Ухвала від 11.07.2024 по справі 760/14710/24

Справа №760/14710/24 1-кс/760/6522/24

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 липня 2024 року м. Київ

Слідчий суддя Солом'янського районного суду міста Києва ОСОБА_1 , із участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , розглянувши у закритому судовому засіданні в залі суду клопотання старшого слідчого 1 відділу СУ ГУ СБ у м. Києві та Київській області ОСОБА_4 , погодженого з прокурором Київської міської прокуратури ОСОБА_5 , у кримінальному провадженні, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 22024101110000397 від 22 серпня 2023 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого частиною 3 статті 111-1 Кримінального кодексу України, про надання дозволу на затримання підозрюваної ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з метою приводу для участі в розгляді клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, -

ВСТАНОВИВ:

До Солом'янського районного суду м. Києва надійшло клопотання про надання дозволу на затримання з метою приводу підозрюваної ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , для участі в розгляді клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, в кримінальному провадженні № 22024101110000397 від 22 серпня 2023 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого частиною 3 статті 111-1 Кримінального кодексу України

Подане клопотання обґрунтовується тим, що слідчими СУ ГУ СБ у м. Києві та Київській області, в ході досудового розслідування встановлено, що ОСОБА_6 , виконуючи обов'язки директора (завідуючого) закладу дошкільної освіти, керувалась у своїй діяльності положеннями Закону України «Про дошкільну освіту» від 01.04.2022 №2179-ІХ (зі змінами та доповненнями) та була обізнана, що згідно абзацу 2 ч. 2 ст. 3 Закону України «Про дошкільну освіту» держава забезпечує доступність і безоплатність дошкільної освіти в державних і комунальних закладах дошкільної освіти у межах державних вимог до змісту, рівня й обсягу дошкільної освіти (Базового компоненту дошкільної освіти).|

Також останній достеменно було відомо, що згідно положень ст. 7 вказаного вище Закону, завданнями дошкільної освіти є виховання у дітей любові до України, шанобливого ставлення до родини, поваги до народних традицій і звичаїв, державної мови, регіональних мов або мов меншин та рідної мови, національних цінностей Українського народу, а також цінностей іншій націй і народів, свідомого ставлення до себе, оточення та довкілля.

Відповідно до вказаного, в ході виконання свої службових обов'язків, ОСОБА_6 , керувалась Базовим компонентом дошкільної освіти (Державний стандарт дошкільної освіти), затверджений наказом Міністерства освіти та науки України від 12.01.2021 №33, згідно положень якого Базовий компонент дошкільної освіти - це державний стандарт, що визначає вимоги до обов'язкових компетентностей та результатів освіти дитини дошкільного віку (6 (7) років), а також умови, за яких вони можуть бути досягнуті відповідно до міжнародник стандартів якості освіти. Державний стандарт, орієнтований на збагачень виховних традицій українського суспільства сучасними досягненнями та прогресивними світовими тенденціями у сфері освіти. Дошкільна освіта є невід'ємним складником та першим рівнем у системі освіти (нульовий рівень Національної рамки кваліфікацій), стартовою платформою особистісного розвитку дитини.

Таким чином, ОСОБА_6 , усвідомлювала значення дошкільне освіти для дитини та її вплив на формування у дитини світогляду т відношення до батьківщини, а також була обізнана, що здійснення освітньої діяльності в закладах дошкільної освіти в Україні проводиться на підставі зазначених вище нормативно-правових актів та у відповідності до Державного стандарту дошкільної освіти, в основу якого покладено традиційні для дошкільної освіти ідеї гуманістичної педагогіки, спрямоване на гуманне ставлення до дитини, теорії природо відповідності, за якою дитині треба розвивати задатки та здібності, зберігаючи її природу, ідеї про патріотичне та громадянське виховання.

Разом з тим, після початку повномасштабного вторгнення російської федерації на територію України та окупації смт. Талаківка, Донецької області ОСОБА_6 , продовжила виконувати обов'язки директора (завідуючої комунального закладу дошкільної освіти ясла-садок №93 «Зернятко» комбінованого типу Сартанської селищної ВЦА Донецької області.

В подальшому 30.11.2022 на території окупованого м. Маріуполю окупаційною адміністрацією держави-агресора створене так зване «Муниципальное бюджетное дошкольное образовательное учрежден Талаковский «ясли-сад «Зернышко», комбинированного типа администрации города Мариуполя» (юридична адреса: м. Маріуполь, смт. Талаківка, вул. Соборна 237; ОГРН наданий окупаційною адміністрацією держави агресора: 1229300138540; керівник/завідуючий: ОСОБА_6 ; відомо про види діяльності організації у відповідності з даними ЄДРЮО (рус. ЕГРЮЛ): основний код 85.11: освіта дошкільна).

При цьому, згідно ч.1 ст.11 Закону України «Про дошкільну освіту» від 11.07.2001 №2628-111 (зі змінами та доповненнями) заклад дошкільної освіти начальний заклад, що забезпечує реалізацію права дитини на здобуття дошкільної освіти, її фізичний, розумовий і духовний розвиток, соціальну адаптацію та готовність продовжувати освіту.

