Постанова від 15.05.2025 по справі 581/252/25

Справа № 581/252/25

Провадження № 3/581/114/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 травня 2025 року с-ще Липова Долина

Суддя Липоводолинського районного суду Сумської області Бутенко Д.В., з участю секретаря судового засідання Бочкун Л.І., прокурора Микитовського С.О., особи, яка притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , її захисника - Шульги О.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Сумській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянку України, уроженку м. Слов'янськ Слов'янського району Донецької області, зареєстроване місце проживання в АДРЕСА_1 , директора Комунальної установи «Центр надання соціальних послуг» Липоводолинської селищної ради, заміжню, інвалідності не маючої, на утриманні неповнолітніх дітей не маючої, ідентифікаційний номер платника податків НОМЕР_1 , раніше до адміністративної відповідальності не притягалася,

за ч.1 статті 172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі- КУпАП)

ВСТАНОВИВ:

Процесуальні аспекти провадження даної справи

1. 07 квітня 2025 року до Липоводолинського районного суду Сумської області області надійшов адміністративний матеріал 581/252/25 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.172-7 КУпАП, головуючим суддею визначено Бутенка Д.В.

Також 07 квітня 2025 року до Липоводолинського районного суду Сумської області області надійшли ще вісім матеріалів справ про адміністративні правопорушення про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.172-7 КУпАП: № 581/254/25, № 581/256/25, № 581/258/25, № 581/260/25, № 581/261/25, № 581/262/25, № 581/263/25, 581/250/25, які за результатами автоматизованого розподілу справ передані головуючому судді Бутенку Д.В.

Оскільки у провадженні судді Бутенка Д.В. перебуває дев'ять справ про адміністративні правопорушення за ч.1 ст.172-7 КУпАП (справи: № 581/252/25, № 581/254/25, № 581/256/25, № 581/258/25, № 581/260/25, № 581/261/25, № 581/262/25, № 581/263/25, 581/250/25), то суд відповідно до ч.2 ст.36 КУпАП уважає за необхідне об'єднати ці дев'ять справ про адміністративні проступки, які оформлені відносно ОСОБА_1 в одне провадження присвоївши об'єднаній справі № 581/252/25 та розглянувши цю справу із накладенням адміністративних стягнень в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.

Опис обставин, установлених судом під час розгляду справи

2. Начальником 1-го сектору (протидії корупції) Управління стратегічних розслідувань в Сумській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України Мартиненком Є.О. 28 березня 2025 року складено дев'ять протоколів про вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, відносно ОСОБА_1 , яка в якості директора Комунальної установи «Центр надання соціальних послуг» Липоводолинської селищної ради, будучи посадовою особою юридичної особи публічного права і суб'єктом на якого поширюється дія п.п. «а» п. 2, ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», особисто не вжила заходів щодо недопущення виникненню реального конфлікту інтересів та не повідомила про наявність такого конфлікту інтересів під час прийняття рішення в частині здійснення оцінки своєї роботи, внесення пропозицій щодо визначення собі конкретного розміру надбавки шляхом направлення клопотання, яке стосувалось останньої, зокрема:

2.1. щодо виплати надбавки за складність і напруженість в роботі в розмірі 50% в межах фонду заробітної плати за лютий 2024 року;

2.2. щодо виплати надбавки за складність і напруженість в роботі в розмірі 50% в межах фонду заробітної плати за вересень 2023 року;

2.3. щодо виплати надбавки за складність і напруженість в роботі в розмірі 50% в межах фонду заробітної плати за червень 2024 року;

2.4. щодо виплати надбавки за складність і напруженість в роботі в розмірі 50% в межах фонду заробітної плати за жовтень 2023 року;

2.5. щодо виплати надбавки за складність і напруженість в роботі в розмірі 50% в межах фонду заробітної плати за серпень 2023 року;

2.6. щодо виплати надбавки за складність і напруженість в роботі в розмірі 50% в межах фонду заробітної плати за липень 2023 року;

2.7. щодо виплати надбавки за складність і напруженість в роботі в розмірі 50% в межах фонду заробітної плати за квітень 2024 року;

2.8. щодо виплати надбавки за складність і напруженість в роботі в розмірі 50% в межах фонду заробітної плати за січень 2024 року;

2.9. щодо виплати надбавки за складність і напруженість в роботі в розмірі 50% в межах фонду заробітної плати за грудень 2023 року.

У протоколах про адміністративні правопрушення зазначалося, що 26 лютого 2024 року, 27 листопада 2023 року, 25 червня 2024 року, 25 жовтня 2023 року, 25 серпня 2023 року, 25 липня 2023 року, 19 квітня 2024 року, 29 січня 2024 року, 21 грудня 2023 року ОСОБА_1 порушила вимоги п.1-2 ч.1 ст.28 Закону України «Про запобігання корупції».

Пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, її захисника та думку прокурора щодо складених протоколів про адміністративне правопорушення

3. ОСОБА_1 в судовому засіданні винуватість у вчиненні адміністративних правопорушень не визнала, окремо суду пояснила, що будучи керівником установи, вона щомісячно готувала на ім'я селищного голови лист-клопотання про погодження відсотка надбавки до посадового окладу в межах фонду оплати праці та премії в межах фонду заробітної плати, що узгоджується із п. 1.6 спільного наказу Міністерства соціальної політики України та Міністерства охорони здоров'я від 5 жовтня 2005 року №308 та колективного договору між адміністрацією та трудовим колективом КУ «Центр надання соціальних послуг» Липоводолинської селищної ради на 2024-2027 роки, схваленого загальними зборами колективу працівників цієї установи, яким затверджено Положення про оплату праці та матеріальне стимулювання працівників установи. Зазначала, що попередньо в усній формі із селищним головою нею погоджувався відсоток надбавки та преміювання, який вона потім зазначала у своєму клопотанні. Зазначений у її клопотанні відсоток не завжди відповідав змісту розпорядження селищного голови про встановлення вказаних надбавок до зарплати, селищний голова міг встановити щомісячну надбавку керуючись власним розсудом та урахування її пропозиції висловленої в зазначеному клопотанні, тобто особа, яка мала повноваження преміювати її, як керівника комунальної установи, самостійно встановлювала відсоток надбавки та премії, враховуючи результат її роботи на власний розсуд без урахування її пропозицій. Клопотання про погодження відсотка стимулюючих виплат носить виключно інформаційний характер і не може вважатися управлінським рішенням, оскільки воно не призводить до обов'язкових юридично значущих наслідків.

4. Захисник Шульга О.С., підтримавши позицію його підзахисної, суду додатково пояснив про виконання ОСОБА_1 добросовісно обов'язків керівника комунальної установи згідно з чинним законодавством про оплату праці соціальних працівників та норм колективного договору, затвердженого положення про оплату праці КУ «ЦНСП»; керівник установи ОСОБА_1 висловлювала лише пропозиції у клопотаннях про встановлення їй щомісячних надбавок, проте селищний голова, видаючи щомісячно відповідні розпорядження про встановлення надбавок, самостійно реалізовував ініціативу як уповновженого суб'єкта засновника комунальної установи, а також зауважував на тому, що при складанні вищевикладених клопотань ОСОБА_1 діяла без наявності у неї дійсного приватного інтересу та реального конфлікту інтересів.

5. Прокурор Микитовський С.О. уважав, що ОСОБА_1 підлягає притягненню до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.172-7 КУпАП, так як вона не вжила заходів щодо недопущення виникнення реального конфлікту інтересів, не повідомивши про наявність такого конфлікту інтересів при ініціюванні клопотання про встановлення собі надбавки, які вона подавала селищному голові, та повідомила про наявність реального конфлікту інтересів при здійсненні оцінки своєї роботи, просив накласти на останню стягнення з урахуванням вимог ст. 36 КУпАП.

Докази та документальні дані, які досліджені судом

6. Докази, які суд покладає в основу прийнятої постанови в підтвердження фактів вчинення дев'яти адміністративних правопорушень, а саме:

- протоколи про адміністративне правопорушення № 128/2025 від 28 березня 2025 року, № 122/2025 від 28 березня 2025 року, № 136/2025 від 28 березня 2025 року, № 120/2025 від 28 березня 2025 року, № 118/2025 від 28 березня 2025 року, № 116/2025 від 28 березня 2025 року, № 132/2025 від 28 березня 2025 року, № 126/2025 від 28 березня 2025 року, № 124/2025 від 28 березня 2025 року, в яких викладена узагальнена сутність вчинених дев'яти адміністративних правопорушень, пов'язаних із корупцією;

- рапорти начальника 1-го сектору (протидії корупції) Управління стратегічних розслідувань в Сумській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України Мартиненка Є.О. від 02 січня 2025 року та від 26 березня 2025 року про виявлення ним ознак адміністративних правопорушень у співробітників підрозділів Липоводолинської селищної ради;

- запити УСР в Сумській області до Липоводолинської селищної ради про надання інформації в рамках провадження у справі про адміністративне правопорушення від 02 січня 2025 року, 03 лютого 2025 року із листами-відповідями КУ «ЦНСП» Липоводолинської селищної ради від 08 січня 2025 року та 06 лютого 2025 року про надання інформації в рамках провадження у справі про адміністративне правопорушення;

- листи ГУС у Сумській області від 03 лютого 2025 року щодо надання інформації та листи Липоводолинської селищної ради від 13 січня 2024 року щодо надання витребуваної інформації;

- витяги з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань від 12 лютого 2025 року до установчого статусута відомостей Липоводолинської селищної ради, її виконавчого органу, КУ «ЦНСП» селищної ради;

