Справа № 686/9237/24
Провадження № 1-кс/686/4702/25
15 травня 2025 року м. Хмельницький
Слідча суддя Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області ОСОБА_1 , з участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , підозрюваної ОСОБА_3 , захисника підозрюваної ОСОБА_4 , розглянувши у відкритому судовому засіданні у режимі відеоконференції клопотання старшого слідчого ВРЗСПЖЗО СВ Кам'янець-Подільського РУП ГУНП в Хмельницькій області ОСОБА_5 про примусове відібрання біологічних зразків у підозрюваної ОСОБА_3 у кримінальному провадженні № 12024240000000117, -
Старший слідчий відділення розслідування злочинів скоєних проти життя та здоров'я особи слідчого відділу Кам'янець-Подільського РУП ГУНП в Хмельницькій області ОСОБА_5 звернувся до слідчого судді із клопотанням, погодженим із заступником начальника відділу Хмельницької обласної прокуратури ОСОБА_6 , про надання дозволу на примусове відібрання біологічних зразків (слини) у підозрюваної ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Клопотання мотивував тим, що у провадженні слідчого управління ГУНП в Хмельницькій області знаходяться матеріали кримінального провадження № 12024240000000117 від 01.03.2024, відповідно до яких ОСОБА_7 не пізніше квітня 2024 року дізналась про наявність значного попиту на психотропну речовину, обіг якої обмежено - сибутрамін, а також можливість його придбання у великих обсягах на території Республіки Молдова. Діючи умисно, з корисливих мотивів, обравши як спосіб отримання стабільного незаконного прибутку вчинення злочинів у сфері незаконного обігу психотропних речовин, які полягали у незаконному придбанні, зберіганні, перевезенні та пересиланні з метою збуту, а також незаконному збуті психотропної речовини обіг якої обмежено - сибутраміну, розуміючи, що самостійно вчиняти такі злочини буде складно, не пізніше квітня 2024 року прийняла рішення про створення злочинної організації з чіткою ієрархічною структурою, де виступила як керівник (організатор).
З метою отримання на території Республіки Молдова замовлених ОСОБА_7 партій препаратів, що містять сибутрамін, та доставки їх до прикордонного з Україною міста Отач для подальшого переміщення з приховуванням від митного контролю до м. Хмельницький, остання залучила до злочинної організації громадян Республіки Молдова ОСОБА_8 та ОСОБА_9 , з якими має близькі відносини.
До вищої ланки вказаної організації на основі добровільності та єдності злочинних намірів організатор залучила ОСОБА_10 , який проживає поблизу державного кордону з Республікою Молдова та має можливості організувати та забезпечити функціонування каналу переправлення психотропної речовини з Республіки Молдова. Виконуючи відведену йому роль та доручення організатора ОСОБА_10 керував діями підпорядкованої йому ОСОБА_11 , яка згідно плану злочинної організації отримувала від ОСОБА_8 на території м. Отач (Молдова) психотропну речовину - сибутрамін, для доставки в Україну поза митним контролем.
Для досягнення злочинного задуму ОСОБА_7 , не маючи можливості самостійно збувати препарати із вмістом сибутриміну у великих кількостях, реалізовуючи відведену собі роль організатора, створила мережу збуту вказаного психотропного засобу. При цьому організатор забезпечувала постійний взаємозв'язок між діями учасників злочинної організації, що здійснювали незаконне придбання та переправлення в Україну препаратів із вмістом сибутриміну, з діями учасників, які збували такі препарати кінцевим споживачам, узгоджуючи при цьому необхідні обсяги психотропної речовини. Зокрема, ОСОБА_7 залучила в якості безпосередніх збувачів осіб, які раніше купували у неї препарати, що містять сибутрамін, для особистого вживання: ОСОБА_3 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 та ОСОБА_15 .
З метою забезпечення конспірації злочинних дій ОСОБА_7 створила для спілкування учасників організації закриті групи у месенджері Viber.
Крім того, з метою допомоги у підтриманні функціонування злочинної організації та виконання вказівок щодо забезпечення взаємозв'язку між діями структурних частин злочинного об'єднання, що займалися постачанням та збутом психотропної речовини, ОСОБА_7 залучила ОСОБА_16 .
Таким чином, упродовж квітня - червня 2024 року ОСОБА_7 підшукавши співучасників та розподіливши між ними обов'язки, об'єднала їхні зусилля для реалізації узгодженого плану, тобто створила злочинну організацію.
Члени злочинної організації в період з червня 2024 по квітень 2025 року вчинили ряд тяжких та особливо тяжких кримінальних правопорушень, що полягали у придбанні, зберіганні, перевезенні, пересиланні з метою збуту та збуті психотропної речовини сибутраміну.
