Постанова від 06.05.2025 по справі 336/254/23

Дата документу 06.05.2025 Справа № 336/254/23

ЗАПОРІЗЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

ЄУН 336/254/23 Головуючий у І інстанції: Петренко Л.В.

Провадження № 22-ц/807/279/25 Суддя-доповідач: Поляков О.З.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 травня 2025 року м. Запоріжжя

Колегія суддів судової палати у цивільних справах Запорізького апеляційного суду у складі:

головуючого: Полякова О.З.,

суддів: Кочеткової І.В.,

Кухаря С.В.,

секретар: Волчанова І.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Шевченківського районного суду м. Запоріжжя від 31 жовтня 2024 року у справі за позовом АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «ОПЕРАТОР ГАЗОРОЗПОДІЛЬНОЇ СИСТЕМИ «ЗАПОРІЖГАЗ» до ОСОБА_1 про стягнення вартості донарахованого (необлікованого) об'єму природного газу,-

ВСТАНОВИЛА:

У січні 2023 року АТ «ЗАПОРІЖГАЗ» звернулось до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення вартості донарахованого (необлікованого) об'єму природного газу.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що облік природного газу на об'єкті споживача організований на базі комерційного ВОГ з використанням побутового лічильник газу NPM «Газдевайс» G-4 1282762.

Зазначений лічильник встановлено та прийнято до експлуатації 22.05.2017, що підтверджується актом №018019 про монтаж засобу вимірювальної техніки, який підписаний представниками Оператора ГРМ та споживачем. У відповідності до зазначеного акту споживач взяв на себе зобов'язання забезпечити збереження лічильника.

23.11.2021 працівниками АТ «ЗАПОРІЖГАЗ» на об'єкті споживання, який знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Волоколамська, 109, виявлено факт несанкціонованого втручання у роботу ЗВТ, робота ЗВТ у позаштатному режимі, а саме газ на прилади надходить лічильний механізм не обертається.

З урахуванням виявлених порушень представниками Оператора ГРМ у присутності споживача, складено акт про порушення MZP005148 від 23.11.2021. Акт у порядку визначеному Кодексом газорозподільних систем підписано працівниками AT «Запоріжгаз» та представником споживача.

На виконання вимог пункту 8 глави 5 розділу XI Кодексу газорозподільних систем, до акту Про порушення внесено інформацію щодо: 1) місцезнаходження комісії з розгляду актів про порушення - м. Запоріжжя, вул. Південне шосе, 52 каб. 202; 2) дату та орієнтовний час проведення засідання комісії, на якому буде розглядатися складений акт про порушення - 24.12.2021 року з 09:30 до 15:45; 3) телефон для уточнення дати та часу проведення експертизи.

Копію акта про порушення направлено на адресу споживача рекомендованим листом від 06.12.2021, цим же листом останнього запрошено на комісію з розгляду актів про порушення.

12.12.2021 лічильник демонтовано для проведення його експертизи, про що складено протокол №001748 про направлення засобу вимірювальної техніки на експертизу, який підписано представниками Оператора ГРМ та представником споживача. За фактом підписання протоколу зауважень споживачем до протоколу не внесені.

За результатами проведеної експертизи, комісією створеною у порядку глави 10 Розділу X Кодексу газорозподільних систем, виявлено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ прихованими заходами в наслідок яких здійснюється не обліковане (обліковане частково чи з порушенням законодавства) використання природного газу, які не можливо виявити без використання спеціальних технічних засобів, часткового чи повного демонтажу ЗВТ чи перевірки метрологічних характеристик ЗВТ: пошкодження конструктивних елементів вихідного патрубка лічильника - в вихідному патрубку лічильника наявний сторонній отвір (непередбачений конструкцією завода-виробника ЗВТ, розташована на вертикальній площині патрубка), внаслідок чого об'єм газу, що проходить через лічильник не обліковується або обліковується частково (не в повному обсязі). Позаштатний режим роботи ЗВТ (відсутність зміни показань при фактичній витраті). Лічильник не придатний до подальшої експлуатації, підлягає заміні. Лічильник упаковано в пакет, опломбовано пломбою № R32949625.

Результати експертизи викладені в акті №1317 експертизи лічильника газу від 20.12.2021.

Після проведення експертизи проведено позачергову повірку лічильника. За результатами повірки лічильник визнано непридатним до подальшої експлуатації, що відображено у протоколі повірки ДП «Запоріжжястандартметрологія» від 20.12.2021 року №1317 та довідці про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки від 20.12.2021 року.

Так, у відповідності до протоколу повірки відносна похибка лічильника при об'ємній витраті природного газу 0,042 м3/год) складає - (мінус) 100%. Тобто, лічильник витрату природного газу у зазначених параметрах не обліковує взагалі. Відносна похибка лічильника при об'ємній витраті природного газу 1,2 м3/год. складає -(мінус) 31,34%., а при об'ємній витраті природного газу 6,0 м3/год. складає -(мінус) 11,24 %., що вказує на частковий облік природного газу у зазначених параметрах.

Всі вищезазначені обставини підтверджують вірність та обґрунтованість висновку комісії що наслідком несанкціонованого втручання (пошкодження конструктивних елементів вихідного патрубку лічильника) є некоректний облік природного газу, (принципова схема руху газу після влаштування стороннього отвору у вихідному патрубку лічильника газу додається).

З урахуванням виявленням факту несанкціонованого втручання у роботу ЗВТ комісією AT «Запоріжгаз» з розгляду актів про порушення, було прийнято рішення про задоволення частково (в частині несанкціонованого втручання у роботу ЗВТ) акту про порушення №ZP005148 від 23.11.2021 року, що відображено у протоколі №3111 від 24.12.2021 року.

