Рішення від 15.05.2025 по справі 569/2056/25

Справа №569/2056/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 травня 2025 року Дубровицький районний суд Рівненської області у складі:

головуючого - судді Тарасюк А.М.,

при секретарі судових засідань Пінчук О.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Дубровиця в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом Головного управління Пенсійного Фонду України в Ріненській області до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів,

ВСТАНОВИВ:

Позивач Головне управління Пенсійного Фонду України в Ріненській області звернулося в суд з позовом до відповідача ОСОБА_1 та просить стягнути з відповідача надміру виплачені кошти у вигляді житлових субсидій у сумі 17565,86 грн. та судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 2422,40 грн.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач 23.08.2023 звернулася із заявою про призначення житлової субсидії для домогосподарства за адресою: АДРЕСА_1 , якою просила призначити житлову субсидію на оплату житлово-комунальних послуг на опалювальний сезон.

До заяви відповідачем було подано Декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, у розділі V відповідач жодної інформації, про операції з купівлі протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії на суму, що перевищує 50000,00 грн. не зазначено.

Виплата житлової субсидії на оплату житлово-комунальних послуг на опалювальний сезон по домогосподарству відповідача здійснювалася по 31.03.2024.

Відповідач при подачі декларації ознайомлена з розпискою, що у разі неподання інформації або подання неповних чи недостовірних відомостей про осіб, які входять до складу домогосподарства, та членів сім'ї осіб зі складу домогосподарства незалежно від реєстрації їх місця проживання (фактичного місця проживання), їх доходи, майновий стан і витрати, може бути відмовлено у призначенні житлової субсидії або припинено її надання. У цій розписці відповідач зазначає щодо зобов'язання повернути надміру перераховану (виплачену) суму житлової субсидії, про що свідчить особистий власний підпис відповідача.

За результатами розгляду заяви відповідача, позивачем прийнято рішення про призначення субсидії у грошовій безготівковій формі на рахунок, відкритий у банку, для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг.

За результатами верифікації, проведеної Міністерством фінансів України, 15.08.2024 року встановлено" "Будь-хто із складу домогосподарства протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії, здійснив на суму, яка на дату проведення операції перевищує 50000,00 грн., купівлю за межами України товарів довгострокового вжитку (за даними ДМСУ). (Ідентифікатор рядка щомісячного інформаційного обміну; PFUS0101050720241407126, номер митної декларації (код митного підрозділу): UA204020, номер митної декларації (номер_/дата митного оформлення: 3420/2024-02-02, дата отримання даних Держмитслужби:2024-08-08)."

Відповідач не повідомила позивача про те, що є стороною зовнішньоекономічної угоди при здійсненні купівлі транспортного засобу, вартість якого перевищує 50000 грн.

Внаслідок неправомірної поведінки відповідача, виникла переплата субсидії за період з 01.08.2023 по 31.03.2024 в сумі 17565,86 грн.

Листом від 23.05.2024 №1700-0503-8/29104 позивач повідомив відповідача про виниклу переплату субсидії з проханням повернути безпідставно отримані кошти. Проте, відповідач лист залишила без реагування, а кошти несплаченими.

Представник позивача у судове засідання не з'явився, у своїй позовній заяві просять розглянути справу без участі представника.

У судове засідання відповідач двічі не з'явилася. Про дату, час та місце розгляду справи була повідомлена належним чином. Про причини неявки суд не повідомила, заяв чи клопотань про перенесення розгляду справи до суду не подавала. Правом на подання відзиву не скористалася.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши документи і матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, давши оцінку доказам, які мають значення для справи, суд приходить до наступного висновку.

Об'єктом захисту є порушене, невизнане або оспорюване право чи цивільний інтерес. Порушення права пов'язане з позбавленням його володільця можливості здійснити (реалізувати) своє право повністю або частково. При оспорюванні або невизнанні права виникає невизначеність у праві, спричинена поведінкою іншої особи.

Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу (частина перша статті 16 ЦК України).

