Справа № 357/5185/25
3/357/2624/25
15.05.2025 cуддя Білоцерківського міськрайонного суду Київської області Гавенко О.Л. розглянувши матеріали, що надійшли з Національної поліції України Департаменту патрульної поліції УПП в Київській області ППП в м. Біла Церква та Білоцерківському районі батальйон №1 про притягнення до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, не працюючого, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , РОНОКПП НОМЕР_1 ,
у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, -
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД № 563207 від 05.04.2025, 05.04.2025 о 08 год. 20 хв. на автодорозі М-05 Київ- Одеса 78 км., ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , керував транспортним засобом « CHEVROLET AVEO» д.н.з. НОМЕР_2 з явними ознаками наркотичного сп'яніння (звужені зіниці очей, що не реагують на світло, підвищена жвавість). Від проходження медичного огляду на стан наркотичного сп'яніння у встановленому законодавством порядку відмовився, що зафіксовано на технічний засіб відеозапису, а саме нагрудний персональний відео реєстратор «5 К Моторола» № 477967 та №477073. Від керування відсторонений шляхом передачі тверезому водію, чим порушив вимоги п.2.5 «Правил Дорожнього руху», за що відповідальність передбачена за ст.130 ч.1 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення не визнав, зазначив, що з даним протоколом не згоден, оскільки поліцейським, не було всебічно, повно і об'єктивно з'ясовано обставини справи. Також зазначив, що не перебував в стані наркотичного сп'яніння оскільки взагалі наркотичні засоби не вживає, а також зазначив, ПДР України не порушував. Він вважає, що відносно нього беззаперечно була порушена процедура складання протоколу, оскільки він добровільно погодився проїхати до Рокитнянської ЦРЛ, що і зробив, проте не було проведено належний огляд та відповідно безпідставно складено протокол за ст.130 ч.1 КУпАП. Просив складений відносно нього протокол за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП закрити - у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Захисник ОСОБА_1 адвокат Неживок І.В. в судовому засіданні просив закрити провадження по справі, про що надав відповідне клопотання, яке долучено до матеріалів справи.
Суддя, заслухавши особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, його захисника, дослідивши протокол про адміністративні правопорушення та додані до нього матеріали, дійшов наступного висновку.
Згідно з п.1 ст.247 КУпАП, обов'язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події і складу адміністративного правопорушення. Наявність події і складу правопорушення доводиться шляхом надання доказів.
Відповідно до п. 22 ч. 1ст. 92 Конституції України виключно законами України визначаються діяння, які є адміністративними правопорушеннями та відповідальність за них.
Органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України (ст. 19 Конституції України).
Згідно ст. 62 Конституції України, обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом та на припущеннях, а усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
17 липня 1997 року Верховна Рада України ратифікувала Європейську конвенцію про захист прав людини та основоположних свобод.
Отже, Європейська конвенція про захист прав людини та основоположних свобод (далі - Конвенція) є частиною національного законодавства України, і підлягає застосуванню нарівні з національним законодавством України.
Відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» українські суди при вирішенні справ застосовують Конвенцію та практику Європейського суду з прав людини (далі ЄСПЛ) як джерело права.
В контексті рішення ЄСПЛ «Надточій проти України» (Заява N 7460/03) правопорушення, яке розглядається, має ознаки, притаманні "кримінальному обвинуваченню" у значенні статті 6 Конвенції, що вимагає дотримання стороною обвинувачення, яку в цій справі представляє автор протоколу про адміністративне порушення, відповідного доказового забезпечення, що передбачає такий рівень доказування, який не залишає жодних розумних сумнівів щодо доведеності вини обвинуваченого.
Наведене вказує на те, що при розгляді зазначеного вище правопорушення повинні застосовуватись принципи кримінального судочинства. У зв'язку із цим при розгляді справи про адміністративне правопорушення, при наданні оцінки доказам та вирішенні питань про доведеність вини у вчиненні адміністративного правопорушення, суд вважає за необхідне застосовувати відповідні положення кримінального процесуального закону, в тому числі і щодо сутності адміністративного правопорушення, яке за своєю юридичною природою фактично є обвинуваченням.
Ч.1статті 130 КпАП України передбачена адміністративна відповідальність за керування транспортними засобами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, або відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження у встановленому порядку огляду на стан сп'яніння.
Суб'єктом правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, є водії транспортних засобів.
Положеннями ст.9 КУпАП визначено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Склад правопорушення - сукупність передбачених законом об'єктивних і суб'єктивних ознак діяння, які характеризують (визначають) його як правопорушення і є підставою для притягнення суб'єкта правопорушення до адміністративної відповідальності.
Водій - особа, яка керує транспортним засобом і має посвідчення водія (посвідчення тракториста-машиніста, тимчасовий дозвіл на право керування транспортним засобом, тимчасовий талон на право керування транспортним засобом) відповідної категорії. Водієм також є особа, яка навчає керуванню транспортним засобом, перебуваючи безпосередньо в транспортному засобі (п. 1.10 ПДР).