Споживачу здійснено перерахунок (донарахування) об'ємів природного газу за граничними об'ємами споживання природного газу населенням (додаток 19 Кодексу ГРМ) з 24.11.2020 року по 23.11.2021 року з урахуванням усіх газових приладів (плита газова 1 шт., котел - 1 шт., котел-колонка - 1 шт.), зареєстрованих осіб (зареєстровано 1 особу) та опалювальної площі (239,97м2).

Згідно з пунктом 11 Глави 5 Розділу XI Кодексу газорозподільних систем розрахунок здійснено за цінами закупівлі природного газу протягом періоду не облікованого природного газу.

Вартість необлікованого (донарахованого) об'єму (обсягу) природного газу склала 341954,53 грн.

18.01.2022 AT «Запоріжгаз» на адресу Відповідача рекомендованим листом з повідомленням направлено Акт розрахунок рахунок на оплату необлікованого (донарахованого) об'єму (обсягу) природного газу та його вартості та рахунок на його оплату. На сьогоднішній день в добровільному порядку Відповідачем борг не сплачено.

У зв'язку з несплатою відповідачем вартості необлікованого (донарахованого) об'єму (обсягу) природного газу відповідно до отриманого рахунку, позивач вимушений звернутися до суду з даним позовом за захистом свого порушеного права.

Посилаючись на означені обставини, АТ «ЗАПОРІЖГАЗ» просило судстягнути ОСОБА_1 на користь товариства вартість донарахованого необлікованого об'єму та обсягу природного газу у сумі 341954,53 грн та суму сплаченого судового збору.

Рішенням Шевченківського районного суду м. Запоріжжя від 31 жовтня 2024 року позов задоволено.

Стягнуто з ОСОБА_1 на користь АТ «ЗАПОРІЖГАЗ» вартість донарахованого необлікованого об'єму та обсягу природного газу в сумі 341954,53 грн та судовий збір в розмірі 5129,32 грн.

Не погоджуючись із вищезазначеним судовим рішенням, ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм процесуального права, неправильне застосування матеріального права, неповне встановлення обставин справи просить скасувати рішення Шевченківського районного суду м. Запоріжжя від 31 жовтня 2024 року та прийняти нове - про відмову в задоволенні позову.

В обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що акт про порушення № 000447 від 12.12.2021 складений представниками АТ «ЗАПОРІЖГАЗ» з порушенням Кодексу газорозподільних систем, тому він не може бути підставою для визначення вартості донарахованого об'єму природного газу. Також зазначає, що позивач не надав суду доказів втручання в роботу ЗВТ. Жодний з актів, наданих до позовної заяви цього факту не підтверджує. Позивач не дотримав процедури контролю огляду ЗВТ, фіксування такого огляду. ОСОБА_1 не здійснював несанкціонованого втручання в роботи ЗВТ, а доводи позивача не відповідають дійсності.

У своєму відзиві на апеляційну скаргу, АТ «ЗАПОРІЖГАЗ» заперечує проти доводів відповідача, посилаючись на їх необґрунтованість та безпідставність. Просить залишити апеляційну скаргу без задоволення, оскаржуване рішення - без змін.

У судовому засіданні ОСОБА_1 та його представник - адвокат Шевченко А.В. наполягали на задоволенні апеляційної скарги, скасуванні оскаржуваного рішення та відмові в задоволенні позову.

Представник позивача Швайковський А.А. заперечував проти задоволення апеляційної скарги, оскаржуване рішення просив залишити без змін.

Також апеляційний суд заслухав показання свідка ОСОБА_2 . За свідченнями ОСОБА_2 , вона працює контролером в АТ «Запоріжгаз». У 2021 році отримала наряд на огляд лічильника за адресою: АДРЕСА_1 . За вказаною адресою перебували чоловік та жінка, вона перевіряла їх документи, попросила включили конфорку в газовій плиті для того, щоб перевірити витрати газу, однак лічильник не фіксував витрат газу, про що вона склала відповідний акт про порушення та повідомила уповноважених осіб АТ «Запоріжгаз». При огляді робила фото лічильника.

Заслухавши в судовому засіданні суддю-доповідача, доводи учасників справи, показання свідка, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції та обставини справи в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення з огляду на таке.

За вимогами п.1 ч. 1 ст. 374 ЦПК України суд апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги має право залишити судове рішення без змін, а скаргу без задоволення.

Відповідно до вимог ст. 375 ЦПК України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням вимог матеріального і процесуального права.

Критерії оцінки правомірності оскаржуваних судових рішень визначені в статті 263 ЦПК України, відповідно до яких судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Судове рішення має відповідати завданню цивільного судочинства, визначеному цим Кодексом. При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Відповідно до частини першої статті 264 ЦПК України під час ухвалення рішення суд вирішує такі питання: 1) чи мали місце обставини (факти), якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються; 2) чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження; 3) які правовідносини сторін випливають із встановлених обставин; 4) яка правова норма підлягає застосуванню до цих правовідносин.

Зазначеним вимогам закону оскаржуване судове рішення відповідає.

Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 року (далі - Конвенція) кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.

Завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Обов'язком суду при розгляді справи є дотримання вимог щодо всебічності, повноти й об'єктивності з'ясування обставин справи та оцінки доказів.

Усебічність та повнота розгляду передбачає з'ясування усіх юридично значущих обставин та наданих доказів з усіма притаманними їм властивостями, якостями та ознаками, їх зв'язків, відносин і залежностей. Усебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин справи забезпечує, як наслідок, постановлення законного й обґрунтованого рішення.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що дії АТ «ЗАПОРІЖГАЗ» щодо складання акту про порушення ZP 005148 від 23.11.2021, процедури проведення засідання по розгляду цього акту, процедури розгляду та затвердження акту про порушення були здійснені відповідно до вимог чинного законодавства, є законними, правомірними та такими, що відповідають вимогам Кодексу ГРМ, натомість відповідач не надав доказів на спростування факту несанкціонованого втручання у роботу ЗВТ та не спростував розрахунку на оплату вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу.

