Справа №760/4154/25 1-кс/760/3001/25
19 лютого 2025 року м. Київ
Слідчий суддя Солом'янського районного суду міста Києва ОСОБА_1 , із участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , слідчого ОСОБА_3 , захисника ОСОБА_4 , розглянувши у судовому засіданні в режимі відеоконференції, в залі суду клопотання старшого слідчого в ОВС 4-го відділу слідчого управління ГУ СБ України у м. Києві та Київській області ОСОБА_3 , погодженого з прокурором Київської міської прокуратури ОСОБА_5 , про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12022100010002500 внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за 23 жовтня 2022 року за підозрою ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні злочину, передбаченого частиною 5 статті 111-1 КК України, -
Старшого слідчого в ОВС 4-го відділу слідчого управління ГУ СБ України у м. Києві та Київській області ОСОБА_3 звернувся до слідчого судді Солом'янського районного суду м. Києва з клопотанням про здійснення спеціального досудового розслідування, в якому просить надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12022100010002500 внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 23 жовтня 2022 року за підозрою ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною 5 статті 111-1 КК України.
В обґрунтування клопотання зазначає, що слідчим управлінням Головного управління СБ України у м. Києві та Київській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12022100010002500 від 23 жовтня 2022 року, за підозрою ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною 5 статті 111-1 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що за невстановлених досудовим розслідуванням обставин та у невстановлений час, але не пізніше вересня 2022 року громадянка України ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка до 24.02.2022 перебувала на посаді провідного спеціаліста-землевпорядника Білокуракинської селищної ради, незважаючи на зобов'язання по неухильному додержанню Конституції та законів України, діючи умисно, усвідомлюючи протиправність своїх дій та їх наслідки, з мотивів непогодження з політикою представників української державної влади, підтримуючи ідеї проросійської спрямованості, у т.ч. щодо подальшого розвитку України, виходячи з геополітичних інтересів Російської Федерації, які передбачають перебування України у сфері її впливу, будучи обізнаною про факт ведення вказаною державою агресивної війни проти України з метою підтримки держави-агресора її окупаційної адміністрації на тимчасово окупованих територіях України та збройних формувань Російської Федерації та завдання шкоди суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній безпеці України, стала на шлях вчинення злочину проти основ національної безпеки - колабораційної діяльності, а саме добровільному зайнятті громадянином України посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території.
У вказаний період громадянка України ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , добровільно зайняла посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій - «начальника відділу землекористування, архітектури та містобудування адміністрації Білокуракинського району т.зв. «ЛНР» у незаконному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території Луганської області - «адміністрації Білокуракинського району т.зв. «ЛНР» та приступила до виконання посадових обов'язків.
Після реорганізації вказаної установи, на підставі так званого: «Решения совета муниципального округа муниципальное образование Белокуракинской муниципальный округ Луганской Народной Республики № 2 от 02.11.2023», громадянка України ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , добровільно зайняла посаду: «начальник отдела землепользования Аминистрации муниципального округа муниципальное образование Белокуракинский муниципальный округ Луганской Народной Республики», та продовжила виконувати організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території.
Згідно постанови, так званої «Аминистрации муниципального округа муниципальное образование Белокуракинский муниципальный округ Луганской Народной Республики» № 40 від 14.03.2024 «Об утвердении Положения и персонального состава Комиссии по выявлению и осмотру жилых помещений, в которых никто не проживает, для дальнейшего включения в маневренный жилищный фонд, при Администрации муниципального округа муниципальное образование Белокуракинекий муниципальный округ Луганской Народной Республики», ОСОБА_7 - начальник отдела землепользования Аминистрации муниципального округа муниципальное образование Белокуракинский муниципальный округ Луганской Народной Республики - секретар комиссии.
Так, за невстановлених досудовим розслідуванням обставин та у невстановлений час, але не пізніше ніж з 02.11.2023 громадянка України ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , продовжує добровільно займати посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, виконуючи обов'язки та функції, покладені на неї так званою «Администрацией муниципального округа муниципальное образование Белокуракинский муниципальный округ Луганской Народной Республики» та нормативно-правовими актами російської федерації та окупаційної влади, зокрема виконує функціональні обов'язки, як «начальник отдела землепользования Аминистрации муниципального округа муниципальное образование Белокуракинский муниципальный округ Луганской Народной Республики» з питань земельних ресурсів, архітектури та містобудування (по вопросам «жилищно-коммунального хозяйства, земельных ресурсов, архитектуры и градостроительства»).