В свою чергу, ОСОБА_6 , розуміючи, що територія смт. Талаківка, Донецької області окупована і протиправно встановлено владу окупаційної адміністрації держави-агресора, знаючи, що заклади дошкільної освіти в Україні здійснюють свою діяльність за українським законодавством, зокрема відповідно до Державного стандарту дошкільної освіти, діючи умисно, з метою завдання шкоди Україні, реалізуючи рішення та дії держави-агресора, спрямовані на організацію освітнього процесу, впровадження стандартів освіти держави-агресора у закладах освіти на захоплених рф територіях Донецької області, добровільно погодилася на пропозицію невстановлених представників так званої «адміністрації м. Маріуполя», щодо незаконного призначення її «директором» у так званому «Муниципальному бюджетному дошкольну образовательному учреждении Талаковский «ясли-сад «Зернышко» комбинированного типа администрации города Мариуполя».

Усвідомлюючи все вищевикладене; а також, злочинний характер та суспільну небезпечність своїх дій, діючи з прямим умислом, не пізніше 18.04.2023, більш точна дата в ході досудового розслідування не встановлена ОСОБА_6 , перебуваючи на тимчасово окупованій території - смт. Талаківка, Донецької області, діючи умисно, реалізуючи свій і злочинний умисел, з метою впровадження стандартів освіти держави-агресора у закладах освіти на захоплених рф територіях Донецької області, а також з метою вчинення умисних дій спрямованих на руйнування системи освіти; як фахової української, тобто державної освіти в цілому - не маючи законних підстав та повноважень, перебуваючи на посаді директора запровадила в так званому «Муниципальному бюджетному, дошкольному образовательному учреждении «ясли-сад «Невский» комбинированного типа администрации города Мариуполя» навчальні програми держави агресора та побудувала навчальний процес за стандартами освіти держави-агресора.

В свою чергу, у відповідності до статті федерального конституційного закону «о принятии в российскую федерацию донецкой народной республики и образования в составе российской федерации нового субъекта - донецкой народной республики» от 04.10.2022 №5-ФКЗ (погоджений державною думою рф 03.10.2022 та погоджений 04.10.2022 радою федерації) (далі закон №5- ФКЗ) донецька народна республіка приймається до російської федерації у відповідності з конституцією російської федерації та статею 4 федерального конституційного закону від 17.12.2001 №6-ФКЗ «О порядке принятия в российскую федерацию и образования в ее составе нового субъекта российской федерации».

Так, згідно частини 1 статті 4 закону 5-ФКЗ законодавчі та інші нормативні правові акти російської федерації діють на території донецької народної республіки з дня прийняття в російську федерацію донецької народної республіки і створення у складі російської федерації нового суб'єкту якщо інше не передбачене дійсним федеральним конституційним законом.

В свою чергу, згідно ч.4 ст. 10 федерального закону «Об образовании ї Российской Федерации» від 29.12.2012 №273-Ф3 (в редакції від 04.08.2023 (далі - Закон №273-Ф3) в російській федерації встановлюються наступні рівн загальної освіти: 1) дошкільна освіта; 2) начальна загальна освіта; 3) основи, загальна освіта; 4) середня загальна освіта.

Також, згідно п.1 ч.1 ст. 10 Закону 273-ФЗ система освіти включає в себе федеральні державні освітні стандарти і федеральні державні вимоги, освіти стандарти і самостійно встановлені вимоги, освітні програми різних видів рівня та/або спрямування.

В свою чергу, федеральні державні освітні стандарти (далі - ФДОС) - це сукупність вимог, обов'язкових при реалізації основних освітніх програм початкового загального, основного загального, середнього (повного загального, початкового професійного, середнього професійного і вищого професійної освіти освітніми закладами, які мають державну акредитацію.

Так, згідно наказу міністерства освіти і науки російської федерації від 17.10.2013 №1155 (зі змінами та доповненнями від 21.01.2019), зареєстрованого в міністерстві юстиції російської федерації від 14.11.2013 №30384, затверджено ФДОС дошкільної освіти.

Так, ОСОБА_6 , з метою реалізації свого протиправного наміру, направленого на здійснення дій спрямованих на впровадження стандартів освіти держави-агресора у закладі дошкільної освіти, визначеної «Федеральным законом «Об образовании в Российской Федерации» від 29.12.2012 № 273-ФЗ, будучі службовою особою, організувала навчальний процес, який відповідає стандартам освіти держави-агресора, зазначений ФГОС 1155 та забезпечила здійснення навчання учнів у так званому «Муниципальному бюджетному до школьному образоватеьному учереджденни Талаковський «ясли-сад «Зернышко» комбинированного типа администрации города Мариуполя» за підручниками та освітньою програмою рф.

Таким чином, ОСОБА_6 підозрюється органом досудового розслідування у колабораційній діяльності, а саме у здійсненні громадянкою України дій, спрямованих на впровадження стандартів освіти держави-агресора у закладах освіти, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України.

