
Єдиний виняток із цього правила встановлювався в абзаці 3 ч. 1 ст. 40 Закону № 1058-ІV, який передбачав допустимість за вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, виключення з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, періодів до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом 3 ч. 1 ст. 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі.
Водночас закріплена у наведеній нормі можливість оптимізації заробітку стосується призначення пенсій, і не може бути застосована при перерахунку вже призначеної пенсії .»
З урахуванням викладеного, слід зробити висновок, що твердження позивача про відсутність правових підстав у управління змінювати індивідуальний коефіцієнт заробітної плати з 0,71096 при виконанні рішення суду від 12.06.2024 у адміністративній справі № 120/1466/24 є помилковим та не ґрунтується на чинних нормах законодавства.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
За таких обставин, заявлені позивачем вимоги щодо визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, які полягають у проведенні перерахунку пенсії позивача із застосуванням до страхового стажу при визначенні розміру пенсії за віком періодів роботи з 0101.2004 по 31.12.2004, з 01.04.2005 по 31.03.2008 в повному обсязі, а не пропорційно до сплачених страхових внесків із зменшенням індивідуального коефіцієнта заробітної плати з 0,71906 на 0,6513 не підлягають задоволенню, оскільки не відповідають вимогам ст. 40 Закону № 1058-IV.
Разом з тим, з урахуванням встановлених обставин справи, вбачається, що внаслідок проведеного перерахунку пенсії соціальне становище позивача було погіршене. У зв'язку з цим, наявні підстави для зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити перерахунок пенсії позивача з 06.01.2023, на найбільш вигідних для нього умовах, відповідно до статусу пенсіонера та принципів соціальної справедливості.
Згідно з частинами 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За наведеного вище, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.
При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому, суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору (частина 3 статті 139 КАС України).
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, -
адміністративний позов задовольнити частково.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 на найбільш вигідних для нього умовах, відповідно до статусу пенсіонера та принципів соціальної справедливості з 06.01.2023 року.
У задоволені решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір в розмірі 605,60 грн. (шістсот п'ять гривень шістдесят копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Інформація про учасників справи:
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (вул. Зодчих, 22, м. Вінниця, 21005, код ЄДРПОУ 13322403)
Рішення суду сформовано: 15.05.2025.
Суддя Бошкова Юлія Миколаївна