Також, у ході здійснення досудового розслідування встановлено, що за час перебування на вищезазначеній незаконній посаді « ОСОБА_7 », як: «начальник отдела имущественных отношений Администрации муниципального округа муниципальное образование Белокуракинский муниципальный округ Луганской Народной Республики, председатель Первичной профсоюзной организации Администрации муниципального округа муниципальное образование Белокуракинский муниципальный округ Луганской Народной Республики», 18.06.2024 отримувала заохочення «Благодарственное письмо», на підставі так званого: «Распоряжения заместителя Председателя Народного совета № 1-П».
Таким чином, ОСОБА_6 , підозрюється органом досудового розслідування у колабораційній діяльності, а саме у добровільному зайнятті громадянином України посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у незаконному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території, а саме в окупаційній адміністрації держави-агресора, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною 5 статті 111-1 КК України.
01.10.2024 складено, але не вручено повідомлення про підозру ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, у зв'язку із перебуванням останньої на окупованій території України.
На виконання вимог ч. 1 ст. 276 КПК України повідомлення про підозру обов'язково здійснюється в порядку, передбаченому статтею 278 цього Кодексу, у випадках: 1) затримання особи на місці вчинення кримінального правопорушення чи безпосередньо після його вчинення; 2) обрання до особи одного з передбачених цим Кодексом запобіжних заходів; 3) наявності достатніх доказів для підозри особи у вчиненні кримінального правопорушення та відповідно до ч. 1 ст. 135 КПК України особа викликається до слідчого, прокурора, слідчого судді, суду шляхом вручення повістки про виклик, надіслання її поштою, електронною поштою чи факсимільним зв'язком, здійснення виклику по телефону або телеграмою, та відповідно до ч. 8 ст. 135 КПК України повістка про виклик особи, стосовно якої існують достатні підстави вважати, що така особа виїхала та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, у випадку обґрунтованої неможливості вручення їй такої повістки згідно з частинами першою, другою, четвертою - сьомою цієї статті, публікується в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора. Особа, зазначена в абзаці першому цієї частини, вважається такою, яка належним чином повідомлена про виклик, з моменту опублікування повістки про її виклик у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.
01.10.2024 громадянці України ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (місце народження: с. Шарівка, Білокуракинського району, Луганської області; місце реєстрації/проживання: АДРЕСА_1 ), шляхом розміщення на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора https://www.gp.gov.ua відповідного повідомлення про підозру, а також повісток про виклик підозрюваної ОСОБА_6 на 04.10.2024, 07.10.2024, 08.10.2024, до Головного управління Служби безпеки України в м. Києві та Київській області для проведення слідчих (процесуальних) дій.
Також, 01.10.2024 повідомлення про підозру та повістки про виклик підозрюваного ОСОБА_8 на 04.10.2024, 07.10.2024, 08.10.2024 до Головного управління Служби безпеки України в м. Києві та Київській області для проведення слідчих (процесуальних) дій розміщено в засобі масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження - газеті Кабінету Міністрів України «Урядовий Кур'єр».
Разом із тим встановлено, що підозрювана ОСОБА_6 переховується від органів досудового розслідування (продовжуючи здійснювати обов'язки «начальника отдела землепользования Аминистрации муниципального округа муниципальное образование Белокуракинский муниципальный округ Луганской Народной Республики…»), на території Луганської області, яка тимчасово окупована збройними силами Російської Федерації та не з'являється без поважних причин на виклик слідчого та прокурора.
08.10.2024 підозрювану ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянку України оголошено в розшук, на підставі та у відповідності до вимог ст. 281 КПК України.
Вина ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, повністю підтверджується зібраними доказами.