- фотокопії рішень двадцять третьої сесії восьмого скликання Липоводолинської селищної ради від 22 грудня 2022 року про затвердження Положення про Комунальну установу «Центр надання соціальних послуг» Липоводолинської селищної ради та текст затвердженого Положення про КУ «ЦНСП» Липоводолинської селищної ради від 21 грудня 2023 року та від 22 грудня 2023 року;

- фотокопії колективного договору між адміністрацією та трудовим колективом Комунальної установи «Центр надання соціальних послуг» Липоводолинської селищної ради на 2024-2027 роки від 26 грудня 2023 року в частині умов оплати праці;

- фотокопії Правил внутрішнього розпорядку працівників Комунальної установи «Центр надання соціальних послуг» Липоводолинської селищної ради від 17 лютого 2022 року щодо графіку та умов роботи установи;

- фотокопії Положення про оплату праці та матеріальне стимулювання працівників Комунальної установи «Центр надання соціальних послуг» Липоводолинської селищної ради від 17 лютого 2022 року щодо умов та порядку встановлення надбавок для працівників комунальної установи, включаючи керівника установи;

- фотокопії переліку посад працівників Комунальної установи «Центр надання соціальних послуг» Липоводолинської селищної ради від 17 лютого 2022 року, включючи посаду керівника установи;

- фотокопії комплексних заходів щодо досягнення встановлених нормативів безпеки і гігієни праці та виробничого середовища від 17 лютого 2022 року відносно працівників зазначеної установи;

- фотокопії розпорядження селищного голови «Про призначення ОСОБА_1 » №67-к від 11 березня 2021 року на посаду директора КУ «Липоводолинський територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Липоводолинської селищної ради» з укладенням контракту;

- фотокопії розпорядження голови «Про внесення змін до контракту» №327-к від 31 грудня 2021 року щодо зміни назви посади керівника центру соціального обслуговування;

- фотокопії посадової інструкції директора Комунальної установи «Центр надання соціальних послуг» Липоводолинської селищної ради від 01 січня 2022 року, з яким ознайомилася ОСОБА_2 особисто під підпис;

- фотокопії зведеної відомості по видам оплат ОСОБА_1 за період з січня по грудень 2023,2024 років у розмірах 212139 грн 44 коп, 284108 грн 65 коп відповідно;

- фотокопії клопотань директора Комунальної установи «Центр надання соціальних послуг» Липоводолинської селищної ради ОСОБА_3 із проханням погодити встановлення їй надбавок у різних розмірах за вищевикладені періоди часу за №29 від 26 лютого 2024 року, № 249 від 27 листопада 2023 року, №70 від 25 червня 2024 року, №232 від 25 жовтня 2023 року, №198 від 25 серпня 2023 року, №181 від 25 липня 2023 року, № 56 від 19 квітня 2024 року, №18 від 29 січня 2024 року, №294 від 21 грудня 2023 року;

- фотокопії розпоряджень Липоводолинської селищної ради «Про встановлення надбавки та преміювання ОСОБА_1 » у відповідних розмірах за вищевикладені періоди часу за №40-к від 27 лютого 2024 року, №395-к від 27 листопада 2023 року, №119-к від 26 червня 2024 року, №356-к від 26 жовтня 2023 року, №270-к від 29 серпня 2023 року, №240-к від 25 липня 2023 року, №84-к від 29 квітня 2024 року, №27-к від 29 січня 2024 року, №422-к від 22 грудня 2023 року.

Висновки суду

7. Із досліджених матеріалів справи судом установлені обставини того, що ОСОБА_1 , будучи посадовою особою юридичної особи публічного права, є суб'єктом, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції» №1700-VII, та є суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов'язаних з корупцією, використовуючи повноваження з приватним інтересом, реалізуючи управлінські рішення у письмовій формі, особисто не вжила заходів щодо недопущення виникнення реального конфліктц інтересів та не повідомила про наявність такого конфлікту інтересів під час прийняття рішення в частині здійснення оцінки своєї роботи, внесення пропозицій щодо визначення собі конкретного розміру надбавки шляхом направлення клопотань на ім'я селищного голови Липоводолинської селищної ради ОСОБА_4 , які стосувалися останньої як директора Комунальної установи «Центр надання соціальних послуг» Липоводолинської селищної ради: №29 від 26 лютого 2024 року, № 249 від 27 листопада 2023 року, №70 від 25 червня 2024 року, №232 від 25 жовтня 2023 року, №198 від 25 серпня 2023 року, №181 від 25 липня 2023 року, №56 від 19 квітня 2024 року, №18 від 29 січня 2024 року, №294 від 21 грудня 2023 року, якими собі особисто клопотала встановити: надбавку за складність і напруженість в роботі в розмірі 50% в межах фонду заробітної плати за лютий 2024 року; надбавку за складність і напруженість в роботі в розмірі 50% в межах фонду заробітної плати за вересень 2023 року; надбавку за складність і напруженість в роботі в розмірі 50% в межах фонду заробітної плати за червень 2024 року; надбавку за складність і напруженість в роботі в розмірі 50% в межах фонду заробітної плати за жовтень 2023 року; надбавку за складність і напруженість в роботі в розмірі 50% в межах фонду заробітної плати за серпень 2023 року; надбавку за складність і напруженість в роботі в розмірі 50% в межах фонду заробітної плати за липень 2023 року; надбавку за складність і напруженість в роботі в розмірі 50% в межах фонду заробітної плати за квітень 2024 року; надбавку за складність і напруженість в роботі в розмірі 50% в межах фонду заробітної плати за січень 2024 року; надбавку за складність і напруженість в роботі в розмірі 50% в межах фонду заробітної плати за грудень 2023 року, чим порушила п.1-2 ч.1 ст.28 Закону України «Про запобігання корупції».

