Справа № 530/907/25
Номер провадження 3/530/204/25
іменем України
12.05.2025 року суддя Зіньківського районного суду Полтавської області Должко С.Р., розглянувши матеріали, які надійшли від секретаріату уповноваженого Верховної ради України з прав людини про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , дата народження суду не відома, ідентифікаційний номер суду невідомо, українця, громадянина України, працюючого секретарем Зіньківської міської ради ,юридична адреса м. Зіньків вулиця Воздвиженська,40, Полтавської області, за ст.212-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
До Зіньківського районного суду Полтавської області з секретаріату уповноваженого Верховної ради України з прав людини надійшов адміністративний матеріал відносно громадянина ОСОБА_1 про вчинення ним адміністративного правопорушення, передбаченого ст.212-3 КУпАП
Протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 складено головним спеціалістом відділу сприяння роботі регіональних представництв секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Чугай О.В.
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення 28.03.2025 року до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини надійшло звернення ОСОБА_2 щодо порушення посадовими особами Зіньківської міської ради його права на інформацію в межах Закону України Про доступ о публічної інформації.
Зі змісту звернення ОСОБА_2 вбачається, що він звертався до Ради 20.03.2025 року із запитом від 19.03.2025 року щодо делегування повноважень з прийняття рішень по передачі коштів з місцевого бюджету Зіньківською міською радою .
Листом ради від 26.03.2025 за підписом секретаря міської ради О. Прокопенка заявнику повідомлено, що його запит розглянуто на другому пленарному засіданні 68 сесії Зіньківської міської ради восьмого скликання 26.03.2025 року та надано доручення виконавчому комітету Ради підготувати та направити інформацію вказану в запиті у встановлений законодавством термін.
Заявник вважаючи, що Радою порушено його право на доступ до публічної інформації звернувся до Уповноваженого за захистом своїх прав.
Таким чином у діях секретаря Зіньківської міської ради Полтавської області Прокопенка О.Б. вбачається склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст.212-3 КУпАП.
Суддя, вивчивши матеріали адміністративної справи відносно ОСОБА_1 приходить до висновку, що складений уповноваженою особою протокол не відповідає вимогам закону, вважає, що у відповідності до положень ст. 278 КУпАП матеріал необхідно повернути на доопрацювання з наступних підстав.
Відповідно до ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує питання, зокрема, про те, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ч. 1 ст. 8 КУпАП, особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення.
Згідно з ст.9 Конституції України та ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», суди застосовують при розгляді справ Конвенцію (Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод) та практику Суду (Європейського суду з прав людини) як джерело права. Вищевказані Джерела права гарантують особі право на свободу та особисту недоторканність а також право на справедливий і публічний розгляд його справи.
Згідно з ч.1 ст.278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання, зокрема: 1) чи належить до його компетенції розгляд даної справи; 2) чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються, серед іншого, відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, протокол підписується цією особою, у разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це, при цьому, ця особа має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання. При складанні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються її права і обов'язки, передбачені ст. 268 КУпАП, про що робиться відмітка у протоколі.
Відповідно до ч. 2 ст. 251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів, покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Механізм складання уповноваженими особами Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини (далі - уповноважені особи) протоколів про адміністративні правопорушення, що передбачено статтями 188-39,188-40та212-3Кодексу України про адміністративні правопорушення, визначається Порядком оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженим наказом Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини від 16 лютого 2015 року №3/02-15 (далі Порядок).
Пунктами 2.1 та 2.3 розділу 2 вказаного Порядку визначено, що протокол про адміністративне правопорушення складається в рамках провадження, що здійснюється відповідно до Порядку здійснення провадження Уповноваженого з прав людини у справах про порушення прав i свобод людини, затвердженого Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини, а також під час здійснення моніторингових візитів та перевірок діяльності державних органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій усіх форм власності, а також фізичних або юридичних осіб.
У протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата i місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності; місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків i потерпілих, якщо вони є; наявність або відсутність пояснень особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Крім того Додатком 1 до Порядку оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженого наказом Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини від 16 лютого 2015 року №3/02-15, передбачений зразок протоколу про адміністративне правопорушення, в якому передбачено заповнення таких відомостей про особу, стосовно якої складено протокол, як: прізвище, ім'я, по батькові; дата, місце народження; місце роботи, посада, дата призначення на посаду; документ, що посвідчує особу (вид, серія, номер, ким і коли виданий, або довідка кадрової служби, витяг з особової справи).
Водночас в протоколі про адміністративне правопорушення, складеному 01 травня 2025 року головним спеціалістом Відділу сприяння роботі регіональних представництв Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини ОСОБА_3 не зазначені: дата та місце народження особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, її місце проживання, дата призначення на посаду.
Відсутність вище вказаних відомостей позбавляє суд можливості ідентифікувати особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, а також належним чином повідомити таку особу про дату, час та місце розгляду справи, як того вимагає ст. 277-2 КУпАП.
Крім того в протоколі про адміністративне правопорушення, складеному 01.05.2025 року головним спеціалістом Відділу сприяння роботі регіональних представництв Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини ОСОБА_3 , у якості потерпілого зазначено представника Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Полтавській області Владислава Носенка.
Згідно приписів, закріплених у ч.1 ст. 269 КУпАП, потерпілим є особа, якій адміністративним правопорушенням заподіяно моральну, фізичну або майнову шкоду.
Водночас у протоколі про адміністративне правопорушення відсутні будь-які відомості про вид, характер та розмір шкоди, заподіяної потерпілій адміністративним правопорушенням, яке інкримінується ОСОБА_1 .
Також, як вбачається зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення, складеного 01.05.2025 року головним спеціалістом Відділу сприяння роботі регіональних представництв Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Чугай О.В. щодо ОСОБА_1 місцем його складання є місцерозташування регіонального представництва Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Полтавській області за адресою: місто Полтава, вулиця Соборності,45А.
Згідно імперативних приписів, закріплених у ч.ч. 2, 3 та 4 ст. 256 КУпАП, протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.
У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання.
При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.
Аналогічні приписи закріплені і в пунктах 2.5, 2.6, 2.8, 2.9, 2.11, 2.12 та 2.13 розділу 2 Порядку оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженого наказом Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини від 16 лютого 2015 року №3/02-15, згідно яких особа, щодо якої складено протокол про адміністративне правопорушення, має бути ознайомлена з її правами i обов'язками, передбаченими статтею 268 Кодексу України про адміністративні правопорушення та статтею 63 Конституції України, про що зазначається у протоколі.
Особі, щодо якої складається протокол про адміністративне правопорушення, пропонується надати письмове пояснення та зауваження по суті вчиненого правопорушення. Пояснення та зауваження або включаються до протоколу, або додаються до протоколу окремо.
У разі відмови особи, щодо якої складається протокол про адміністративне правопорушення, від надання пояснень та зауважень по суті вчиненого правопорушення, уповноважена особа вносить до нього відповідний запис.
Протокол про адміністративне правопорушення складається у двох примірниках. Другий примірник протоколу під розписку вручається особі, яка притягується до адміністративної відповідальності.
Ознайомлювати з протоколом особу, щодо якої складено такий протокол, можуть уповноважені особи та регіональні координатори із зв'язків з громадськістю Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини (далі - регіональні координатори).
У разі, якщо особа, щодо якої складено протокол про адміністративне правопорушення, відмовляється від ознайомлення з таким протоколом, або в неї відсутні зауваження щодо змісту протоколу уповноважена особа, що складає протокол, робить про це відповідний запис у протоколі, який засвідчується підписом уповноваженої особи.
Уповноважена особа або регіональний координатор має право запрошувати особу, що притягається до адміністративної відповідальності, з метою отримання пояснень та ознайомлення її з протоколом про адміністративне правопорушення, а також інших осіб для отримання від них усних або письмових пояснень щодо обставин, що перевіряються у справі.
Протокол підписується особою, яка його склала, i особою, яка притягується до адміністративної відповідальності. При наявності свідків протокол може бути підписано також i цими особами.