Колегія суддів погоджується з таким висновком з огляду на таке.

Суд першої інстанції встановив та підтверджено матеріалами справи, що ОСОБА_1 є побутовим споживачем природного газу за адресою: АДРЕСА_1 , особовий рахунок НОМЕР_1 .

ОСОБА_1 зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується витягом з реєстру територіальної громади м. Запоріжжя щодо реєстрації місця проживання фізичної особи.

ОСОБА_1 є власником житлового будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна від 27 лютого2023 року за № 324080850.

25 травня 2017 року представниками позивача в присутності споживача ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , здійснено монтаж газового лічильника NPM «Газдевайс» G-4 № 1282762, на вулиці, показання засобу вимірювальної техніки 27620,3, місце встановлення бар'єр, номер пломби б 10348816, на вулиці с 35188883, дата попередньої повірки 19 травня 2017 року.

Відповідальність за збереження та цілісність пломб несе споживач.

Складено акт № 018019 про монтаж засобу вимірювальної техніки від 22 травня 2017 року, вказаний акт підписаний представниками позивача та споживачем без будь-яких зауважень.

23 листопада 2021 року працівниками АТ «Запоріжгаз» за участі споживача (його представника) ОСОБА_3 на об'єкті приватний будинок за адресою: АДРЕСА_1 , встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем, а саме: розділ ХІ глава 2 пункт 1 п.п. 3 - несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу), розділ ХІ глава 2 пункт 3 п.п. 1 - пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно, газ на прилади надходить повільно, механізм не обертається, про що складено акт про порушення ZP 005148.

Показання лічильника (ЗВТ) на дату складання акта - 29834,75 м3.

Лічильник газу NPM «Газдевайс» G-4 № 1282762, дата повірки 2017 рік, опломбований 35188883, 10348816.

Порушення не усунено.

В графі споживачем/несанкціонованим споживачем визнано факт умисного самовільного втручання в систему газопостачання, пошкодження ним пломб (лічильника) міститься підпис представника відповідача, підписано без будь-яких зауважень.

В п. 8 акту про порушення зазначено, що комісія Оператора ГРМ з розгляду цього акта буде проводити засідання 24.12.2021 року за адресою: м. Запоріжжя, Південне Шоссе, 52 каб. 202, з 09-00 год. до 15-45 год., перерва з 12-00 год до 12-45 год. та вказано контактний телефон.

В цьому ж пункті зазначено, що на засідання комісії запрошується споживач або уповноважена ним особа. У разі неявки на засідання комісії цей акт розглядається без участі споживача або уповноваженої особи.

Додатком до вказаного акту є фото, де зафіксовано зовнішній вигляд лічильна на момент огляду 23 листопада 2021 року.

АТ «Запоріжгаз» супровідним листом за № 690-Сл-17999-1221 від 06 грудня 2022 року направлено Сапетко О.В. повідомлення про необхідність бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ за адресою: м. Запоріжжя, Південне Шоссе, 52 каб. 202, 24 грудня 2021 року з 09-00 год. до 15-45 год., перерва з 12-00 год до 12-45 год., та направлено акт про порушення ZP 005148 від 23 листопада 2021 року, в підтвердження направлення даних документів надано реєстр відправлення кореспонденції та копія фіскального чека про відправлення.

12 грудня 2021 року працівниками АТ «Запоріжгаз» за участі споживача (його представника - Сапетко Н.К.) складено протокол № 001748 демонтажу та направлення засобу вимірювальної техніки для проведення експертизи, відповідно до якого здійснено демонтаж засобу вимірювальної техніки NPM «Газдевайс» G-4 № 1282762, місце демонтажу - вулиця, показання засобу вимірювальної техніки 29892,096 м3, дата попередньої повірки, ремонту засобу вимірювальної техніки 2017 р. ЗВТ розпломбовано, місце встановлення гайка ЗОТ, номер пломби С 35188883, ЗВТ поміщений в пакет, пакет опломбований пломбою 0251201. ЗВТ доставляється представником ГРМ. Споживач запрошується на 20.12.2021 о 09-00 год. Експертиза відбудеться за адресою: м. Запоріжжя, Південне Шоссе, 52 каб. 4, та вказано контактний телефон.

20 грудня 2021 року комісією затвердженою наказом Оператора ГРМ - АТ «Запоріжгаз» № 01 На-73-0818 від 03.08.2018 року у складі інженера з метрології 2 категорії ДП «Запоріжжястандартметрологія» Бурлакова Ю.С., старшого оператора відділу інспектування АТ «Запоріжгаз» Петренко О.О., фахівця з фінансово-економічної безпеки 1 категорії відділу економічної безпеки АТ «Запоріжгаз» ОСОБА_4 , інженеру з метрології відділу лабораторних вимірів АТ «Запоріжгаз» ОСОБА_5 , за відсутності споживача проведено експертизу засобу вимірювальної техніки та/або пломби, а саме: NPM «Газдевайс» G-4 № 1282762 рік випуску 2004, демонтованого 12 грудня 2021 року, показання засобу вимірювальної техніки 29892,09 м3. За результатами зовнішнього огляду пакувального пакету, в який запаковано ЗВТ та /або пломбу комісія вирішила, що пакувальна тара знаходиться у належному стані, пломба/сейф пакет № 0251201 не пошкоджена. За результатами огляду: відповідність місць фактичного розташування пломб місцям, зазначеним у протоколі - відповідає; цілісність та місцезнаходження пломб, а також ознаки порушень, зазначених у протоколі - не порушено; цілісність заводського повірочного тавра на ЗВТ - не порушено; цілісність лічильного механізму та корпусу ЗВТ - цілий; цілісність конструктивних елементів вихідного патрубка ЗВТ - порушена (пошкодження конструктивної цілісності вихідного патрубка ЗВТ - отвір); наявність сторонніх предметів усередені ЗВТ - відсутні; відповідність маркування ЗВТ нормативно-технічній документації - відповідає; відповідність ЗВТ, програмного забезпечення та контрольної суми паспорту на ЗВТ та/або опису типу на цей тип ЗВТ - перевірка не передбачена; відповідність втручань у роботу ЗВТ наявним актом перевірок та/або відомостям про повірку та ремонт ЗВТ - відповідає. По результатам позачергової повірки похибка лічильника, за об'ємної витрати становить Qmin - 100% 0,2 Qmax: - 31?34 % Qmax: - 11?24%. Покази лічильника газу після проведення позачергової повірки: 29892,29 куб.м.