Об'єктивна сторона правопорушення виражається у керуванні транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до вимог п.2.5 ПДР України водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Пунктом 2.9а Правил дорожнього руху передбачено, що водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
За змістом диспозиції ч. 1 ст. 130 КУпАП відповідальність для водія транспортного засобу настає за доведеністю одночасно двох обставин - в даному випадку керування транспортним засобом і відмова від проходження огляду на стан сп'яніння.
Згідно правових висновків Верховного Суду, висловлених при розгляді справ на неправомірні дії поліцейського, поліцейські не мають права без задокументованих доказів вчинення водієм порушень ПДР України зупиняти автомобіль, перевіряти документи та, як наслідок, вимагати проходження перевірки на стан сп'яніння (постанова Верховного Суду від 15.03.2019 справа 686/11314/17; від 23.10.2019 справа № 357/10134/17).
Як вбачається з оглянутого судом відеозапису з нагрудної камери поліцейського, даних про те, що ОСОБА_1 керував транспортним засобом, при цьому порушуючи правила дорожнього руху, за що був зупинений працівниками поліції, зазначений носій не містить.
Крім того під час переглянуто в судовому засіданні дисків з нагрудних камер поліцейськийх судом встановлено наступне. Так, о 8 год. 15 хв. водій ОСОБА_1 зупинений працівниками поліції, для перевірки документів. Після зупинки працівники поліції почали проводити огляд автомобіля. ОСОБА_1 відкрив багажник та надав до огляду його зміст. При цьому повідомив, про відсутність в нього заборонених речей. Під час огляду багажника працівник поліції двічі запитує у ОСОБА_1 чи він нічого не вживав, на що останній вказує що не вживав. Далі о 8 год 21 хв. (clip-10) працівник поліції висловлює підозру, що ОСОБА_1 перебуває в стані наркотичного сп'яніння, та пропонує пройти огляд на стан сп'яніння, на що ОСОБА_1 беззастережно погоджується. Далі о 8 год. 23 хв. (clip-10) працівник поліції знову запитує в ОСОБА_1 чи буде він проходити огляд в медичному закладі, на останній беззастережно погоджується. О 8 год. 28 хв. (clip-10) працівник поліції знову пропонує ОСОБА_1 пройти огляд на стан наркотичного сп'яніння, на що той вчергове повідомляє, що буде їхати на огляд. О 8 год 39 хв. (clip-11) ОСОБА_1 повідомляє, що готовий їхати до медичного закладу. O 8 год 42 хв. (clip-11) працівник поліції знову запитує в ОСОБА_1 чи буде той проходити огляд, на що ОСОБА_1 беззастережно відповідає так. О 8 год. 58 хв. (clip-12) працівник поліції виписує направлення для проведення огляду на стан сп'яніння.О 9 год 06 хв. (clip-12) працівники поліції проводять поверхневий огляд ОСОБА_1 , після чого останній сідає до службового автомобіля поліції, для прибуття до медичного закладу. О 9 год 36 хв. (clip-15) працівники поліції доставляють ОСОБА_1 до Рокитнянської центральної районної лікарні, для проведення огляду на стан сп'яніння. Під час знаходження в медичному закладі ОСОБА_1 неодноразово наполягає на проведенні його огляду. Однак працівники поліції відмовляються проводити огляд, з причини не бажання оплачувати тестування. Після цього працівник поліції пропонує ОСОБА_1 пройти огляд в Таращанській центральній лікарні, на що ОСОБА_1 вказує, що знаходиться в медичному закладу, та наполягає на проведення його огляду. Як результат працівник поліції дії ОСОБА_1 , щодо наполягання провести його огляд в медичному закладі куди він доставлений розцінює як відмова від проходження огляду та складає протокол за ч. 1 ст. 130 КУпАП. О 9 год. 45 хв. (clip-16) працівник поліції говорить ОСОБА_1 , що огляд проходити не буде, просить останнього присісти до службового автомобіля, з метою доставки його до місця зупинки. О 9 год. 51 хв. (clip-16) на прохання поліцейського ОСОБА_1 запитує, що буде далі по процедурі, на що той відповідає що щодо нього буде складений протокол за ст. 173 КУпАП.
Згідно п. 7 «Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду» поліцейський забезпечує проведення огляду водія транспортного засобу в закладі охорони здоров'я не пізніше ніж протягом двох годин з моменту виявлення відповідних підстав.
Згідно п. 8 Порядку у разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров'я поліцейський із застосуванням технічних засобів відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів в присутності двох свідків складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп'яніння і дії водія щодо ухилення від огляду.
Згідно п. 6-7 розділу І «Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції» огляд на стан сп'яніння проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом (далі - спеціальні технічні засоби); лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку). У разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - заклад охорони здоров'я).
З вказаних норм закону вбачається, що водій на вимогу поліцейського зобов'язаний пройти огляд на стан сп'яніння. В свою чергу поліцейський зобов'язаний забезпечити проведення даного огляду. При цьому право скласти протокол про адміністративне правопорушення виникає, в разі відмови водія пройти огляд в медичному закладі.
