Справа № 674/736/25
Провадження № 2-о/674/90/25
про залишення заяви без руху
14 травня 2025 року м. Дунаївці
Суддя Дунаєвецького районного суду Хмельницької області Шафікова Ю.Е., ознайомившись із заявою ОСОБА_1 , представник заявника ОСОБА_2 , заінтересована особа: орган опіки та піклування виконавчого комітету Дунаєвецької міської ради Хмельницької області про визнання особи недієздатною встановлення опіки та призначення опікуна,-
ОСОБА_1 в інтересах якого діє адвокат Савченко Оксана Володимирівна звернувся до суду з вищезазначеною заявою, в якій просить визнати недієздатною ОСОБА_3 та встановити над нею опіку, призначивши заявника опікуном.
Відповідно до ч.2 ст.19 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку: наказного провадження, позовного провадження (загального або спрощеного), окремого провадження.
Згідно з ч. 3 ст. 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.
Так, заява про визнання особи недієздатною та встановлення опіки подається до суду у порядку, передбаченому главою 2 розділу ІV ЦПК України та повинна відповідати як загальним вимогам, передбаченим у ст. 175, 177 ЦПК України, так і спеціальним, які передбачені ст. 297 ЦПК України. При цьому порядок розгляду справ про визнання фізичної особи недієздатною регулюється положеннями ст. 299 ЦПК України..
Пунктом 2 частини 3 статті 175 ЦПК України визначено, що позовна заява має містити повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), а також реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості позивачу відомі), відомі номери засобів зв'язку та адреси електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету.
Відповідно до ч.1 ст.299 ЦПК України справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи чи визнання фізичної особи недієздатною суд розглядає за участю заявника, особи, стосовно якої розглядається справа про визнання її недієздатною, її адвоката та представника органу опіки та піклування.
Так, у вступній частині заяви не вказано ім'я (прізвище, ім'я та по батькові) особи, особи, стосовно якої буде розглядатись справа про визнання її недієздатною, її місцезнаходження, реєстраційний номер облікової картки платника за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян, інші засоби зв'язку, також не зазначені відомості про адвоката такої особи. Зазначене перешкоджає належному виклику особи, стосовно якої вирішується питання про визнання її недієздатною та призначенню їй адвоката судом за необхідності.
Крім того, згідно до ст. 60 ЦК України суд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.
За змістом ч. 1 ст.300 ЦПК України суд вирішує питання щодо призначення над недієздатною особою піклувальника або опікуна не інакше, як за поданням органу опіки та піклування. Тобто, нормами законодавства передбачено чіткий порядок призначення над недієздатними особами опіки, а саме - за поданням відповідного органу, а не за заявою фізичної особи.
Особа, яка виявила бажання виконувати обов'язки опікуна (піклувальника), подає до органу опіки заяву про клопотання перед судом про призначення її опікуном (піклувальником). До заяви додається медичний висновок про те, що за станом здоров'я заявник може бути опікуном (піклувальником). Спеціалісти органу опіки і піклування обстежують матеріально-побутові умови проживання майбутнього опікуна (піклувальника), складають відповідний акт і готують до суду подання щодо кандидатури опікуна (піклувальника).
Всупереч вищезазначеним вимогам закону в матеріалах поданої заяви відсутні відомості, які підтверджують можливість заявника бути опікуном, а саме: докази того, що останній звертався з приводу цього питання до органу опіки та піклування, відсутній акт обстеження матеріально-побутових умов заявника.
Окрім того, окреме провадження це вид непозовного цивільного судочинства, характерною ознакою даного виду провадження є відсутність спору про право. Тобто в порядку окремого провадження суд не може зобов'язувати будь-яку особу або орган державної влади чи місцевого самоврядування вчинити певні дії. В той же час, звертаючись до суду із заявою, заявник просив: витребувати у органу опіки і піклування подання про доцільність призначення його опікуном.
Відповідно до ч. 9 ст. 10 ЦПК України якщо спірні відносини не врегульовані законом, суд застосовує закон, що регулює подібні за змістом відносини (аналогія закону), а за відсутності такого - суд виходить із загальних засад законодавства (аналогія права).
Відтак, оскільки нормами ЦПК України не передбачено залишення без руху заяви, яка подана в порядку окремого провадження, в даному випадку підлягають застосуванню за аналогією положення ЦПК України щодо залишення без руху позовної заяви.
Згідно ст. 185 ЦПК України суддя встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху з наданням строку для усунення недоліків, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Без усунення недоліків заява не може бути прийнята до провадження суду.
Отже, заява підлягає залишенню без руху з наданням строку на усунення викладених в ухвалі недоліків, шляхом зазначення у заяві відомостей щодо особи, стосовно якої буде розглядатись справа про визнання її недієздатною, її адвоката за наявності, доказів які підтверджують можливість заявника бути опікуном, а саме: доказів того, що останній звертався з питання призначення опікуном до органу опіки та піклування, акт обстеження матеріально-побутових умов заявника .
Керуючись ст. 10, 175, 177, 185 ч.1, 2, 258-261, 293-294, 297, 299, 300, 353 ЦПК України, суддя,-
Заяву ОСОБА_1 , представник заявника ОСОБА_2 , заінтересована особа: орган опіки та піклування виконавчого комітету Дунаєвецької міської ради Хмельницької області про визнання особи недієздатною встановлення опіки та призначення опікуна - залишити без руху.
Повідомити заявника та його представника адвоката Савченко О.В. про необхідність виправити зазначені недоліки заяви в строк п'ять днів з дня вручення ухвали про залишення заяви без руху.
У разі усунення недоліків заяви в зазначений строк заява вважається поданою в день первісного її подання до суду. Якщо заявник не усунув недоліки заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається заявникові.
Копію ухвали направити заявнику та представнику заявника для виконання.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Ю.Е. Шафікова