За результатами експертизи комісія дійшла такого висновку: виявлено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ прихованими заходами в наслідок яких здійснюється не обліковане (обліковане частково чи з порушенням законодавства) використання природного газу, які не можливо виявити без використання спеціальних технічних засобів, часткового чи повного демонтажу ЗВТ чи перевірки метрологічних характеристик ЗВТ: пошкодження конструктивних елементів вихідного патрубка лічильника - в вихідному патрубку лічильника наявний сторонній отвір (непередбачений конструкцією завода-виробника ЗВТ, розташований на вертикальній площині патрубка), внаслідок чого об'єм газу, що проходить через лічильник не обліковується або обліковується частково (не в повному обсязі). Позаштатний режим роботи ЗВТ (відсутність зміни показань при фактичній витраті). Лічильник не придатний до подальшої експлуатації, підлягає заміні. Лічильник упаковано в пакет, опломбовано пломбою № R32949625.

На фото долучених представником позивача, в процесі розгляду справи, зафіксовано виявлене порушення з використанням спеціальних технічних засобів, оскільки при візуальному огляді таке порушення не можливо виявити.

Згідно з протоколом повірки № 1317 від 20 грудня 2021 року лічильника газу NPM «Газдевайс» G-4 № 1282762 рік випуску 2004, власник лічильника м. Запоріжжя, вул. Волоколамська, буд. 109, за результатами вимірювань надано висновок - не відповідає.

Згідно з довідкою про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки № 3-0976-21 від 20 грудня 2021 року лічильник газу G-4 NPM № 1282762, виробник ЗАТ «Газдевайс», росія, за результатами повірки встановлено, що засіб вимірювальної техніки (ЗВТ) не відповідає вимогам п. 11.4 ДСТУ 9035:2020 Метрологія. Лічильники газу для побутових потреб та комерційного обліку. Методи повірки. Підстави для визнання ЗВТ непридатним - п. 11.4 відносна похибка лічильника перевищує максимально допустиму похибку.

Так, відповідно до протоколу повірки відносна похибка лічильника при об'ємній витраті природного газу 0,042 м3/год) складає - (мінус) 100%. Тобто, лічильник витрату природного газу у зазначених параметрах не обліковує взагалі. Відносна похибка лічильника при об'ємній витраті природного газу 1,2 м3/год. складає -(мінус) 31,34%., а при об'ємній витраті природного газу 6,0 м3/год. складає -(мінус) 11,24 %., що вказує на частковий облік природного газу у зазначених параметрах.

24 грудня 2021 року за наслідками розгляду акту про порушення №ZP005148 від 23.11.2021 року комісією АТ «Запоріжгаз» було прийнято рішення про задоволення акту про порушення №ZP005148 від 23.11.2021 року частково, а саме в частині несанкціонованого втручання у роботу ЗВТ здійсненого шляхом прихованих заходів, що відображено у протоколі №3111 від 24.12.2021 року. Рішення прийнято комісією одноголосно.

За виявлене порушення, згідно з пунктом 1 глави 3 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 року № 2494 - нараховано за граничними об'ємами споживання природного газу населенням (додаток 19 Кодексу ГРМ) за період з 24 листопада 2020 року по 23 листопада 2021 року з урахуванням підключених газових приладів (плита газова 1 шт., газовий котел - 1 шт. газова колонка -1 шт.), зареєстрованих осіб (зареєстровано 1 особа) та опалювальної площі (239,97 м2).

Згідно пункту 11 Глави 5 Розділу XI Кодексу газорозподільних систем розрахунок здійснено за цінами закупівлі природного газу протягом періоду не облікованого природного газу.

Вартість необлікованого (донарахованого) об'єму (обсягу) природного газу склала 341954,53 грн. (детальний розрахунок донарахованого об'єму природного газу наявний в матеріалах справи).

18.01.2022 AT «Запоріжгаз» на адресу відповідача рекомендованим листом з повідомленням направлено лист щодо відшкодування вартості донарахованого обсягу природного газу до якого доданий Акт розрахунок не облікованого (донарахованого) об'єму (обсягу) природного газу та його вартості та рахунок на оплату вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу з пропозицією погашення вартості необлікованого об'єму природного газу в сумі 341954,53 грн протягом 10 днів з дати отримання повідомлення. Поштове відправлення повернулось на адресу позивача.

На сьогоднішній день в добровільному порядку борг не сплачено.

Правові засади функціонування ринку природного газу України Закон України «Про ринок природного газу».

Взаємовідносини оператора газорозподільних систем із суб'єктами ринку природного газу правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газорозподільних систем, у тому числі умови забезпечення комерційного приладового обліку природного газу в газорозподільній системі та визначення його об'ємів і обсягів передачі до/з газорозподільної системи, у тому числі в розрізі суб'єктів ринку природного газу визначені Кодексом газорозподільних систем затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 30 вересня 2015 року № 2494.

У відповідності до пункту 23 Правил надання населенню послуг з газопостачання затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 9 грудня 1999 р. № 2246, які діяли на момент введення лічильника до експлуатації, відповідальність за збереження і цілість встановлених у споживача лічильників газу та пломб на них несе споживач.