19.04.2025 ОСОБА_3 повідомлено про підозру за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 255, ч. 4 ст. 28, ч. 3 ст. 307 КК України.
06.11.2022 набрав чинності Закон України від 09.07.2022 № 2391-ІХ «Про державну реєстрацію геномної інформації людини», який введено в дію 06.02.2023.
Пунктом 1 частини першої статті 5 Закону України «Про державну реєстрацію геномної інформації людини» передбачено обов?язкову державну реєстрацію геномної інформації щодо осіб, яким повідомлено про підозру в учиненні умисних тяжких та особливо тяжких злочинів проти основ національної безпеки України, життя, здоров?я, волі, честі, гідності, статевої свободи та статевої недоторканості особи, власності, громадської безпеки, у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів, проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку, або стосовно яких обвинувальний акт у кримінальних провадженнях зазначеної категорії злочинів передано до суду.
Державна реєстрація геномної інформації полягає в унесенні до Електронного реєстру геномної інформації людини, держателем якого є ІНФОРМАЦІЯ_2 , відомостей про генетичні ознаки людини та визначених цим Законом знеособлених персональних даних про особу.
Порядком проведення обов'язкової реєстрації геномної інформації людини, затвердженим постановою КМУ «Деякі питання реалізації ЗУ «Про державну реєстрацію геномної інформації людини» від 29.08.2023 № 978, передбачено, що відбір біологічного матеріалу здійснюється із застосуванням засобів для відбору біологічних зразків.
Відбір і направлення на проведення молекулярно-генетичної експертизи біологічного матеріалу осіб, яким повідомлено про підозру в учиненні вказаних злочинів, якщо результати експертизи можуть бути використані для забезпечення завдань кримінального провадження, здійснюються відповідно до статті 242 КПК України.
Враховуючи вище викладене, а також з метою перевірки причетності підозрюваної ОСОБА_3 до скоєння інших тяжких та особливо тяжких злочинів на території України та зокрема Хмельницької області, виникла необхідність у відібранні в неї біологічних зразків, а саме букального епітелію.
Відповідно до ч.1 ст. 245 КПК України у разі необхідності отримання зразків для проведення експертизи вони відбираються стороною кримінального провадження, яка звернулась за проведенням експертизи або за клопотанням якої експертиза призначена слідчим суддею.
Так 19.04.2025 підозрюваній ОСОБА_3 оголошено постанову слідчого про відібрання біологічних зразків від 19.04.2025, на що ОСОБА_3 добровільно надавати біологічні зразки відмовилася.
Слідчий у судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду клопотання повідомлений належним чином.
Захисник підозрюваної ОСОБА_3 - адвокат ОСОБА_4 та підозрювана у судовому засіданні щодо задоволення клопотання заперечили, пояснившо, що не вбачає потреби органу досудового розслідування у відібранні біологічних зразків його підзахисної.
Заслухавши думку підозрюваної та її захисника, дослідивши клопотання із доданими до нього матеріалами, слідча суддя дійшла висновку про відмову у його задоволенні із таких підстав.
19.04.2025 ОСОБА_3 повідомлено про підозру у вчиненні злочинів передбачених кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 255, ч. 4 ст. 28, ч. 3 ст. 307 КК України.
Постановою старшого слідчого відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП в Хмельницькій області ОСОБА_17 від 19.04.2025 ухвалено відібрати біологічні зразки букального епітелію у ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Однак ОСОБА_3 19.04.2025 відмовилася добровільно надати біологічні зразки букального епітелію, про що є її розпис.
Відповідно до ст. 245 КПК України у разі необхідності отримання зразків для проведення експертизи вони відбираються стороною кримінального провадження, яка звернулася за проведенням експертизи або за клопотанням якої експертиза призначена слідчим суддею. У випадку, якщо проведення експертизи доручено судом, відібрання зразків для її проведення здійснюється судом або за його дорученням залученим спеціалістом.
Порядок відібрання зразків з речей і документів встановлюється згідно з положеннями про тимчасовий доступ до речей і документів (статті 160-166 цього Кодексу).
Відбирання біологічних зразків у особи здійснюється за правилами, передбаченими статтею 241 цього Кодексу. У разі відмови особи добровільно надати біологічні зразки слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, що розглядається у порядку, передбаченому статтями 160-166 цього Кодексу, має право дозволити слідчому, прокурору (або зобов'язати їх, якщо клопотання було подано стороною захисту) здійснити відбирання біологічних зразків примусово.