21 травня 2024 року ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , було повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України.

21 травня 2024 року у газеті «Урядовий кур'єр» опубліковано повідомлення про підозру ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України, пам'ятку про процесуальні права та обов'язки підозрюваного та повістки про виклик підозрюваної ОСОБА_6 на 27 травня 2024, 28 травня 2024, 29 травня 2024.

Однак, підозрювана ОСОБА_6 , до слідчого управління для проведення процесуальних дій не з'явилась та про поважні причини неприбуття на виклик не повідомляла.

Згідно з матеріалів кримінального провадження підозрювана ОСОБА_6 , перебуває на території Донецької області, яка на даний час тимчасово окупована.

30 травня 2024 року постановою старшого слідчого 1 відділу СУ ГУ СБ у м. Києві та Київській області ОСОБА_4 підозрювану ОСОБА_6 оголошено в міжнародний розшук, у зв'язку з перебуванням останньої на тимчасово окупованій території.

У зв'язку з встановленням обставин у кримінальному провадженні, з метою проведення повного та всебічного розслідування провадження, слідчий, за погодженням з прокурором, звернувся з клопотанням про надання дозволу на затримання з метою приводу підозрюваної ОСОБА_6 для участі в розгляді клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.

В судовому засіданні прокурор підтримав подане клопотання та просив його задовольнити.

Згідно частини 4 статті 107 КПК України фіксування судового засідання здійснювалось за допомогою технічних засобів кримінального провадження.

Заслухавши пояснення прокурора, дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя вважає, що клопотання слідчого підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до частини 1 статті 188 КПК України прокурор, слідчий за погодженням з прокурором має право звернутися із клопотанням про дозвіл на затримання підозрюваного, обвинуваченого з метою його приводу для участі в розгляді клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.

В ході судового розгляду клопотання було встановлено, що відповідно до вимог статей 133, 135, 276 КПК України, у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження у газеті «Урядовий кур'єр» та на сайті Офісу Генерального прокурора опубліковано повідомлення про підозру ОСОБА_6 та повістки про виклик підозрюваної на 27 травня 2024, 28 травня 2024, 29 травня 2024, тобто вручені відповідно до вимог КПК України

Проте підозрювана ОСОБА_6 будучи належним чином повідомлена про виклик слідчого, без поважних причин не з'явилась для проведення процесуальних та слідчих дій, та не повідомила слідчого про причини свого неприбуття.

Матеріалами клопотання підтверджено, що підозрювана ОСОБА_6 , перебуває на території Донецької області, яка на даний час тимчасово окупована.

30 травня 2024 року постановою старшого слідчого 1 відділу СУ ГУ СБ у м. Києві та Київській області ОСОБА_4 підозрювану ОСОБА_6 оголошено в міжнародний розшук, у зв'язку з перебуванням останньої на тимчасово окупованій території.

Враховуючи вказане, слідчий суддя вважає доведеним існування ризику переховування підозрюваної ОСОБА_6 , від органів досудового розслідування.

Таким чином, прокурором було доведено обґрунтованість підозри, а також було доведено слідчому судді наявність ризику, передбаченого пункту 1 частини 1 статті 177 КПК України - переховування підозрюваної ОСОБА_6 , від органів досудового розслідування, у зв'язку з чим він оголошений в розшук.

За таких обставин, з метою забезпечення можливості виконання процесуальних рішень, запобігання спробам переховуватися від органів досудового розслідування та суду, слідчий суддя вважає необхідним надати дозвіл на затримання підозрюваної ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з метою її приводу для участі в розгляді клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.

На підставі викладеного керуючись статтями 188-190, 309, 369, 372, 372 КПК України, слідчий суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання - задовольнити.

Надати дозвіл на затримання підозрюваної ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки смт Талаківка, Маріупольського р-ну Донецької обл., громадянки України, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , з метою її приводу для участі в розгляді клопотання про застосування запобіжного заходу у виді тримання під вартою.

Роз'яснити, що ухвала про дозвіл на затримання з метою приводу втрачає законну силу з моменту: приводу підозрюваного, обвинуваченого до суду; закінчення строку дії ухвали, зазначеного в ній, або закінчення шести місяців із дати постановлення ухвали, у якій не зазначено строку її дії; добровільного з'явлення підозрюваного до слідчого судді, а обвинуваченого до суду, про що слідчий суддя, суд повідомляє прокурора; відкликання ухвали прокурором.

Затримана на підставі ухвали суду особа не пізніше тридцяти шести годин з моменту затримання повинна бути звільнена або доставлена до суду, який постановив ухвалу про дозвіл на затримання з метою приводу.

При затриманні ОСОБА_6 негайно вручити їй копію цієї ухвали.

Виконання ухвали суду доручити старшому слідчому 1 відділу СУ ГУ СБ у м. Києві та Київській області ОСОБА_4 ..

Строк дії ухвали визначити до 11 січня 2025 року включно.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя ОСОБА_1