Пунктом 29 Правил надання населенню послуг з газопостачання, які діяли на момент введення лічильника до експлуатації, визначено що споживач зобов'язаний забезпечувати збереження і цілість лічильників газу та пломб на них.

Статтею 13 Закону України «Про ринок природного газу» визначено, що споживач зобов'язаний не допускати несанкціонованого відбору природного газу. У разі порушення або невиконання своїх обов'язків споживач несе відповідальність згідно із законом.

Згідно з абзацом 3 частини 3 статті 18 Закону України «Про ринок природного газу», вимоги до складових частин вузла обліку природного газу, правил експлуатації приладів обліку, порядку вимірювання обсягів та визначення якості природного газу визначаються технічними регламентами та нормами, правилами, що встановлюються і затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики в нафтогазовому комплексі.

Відповідно до частини 1 статті 59 Закону України «Про ринок природного газу» суб'єкти ринку природного газу, які порушили законодавство, що регулює функціонування ринку природного газу, несуть відповідальність згідно із законом.

Згідно з пунктом 39 частини 1 статті 1 Закону України «Про ринок природного газу» суб'єкт ринку природного газу - це оператор газотранспортної системи, оператор газорозподільної системи, оператор газосховища, оператор установки LNG, замовник, оптовий продавець, оптовий покупець, постачальник, споживач.

Відповідно до пункту 33 частини 1 статті 1 Закону України «Про ринок природного газу» ринок природного газу - це сукупність правовідносин, що виникають у процесі купівлі-продажу, постачання природного газу, а також надання послуг з його транспортування, розподілу, зберігання (закачування, відбору), послуг установки LNG.

Згідно з пунктом 17 частини 1 статті 1 Закону України «Про ринок природного газу» оператор газорозподільної системи - це суб'єкт господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із розподілу природного газу газорозподільною системою на користь третіх осіб (замовників).

Відповідно до пункту 35 частини 1 статті 1 Закону України «Про ринок природного газу» розподіл природного газу - це господарська діяльність, що підлягає ліцензуванню і пов'язана з переміщенням природного газу газорозподільною системою з метою його фізичної доставки споживачам, але що не включає постачання природного газу.

Згідно з частиною 2, 3 статті 37 Закону України «Про ринок природного газу» оператор газорозподільної системи провадить діяльність з розподілу природного газу на підставі ліцензії, що видається Регулятором.

Оператор газорозподільної системи забезпечує здійснення покладених на нього цим Законом функцій за рахунок своїх фінансових, матеріально-технічних, людських та інших ресурсів.

Відповідно до частини 1 статті 38 Закону України «Про ринок природного газу» права та обов'язки оператора газорозподільної системи визначаються цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, кодексом газотранспортної системи, кодексом газорозподільних систем, а також договором розподілу природного газу.

Згідно з пунктом 23 частини 1 статті 1 Закону України «Про ринок природного газу» побутовий споживач - це фізична особа, яка придбаває природний газ з метою використання для власних побутових потреб, у тому числі для приготування їжі, підігріву води та опалення своїх жилих приміщень, що не включає професійну та комерційну діяльність.

Відповідно до пункту 37 частини 1 статті 1 Закону України «Про ринок природного газу» споживач - фізична особа, фізична особа - підприємець або юридична особа, яка отримує природний газ на підставі договору постачання природного газу з метою використання для власних потреб, а не для перепродажу, або використання в якості сировини.

Згідно з пунктом 2 частини 2 статті 59 Закону України «Про ринок природного газу» правопорушеннями на ринку природного газу зокрема є: несанкціонований відбір природного газу.

Відповідно до п.4 глави 6 розділу X Кодексу газорозподільних систем за збереження і цілісність комерційних та дублюючих ВОГ та пломб (відбитків їх тавр) відповідає власник (користувач), на території або у приміщенні якого вони встановлені, що має бути зафіксовано у відповідному акті про пломбування.

Протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових у відповідності пункту 2 Глави 6 розділу X КГС Оператор ГРМ та споживач (суміжний суб'єкт ринку природного газу) проводять такі спільні дії: контрольне зняття показань ЗВТ (лічильника газу); перевірку комерційного ВОГ та його складових відповідно до вимог цього Кодексу, зокрема контрольний огляд вузла обліку; монтаж/демонтаж ЗВТ на повірку (періодичну, позачергову, експертну), експертизу та/або ремонт.

Порядок проведення перевірок вузлів обліку та їх складових визначений главою 9 розділу X Кодексу газорозподільних систем.

Згідно з пунктом 7 глави 9 розділу X Кодексу газорозподільних систем у разі виявлення під час перевірки комерційного ВОГ чи його складових або контрольного огляду вузла обліку ознак нижченаведених порушень представник Оператора ГРМ на місці перевірки складає у порядку, визначеному цим Кодексом, акт про порушення, зокрема про: пошкодження пломб; пошкодження ЗВТ (лічильника газу);наявність зміни параметрів параметризації обчислювача чи коректора об'єму газу; непрацездатність комерційного ВОГ чи його складових та/або його (їх) невідповідність умовам експлуатації чи узгодженій проектній документації або умовам договору; наявність ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ; наявність несанкціонованого газопроводу; несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок чого перевищується діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильником газу).

У відповідності до абзацу 2 пункту 7 глави 9 розділу X Кодексу газорозподільних систем розрахунок необлікованого або облікованого частково об'єму природного газу внаслідок порушення здійснюється за наявності акта про порушення та у порядку, визначеному в розділі ХІ цього Кодексу.