Відповідно до п. 9 Положення про порядок призначення житлових субсидій (далі - Положення), затвердженого постановою КМ України від 21.10.1995 №848 (в редакції постанови КМ України від 14.08.2019 №807) призначення житлових субсидій здійснюється органами Пенсійного фонду України, починаючи з 01 грудня 2022 року.

Відповідно до п. 3 Положення, житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою вразливим споживачам житлово-комунальних послуг - мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком.

Житлова субсидія призначається одному із членів домогосподарства (п. 22 Положення).

Як встановлено судом, відповідач 23.08.2023 звернулася із заявою про призначення житлової субсидії для домогосподарства за адресою: АДРЕСА_1 , якою просила призначити житлову субсидію на оплату житлово-комунальних послуг на опалювальний сезон (а.с.18-21).

До заяви відповідачем було подано Декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії (а.с. 12-17) зі змісту якої вбачається, що у розділі V відповідач жодної інформації, про операції з купівлі протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії на суму, що перевищує 50000,00 грн. не зазначено.

За результатами розгляду заяви відповідача, позивачем прийнято рішення №1461101273-2023-5 від 01.09.2023 Головним управлінням ПФУ в Рівненській області призначено відповідачу субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг для домогосподарства за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.29).

Підпунктом 4 п. 14 Положення (у редакції, яка діяла на момент призначення житлової субсидії) передбачено, що житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо: будь-хто із складу домогосподарства або член сім'ї особи із складу домогосподарства протягом 12 місяців перед місяцем звернення за призначенням житлової субсидії, призначенням житлової субсидії без звернення здійснив купівлю, в тому числі, транспортного засобу (механізму), на суму, яка на дату проведення операції перевищує 50 тис. гривень.

Відповідно до п. 49 Положення, громадянин несе відповідальність за подані відомості в заяві, декларації, інших документах, що вплинули на встановлення права на призначення житлової субсидії та на визначення її розміру.

Судом встановлено, що відповідач при подачі декларації ознайомлена з розпискою, що у разі неподання інформації або подання неповних чи недостовірних відомостей про осіб, які входять до складу домогосподарства, та членів сім'ї осіб зі складу домогосподарства незалежно від реєстрації їх місця проживання (фактичного місця проживання), їх доходи, майновий стан і витрати, може бути відмовлено у призначенні житлової субсидії або припинено її надання. У цій розписці відповідач зазначає щодо зобов'язання повернути надміру перераховану (виплачену) суму житлової субсидії.

Правові та організаційні засади здійснення верифікації та моніторингу державних виплат в Україні визначаєЗакон України "Про верифікацію та моніторинг державних виплат", відповідно до якого (ст. 1) органом, що здійснює верифікацію та моніторинг державних виплат, є центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної фінансової та бюджетної політики (Міністерство фінансів України).

Постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.2016 №136 (у редакції постанови КМУ № 443 від 22.05.2019) затверджено Порядок здійснення верифікації та моніторингу державних виплат (далі Порядок №136).

Пунктом 6 Порядку №136 визначено, що за результатами верифікації Міністерство фінансів України щомісяця до 25 числа надає органам, що здійснюють державні виплати, рекомендації щодо проведення додаткової перевірки інформації, що містить невідповідності з метою забезпечення ефективного використання бюджетних коштів.

Відповідно до листа Рівненської митниці Державної митної служби України від 24.04.2024 року №7.13-4/27/6-42/2595 (а.с.33), громадянка ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) відповідно до відомостей у митній декларації від 20.06.2022 №UA204060/2022/008077 від 20.06.2022 року є стороною зовнішньоекономічної угоди, внаслідок якої придбано автомобіль марки FORD модель MONDEO, митна вартість якого становить79793,74 грн., що підтверджується Реєстром МД (а.с.35).

Однак, відповідач не повідомила ГУ ПФУ в Рівненській області, що є стороною зовнішньоекономічної угоди, за якою було придбано майно вартість якого перевищує 50000,00 грн.