Беручи до уваги викладене, зважаючи на наявність достатніх доказів вчинення ОСОБА_6 інкримінованого їй злочину, а також враховуючи той факт, що останній переховується від органів досудового розслідування з метою ухилення від кримінальної відповідальності, оголошена у розшук та перебуває на тимчасово окупованій території, в органу досудового розслідування виникла необхідність у зверненні до слідчого судді з клопотанням про застосування процедури спеціального досудового розслідування відносно підозрюваної в кримінальному провадженні ОСОБА_6 .
У судовому засіданні слідчий клопотання підтримав з підстав, викладених у ньому та просив його задовольнити.
Захисник в судовому засіданні покладалася на розсуд суду, та зазначила, що органом досудового розслідування не встановлено місце знаходження ОСОБА_6 , крім того, він не мав постійного місця проживання.
Вислухавши слідчого та захисника, вивчивши клопотання та дослідивши матеріали додані до клопотання, суд приходить до наступного висновку.
Слідчим суддею встановлено, що слідчим управлінням Головного управління СБ України у м. Києві та Київській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12022100010002500 від 23 жовтня 2022 року, за підозрою ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні злочину, передбаченого частиною 5 статті 111-1 КК України.
Особливості спеціального досудового розслідування кримінальних правопорушень врегульовані главою 24-1 КПК України.
Відповідно до частини першої-другої статті 297-1 КПК України спеціальне досудове розслідування (in absentia) здійснюється стосовно одного чи декількох підозрюваних згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченими цим Кодексом, з урахуванням положень цієї глави. Спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочинів, передбачених статтями 109, 110, 110-2, 111, 111-1, 111-2, 112, 113, 114, 114-1, 114-2, 115, 116, 118, частиною другою статті 121, частиною другою статті 127, частинами другою і третьою статті 146, статтями 146-1, 147, частинами другою - п'ятою статті 191 (у випадку зловживання службовою особою своїм службовим становищем), статтями 209, 255-258, 258-1, 258-2, 258-3, 258-4, 258-5, 348, 364, 364-1, 365, 365-2, 368, 368-2, 368-3, 368-4, 369, 369-2, 370, 379, 400, 408, 436, 436-1, 437, 438, 439, 440, 441, 442, 443, 444, 445, 446, 447 Кримінального кодексу України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.
Здійснення спеціального досудового розслідування щодо інших злочинів не допускається, крім випадків, коли злочини вчинені особами, які переховуються від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошені у міжнародний розшук, та розслідуються в одному кримінальному провадженні із злочинами, зазначеними у цій частині, а виділення матеріалів щодо них може негативно вплинути на повноту досудового розслідування та судового розгляду.
Частиною першою, другою статті 297-4 КПК України визначено, що слідчий суддя відмовляє у задоволенні клопотання про здійснення спеціального досудового розслідування, якщо прокурор, слідчий не доведе, що підозрюваний переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук. Під час вирішення питання про здійснення спеціального досудового розслідування слідчий суддя зобов'язаний врахувати наявність достатніх доказів для підозри особи щодо якої подано клопотання у вчиненні кримінального правопорушення.
Враховуючи вищевикладені норми, слідчий суддя при вирішенні питання про здійснення спеціального досудового розслідування повинен встановити набуття особою статусу підозрюваного, наявність обґрунтованої підозри, можливість здійснення спеціального досудового розслідування за фактом інкримінованого правопорушення, та доведеність, що підозрюваний переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.
Європейський Суд з прав людини у справі «Фокс, Кемпбел і Гартлі проти Сполученого Королівства» зазначив, що «обґрунтована підозра» передбачає наявність фактів або інформації, які б могли переконати об'єктивного спостерігача у тому, що відповідна особа могла вчинити злочин.
Слідчим у клопотанні доведено наявність обґрунтованої підозри ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною 5 статті 111-1 КК України матеріалами клопотання в їх сукупності.
Відповідно до частини першої статті 42 КПК України підозрюваним є, зокрема, особа щодо якої складено повідомлення про підозру, однак його не вручено їй внаслідок невстановлення місцезнаходження особи, проте вжито заходів для вручення у спосіб, передбачений КПК України для вручення повідомлень.
Частиною першою статті 278 КПК України визначено, що письмове повідомлення про підозру вручається у день його складення слідчим або прокурором, а у випадку неможливості такого вручення - у спосіб, передбачений цим Кодексом для вручення повідомлень.