У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право викласти мотиви свого відмовлення від його підписання, які додаються до протоколу.
Другий примірник складеного протоколу та копії інших матеріалів, що підтверджують факт вчинення адміністративного правопорушення, рекомендованим листом із зворотним повідомленням про вручення та з описом вкладення протягом 10 календарних днів разом із супровідним листом в конверті з позначкою "особисто" направляються особі, щодо якої складено протокол про адміністративне правопорушення, у разі якщо вказана особа:
- відмовляється від отримання другого примірника протоколу;
- не з'являється для ознайомлення з протоколом.
Відміткою про вручення другого примірника протоколу про адміністративне правопорушення у цьому випадку є підпис на зворотному повідомленні про вручення, датою вручення є дата, зазначена на цьому повідомленні.
Водночас до протоколу про адміністративне правопорушення долучено лист заступника керівника секретаріату Карпенка Михайла адресований секретарю Зіньківської міської ради Олександру Прокопенку (а.с. 23-25 ), в якому ОСОБА_1 запропоновано прибути 01 травня 2025 року о 11 годині 00 хвилин до громадської приймальні регіонального представництва Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Полтавській області за адресою: місто Полтава, вулиця Соборності,45-А, де розглядатимуться матеріали справи з метою встановлення наявності або відсутності у діях секретаря Зіньківської міської ради ознак складу адміністративного правопорушення за ст. 212-3 КУпАП для надання обґрунтованих пояснень за суттю правопорушення, тоді як п.2.11 розділу Порядку визначено право Уповноваженої особи або регіонального координатора запрошувати особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, з метою отримання пояснень та ознайомлення її з протоколом про адміністративне правопорушення, а не для розгляду матеріалів справи з метою встановлення наявності або відсутності у діях особи ознак складу адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 212-3 КУпАП.
Крім того із листа заступника керівника секретаріату Михайла Карпенка адресованого Секретарю Зіньківської міської ради Прокопенку О. (а.с. 31-32) вбачається, що 01.05.2025 року на адресу секретаря Зіньківської міської ради разом з іншими матеріалами надісланий другий примірник протоколу про адміністративне правопорушення, складеного 01.05.2025 року головним спеціалістом Відділу сприяння роботі регіональних представництв Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Чугай О. стосовно секретаря Зіньківської міської ради Прокопенка О. за ст. 212-3 КУпАП, проте в матеріалах справи про адміністративне правопорушення відсутні будь-які докази, що підтверджують факт вручення другого примірника протоколу про адміністративне правопорушення особі, стосовно якої його складено.
В порушення ст.256 КУпАП в протоколі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 не зазначено частину статті 212-3 КУпАП, яка має одинадцять частин. Оскільки під час розгляду справи про адміністративне правопорушення суддя не вправі самостійно кваліфікувати дії особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.
Таким чином, наявність всіх вказаних вище недоліків свідчить про невідповідність протоколу про адміністративне правопорушення, складеного 01.05.2025 року головним спеціалістом Відділу сприяння роботі регіональних представництв Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Чугай О., вимогам ст. 256 КУпАП та Порядку оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженого наказом Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини від 16 лютого 2015 року №3/02-15, що унеможливлює розгляд судом справи про адміністративне правопорушення.
Пунктом 12 Постанови Пленуму ВССУ з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення» від 17 жовтня 2014 року за №11 передбачено, що суди мають право повертати для належного оформлення протоколи про адміністративне правопорушення, у разі недодержання при їх складанні вимог ст. 256 КУпАП.
З огляду на вказані вище обставини, вважаю, що адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 доцільно повернути головному спеціалісту Відділу сприяння роботі регіональних представництв Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Чугай О., для його доопрацювання.
Керуючись ст.ст.283, 284 КУпАП, суддя,-
Матеріали адміністративної справи відносно ОСОБА_1 про вчинення правопорушення, передбаченого ст.212-3 КУпАП повернути головному спеціалісту Відділу сприяння роботі регіональних представництв Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Чугай О., для доопрацювання.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Зіньківського районного суду
Полтавської області С.Р. Должко