Постанова від 15.05.2025 по справі 494/812/25

Березівський районний суд Одеської області

15.05.2025

Справа № 494/812/25

Провадження № 3/494/326/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 травня 2025 року м. Березівка

Суддя Березівського районного суду Одеської області Рябчун А. В., ознайомившись з матеріалами справ про адміністративні правопорушення, які надійшли від Березівського РВП ГУНП в Одеській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 за статтею 122-4, статтею 124 та частиною 4 статті 130Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП), -

ВСТАНОВИЛА:

16 квітня 2025 року до Березівського районного суду Одеської області надійшли адміністративні справи за протоколами серії ЕПР1 № 300608 від 14 квітня 2025 року за частиною 4 статті 130 КУпАП, серії ЕПР1 № 300650 від 14 квітня 2025 року за статтею 122-4 КУпАП та серії ЕПР1 №300637 від 14 квітня 2025 року за статтею 124 КУпАП щодо однієї і тієї ж самої особи - ОСОБА_1 .

Постановою Березівського районного суду Одеської області від 16 квітня 2025 року вказані справи об'єднанні в одне провадження під спільним номером 494/812/25 (провадження 3/494/326/25) та призначені до розгляду.

Так згідно протоколу серії ЕПР1 № 300650 про адміністративне правопорушення від 14 квітня 2025 року вбачається, що 14.04.2025 року о 17:20 год. у м. Березівка, вул. Михайла Грушевського, 3 А, Одеської області, водій автомобіля ТАТА д.н.з. НОМЕР_1 скоїв ДТП, а саме здійснив наїзд на автомобіль ВАЗ 3107 д.н.з. НОМЕР_2 , після чого місце пригоди залишив, чим порушив вимоги п.2.10 а ПДР України.

Відповідно до протоколу серії ЕПР1 № 300608 про адміністративне правопорушення від 14 квітня 2025 року вбачається, що 14.04.2025 року о 17:20 год. м. Березівка, вул. М. Грушевського, 3 А, Березівського району Одеської області, водій гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 керував тз ТАТА д.н.з. НОМЕР_1 та після скоєного ДТП за його участю, до проведення медичного огляду з метою встановлення стану алкогольного сп'яніння вживав алкоголь, чим порушив вимоги п.2.10 є ПДР України.

Як вбачається з протоколу серії ЕПР1 №300637 про адміністративне правопорушення від 14 квітня 2025 року, що 14.04.2025 року о 17:20 год. м. Березівка, вул. Михайла-Грушевського, 3 А, Березівського району, Одеської області водій автомобіля ТАТА д.н.з. НОМЕР_1 гр. ОСОБА_1 не вибрав безпечної швидкості руху, щоб постійно контролювати його рух та безпечно керувати ним, не дотримався безпечної дистанції у результаті чого здійснив наїзд, зіткнення з автомобілем ВАЗ 2107 д.н.з. НОМЕР_2 під керуванням гр. ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , внаслідок чого автомобілі отримали механічні пошкодження, чим завдано матеріальну шкоду, травмованих не має, чим порушив п.2.3 д, п.12.1, п.13.1 ПДР України.

В судових засіданнях 29 квітня 2025 року, 08 травня 2025 року ОСОБА_1 вину у вчинених адміністративних правопорушеннях визнав, щиро каявся.

З урахуванням того, що чинний КУпАП не передбачає обов'язкової участі під час розгляду справи особи, яка притягається до адміністративної відповідальності за статтею 122-4, статтею 124 та частиною 4 статті 130 КУпАП, враховуючи, що ОСОБА_1 був належно повідомлений та був обізнаний про час, день та місце розгляду справи, однак в судове засідання не прибув, суд вважає за можливе розглянути справу без його участі.

Розглянувши адміністративну справу суд дійшов наступного висновку.

Статтею 245 КУпАП передбачено, що завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Згідно статті 254 КУпАП про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими на те посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності.

Відповідно до статті 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Як встановлено вище та підтверджено матеріалами справи, відносно ОСОБА_1 складено протоколи серії ЕПР1 №300650 від 14 квітня 2025 року за статтею 122-4 КУпАП, серії ЕПР1 №300608 від 14 квітня 2025 року за частиною 4 статті 130 КУпАП та серії ЕПР1 №300637 від 14 квітня 2025 року за статтею 124 КУпАП відповідно.

Судом встановлено, що 14.04.2025 року о 17:20 год. у м. Березівка, вул. Михайла Грушевського, 3 А, Одеської області, водій автомобіля ТАТА д.н.з. НОМЕР_1 скоїв ДТП, а саме здійснив наїзд на автомобіль ВАЗ 3107 д.н.з. НОМЕР_2 після чого місце пригоди залишив, чим порушив вимоги п.2.10 а ПДР України.

