Постанова від 14.05.2025 по справі 583/1430/25

Справа № 583/1430/25

3/583/643/25

ПОСТАНОВА

Іменем України

14 травня 2025 року м. Охтирка

Охтирський міськрайонний суд Сумської області в складі:

головуючої судді Семенової О.С.,

за участі секретаря

судового засідання Добровольської А.А.,

прокурора Скоромного О.М.,

особи, яка притягається до

адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань в м. Охтирка адміністративний матеріал, що надійшов від Сумського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, військовослужбовця, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт громадянина України № НОМЕР_1 , виданий 13 лютого 2019 року органом 5915, рнокпп НОМЕР_2 ,

за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 несвоєчасно подав декларацію, будучи уповноваженою особою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, при припиненні діяльності, пов'язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Адміністративне правопорушення вчинене за таких обставин.

Відповідно до витягу з наказу Головного управління МНС України у Сумській області від 08 січня 2008 року №1 о/с, ОСОБА_1 присвоєне спеціальне звання старший сержант служби цивільного захисту.

Відповідно до витягу з наказу Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області від 25 червня 2021 року № 135, старшого сержанта служби цивільного захисту ОСОБА_1 призначено на посаду пожежного-рятувальника 23 державної пожежно-рятувальної частини 6 державного пожежно-рятувального загону Головного управління ДСНС України у Сумській області з 01 липня 2021 року.

Відповідно до витягу з наказу Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області від 20 березня 2023 року № 82 «Про кадрові питання», старшого сержанта служби цивільного захисту ОСОБА_2 , пожежного-рятувальника 23 державної пожежно-рятувальної частини 6 державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області, звільнено зі служби у запас Збройних Сил за підпунктом 2 пункту 176 (за віком) Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, виключено з кадрів Державної служби України з надзвичайних ситуацій, та списків особового складу Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області, знято з усіх видів забезпечення з 22 березня 2023 року.

Відповідно до Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2013 року № 593, до молодшого начальницького складу відносяться особи начальницького складу, яким присвоєні спеціальні звання, в тому числі і старшого сержанта служби цивільного захисту, тобто ОСОБА_1 відносився до молодшого начальницького складу служби цивільного захисту та був суб?єктом відповідальності за вчинення правопорушення пов'язаного з корупцією, згідно з підпунктом "д" пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» /далі - Закон/.

Відповідно до абзацу 1 частини 2 статті 45 закону України «про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"- "ґ'" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов?язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

Відповідно до Закону України № 3384-1X «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану внесено зміни до п. 2-7 розділу XIII «Прикінцевих положень Закону України «Про запобігання корупції», а саме встановлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.

Відповідно до публічної частини інформаційно-телекомунікаційної системи "Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування" ОСОБА_1 подав Декларацію при звільненні 06 лютого 2024 року о 13 год. 33 хв., тобто вчинив адміністративне правопорушення 06 лютого 2024 року.

Таким чином, пожежний-рятувальник 23 державної пожежно-рятувальної частини 6 державного пожежно-рятувального загону Головного управлінні Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області ОСОБА_1 несвоєчасно подав без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, при припиненні діяльності, пов'язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за період, не охоплений раніше поданими деклараціями з 01 січня 2023 року до 22 березня 2023 року, подавши вказану декларацію 06 лютого 2024 року (останнім днем подання була дата 31 січня 2024 року), що є вчиненням правопорушення, пов?язаного з корупцією, передбаченого абзацом 1 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», відповідальність за що встановлена ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Дата виявлення вказаного адміністративного правопорушення пов?язаного з корупцією, є дата встановлення складу правопорушення пов?язаного з корупцією згідно протоколу від 04 квітня 2025 року (дата складання протоколу про адміністративне правопорушення, пов?язане з корупцією).

Початком обчислення строку виявлення адміністративного правопорушення є момент, коли зібрано докази, проаналізовано зібрані фактичні дані та зроблено висновок про наявність у діях особи складу адміністративного правопорушення. Процесуально такий висновок оформлюється у вигляді протоколу про адміністративне правопорушення. Дії уповноваженої особи, що має право складати протоколи, до моменту його складання можуть свідчити лише про виявлені окремі ознаки правопорушення, але факт, що виявлення діяння містить склад адміністративного правопорушення, зазначаються при складанні протоколу про адміністративне правопорушення.