Тобто, передумовою для звернення до слідчого судді із клопотанням про примусове відібрання біологічних зразків у підозрюваного є постанова слідчого/прокурора про призначення у кримінальному провадженні відповідної експертизи. Водночас, слідчим у обґрунтування клопотання не надано доказів того, що у кримінальному провадженні призначено відповідну експертизу відносно підозрюваної ОСОБА_3 .
Також при вирішенні клопотання слідчою суддею враховується, що відповідно до ч. 4 ст. 4 Закону України «Про державну реєстрацію геномної інформації людини» в Україні проводяться обов'язкова та добровільна державна реєстрація геномної інформації.
Обов'язковій державній реєстрації підлягає геномна інформація: осіб, яким повідомлено про підозру у вчиненні умисних тяжких чи особливо тяжких злочинів проти основ національної безпеки України, життя, здоров'я, волі, честі, гідності, статевої свободи та статевої недоторканості особи, власності, громадської безпеки, у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів, проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку, або стосовно яких обвинувальний акт у кримінальних провадженнях зазначеної категорії злочинів передано до суду (п. 1 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про державну реєстрацію геномної інформації людини»).
Відповідно до ч. 4 ст. 5 Закону України «Про державну реєстрацію геномної інформації людини» порядок проведення обов'язкової державної реєстрації геномної інформації людини затверджується Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 29 серпня 2023 р. № 978 затверджено Порядок проведення обов'язкової державної реєстрації геномної інформації людини.
Пунктом 4 Порядку проведення обов'язкової державної реєстрації геномної інформації встановлено, що відбір та направлення на проведення молекулярно-генетичної експертизи (дослідження) біологічного матеріалу осіб, яким повідомлено про підозру у вчиненні умисних тяжких чи особливо тяжких злочинів проти основ національної безпеки України, життя, здоров'я, волі, честі, гідності, статевої свободи та статевої недоторканості особи, власності, громадської безпеки, у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів, проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку, у разі, коли результати експертизи (дослідження) можуть бути використані для забезпечення завдань кримінального провадження, здійснюється згідно із статтею 242 Кримінального процесуального кодексу України.
Так, п. 5 указаного Порядку визначено, що у разі коли особу, якій повідомлено про підозру у вчиненні умисних тяжких чи особливо тяжких злочинів проти основ національної безпеки України, життя, здоров'я, волі, честі, гідності, статевої свободи та статевої недоторканості особи, власності, громадської безпеки, у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів, проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку, затримано або до неї застосовано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, відбір та направлення на проведення молекулярно-генетичної експертизи (дослідження) біологічного матеріалу осіб здійснюється під час прибуття таких осіб до ізолятора тимчасового тримання або слідчого ізолятора уповноваженими особами цих установ.
Проте переліченими вище нормативними актами не врегульоване питання щодо порядку дій у разі відмови у наданні біологічних зразків для проведення обов'язкової державної реєстрації геномної інформації особи, процесуальний статус якої відповідає визначеному у п.1 ч.1 ст.5 Закону № 2391-IX (зокрема повідомлено про підозру у вчиненні умисних тяжких чи особливо тяжких злочинів проти основ національної безпеки України, життя, здоров'я, волі, честі, гідності, статевої свободи та статевої недоторканості особи, власності, громадської безпеки, у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів, проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку, або стосовно яких обвинувальний акт у кримінальних провадженнях зазначеної категорії злочинів передано до суду).
Отже, примусове відібрання зразків, у кримінальному провадженні передбачене лише у разі, коли зразки можуть бути використані для забезпечення завдань кримінального провадження.
Тобто, примусове відібрання біологічних зразків у особи для обов'язкової державної реєстрації геномної інформації, для цілей формування електронного реєстру геномної інформації людини, чинним законодавством не передбачено.
Відповідно до рішення ЄСПЛ «Драган Петрович проти Сербії» від 14.04.2020, скарга №75229/10, відсутність передбачуваності законодавства, яке встановлює процедуру відібрання зразків для ДНК-аналізу під час розслідування, порушує ст.8 Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод.
Із урахуванням вищевикладеного, слідча суддя приходить до висновку, що такий ступінь втручання у права, свободи та інтереси підозрюваного не виправдовує потреб досудового розслідування та фактично буде застосований із іншою метою, яка є відмінною від досягнення завдань кримінального провадження.
За указаного вище обґрунтування, слідча суддя уважає клопотання необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст.110, 163, 164, 241, 245, 376 КПК України, -
Відмовити у задоволенні клопотання старшого слідчого ВРЗСПЖЗО СВ Кам'янець-Подільського РУП ГУНП в Хмельницькій області ОСОБА_5 про примусове відібрання біологічних зразків у підозрюваної ОСОБА_3 у кримінальному провадженні № 12024240000000117.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її проголошення.
Слідча суддя