Отже, внаслідок подання відповідачем ОСОБА_1 недостовірних даних в Декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням субсидії сума отриманої відповідачем надміру виплаченої житлової субсидії складає 17565,86 грн.

Листом №1700-0503-8/29104 від 23.05.2024 ГУ ПФУ в Рівненській області повідомив відповідача про виниклу переплату субсидії з проханням повернути безпідставно отримані кошти (а.с.31).

Проте, як зазначає позивач, відповідач лист залишила без реагування та кошти - несплаченими.

Пунктами 125 та 127 Положення № 848 визначено, що у випадках, зазначених в абзацах четвертому, п'ятому пункту 119 цього Положення, на вимогу уповноваженого органу, який призначив житлову субсидію, сума надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертається громадянином. У разі відмови громадянина добровільно повернути суму надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії питання про її примусове стягнення вирішується органом, який призначив житлову субсидію, у судовому порядку.

Частиною 1 ст. 1212 ЦК України передбачено, що особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.

Стаття 1214 ЦК України встановлює, що особа, яка набула майно або зберегла його у себе без достатньої правової підстави, зобов'язана відшкодувати всі доходи, які вона одержала або могла одержати від цього майна з часу, коли ця особа дізналася або могла дізнатися про володіння цим майном без достатньої правової підстави. З цього часу вона відповідає також за допущене нею погіршення майна.

Згідно із ст. 1215 ЦК України, не підлягає поверненню безпідставно набуті: 1) заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача; 2) інше майно, якщо це встановлено законом.

Аналіз положень ст. 1215 ЦК України дає підстави для висновку про те, що за загальним правилом безпідставно набута особою не підлягає поверненню, натомість закон встановлює два виключення з цього правила: по-перше, якщо її виплата є результатом рахункової помилки з боку особи, яка проводила цю виплату; по-друге, у разі недобросовісності з боку набувача. Даний висновок відповідає правовій позиції, висловленій Верховним Судом України в постанові від 22.01.2014 по справі № 6-151цс13 та постанові від 02.07.2014 по справі № 6- 91цс14. Оскільки сума отримана відповідачем за документами, які піддаються сумніву, вказана обставина свідчить про недобросовісність набувача, тому така в силу ст. 1215 ЦК України має бути з нього стягнута.

Як встановлено судом, у добровільному порядку надмірно виплачену житлову субсидію відповідач не повернув.

Приймаючи до уваги встановлені по справі обставини, суд прийшов до висновку, що надміру виплачена призначена житлова субсидія за період з 01.08.2023 по 31.03.2024 в сумі 17565,86 грн., яка була виплачена відповідачу внаслідок свідомого не повідомлення нею інформації, що впливає на призначення житлової субсидії, підлягає стягненню з відповідача на користь позивача у повному розмірі.

Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України, з відповідача на користь позивача необхідно стягнути понесені ним судові витрати на сплату судового збору в розмірі 2422, 40 грн.

Керуючись ст. 3, 12, 13, 81, 141, 223, 259, 263-265, 280, 354-355 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

Позов Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів задоволити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (одержувач Пенсійний фонд України, код ЄДРПОУ 00035323, р/р НОМЕР_2 в АТ "Державний Ощадний банк України") надміру виплачені кошти у вигляді житлових субсидій у сумі 17565,86 грн. (сімнадцять тисяч п'ятсот шістдесят п'ять гривень вісімдесят шість копійок).

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (рахунок НОМЕР_3 у філії Рівненське обласне управління АТ "Ощадбанк") витрати по сплаті судового збору в сумі 2422, 40 грн. (дві тисячі чотириста двадцять дві гривні сорок копійок).

Апеляційна скарга на рішення може бути подана через Дубровицький районний суд Рівненської області до Рівненського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відомості про учасників справи згідно п. 4 ч. 5 ст. 265 ЦПК України:

Позивач: Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, код ЄДРПОУ 21084076, місцезнаходження: вул. О. Борисенка, 7, м. Рівне, 33028.

Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 .

Суддя: підпис.

Згідно з оригіналом.

Суддя Дубровицького

районного суду: Тарасюк А.М.