Згідно з пунктом 1 глави 1 розділу XI Кодексу газорозподільних систем норми цього розділу щодо перерахунку (донарахування) або зміни режиму нарахування природного газу споживачу, у тому числі побутовому споживачу, який уклав з Оператором ГРМ договір розподілу природного газу, а також несанкціонованому споживачу, який знаходиться на території ліцензованій діяльності Оператора ГРМ, застосовуються за наявності акта про порушення, складеного Оператором ГРМ відповідно до вимог цього розділу.

Несанкціоноване втручання в роботу газорозподільної системи це втручання в,роботу газорозподільної системи, в тому числі шляхом несанкціонованого відновлення газоспоживання, несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та/або під'єднання несанкціонованого газопроводу, внаслідок чого порушується нормальний режим роботи ГРМ та/або здійснюється необліковане (обліковане частково чи з порушенням законодавства) використання природного газу.

Несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу - втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об'єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу;

Вузол обліку природного газу/вузол обліку/ВОГ - сукупність засобів вимірювальної техніки, зокрема лічильник газу або звужуючий пристрій, та допоміжних засобів, призначених для вимірювання, реєстрації результатів вимірювання та розрахунків об'єму природного газу, зведених до стандартних умов, визначених законодавством(п.4 глави 1 розділу І Кодексу ГРМ)

Пошкодження ЗВТ/лічильника газу згідно п. 4 глави 1 розділу І Кодексу газорозподільних систем це механічне пошкодження цілісності конструкції комерційного ВОГ та/або його складових, зокрема корпусу, скла, кріплення, захисних елементів, ліній з'єднання.

Позаштатний режим роботи комерційного ВОГ згідно абзацу 2 пункту 6 глави 6 розділу X Кодексу ГРМ, зокрема, включає: витоки газу з елементів та конструкції комерційного ВОГ, у тому числі імпульсних ліній манометрів, датчиків тиску і температури тощо;відсутність зміни показань лічильника газу (обчислювача або коректора об'єму газу), загальмованість або рух з ривками зчитувального механізму при фактичній витраті (споживанні) природного газу; наявність сторонніх шумів та нехарактерних звуків при роботі лічильника газу чи іншого ЗВТ; індикація або наявність повідомлень про порушення в роботі ЗВТ, в тому числі про необхідність зміни елементів живлення;забруднення або відкладання осадів, потрапляння сторонніх предметів до внутрішньої порожнини вимірювального трубопроводу або лічильника газу чи на робочі поверхні первинних перетворювачів; інші ознаки порушень вимог щодо експлуатації ЗВТ, які можуть вплинути на результати вимірювання.

Відповідно до пункту 1 глави 2 розділу XI Кодексу газорозподільних систем, до порушень споживача, які кваліфікуються, як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу зокрема належить несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу).

Згідно з пунктом 1 глави 5 розділу XI Кодексу газорозподільних систем у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 20 до цього Кодексу.

У відповідності до пункту 2 глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ акт про порушення після пред'явлення представником Оператора ГРМ службового посвідчення складається в присутності споживача/несанкціонованого споживача та/або незаінтересованої особи (представника власника/користувача, на території чи об'єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення його особи та засвідчується їх особистими підписами. У разі якщо комерційний вузол обліку, на якому сталося порушення, знаходиться на території (в приміщенні) Оператора ГРМ, останній повинен завчасно попередити споживача про час і місце складання акта про порушення.

Пунктом 1 розділу 10 Глави X Кодексу ГРС визначено, якщо під час перевірки (обстеження) комерційного ВОГ або при контрольному огляді вузла обліку за домовленістю сторін або ініціативою Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу) буде ініційована експертиза щодо перевірки пошкодження пломб/ЗВТ чи несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, вони мають діяти з урахуванням положень цієї глави.

Експертиза засобу вимірювальної техніки/експертиза пломб - комплекс заходів, які здійснюються комісією з проведення експертизи ЗВТ та пломб, яка затверджується наказом Оператора ГРМ, або суб'єктами судово-експертної діяльності, діяльність яких регулюється Законом України «Про судову експертизу», з метою отримання даних щодо відповідності засобу вимірювальної техніки/пломб параметрам, визначеним їх виробниками, умовам монтажу та експлуатації, їх цілісності чи відповідності метрологічним характеристикам, а також пересвідчення у відсутності інших ознак впливу на засіб вимірювальної техніки/пломбу, які можуть свідчити про втручання в засіб вимірювальної техніки/пломбу та викривлення результатів вимірювання (п.4 глави 1 розділу І Кодексу газорозподільних систем).

Під час складання протоколу щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу сторона, яка ініціювала експертизу, визначає, ким буде здійснюватися така експертиза (комісією з проведення експертизи ЗВТ та пломб, яка затверджується наказом Оператора ГРМ, або суб'єктом судово-експертної діяльності, діяльність якого регулюється Законом України «Про судову експертизу»).

У випадку проведення експертизи ЗВТ та/або пломби суб'єктами судово-експертної діяльності, діяльність яких регулюється Законом України «Про судову експертизу», передача такого ЗВТ та/або пломби здійснюється у строк, який не повинен перевищувати десяти робочих днів з дня складання протоколу щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу.

Експертиза ЗВТ та/або пломби має бути проведена протягом десяти робочих днів з дня складання протоколу (крім випадку проведення експертизи ЗВТ та/або пломби суб'єктами судово-експертної діяльності, діяльність яких регулюється Законом України «Про судову експертизу»).

Сторона, відповідальна за доставку ЗВТ та/або пломби, визначається за домовленістю сторін (в іншому разі - Оператором ГРМ). Сторона, відповідальна за доставку ЗВТ та/або пломби на експертизу, персонально відповідає за цілісність пломби, встановленої на пакеті (тарі). (Пункту 2 розділу 10 Глави X Кодексу ГРС ).