Порядок здійснення повідомлень передбачений статтею 135 КПК України.
Згідно з частинами першою, другою статті 135 КПК України особа викликається до слідчого, прокурора, слідчого судді, суду шляхом вручення повістки про виклик, надіслання її поштою, електронною поштою чи факсимільним зв'язком, здійснення виклику по телефону або телеграмою. У разі тимчасової відсутності особи за місцем проживання повістка для передачі їй вручається під розписку дорослому члену сім'ї особи чи іншій особі, яка з нею проживає, житлово-експлуатаційній організації за місцем проживання особи або адміністрації за місцем її роботи.
Частиною восьмою статті 135 КПК України передбачено, що повістка про виклик особи, стосовно якої існують достатні підстави вважати, що така особа виїхала та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, у випадку обґрунтованої неможливості вручення їй такої повістки згідно з частинами першою, другою, четвертою - сьомою цієї статті, публікується в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному вебсайті Офісу Генерального прокурора. Особа, зазначена в абзаці першому цієї частини, вважається такою, яка належним чином повідомлена про виклик, з моменту опублікування повістки про її виклик у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному вебсайті Офісу Генерального прокурора.
Як вбачається з матеріалів клопотання відносно ОСОБА_6 01.10.2024 складено повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною 5 статті 111-1 КК України, що підтверджується письмовим повідомленням про підозру. Крім того, повідомлення про підозру ОСОБА_6 01.10.2024 року опубліковано на офіційному вебсайті Офісу генерального прокурора та в газеті «Урядовий кур'єр».
Отже, у відповідності до вимог статті 42 КПК України ОСОБА_6 має статус підозрюваної у цьому кримінальному провадженні і щодо неї може вирішуватися питання про здійснення спеціального досудового розслідування.
Крім того, слідчий суддя має також перевірити наявність достатніх підстав вважати, що підозрюваний переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.
Повідомлення про підозру та повістки про виклик на 04.10.2024, 07.10.2024, 08.10.2024 опубліковані в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, а саме в газеті Кабінету міністрів України «Урядовий кур'єр», за результатами чого підозрювана не з'явилась.
Відповідно до матеріалів клопотання підозрювана ОСОБА_6 переховується від органів досудового розслідування (продовжуючи здійснювати обов'язки «начальника отдела землепользования Аминистрации муниципального округа муниципальное образование Белокуракинский муниципальный округ Луганской Народной Республики…»), на території Луганської області, яка тимчасово окупована збройними силами Російської Федерації та не з'являється без поважних причин на виклик слідчого та прокурора.
08 жовтня 2024 постановою старшого слідчого в ОВС 4-го відділу слідчого управління ГУ СБ України у м. Києві та Київській області ОСОБА_3 , підозрювану ОСОБА_6 оголошено в міжнародний розшук.
Згідно з частиною 5 статті 139 КПК України, ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який оголошений у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження.
Таким чином, вищевказані матеріали досудового розслідування дають достатні та безсумнівні підстави вважати, що підозрювана ОСОБА_6 умисно переховується від слідства та суду на тимчасово окупованій території України, з метою уникнення кримінальної відповідальності.
З огляду на викладене, враховуючи те, що є підстави вважати, що ОСОБА_6 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною 5 статті 111-1 КК України, яке відповідно до статті 12 КК України, відноситься до категорії тяжких злочинів та за вчинення якого, передбачене покарання у виді позбавленням волі на строк до 7 років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від десяти до п'ятнадцяти років та з конфіскацією майна або без такої, визначений таким при розслідуванні якого можливе здійснення спеціального досудового розслідування, остання переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, оголошена в розшук, та після вручення повідомлення про підозру не з'явилась на виклики слідчого, прокурора, слідчий суддя приходить до висновку про наявність підстав для задоволення клопотання слідчого про здійснення спеціального досудового розслідування.
На підставі викладеного та керуючись статтями 3, 9, 22, 42, 297-1, 297-3, 297-4, 309 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання - задовольнити.
Надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12022100010002500 внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за 23 жовтня 2022 року за підозрою ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні злочину, передбаченого частиною 5 статті 111-1 КК України.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя: ОСОБА_1