Залишення водіями транспортних засобів, іншими учасниками дорожнього руху на порушення встановлених правил місця дорожньо-транспортної пригоди, до якої вони причетні є підставою для притягнення до відповідальності за статтею 122-4 КУпАП.

Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимогу пункту 2.10 а Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306. Згідно пункту 2.10 а ПДР у разі причетності до дорожньо-транспортної пригоди водій зобов'язаний: негайно зупинити транспортний засіб і залишатися на місці пригоди.

Суд критично ставиться до пояснень ОСОБА_1 , наданих в судовому засіданні, що він поїхав злити вміст бочки автомобіля та надалі повернувся, оскільки останній мав дочекатися працівників поліції для фіксування обставин ДТП.

Отже, в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 122-4 КУпАП.

Судом встановлено, що 14.04.2025 року о 17:20 год. м. Березівка, вул. Михайла-Грушевського, 3 А, Березівського району, Одеської області водій автомобіля ТАТА д.н.з. НОМЕР_1 гр. ОСОБА_1 не вибрав безпечної швидкості руху, щоб постійно контролювати його рух та безпечно керувати ним, не дотримався безпечної дистанції у результаті чого здійснив наїзд, зіткнення з автомобілем ВАЗ 2107 д.н.з. НОМЕР_2 під керуванням гр. ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , внаслідок чого автомобілі отримали механічні пошкодження, чим завдано матеріальну шкоду, травмованих не має, чим порушив п.2.3 д, п.12.1, п.13.1 ПДР України.

Порушення правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортного засобу, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна є підставою для притягнення до відповідальності за статтею 124 КУпАП.

Отже, в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 124 КУпАП. При цьому судом враховано, що в судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненому адміністративному правопорушенні визнав, та зазначив, що помилково натиснув педаль газу, що спричинило зіткнення з іншим автомобілем.

Також судом встановлено, що 14.04.2025 року о 17:20 год. м. Березівка, вул. М. Грушевського, 3 А, Березівського району Одеської області, водій гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 керував тз ТАТА д.н.з. НОМЕР_1 та після скоєного ДТП за його участю, до проведення медичного огляду з метою встановлення стану алкогольного сп'яніння вживав алкоголь, чим порушив вимоги п.2.10 є ПДР України.

Відповідно до вимог частини 4 статті 130 КУпАП вживання особою, яка керувала транспортним засобом, після дорожньо-транспортної пригоди за її участю алкоголю, наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів, а також лікарських препаратів, виготовлених на їх основі (крім тих, що входять до офіційно затвердженого складу аптечки або призначені медичним працівником), або після того, як транспортний засіб був зупинений на вимогу поліцейського, до проведення уповноваженою особою медичного огляду з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, чи до прийняття рішення про звільнення від проведення такого огляду - є підставою для притягнення особи до адміністративної відповідальності за частиною 4 статті 130 КУпАП.

Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги пункту 2.10 є Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306. Згідно даного пункту у разі причетності до дорожньо-транспортної пригоди водій зобов'язаний: до проведення медичного огляду не вживати без призначення медичного працівника алкоголю, наркотиків, а також лікарських препаратів, виготовлених на їх основі (крім тих, які входять до офіційно затвердженого складу аптечки).

Судом враховано відеозапис з нагрудних бодікамер поліцейських (запис …734_0010 на 05:10 хв), на яких зафіксовано, що ОСОБА_1 в приміщення відділку поліції відмовляється пройти огляд на стан сп'яніння за допомогою алкотестеру Драгеро та зазначає, що вживав алкогольні напої після вчинення ДТП.

Отже, в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 4 статті 130 КУпАП.

Статтею 252 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Дослідивши докази наявні у матеріалах справи - суд доходить висновку, що дії ОСОБА_1 правильно кваліфіковані поліцейськими за статтею 122-4, статтею 124 та частиною 4 статті 130 КУпАП.

Винуватість у вчинені адміністративних правопорушень за статтею 122-4, статтею 124 та частиною 4 статті 130 КУпАП підтверджена зібраними та дослідженими доказами, які містяться у матеріалах справи, а саме: протоколами про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №300608 від 14 квітня 2025 року, серії ЕПР1 №300650 від 14 квітня 2025 року та серії ЕПР1 №300637 від 14 квітня 2025 року; письмовими поясненнями ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , відеозаписами, схемою місця ДТП, актом огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів від 14.04.2025 року, відповідно до якого результати огляду на стан сп'яніння - 1,04 % проміле, тест №181, з результатами ОСОБА_1 згоден, копією постанови серії ЕНА №4502231 від 14.04.2025 року та розпискою ОСОБА_4 від 14.04.2025 року.

