Справа № 522/8768/25
Провадження № 3/522/3311/25
14 травня 2025 року м. Одеса
Суддя Приморського районного суду м. Одеси Циб І.В., розглянувши адміністративні матеріали, що надійшли з Головного управління ДПС в Одеській області Державної податкової служби України, про притягнення до адміністративної відповідальності гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, головного бухгалтера ТОВ «БЛАК СІ ТОВІНГ», яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 , за ч. 1 ст. 163-1 КУпАП, -
15.04.2025 року за результатами документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «БЛАК СІ ТОВІНГ», за адресою: м. Одеса, Французький Бульвар, 66/1, офіс 503В, встановлено, що посадова особа ОСОБА_1 - головний бухгалтер ТОВ «БЛАК СІ ТОВІНГ», вичинила порушення порядку ведення податкового обліку, а саме: п. 44.1, п. 44.2 ст. 44, п. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134, п. 140.5.11 п. 140.5 ст. 140, п. 201.1, п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI (зі змінами), на підставі акту перевірки від 03.04.2025 №14638/15-32-07-08-19, чим вчинила правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 163-1 КУпАП.
Від ОСОБА_1 до суду надійшло клопотання про закриття провадження у справі відносно неї, на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП. В обґрунтування клопотання ОСОБА_1 зазначила, що дату, час та місце вчинення адміністративного правопорушення податковим органом не встановлено та в протоколі не відображено, документальна перевірка проводилась в період з 01.01.2024 року по 31.12.2024 року, таким чином, на думку ОСОБА_1 , всі порушення, що були виявленні в ході перевірки вчиненні до 31.12.2024 року, та відповідно з дня їх вчинення станом на дату складання протоколу минуло майже 4 місяці, протокол про адміністративне правопорушення не відповідає вимогам ст. 254, 256 КУпАП, податковим органом при складанні протоколу порушено п. 2, 6, 16 розділу 2 Інструкції з оформлення податковими органами матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженої Наказом Міністерства фінансів України від 02.07.2016 року №566.
В своєму клопотанні ОСОБА_1 просила суд проводити розгляд справи без її участі.
Відповідно до ч. 2 ст. 268 КУпАП, при розгляді справ про адміністративні правопорушення, передбачені ст. 163-1 КУпАП, присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, не є обов'язковою.
Дослідивши матеріали справи, клопотання ОСОБА_1 , суд доходить таких висновків.
Відповідно до ч. 2 ст. 7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до ч. 1 ст. 163-1 КУпАП адміністративна відповідальність передбачена за відсутність податкового обліку, порушення керівниками та іншими посадовими особами підприємств, установ, організацій встановленого законом порядку ведення податкового обліку, у тому числі неподання або несвоєчасне подання аудиторських висновків, подання яких передбачено законами України, - тягне за собою накладення штрафу у розмірі від п'яти до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до вимог ст. 245, 251, 252, 280 КУпАП суд зобов'язаний повно, всебічно та об'єктивно з'ясувати всі обставини справи, дослідити в судовому засіданні наявні у справі докази, дати їм належну правову оцінку і, в залежності від встановленого, прийняти мотивоване законне рішення.
Згідно ч. 1 ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Протокол у справі про адміністративне правопорушення є основним джерелом доказів, на підставі якого суд встановлює наявність чи відсутність у діянні особи правопорушення. Лише належно оформлений протокол дозволяє всебічно розглянути справу по суті.
Суд зазначає, що при розгляді справи про адміністративне правопорушення суддя, відповідно до вимог ст. 280 КУпАП, зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Вина ОСОБА_1 підтверджується зібраними в порядку ст. 251 КУпАП доказами, зокрема протоколом про адміністративне правопорушення № 45/15-32-07-08 від 15.04.2025 року; Актом про результати документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «БЛАК СІ ТОВІНГ» від 03.04.2025 №14638/15-32-07-08-19; копією паспорту та РНОКПП ОСОБА_1 ; копією наказу №14 від 31.08.2022 року про призначення ОСОБА_1 на посаду головного бухгалтера.
Так, в клопотанні ОСОБА_1 зазначила, що документальна перевірка проводилась за період з 01.01.2024 року по 31.12.2024 року, таким чином, всі порушення, що були виявленні в ході перевірки вчиненні до 31.12.2024, а отже з дня їх вчинення станом на дату складання протоколу сплинуло майже 4 місяці.
Згідно Постанови Касаційного адміністративного суду Верховного Суду від 11.04.2018 року справа (№804/401/17), триваюче правопорушення - це проступок, пов'язаний з тривалим, неперервним невиконанням обов'язків, передбачених законом. Тобто, триваючі правопорушення характеризуються тим, що особа, яка вчинила якісь певні дії чи бездіяльність, перебуває надалі у стані безперервного продовження цих дій (бездіяльності). Ці дії безперервно порушують закон протягом якогось часу. Іноді такий стан продовжується значний час і увесь час винний безперервно вчиняє правопорушення у вигляді невиконання покладених на нього обов'язків. Триваюче правопорушення припиняється лише у випадку усунення стану за якого об'єктивно існує цей обов'язок, виконанням обов'язку відповідним суб'єктом або припиненням дії відповідної норми закону.
Такми чином, триваючі правопорушення припиняються у разі виявлення факту цих правопорушень компетентним органом при проведенні перевірок, в тому числі, при виявленні таких проступків, як відсутність обліку доходів та витрат щодо яких встановлена обов'язкова форма обліку, бухгалтерського обліку об'єктів оподаткування, ведення його із порушенням національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку та інші правопорушення, пов'язані з нарахуванням податків, встановити які можливо лише під час проведення документальної перевірки на підставі первинних документів.