ОСОБА_1 в судовому засіданні винуватість у вчиненні адміністративного правопорушення визнав в повному обсязі, щиро розкаялася.

Прокурор Скоромний О.М. в судовому засіданні просив суд визнати ОСОБА_1 винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, та накласти на неї стягнення у виді штрафу в мінімальному розмірі, передбаченому санкцією ч.1 ст.172-6 КУпАП.

Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , думку прокурора, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що в діях ОСОБА_1 є склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, тобто несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП одним із завдань провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи та вирішення її в точній відповідності з законом.

Відповідно до ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно із ст. 251 КУпАП доказами у справі про адміністративні правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлюють наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність цієї особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням,що ґрунтується на всебічному,повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Факт вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, підтверджується зібраними та дослідженими судом доказами, а саме:

-протоколом № 16/2025 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, від 04 квітня 2025 року;

-його письмовими пояснення до протоколу, які він підтвердив в судовому засіданні;

-копією розпорядження міського голови від 03 серпня 2016 року № 169-ОС «Про призначення на посаду ОСОБА_3 »;

-повідомленням Національного агентства про факт несвоєчасне подання декларації від 14 лютого 2024 року № 52;

-наказом Головного управління ДСУ з Надзвичайних ситуацій у Сумській області від 20 березня 2023 року № 82-ОС, яким звільнено зі служби у запас ЗСУ з постановкою на військовий облік старшого сержанта служби цивільного захисту ОСОБА_1 ;

-послідовністю дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» за період 12 жовтня 2023 року до 07 лютого 2024 року, та іншими матеріалами справи /а.с. 4-48/.

При цьому суд вважає за необхідне зауважити, що адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 176-2КпАП України є правопорушенням з формальним складом, для встановлення наявності якого в діях особи настання суспільно-небезпечних наслідків не вимагається, i суб'єктивна сторона якого може виявлятися як в умисній, так i в необережній формі вини.

Конструктивною ознакою правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КпАП України, є несвоєчасне подання декларації без поважних на те причин, тобто за наявності останніх відповідальність за даною статтею виключається.

Під поважними причинами слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв'язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (триманням) під вартою.

На підставі викладеного суд дійшов висновку, що факт вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП доведено, він підлягає притягненню до адміністративної відповідальності в межах санкції вказаної норми закону у виді штрафу в дохід держави.

Відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.

Керуючись ст. 40-1, ч. 1 ст. 172-6, ст.ст. 221, 268, 283, 287, 289, 307, 308 КУпАП, суд

УХВАЛИВ:

Визнати винуватим ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та накласти на нього стягнення у виді штрафу розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян у сумі 850,00 грн /вісімсот п'ятдесят гривень 00 копійок/ на користь держави, реквізити для сплати штрафу: (населений пункт: Охтирська міська ТГ, отримувач: ГУК Сум. обл./Охтирська МТГ/21081100, код отримувача: 37970404, банк отримувача: Казначейство України (ел.адм.подат.), номер рахунку: UA168999980313030106000018538, код класифікації доходів бюджету: 21081100, найменування податку: адміністративні штрафи та інші санкції).

Стягнути із ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» в сумі 605 гривень 60 копійок /шістсот п'ять гривень 60 копійок/ реквізити для сплати судового збору: (населений пункт м. Київ, отримувач коштів: ГУК у м. Києві /м.Київ/22030106, код отримувача: 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ел.адм.подат.), номер рахунку: UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106, найменування податку: судовий збір (стягувачем є Державна судова адміністрація України).

Постанова може бути оскаржена до Сумського апеляційного суду через Охтирський міськрайонний суд Сумської області протягом 10 днів з дня її винесення.

Постанова набуває чинності після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Суддя Охтирського міськрайонного суду

Сумської області О.С. Семенова