Як вбачається з матеріалів справи водій, ОСОБА_1 на виконання п. 2.5 ПДР України прибув до найближчого визначеного поліцейським медичного закладу, для проведення огляду на стан наркотичного сп'яніння. По прибуттю до медичного закладу не тільки погоджувався пройти огляд, а навіть наполягав на його проведенні. Окремо варто зазначити, що водій ОСОБА_1 на неодноразові пропозиції поліцейського пройти огляд беззастережно погоджувався на проведення огляду, при цьому в категоричній формі заперечував факт вживання наркотичних засобів. Також з відеозапису вбачається, що медичних заклад смт. Рокитне мав технічну можливість провести огляд, також це підтверджується листом №1 від 01.01.25. Працівник поліції ОСОБА_2 в порушення вимог ст. 266 КУпАП, п. 7, 8 «Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду», п. 6-7 розділу І «Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції» маючи згоду водія на проходження огляду, не забезпечив проведення огляду водія, та подальшому безпідставно склав щодо нього протокол за відмову пройти огляд ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Також, суд звертає увагу, на те, що сам по собі протокол про адміністративне правопорушення не може бути беззаперечним доказом вини особи в тому чи іншому діянні, оскільки не являє собою імперативного факту доведеності вини особи, тобто не узгоджується із стандартом доказування "поза розумним сумнівом" (рішення від 18 січня 1978 року у справі "Ірландія проти Сполученого Королівства" (Ireland v. the United Kingdom), m. 161, Series А заява № 25), який застосовується при оцінці доказів, а такі докази можуть "випливати зі співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростовних презумпцій факту".
Відповідно до Рішення КонституційногоСуду Українивід 22.12.2010№ 23рп/2010 адміністративна відповідальність в Україні та процедура притягнення до неї ґрунтується на конституційних принципах і правовій презумпції, в тому числі, і закріпленої вст. 62 Конституції України.
Така позиція Конституційного Суду України відповідає правовим позиції ЄСПЛ.
У рішенні «Маліга проти Франції» від 23.09.1998, ЄСПЛ визначив кримінально-правовий зміст адміністративного правопорушення, за яке передбачена санкція у виді позбавлення права керування транспортним засобом.
Також у рішенні ЄСПЛ «Аллене де Рібемон проти Франції» від 10.02.1995 зазначено, що сфера застосування принципу презумпції невинуватості значно ширша, ніж це передбачають; презумпція невинності обов'язкова не тільки для кримінального суду, який вирішує питання про обґрунтованість обвинувачення, а й для всіх інших суспільних відносин.
За таких обставин, вислухавши пояснення ОСОБА_1 та доводи захисника Неживок І.В. дослідивши матеріали справи, серед яких: протокол про адміністративне правопорушення серії ААД № 563207 від 05.04.2025, акти огляду на стан наркотичного сп'яніння з використанням технічних засобів від 05.04.2025, направленнями на огляд транспортного засобу з метою виявлення стану наркотичного сп'яніння до Рокитнянської ЦРЛ та Таращанської МЛ, лист від 01.01.2025 №1 Рокитнянської ЦРЛ, лист від 31.12.2024 Таращанської МЛ, лист від 19.12.2024 №03-05/2525 КНП « БМР « Білоцерківська МЛ №5», лист від 02.01.2025 КНП БМР «Білоцерківська МЛ №4», копія протоколу про вчинення адміністративного правопорушення ОСОБА_1 передбаченого ч.1 ст.173 КУпАП, розпискою ОСОБА_3 про отримання автомобіля «Шевролет Авео» та зобов'язання доставити автомобіль за адресою проживання ОСОБА_1 , а водія не підпускати керування ним, рапортом поліцейського взводу №1 роти №2 Потапова Ю., додатком до протоколу дисками з нагрудної камери поліцейських, суддя дійшов висновку, що провадження у справі щодо ОСОБА_1 підлягає закриттю за відсутності складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130КУпАП.
Суддя зауважує, що для притягнення особи до адміністративної відповідальності, необхідно довести наявність в її діях (бездіяльності) складу та події адміністративного правопорушення.
З урахуванням наведених обставин, суддя дійшов висновку, що матеріали адміністративної справи не містять достатньої кількості належних та допустимих доказів на підтвердження того, що в діянні ОСОБА_1 є склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Згідно з п.1 ч.1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Таким чином, викладене вище дає судді обґрунтовані підстави дійти висновку про недоведеність матеріалами справи складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, яке ставлять у вину ОСОБА_1 оскільки у відповідності до вимог ст.62 Конституції України, обвинувачення не може ґрунтуватися на припущеннях, а усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь, у зв'язку з чим справа про адміністративне правопорушення підлягає закриттю на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП, за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи викладене та керуючись ст. 7, ст. 9, ст. 130 ч. 1, ст. 245, ст. 247 ч. 1 п. 1, ст. 251, ст. 252, ст. 266, ст. 280, ст. 283, ст. 284, КУпАП, суддя, -
Провадження по справі відносно ОСОБА_1 закрити за відсутністю складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності та потерпілим, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 КУпАП.
Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного суду через Білоцерківський міськрайонний суд Київської області.
СуддяО.Л. ГАВЕНКО