Оскільки порушення ведення податкового обліку могло бути виявлено лише в ході проведення перевірки дотримання податкового законодавства, таке правопорушення є триваючим, а отже строк притягнення особи до відповідальності рахується з моменту виявлення правопорушення.
Як вбачається з матеріалів справи, документальна позапланова виїзна перевірка ТОВ «БЛАК СІ ТОВІНГ» проводилась в період за 21.03.2025 року по 27.03.2025 року, за результатами якої складено Акт від 03.04.2025 року, відтак на день розгляду справи строк, передбачений ч. 2 ст. 38 КУпАП, не сплинув.
Крім того, на думку, ОСОБА_1 , податковим органом при складанні протоколу про адміністративне правопорушення, було порушено вимоги ст. 254 КУпАП.
Згідно ст. 254 КУпАП, протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Згідно ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Суд відхиляє вказані доводи ОСОБА_1 , оскільки вказаний протокол було складено 15.04.2025 року та тією ж датою було вручено ОСОБА_1 , що підтверджується її підписом. Крім того, протокол відповідає вимогам ст. 256 КУпАП.
Також ОСОБА_1 зазначила, що податковим органом при складанні протоколу порушено пункти 2, 6, 16 розділу 2 Інструкції з оформлення податковими органами матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженої Наказом Міністерства фінансів України від 02.07.2016 року №566.
Згідно п. 2 ч. 1 розділу ІІ Інструкції з оформлення податковими органами матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженої Наказом Міністерства фінансів України від 02.07.2016 року №566 (далі Інструкції), у разі вчинення адміністративного правопорушення кількома особами протокол складається стосовно кожної особи окремо. У разі вчинення однією особою кількох адміністративних правопорушень протоколи складаються окремо щодо кожного з вчинених правопорушень. Якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим самим органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
Так, судом не встановлено порушення працівниками податкового органу п. 2 ч. 1 ст. розділу ІІ Інструкції, оскільки, вчиненні нею порушення зазначенні в протоколі охоплюється ч. 1 ст. 163-1 КУпАП, а отже не є різними адміністративними правопорушення.
Згідно п. 6 ч. 1 розділу ІІ Інструкції, у Протоколі під час його складання обов'язково зазначається стаття КУпАП, згідно з якою передбачено адміністративну відповідальність. При викладенні обставин правопорушення у Протоколі вказуються місце та час його вчинення, суть адміністративного правопорушення, які саме протиправні дії чи бездіяльність вчинила особа, стосовно якої складається Протокол, та які положення законодавства порушено. Якщо є свідки правопорушення та потерпілі, до Протоколу вносяться їх прізвища, імена та по батькові (за наявності), а також місце проживання.
Згідно п. 16 ч. 1 розділу ІІ Інструкції, якщо розгляд справ про адміністративне правопорушення віднесено до відання інших органів, належно оформлений Протокол надсилається органу, уповноваженому розглядати адміністративну справу, протягом трьох днів з дня його реєстрації. До Протоколу додаються інші матеріали справи, які є в наявності в податкових органах та які підтверджують факт вчинення адміністративного правопорушення.
Суд відхиляє доводи ОСОБА_1 про порушення працівниками податкового органу п. 16 ч. 1 розділу ІІ Інструкції, а саме несвоєчасного направлення протоколу до суду, виходячи з такого. Згідно з долученого до матеріалів справи супровідного листа 7415/5/15-32-07-08-05, вбачається, що датою направлення матеріалів справи відносно ОСОБА_1 до суду є 15.04.2025 року. Вказане свідчить про дотримання податковим органом вимог Інструкції.
Враховуючи зазначене, суд доходить висновку, що своїми діями ОСОБА_1 , будучи головним бухгалтером ТОВ «БЛАК СІ ТОВІНГ» порушила порядок ведення бухгалтерського та податкового обліку.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 винна у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-1 КУпАП: порушення посадовими особами встановленого законом порядку ведення податкового обліку.
При накладенні адміністративного стягнення стосовно ОСОБА_1 суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу правопорушниці, обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність.
Обставин, які відповідно до ст. 34 КУпАП пом'якшують відповідальність ОСОБА_1 , судом не встановлено.
Обставин, які відповідно до ст. 35 КУпАП обтяжує відповідальність ОСОБА_1 , за вчинене нею адміністративне правопорушення, судом не встановлено.
Суддя з урахуванням викладеного, при визначенні виду адміністративного стягнення, що підлягає накладенню на правопорушницю, враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу правопорушниці, ступінь її вини, вважає за необхідне накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі п'яти неоподаткованих мінімумів доходів громадян.
Крім того, відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується судовий збір 0.2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Докази про звільнення ОСОБА_1 від сплати судового збору в матеріалах справи відсутні.
На підставі вищезазначеного і керуючись ст. 23, 24, 33-38, 163-1, 268, 279, 280, 283 КУпАП, п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», -
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянку України, головного бухгалтера ТОВ «БЛАК СІ ТОВІНГ», яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 , визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-1 КУпАП, та накласти на неї адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі п'яти неоподаткованих мінімумів доходів громадян, у сумі 85 (вісімдесят п'ять) гривень 00 (нуль) копійок.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, головного бухгалтера ТОВ «БЛАК СІ ТОВІНГ», проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , судовий збір, у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, у сумі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 (шістдесят) копійок на користь держави.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення в апеляційному порядку.
Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення копії постанови про накладення штрафу, в разі не сплати у встановлений строк штрафу з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу.
Постанова може бути пред'явлено до примусового виконання протягом трьох місяців з дня її винесення, а в разі оскарження протягом трьох місяців з дня розгляду апеляційної скарги.
Суддя Приморського районного суду
м. Одеси Ірина ЦИБ