Даних щодо неправомірності дій поліцейських під час документування та оформлення адміністративних матеріалів відносно ОСОБА_1 за статтею 122-4, статтею 124 та частиною 4 статті 130 КУпАП - судом не встановлено.

За таких обставинах, суд доходить висновку про те, що у справі зібрана достатня кількість достовірних, належних та допустимих доказів, які вказують на доведеність вини особи, яка притягується до адміністративної відповідальності у вчиненні вищевказаних адміністративних правопорушень.

Відповідно до вимог статті 23 КУпАП, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.

Відповідно до статей 34, 280 КУпАП обставин, які пом'якшують відповідальність - не встановлено. Обставини, що обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, передбаченого статтею 35 КУпАП - не встановлено.

Враховуючи наведене, суд вважає за необхідне притягнути ОСОБА_5 до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушень, передбачених статтею 122-4, статтею 124 та частиною 4 статті 130 КУпАП, та на підставі статті 36 КУпАП, з врахуванням особи і суспільної небезпеки скоєного, характеру вчиненого правопорушення, ступеня вини особи, слід з метою виховання останнього та запобіганню вчинення нових правопорушень, накласти на нього адміністративне стягнення в межах санкції частини 4 статті 130 КУпАП у виді штрафу у розмірі 34 000 грн. 00 коп. з позбавленням права керування транспортними засобами на три роки.

Суд вважає, що саме такий вид стягнення буде відповідати завданню Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо охорони прав і свобод громадян, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків та відповідальності перед суспільством.

Відповідно до положень статті 321 КУпАП щодо обчислення строків позбавлення спеціального права, водії транспортних засобів вважаються позбавленими спеціального права з дня винесення постанови. Якщо особи, які позбавлені спеціального права, ухиляються від здачі документа, що посвідчує це право, то строк позбавлення їх права обчислюється з дня здачі або вилучення такого документа.

Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення у ОСОБА_1 посвідчення водія не вилучалося.

Згідно пункту 12 розділу XIІ наказу Міністерства внутрішніх справ України від 07.11.2015 № 1395 «Про затвердження Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі» передбачено: у разі надходження постанови суду про позбавлення водія права керування транспортними засобами, якщо посвідчення водія не вилучено, уповноважена особа відповідного підрозділу патрульної поліції у триденний строк надсилає особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, повідомлення про позбавлення права керування за місцем її проживання (перебування), у якому зазначає реквізити винесеної судом постанови, положення статті 321 КУпАП, а також інформацію про необхідність прибуття до підрозділу патрульної поліції у визначений строк для здачі посвідчення водія або тимчасового дозволу на право керування транспортними засобами. Якщо водій, посвідчення якого підлягає вилученню, не з'являється протягом місячного строку, серія та номер посвідчення водія заносяться уповноваженою особою підрозділу патрульної поліції до автоматизованої бази даних про посвідчення, які підлягають вилученню.

Відповідно до статті 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку покладено таке стягнення.

Доказів звільнення ОСОБА_1 від сплати судового збору матеріали справи не містять.

Керуючись статтями 40-1, ст. 124, 130, 283, 284, 294 КУпАП, суддя -

ПОСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_3 , визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених статтею 122-4, статтею 124 та частиною 4 статті 130 КУпАП, та на підставі статті 36 КУпАП застосувати щодо нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 34 000 (тридцять чотири тисячі) грн. 00 коп. з позбавленням права керування транспортним засобом строком на три роки.

Реквізити для сплати штрафу:

Отримувач: ГУК в Одеській обл./Одеська обл./21081300; код отримувача 37607526; банк отримувача - Казначейство України (ЕАП); код банку (МФО) 899998; номер рахунку - UA848999980313080149000015001; код класифікації - 21081300.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь Державної судової адміністрації України, 050 (Отримувач коштів ГУК в Одеській обл./отг м. Березівка/22030101, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37607526, Банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код банку 899998, Рахунок отримувача UA848999980313171206000015594, Код класифікації доходів бюджету 22030101) судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок.

У випадку несплати штрафу у п'ятнадцятиденний термін відповідно до вимог статей 307, 308 КУпАП з правопорушника підлягає стягненню подвійний розмір штрафу.

На постанову може бути подана апеляційна скарга до Одеського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її постановлення.

Постанова у справі про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку оскарження цієї постанови.

Суддя А. В. Рябчун