У відповідності до 4 розділу 10 Глави X Кодексу ГРС споживач (суміжний суб'єкт ринку природного газу) зобов'язаний бути присутнім під час проведення експертизи. За неможливості бути присутнім під час проведення експертизи споживач (суміжний суб'єкт ринку природного газу) може дати письмову згоду у довільній формі на проведення експертизи без його присутності або у присутності уповноваженої ним іншої особи. У разі неприбуття споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу) та/або уповноваженої ним особи на експертизу проведення експертизи ЗВТ та/або пломби проводиться без його участі.

У відповідності до пункту 5 глави 10 розділу X Кодексу газорозподільних систем під час проведення експертизи комісія проводить зовнішній огляд пакувального пакета (тари), в який було запаковано ЗВТ та/або пломбу.

Після зовнішнього огляду пакувального пакета (тари) комісією перевіряються: відповідність місць фактичного розташування пломб місцям, зазначеним у протоколі; цілісність та місцезнаходження пломб, а також ознаки порушень, зазначених у протоколі; цілісність заводського та повірочного тавра на ЗВТ; цілісність лічильного механізму та корпусу ЗВТ; цілісність конструктивних елементів вихідного патрубка ЗВТ; наявність сторонніх предметів усередині ЗВТ; відповідність маркування ЗВТ нормативно-технічній документації; відповідність ЗВТ, програмного забезпечення та контрольної суми паспорту на ЗВТ та/або опису типу на цей тип ЗВТ; відповідність втручань у роботу ЗВТ наявним актам перевірок та/або відомостям про повірку та ремонт ЗВТ тощо.

У відповідності до абзацу 1 пункту 8 глави 5 розділу XI Кодексу газорозподільних систем акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення.

Споживач (несанкціонований споживач), згідно п. 10 глави 5 розділу XI Кодексу газорозподільних систем зобов'язаний бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення, на якому буде розглядатися складений на нього акт про порушення. За неможливості бути присутнім на засіданні особисто споживач (несанкціонований споживач) має право дати письмову згоду у довільній формі на проведення засідання без його присутності або у присутності його уповноваженої особи. У разі неприбуття споживача (несанкціонованого споживача) та/або уповноваженої ним особи на засідання комісії остання розглядає складений акт про порушення без його (її) участі.

Пунктом 11 глави 5 розділу XI Кодексу газорозподільних систем, визначено що за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення.

Відповідно пункту 1 глави 3 розділу XI Кодексу у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об'єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об'ємами споживання природного газу населенням (додаток 19 цього Кодексу) з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.

З аналізу вищенаведених норм вбачається, що саме споживач природного газу, несе відповідальність за збереження і цілісність вузла обліку природного газу (ВОГ), навіть у тому разі, якщо несанкціоновані заходи, здійснені не споживачем, а іншою особою, внаслідок яких здійснюється необліковане (обліковане частково чи з порушенням законодавства) використання природного газу.

Предметом доказування у межах зазначеної цивільної справи є факт несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ прихованими заходами, внаслідок яких здійснюється не обліковане (обліковане частково чи з порушенням законодавства) використання природного газу, які не можливо виявити без використання спеціальних технічних засобів, часткового чи повного демонтажу ЗВТ чи перевірки метрологічних характеристик ЗВТ.

Таким чином, матеріалами справи підтверджене несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ прихованими заходами, внаслідок яких здійснюється не обліковане (обліковане частково чи з порушенням законодавства) використання природного газу, які не можливо виявити без використання спеціальних технічних засобів, часткового чи повного демонтажу ЗВТ чи перевірки метрологічних характеристик ЗВТ: пошкодження конструктивних елементів вихідного патрубка лічильника - в вихідному патрубку лічильника наявний сторонній отвір (непередбачений конструкцією завода-виробника ЗВТ, розташований на вертикальній площині патрубка), внаслідок чого об'єм газу, що проходить через лічильник не обліковується або обліковується частково (не в повному обсязі). Позаштатний режим роботи ЗВТ (відсутність зміни показань при фактичній витраті). Лічильник не придатний до подальшої експлуатації, підлягає заміні.

Непридатність засобу вимірювальної техніки встановлено уповноваженим підприємством у сфері метрології - ДП «ЗАПОРІЖЖЯСТАНДАРТМЕТРОЛОГІЯ», що відображено Довідці про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки № 3-о 976-21 від 20.12.2021. Підставою для визнання непридатним зазначено п. 11.4 Відносна похибка лічильника перевищує максимально допустиму похибку.

Апеляційний суд вважає, що вищезазначені обставини підтверджують правильність та обґрунтованість висновку комісії що наслідком несанкціонованого втручання (пошкодження конструктивних елементів вихідного патрубку лічильника) є некоректний облік природного газу, (принципова схема руху газу після влаштування стороннього отвору у вихідному патрубку лічильника газу наявна в матеріалах справи).

Матеріалами справи підтверджено, що робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно, газ на прилади надходить повільно, механізм не обертається, про що складено акт про порушення ZP 005148.

Так, відповідно до протоколу повірки відносна похибка лічильника при об'ємній витраті природного газу 0,042 м3/год) складає - (мінус) 100%. Тобто, лічильник витрату природного газу у зазначених параметрах не обліковує взагалі. Відносна похибка лічильника при об'ємній витраті природного газу 1,2 м3/год. складає -(мінус) 31,34%., а при об'ємній витраті природного газу 6,0 м3/год. складає -(мінус) 11,24 %., що вказує на частковий облік природного газу у зазначених параметрах.

Вказане є підставою для нарахування позивачем споживачеві ОСОБА_1 вартості не облікованого (донарахованого) об'єму природного газу на підставі акту про порушення № ZP005148 в сумі 341954,53 грн.

З огляду на вищевикладене, суд першої інстанції дійшов правильного висновку про наявність підстав для задоволення позову.