8. Отже, у діянні ОСОБА_1 вбачається склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-7 КУпАП, тобто неповідомлення особою у встановлених законом випадках та порядку про наявність у неї реального конфлікту інтересів.

9. Обставиною, яка пом'якшує відповідальність за адміністративні правопорушення, відповідно до статті 34 КУпАП, суд уважає вчинення адміністративних проступків вперше.

Обставини, яка обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, відповідно до статті 35 КУпАП, судом не встановлено.

10. Вирішуючи питання про накладення адміністративного стягнення за вчинені адміністративне правопорушення, суд ураховує конкретні обставини правопорушеннь та їх наслідки (неповідомлення про наявний реальний конфлікт інтересів та виплата неправомірно встановленої надбавки тривали з липня 2023 року по червень 2024 року, дев'ять вчинених правопорушень є повторюваними й однотипними діяннями), ступінь вини у формі прямого умислу та особу порушника (є заміжньою, працевлаштованою, до адмінвідповідальності за порушення ст.172-7 КУпАП притягається вперше), пом'якшуючу її адміністративну відповідальність обставину, та відсутність обставин, які обтяжують її відповідальність, та уважає за доцільне з метою її перевиховання, накласти на ОСОБА_1 основне адміністративне стягнення у виді штрафу у межах визначеній санкцією ст. 172-7 ч.1 КУпАП, із застосуванням ч.2 ст.36 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

При цьому, суд уважає дотриманими вимоги ч.4 ст.38 КУпАП щодо строків накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_1 , оскільки днем виявлення вищеустановленого правопорушення є березень місяць 2025 року, виявлені порушення почалися вчинятися з червня 2023 року і факт їх вчинення зафіксовано у складених протоколах про адміністративне правопорушення від 28 березня 2025 року.

11. Невизнання винуватості у вчинених правопорушеннях ОСОБА_1 суд розглядає в якості обраного нею способу захисту в суді, проте вони є непереконливими та спростовуються дослідженими судом доказами, які підтверджують неповідомлення про наявність у неї реального конфлікту інтересів при періодичному поданні клопотань про встановлення їй надбавок засновником установи в умовах наявності суперечності між її приватним інтересом по отриманню цієї виплати та її службовими повноваженнями як керівника установи, який повинен уникати прийняття необ'єктивних, упереджених рішень та вчинення дій щодо оплати своєї праці.

12. Відповідно до статті 40-1 КУпАП та статті 4 Закону України «Про судовий збір» від 08 липня 2011 року № 3674-VI зі ОСОБА_1 підлягає стягненню на користь держави судовий збір.

Керуючись статтями 1, 9, 22, 23, 33, 34, 36, 38, ст. 172-7 ч.1, 283, 284, 294 КУпАП, суддя

ПОСТАНОВИВ:

1. Об'єднати в одне провадження матеріали справ про адміністративне правопорушення № 581/252/25, № 581/254/25, № 581/256/25, № 581/258/25, № 581/260/25, № 581/261/25, № 581/262/25, № 581/263/25 та 581/250/25, складені відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.172-7 КУпАП та присвоїти об'єднаній справі номер 581/252/25.

2. Накласти на ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адміністративне стягнення, передбачене ч.1 статті 172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення, із застосуванням ч.2 ст.36 Кодексу України про адміністративні правопорушення, у виді штрафу в розмірі 120 (сто двадцять) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 2040 (дві тисячі сорок) гривень 00 коп.

3. Штраф може бути сплачений порушником добровільно не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення їй постанови про накладення штрафу.

4. Стягнути зі ОСОБА_1 судовий збір на користь держави в розмірі 605 грн 60 коп.

5. Постанова може бути оскаржена до Сумського апеляційного суду через Липоводолинський районний суд Сумської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Суддя Д. В. Бутенко