Доводи апеляційної скарги про недоведеність факту несанкціонованого втручання у роботу ЗВТ прихованими заходами є безпідставними з огляду на те, що доказами наявними у справі доведені такі обставини: дію, що підтверджує втручання у лічильник газу; спосіб втручання: пошкодження конструктивних елементів вихідного патрубка лічильника - в вихідному патрубку лічильника наявний сторонній отвір (не передбачений конструкцією завода-виробника) та наслідки втручання - об'єм газу, що проходить через лічильник не обліковується або обліковується частково (не в повному обсязі), підтверджено уповноваженим підприємством у сфері метрології - ДП Запорізький НВ Центр стандартизації, метрології та сертифікації.

Колегія суддів зауважує, що ОСОБА_1 не надав жодних доказів на спростовування висновку комісії з проведення експертизи ЗВТ, не заявив клопотання про проведення додаткової експертизи у справі ні в суді першої інстанції, ні в апеляційному суді.

Таким чином, апеляційний суд перевірив доводи апеляційної скарги та дійшов висновку, що вони є безпідставними, оскільки відповідно до ч. 3 ст. 12 та ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Вказані, а також інші доводи, наведені в обґрунтування апеляційної скарги, не можуть бути підставами для скасування рішення суду першої інстанції, оскільки вони не підтверджуються матеріалами справи, ґрунтуються на неправильному тлумаченні скаржником норм матеріального та процесуального права й зводяться до необхідності переоцінки судом доказів, яким було надано вичерпну правову оцінку під час розгляду справи в суді першої інстанції.

Наведені в апеляційній скарзі доводи були предметом дослідження в суді першої інстанції з наданням відповідної правової оцінки всім фактичним обставинам справи, яка ґрунтується на вимогах закону, і з якою погоджується суд апеляційної інстанції, висновки суду є достатньо аргументованими, при цьому колегія суддів враховує, що як неодноразово вказував Європейський суд з прав людини, право на вмотивованість судового рішення сягає своїм корінням більш загального принципу, втіленого в Конвенції, який захищає особу від сваволі; рішення національного суду повинно містити мотиви, які достатні для того, щоб відповісти на істотні аспекти доводів сторони (рішення у справі «Руїз Торія проти Іспанії», §§ 29-30). Це право не вимагає детальної відповіді на кожен аргумент, використаний стороною; більше того, воно дозволяє судам вищих інстанцій просто підтримати мотиви, наведені судами нижчих інстанцій, без того, щоб повторювати їх (§ 2 рішення у справі «Хірвісаарі проти Фінляндії»).

Європейський суд з прав людини вказав, що пункт перший статті 6 Конвенції зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними, залежно від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (справа «Проніна проти України», № 63566/00, § 23, ЄСПЛ, від 18 липня 2006 року).

Пункт 1 ст. 6 Конвенції не вимагає більш детальної аргументації від апеляційного суду, якщо він лише застосовує положення для відхилення апеляції відповідно до норм закону як такої, що не має шансів на успіх, без подальших пояснень (Burgandothers v. France (Бюрг та інші проти Франції), (dec.); Gorou v. Greece (no. 2) (Гору проти Греції №2) [ВП], § 41).

Право на обґрунтоване рішення дозволяє вищим судам просто підтверджувати мотиви, надані нижчими судами, не повторюючи їх (рішення Європейського суду з прав людини у справі «Гірвісаарі проти Фінляндії», п. 32.) Пункт 1 ст. 6 Конвенції не вимагає більш детальної аргументації від апеляційного суду, якщо він лише застосовує положення для відхилення апеляції відповідно до норм закону, як такої, що не має шансів на успіх, без подальших пояснень (рішення Європейського суду з прав людини у справі «Бюрг та інші проти Франції» (Burg and others v. France), (рішення Європейського суду з прав людини у справі «Гору проти Греції» №2) [ВП], § 41» (Gorou v. Greece no.2).

Вагомих, достовірних та достатніх доводів, які б містили інформацію щодо предмета доказування і спростовували висновки суду першої інстанції та впливали на законність і обґрунтованість оскаржуваного рішення, апеляційна скарга не містить. Доводи апеляційної скарги зводяться до переоцінки доказів.

Аналізуючи питання обсягу дослідження доводів скаржника та їх відображення в оскаржуваному судовому рішенні, питання обґрунтованості висновків суду першої інстанції, колегія суддів виходить з того, що у справі, яка переглядається, було надано вичерпну відповідь на всі істотні питання, що виникають при кваліфікації спірних відносин, як у матеріально-правовому, так і у процесуальному сенсах, а доводи, викладені в апеляційній скарзі, не спростовують висновків суду першої інстанції.

За вимогами п.1 ч. 1 ст. 374 ЦПК України суд апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги має право залишити судове рішення без змін, а скаргу без задоволення.

Відповідно до вимог ст. 375 ЦПК України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням вимог матеріального і процесуального права.

Таким чином, колегія суддів дійшла висновку про те, що, розглядаючи спір, який виник між сторонами у справі, суд першої інстанції правильно визначився з характером спірних правовідносин та нормами матеріального права, які підлягають застосуванню, повно та всебічно дослідив наявні у справі докази і дав їм належну оцінку згідно з вимогами ст. 76-78, 81, 89, правильно встановив обставини справи, внаслідок чого ухвалив законне й обґрунтоване судове рішення, яке відповідає вимогам матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим, апеляційну скаргу ОСОБА_1 слід залишити без задоволення, а рішення Шевченківського районного суду м. Запоріжжя від 31 жовтня 2024 року- без змін.

Керуючись ст.ст. 374, 375, 381, 382, 383, 384 ЦПК України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Рішення Шевченківського районного суду м. Запоріжжя від 31 жовтня 2024 року в цій справі - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дня її ухвалення, проте може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повної постанови.

Повна постанова складена 15 травня 2025 року.

Головуючий:

Судді: