Ухвала від 13.05.2025 по справі 335/2124/24

1Справа № 335/2124/24 1-кс/335/1653/2025

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 травня 2025 року м. Запоріжжя

Слідчий суддя Вознесенівського районного суду міста Запоріжжя ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , захисника ОСОБА_4 , підозрюваного ОСОБА_5 , розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду у м. Запоріжжі клопотання старшого слідчого СУ ГУНП України в Запорізькій області майора поліції ОСОБА_6 про застосування запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту у кримінальному провадженні № 12023082060000857 від 01.06.2023, відносно:

ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Запоріжжя, громадянина України, який має вищу освіту, працює на посаді завідуючого відділення, лікаря-хірурга відділення хірургії з ліжками гінекології у Комунальному некомерційному підприємстві «Міська лікарня екстреної та швидкої медичної допомоги» Запорізької міської ради, одружений, на утриманні малолітніх та неповнолітніх дітей не має, зареєстрований та мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не засудженого,

підозрюваного у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 28 ч. 2 ст. 364, ч. 3 ст. 28 ч. 3 ст. 362 КК України, -

ВСТАНОВИВ:

Слідча звернулася до слідчого судді з клопотанням про застосування запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту відносно ОСОБА_5 , підозрюваного у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 28 ч. 2 ст. 364, ч. 3 ст. 28 ч. 3 ст. 362 КК України, у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12023082060000857 від 01.06.2023, в обґрунтування якого зазначено наступне.

Досудовим розслідування встановлено, що починаючи з 01.09.2023 по 31.12.2023 ОСОБА_5 , відповідно до наказу №130 к/тр від 28.02.2019 перебував на посаді завідувача відділення, лікаря-хірурга 1 хірургічного відділення КНП «МЛЕ та ШМД» ЗМР, розташованого за адресою м. Запоріжжя, вул. Перемоги, буд. 80. У зв'язку із займаною посадою ОСОБА_5 мав у своєму підпорядкуванні працівників серед лікарів відділення.

ОСОБА_5 , перебуваючи на посаді завідувача відділення хірургії з ліжками гінекології на 60 ліжок, з них 10 гінекологічних ліжок КНП «МЛЕ та ШМД» ЗМР та відповідно наділений повноваженнями на здійснення організаційно-розпорядчих функцій, тим самим, відповідно до п. 1 примітки до ст. 364 КК України, а також ч. 3 ст. 18 КК України, будучи службовою особою, у період часу з 01.09.2023 по 31.12.2023, діючи умисно, з корисливих мотивів, всупереч інтересам служби, з метою одержання неправомірної вигоди для КНП «МЛЕ та ШМД» ЗМР, шляхом зловживання службовим становищем, безпосередньо пов'язаним із здійсненням своїх повноважень, передбачених посадовою інструкцією, створив та очолив організовану групу, метою діяльності якої стало неправомірне одержання некомерційним підприємством бюджетних коштів в рамках Програми медичних гарантій, шляхом несанкціонованої зміни інформації в автоматизованій системі електронної системи охорони здоров?я.

Так, не пізніше 01.09.2023 у ОСОБА_5 , який має досвід роботи на займаній посаді, будучи обізнаним про порядок надходження грошових коштів на рахунок лікарні від Національної служби здоров'я України (Далі - НСЗУ), достовірно розуміючи, що грошові кошти зараховуються на баланс лікарні за кожний окремо пролікований випадок, а у випадку сплати коштів за програмою медичних гарантій у вигляді глобальної ставки, усвідомлюючи, що виплата коштів на наступний рік буде напряму залежати від кількості наданих медичних послуг за певним пакетом медичних послуг у попередньому році, виник умисел, направлений на використання свого службового становища всупереч інтересам служби, шляхом фіктивного збільшення наданих медичних послуг підпорядкованим відділенням, з метою одержання неправомірної вигоди для КНП «МЛЕ та ШМД» ЗМР.

Розуміючи, що для реалізації злочинного умислу необхідні особи, що мають доступ до медичних інформаційних систем, ОСОБА_5 , володіючи організаторськими здібностями, використовуючи власний авторитет та зловживаючи службовим становищем, залучив до вказаної діяльності підпорядкованих йому лікарів-хірургів відділення хірургії з ліжками гінекології на 60 ліжок, з них 10 гінекологічних ліжок КНП «МЛЕ та ШМД» ЗМР - ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , які мають доступ до інформації, що обробляється в автоматизованій системі електронної системи охорони здоров?я, та які надали згоду на несанкціоновану зміну інформації в автоматизованій системі електронної системи охорони здоров?я, шляхом внесення недостовірних відомостей щодо проведення медичних процедур, які фактично пацієнтам не надавалися, з метою подальшого нарахування коштів НСЗУ на рахунок КНП «МЛЕ та ШМД» ЗМР.

Після цього ОСОБА_5 розробив злочинний план, який довів до відома ОСОБА_7 та ОСОБА_8 . Відповідно до розробленого плану вся діяльність організованої групи була завуальована під загальновизначену, передбачену законом професійну діяльність, яка на перший погляд не привертала би уваги зі сторони правоохоронних та контролюючих органів.

Найвищу (першу) ланку в організованій групі ОСОБА_5 відвів собі, у зв'язку з чим всі інші учасники організованої групи підпорядковувались йому, безумовно, чітко і своєчасно виконували всі його вказівки, настанови та вимоги. Саме ОСОБА_5 координував протиправну діяльність організованої групи, здійснював контроль за діяльністю всіх її учасників, особисто приймав участь у вчиненні злочинів. Також, ОСОБА_5 визначав напрямки протиправної діяльності, пов'язаної із проведенням умисних дій щодо несанкціонованої зміни інформації в автоматизованій системі Helsi, шляхом внесення в таку систему завідомо недостовірних відомостей про надання послуг, які фактично не надавались в рамках програми Державних гарантій медичного обслуговування населення по пакету «Профілактика, діагностика, спостереження, лікування та реабілітація пацієнтів в амбулаторних умовах» з метою отримання на рахунки КНП «МЛЕ та ШМД» ЗМР грошових коштів від НСЗУ.

Другу ланку в організованій групі (виконавці) ОСОБА_5 відвів найбільш довіреним підлеглим особам ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , роль яких полягала у внесені в інформаційно - телекомунікаційну систему Helsi завідомо недостовірних відомостей про надання послуг, які фактично не надавались, а також внесення недостовірної інформації в інформаційно - телекомунікаційні системи Helsi про фіктивну взаємодію лікаря та пацієнта.

Для забезпечення постійного зв'язку при плануванні та під час вчинення злочинів, члени організованої групи використовували наявні у них мобільні телефони з різними операторами мобільного зв'язку, за допомогою яких погоджували та координували свої дії.

Учасники організованої групи впродовж всієї протиправної діяльності інформували один одного про підготовлювані злочини, під час їх вчинення діяли з розподілом ролей за заздалегідь розробленим планом, схваленим усіма учасниками групи. При цьому, всі співучасники усвідомлювали, що дії кожного з них є невід'ємною частиною загального обсягу дій при скоєнні злочинів.

Так, ОСОБА_5 , маючи доступ до журналів доставлених осіб приймального відділення лікарні, здійснював копіювання інформації щодо доставлених військових з пораненнями, яку потім розподіляв між собою, ОСОБА_7 та ОСОБА_8 .

Добровільно увійшовши до організованої ОСОБА_5 групи осіб, лікарі-хірурги ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , спільно з ОСОБА_5 , всупереч порядку функціонування електронної системи охорони здоров'я, з метою неправомірного одержання КНП «МЛЕ та ШМД» ЗМР бюджетних коштів, переслідуючи при цьому особисті інтереси, пов'язані із збільшенням власних статистичних показників роботи, необхідних для виправдування існування створеної системи медичного забезпечення та кількості осіб, що її забезпечують, шляхом вчинення несанкціонованих дій з інформацією, яка оброблюється в автоматизованих системах, використовуючи отриману інформацію у вигляді списків доставлених військовослужбовців з пораненнями за добу, а також особисті облікові записи у медичній інформаційній системі «Helsi.pro», свідомо вносили до електронної системи охорони здоров?я завідомо неправдиві відомості про надання медичних послуг військовослужбовцям датами, які передували датам фактичної доставки останніх до лікарні, накладаючи власний електронний цифровий підпис після кожної внесеної медичної процедури, та таким чином доводили свій злочинний намір до кінця.

Отже, за період часу з 01.09.2023 по 31.12.2023 ОСОБА_5 , ОСОБА_7 та ОСОБА_8 було внесено 2034 фіктивних записи щодо проведення медичних процедур військовослужбовцям.

Оскільки вказані медичні послуги були внесені до електронної системи охорони здоров'я по пакету медичних послуг № 9 «Профілактика, діагностика, спостереження та лікування в амбулаторних умовах» згідно з Договором медичного обслуговування населення за програмами медичних гарантій від 13.02.2023 №1860-Е123-Р000 (далі - Договір), укладеного між КНП «МЛЕ та ШМД» ЗМР та НСЗУ, кількість внесених медичних процедур по зазначеному пакету не впливала на нарахування коштів від НСЗУ на рахунок лікарні у вересні, жовтні, листопаді, грудні 2023 року, оскільки згідно з Договором, за вказаним пакетом медичних послуг, була встановлено фіксована глобальна ставка у розмірі 5 715 562,80 грн. на місяць.

Однак, Главою 8 Профілактика, діагностика, спостереження та лікування в амбулаторних умовах Порядку реалізації програми державних гарантій медичного обслуговування населення у 2024 році, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.12.2023 №1394 (далі - Порядок №1394) передбачено, що кількість послуг, які надавач медичних послуг готовий надати протягом місяця, встановлюється на підставі інформації, зазначеної у пропозиції, але не більше ніж середньомісячна кількість медичних послуг за кожною групою послуг за період з 1 червня до 30 вересня 2023 року, згідно з даними електронної системи охорони здоров'я із заокругленням до цілого числа (при значенні менше 1 застосовується 0) - для надавачів медичних послуг, які надавали медичні послуги згідно з даними електронної системи охорони здоров'я.

Тобто, 186 внесених фіктивних записів до електронної системи охорони здоров?я ОСОБА_5 , ОСОБА_7 та ОСОБА_8 щодо надання 716 медичних послуг за вересень 2023 року на загальну суму 157 456 грн. були враховані під час розрахунку глобальної ставки на 2024 рік у розмірі 3 802 061,85 грн. на місяць за пакетом медичних послуг № 9 «Профілактика, діагностика, спостереження та лікування в амбулаторних умовах», визначеною згідно з Договором медичного обслуговування населення за програмами медичних гарантій від 28.01.2024 №0848-E124-P000 та Договором медичного обслуговування населення за програмами медичних гарантій від 06.02.2024 №3706-Е124-Р000, укладених між КНП «МЛЕ та ШМД» ЗМР та НСЗУ, що у свою чергу призвело до безпідставного нарахування грошових коштів в сумі 35 846,25 грн. на місяць протягом 2024 року за вказаним пакетом медичних послуг.

Згідно з висновком експерта №45 від 28.04.2025 за результатами проведення судово-економічної експертизи, завищено нарахування у вигляді оплат за медичні послуги від НСЗУ відповідно до договорів про медичне обслуговування населення за програмами медичних гарантій за пакетом медичних послуг 9 «Профілактика, діагностика, спостереження та лікування в амбулаторних умовах» № 0848-E124-P000 від 28.01.2024 за період з 01.01.2024 по 31.03.2024, та № 3706-Е124-Р000 від 06.02.2024 за період з 01.04.2024 по 31.12.2024, КНП «Міська лікарня екстреної та швидкої медичної допомоги» ЗМР (код ЄДРПОУ 5498677), за період з 01.01.2024 по 31.12.2024 (з урахуванням включення надлишкової кількості послуг у вересні 2023 в розрахунки НСЗУ на 2024 рік) за місяць в розмірі 35 846,25 грн. Відповідно до висновку експерта загальний показник завищення за рік становить 430155 (чотириста тридцять тисяч сто п'ятдесят п'ять) грн.

У результаті вищевказаних протиправних дій ОСОБА_5 , який діяв у складі організованої групи з лікарями ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , державному бюджету України в особі Національної служби здоров'я України завдано шкоду на суму 430 155 гривень, яка у двісті п'ятдесят і більше разів перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян, що є тяжкими наслідками.

У подальшому встановлено, що 22.06.2022 між ТОВ «ХЕЛСІ УКРАЇНА» (код ЄДРПОУ 44703690) та Комунальним некомерційним підприємством «Міська лікарня екстреної та швидкої медичної допомоги» Запорізької міської ради (код ЄДРПОУ 05498677) укладено договір про доступ до онлайн сервісів (далі - Договір). Сайт Виконавця - веб-сайт Виконавця у мережі Інтернет, що розміщений за адресою: https://5-clinic.zp.ua/, а також веб-сайт Виконавця у інформаційній системі для пацієнтів за адресою: https://helsi.me/.

Згідно із пунктом 1 Договору інформаційно - телекомунікаційна система «Хелсі» (далі - Helsi) програмна продукція, як результат комп'ютерного програмування, призначена для організації процесу надання медичної допомоги та/або медичних послуг, сервери якої розташовуються в захищеній програмно - апаратній платформі «хмарного» центру обробки даних, доступ до якої здійснюється за допомогою веб - сайту, розміщеного в мережі Інтернет за адресою https://helsi.me, https://helsi.pro, https://helsi.me/reform.

Таким чином, КНП «МЛЕ та ШМД» ЗМР отримала доступ до користування автоматизованою системою Helsi.

Окрім цього, Національна служба здоров'я України (НСЗУ) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра охорони здоров'я, який реалізує державну політику у сфері державних фінансових гарантій медичного обслуговування населення.

Відповідно до пункту 3 Положення про Національну службу здоров'я України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2017 № 1101 (далі - Положення), одним з основних завдань НСЗУ є виконання функцій замовника медичних послуг та лікарських засобів за програмою медичних гарантій.

На виконання цього завдання, відповідно до пункту 5 частини першої статті 7 Закону України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення» та підпункту 4 пункту 4 Положення НСЗУ укладає, змінює та припиняє договори про медичне обслуговування населення.

Порядок укладення, зміни та припинення договору про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 25.04.2018 № 410 «Про договори про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій» (далі - Порядок № 410 від 25.04.2018).

Так, Національною службою здоров'я України (Замовник) та КНП «МЛЕ та ШМД» ЗМР (Надавач) укладено Договір медичного обслуговування населення за програмами медичних гарантій від 28.01.2024 №0848-E124-P000 та Договір медичного обслуговування населення за програмами медичних гарантій від 06.02.2024 №3706-Е124-Р000 (далі - Договори).

Пунктом 8 Договору передбачено, що відповідно до умов цього договору надавач зобов'язується надавати медичні послуги за програмою медичних гарантій пацієнтам, а замовник зобов'язується оплачувати такі послуги відповідно до встановленого тарифу та коригувальних коефіцієнтів.

Відповідно до підпунктів 1, 13, 28 пункту 19 Договору надавач зобов'язується належним чином, своєчасно та у повному обсязі виконувати свої зобов'язання згідно з цим договором; своєчасно вносити до системи повну та достовірну інформацію, в тому числі медичну документацію та звіти про медичні послуги, медичні записи, записи про направлення і рецепти у порядку, встановленому законодавством, з урахуванням положень специфікації; здійснювати внутрішній контроль за виконанням своїх зобов'язань за договором працівниками надавача та його підрядниками згідно з додатком 3 до цього договору, вживати заходів до усунення порушень у разі їх виявлення, в тому числі порушень, виявлених за результатами моніторингу, здійсненого замовником.

Досудовим розслідуванням встановлено, що з 01.09.2023 по 31.12.2023 року медичні працівники КНП «МЛЕ та ШМД» ЗМР ОСОБА_5 , ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , які діяли у складі організованої групи, за вказівками організатора цієї групи ОСОБА_5 та за його безпосередньої участі, володіючи фаховими знаннями щодо надання медичних послуг та їх відображення в електронній системі охорони здоров'я, будучи обізнаними про механізм відшкодування грошових коштів з державного бюджету за надані медичні послуги на підставі укладеного договору 28.01.2024 №0848-E124-P000 та договору медичного обслуговування населення за програмами медичних гарантій від 06.02.2024 №3706-Е124-Р000 (далі - Договор) із Національною службою здоров'я України за програмою медичних гарантій, згідно з Законом України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення», свідомо вносили до електронної системи охорони здоров?я завідомо неправдиві відомості про надання медичних послуг військовослужбовцям датами, які передували датам фактичної доставки останніх до лікарні, накладаючи власний електронний цифровий підпис після кожної внесеної медичної процедури, та таким чином доводили свій злочинний намір до кінця.

Внаслідок вищевказаних протиправних дій медичних працівників КНП «МЛЕ та ШМД» ЗМР ОСОБА_5 , ОСОБА_7 та ОСОБА_8 з 01.09.2023 по 31.12.2023 року до електронної системи охорони здоров'я внесено 2034 фіктивних електронних медичних записів про взаємодію між пацієнтом та лікарем, які у подальшому вплинули на формування звітів КНП «МЛЕ та ШМД» ЗМР за договором із Національною службою здоров'я України за програмою медичних гарантій.

Так, відповідно до частини 1 статті 10 Закону України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення» для всієї території України встановлюються єдині тарифи оплати надання медичних послуг, лікарських засобів та медичних виробів, розміри реімбурсації лікарських засобів та медичних виробів, які надаються пацієнтам за програмою медичних гарантій.

Підставою для оплати тарифу, що здійснюється Уповноваженим органом, є звіт, який формується в електронній системі охорони здоров'я на підставі інформації та документів, що внесені надавачем медичних послуг до цієї системи. Оплата за надані медичні послуги та лікарські засоби здійснюється в порядку черговості надходження таких звітів.

Главою 8 Профілактика, діагностика, спостереження та лікування в амбулаторних умовах Порядку реалізації програми державних гарантій медичного обслуговування населення у 2024 році, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.12.2023 №1394 (далі - Порядок №1394) передбачено, що кількість послуг, які надавач медичних послуг готовий надати протягом місяця, встановлюється на підставі інформації, зазначеної у пропозиції, але не більше ніж середньомісячна кількість медичних послуг за кожною групою послуг за період з 1 червня до 30 вересня 2023 року, згідно з даними електронної системи охорони здоров'я із заокругленням до цілого числа (при значенні менше 1 застосовується 0) - для надавачів медичних послуг, які надавали медичні послуги згідно з даними електронної системи охорони здоров'я.

Тобто, 186 внесених фіктивних записів до електронної системи охорони здоров?я ОСОБА_5 , ОСОБА_7 та ОСОБА_8 щодо надання 716 медичних послуг за вересень 2023 року на загальну суму 157 456 грн., були враховані під час розрахунку глобальної ставки на 2024 рік у розмірі 3 802 061,85 грн. на місяць, за пакетом медичних послуг № 9 «Профілактика, діагностика, спостереження та лікування в амбулаторних умовах», визначеною згідно Договору медичного обслуговування населення за програмами медичних гарантій від 28.01.2024 №0848-E124-P000 та Договору медичного обслуговування населення за програмами медичних гарантій від 06.02.2024 №3706-Е124-Р000, укладених між КНП «МЛЕ та ШМД» ЗМР та НСЗУ, що у свою чергу призвело до безпідставного нарахування грошових коштів в розмірі 35 846,25 грн. на місяць протягом 2024 року за вказаним пакетом медичних послуг.

Так, досудовим розслідуванням встановлено, що в період з 01.09.2023 по 31.12.2023 ОСОБА_5 особисто та шляхом надання прямих вказівок лікарям ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , у невстановленому досудовим розслідуванням місці, з використанням особистої електронної пошти та паролю здійснювали вхід до системи «helsi.pro», де в електронному робочому кабінеті лікаря, під своїми особистими електронним ключем, вчинили умисні дії щодо несанкціонованої зміни інформації в автоматизованій системі Helsi, шляхом внесення в таку систему завідомо недостовірних відомостей про надання послуги пацієнтам.

Таким чином, ОСОБА_5 , ОСОБА_7 та ОСОБА_8 вносились до електронної системи охорони здоров?я завідомо неправдиві відомості про надання медичних послуг військовослужбовцям датами, які передували датам фактичної доставки останніх до лікарні.

Внаслідок вищевказаних протиправних дій медичних працівників КНП «МЛЕ та ШМД» ЗМР ОСОБА_5 , який діяв у складі організованої групи з ОСОБА_7 та ОСОБА_8 з 01.09.2023 по 31.12.2023 року до електронної системи охорони здоров'я внесено 2034 фіктивних електронних медичних записів про взаємодію між пацієнтом та лікарем, які у подальшому вплинули на формування звітів КНП «МЛЕ та ШМД» ЗМР за договорами із Національною службою здоров'я України за програмою медичних гарантій.

Посилаючись на те, що підозрюваний ОСОБА_5 , з метою уникнення притягнення до відповідальності, може переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; може незаконно впливати на потерпілого (представника потерпілого), свідків, інших підозрюваних у цьому кримінальному провадженні; перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, слідча просить застосувати до підозрюваного запобіжний захід у вигляді домашнього арешту, шляхом заборони йому залишати місце проживання у період з 23:00 годин до 06:00 годин наступного дня, без застосування електронного засобу контроля, з покладенням передбачених ст. 194 КПК України обов'язків: прибувати до слідчого, прокурора, суду за першим викликом та у визначений час; не відлучатися із населеного пункту, в якому він зареєстрований, проживає чи перебуває, без дозволу слідчого, прокурора або суду; повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи; здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну.

Прокурор у судовому засіданні клопотання підтримав та наполягав на його задоволенні, посилаючись на тяжкість кримінальних правопорушень, обставин їх вчинення і наявність ризиків, про які зазначено у клопотанні. Вважає, що більш м'який запобіжний захід не здатен забезпечити належну поведінку підозрюваного.

Захисник підозрюваного у судовому засіданні проти клопотання слідчого частково заперечував, посилаючись на недоведеність ризиків, про які зазначено у клопотанні, в тому числі з огляду на те, що з моменту настання обставин, за фактом яких здійснюється досудове розслідування, сплинув значний час, протягом якого підозрюваний не перешкоджав досудовому розслідуванню і не має такого наміру, виконує процесуальні обов'язки належним чином. Вважає надмірно суворим запобіжний захід у вигляді домашнього арешту, при застосуванні якого підозрюваний не зможе виконувати професійні обов'язки, оскільки медичний захід, у якому він працює, є критично важливим під час воєнного стану, згідно визначених посадовою інструкцією обов'язків він цілодобово має необхідність надавати допомогу, що підтверджується графіком чергувань на травень. Наполягав на наявності у підозрюваного міцних соціальних зв'язків, його позитивній характеристиці, особистій відповідальності, зазначив, що він має державні нагородження, а також є інвалідом 2-ї групи, та просив застосувати до підозрюваного більш м'який запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання. На підтвердження доводів в обгрунтування заперечень на клопотання надав копії відповідних доказів, які долучені до матеріалів клопотання.

Підозрюваний у судовому засіданні проти клопотання слідчого заперечував, підтримав позицію захисника. Пояснив, що не має наміру перешкоджати досудовому розслідуванню, кадровий склад лікарні критичний, лікарів не вистачає, він не зможе належним чином виконувати обов'язки. Переховуватися не збирається, за кордон виїжджав лише на конференції, що входить до посадових обов'язків, та повернувся і продовжує працювати. Просив застосувати до нього більш м'який запобіжний захід.

Вивчивши клопотання та докази, якими воно обґрунтовується, заслухавши пояснення сторін кримінального провадження, слідчий суддя дійшов наступного висновку.

Слідчим суддею встановлено, що СВ Відділу поліції № 1 Запорізького районного управління ГУНП в Запорізькій області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12023082060000857 від 01.06.2023 року, у якому 09.05.2025 року ОСОБА_5 повідомлено про підозру у скоєнні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 28 ч. 2 ст. 364, ч. 3 ст. 28 ч. 3 ст. 362 КК України.

При вирішенні даного клопотання, слідчий суддя бере до уваги обставини, визначені ч. 1 ст. 178, ч. 1 ст. 194 КПК України для обрання запобіжного заходу, та підстави застосування запобіжного заходу, визначені ст. 177 КПК України.

Відповідно до ч. 1 ст. 177 КПК України, метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов'язків, а також запобігання спробам перешкоджати кримінальному провадженню будь-яким чином.

Відповідно до ч. 1 ст. 194 КПК України, під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя, суд зобов'язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, які свідчать про: наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення; наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу, і на які вказує слідчий, прокурор; недостатність застосування більш м'яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні.

Виходячи з наданих суду та досліджених матеріалів, встановлено наявність даних, які свідчать про обґрунтованість підозри ОСОБА_5 у скоєнні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 28 ч. 2 ст. 364, ч. 3 ст. 28 ч. 3 ст. 362 КК України.

Крім того, на переконання слідчого судді, передбачені ч. 1 ст. 177 КК України ризики, про які зазначено у клопотанні слідчого та наведено прокурором у судовому засіданні, повністю підтверджуються наданими матеріалами клопотання, та, у свою чергу, не спростовані стороною захисту.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 181 КПК України, домашній арешт полягає в забороні підозрюваному, обвинуваченому залишати житло цілодобово або у певний період доби. Домашній арешт може бути застосовано до особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину, за вчинення якого законом передбачено покарання у виді позбавлення волі.

Вирішуючи клопотання про застосування запобіжного заходу до ОСОБА_5 , слідчий суддя враховує тяжкість покарання, передбаченого КК України, за вчинення інкримінованих йому кримінальних правопорушень, вік, дані про особу і міцність соціальних зв'язків підозрюваного, який одружений, на утриманні малолітніх та неповнолітніх дітей не має, має постійне місце проживання, працевлаштований, раніше не засуджений, а також долучені стороною захисту дані про стан його здоров'я, позитивні характеристики, професійні досягнення, особливості професійної діяльності у сфері охорони здоров'я.

Також, слідчий суддя виходить з вимог п.п. 3 і 4 ст. 5 Конвенції про захист прав людини та практику Європейського суду з прав людини, згідно з якими обмеження права особи на свободу і особисту недоторканість можливе лише в передбачених законом випадках за встановленою процедурою. При цьому, ризик переховування обвинуваченого від правосуддя не може оцінюватися виключно на підставі суворості можливого судового рішення, а це слід робити з урахуванням низки відповідних фактів, які можуть підтверджувати існування такого ризику, або свідчити про такий його незначний ступінь, який не може служити підставою для запобіжного ув'язнення.

Відповідно до рішення ЄСПЛ у справі «Клішин проти України», наявність кожного ризику повинна носити не абстрактний, а конкретний характер та доводитися відповідними доказами.

Європейський суд з прав людини у рішенні у справі «Ніколова проти Болгарії» зазначає, що суд повинен врахувати наведені особою конкретні факти, здатні поставити під сумнів існування умов, які мають суттєве значення для «законності» позбавлення свободи у світлі цілей Конвенції.

Враховуючи, що у судовому засіданні доведено наявність обґрунтованої підозри, та наявність ризиків, передбачених ч. 1 ст. 177 КПК України, слідчий суддя приходить до висновку про наявність підстав для застосування відносно підозрюваного ОСОБА_5 запобіжного заходу.

Однак, виходячи із встановлених в ході розгляду клопотання обставин, наведених стороною захисту, слідчий суддя вважає не доведеним, що більш м'який запобіжний захід буде недостатнім для запобігання вищевказаним ризикам. Вищевстановлені обставини у їх сукупності, на переконная слідчого судді, спростовують доводи клопотання про доцільність застосування до підозрюваного ОСОБА_5 запобіжного заходу у вигляді нічного домашнього арешту, тому у його застосуванні слід відомовти.

У зв'язку із викладеним, слідчий суддя приходить до висновку про наявність підстав для застосування до підозрюваного, відповідно до ч. 4 ст. 194 КПК України, більш м'якого запобіжного заходу, ніж домашній арешт.

Відповідно до ч. 1 ст. 179 КПК України, особисте зобов'язання полягає у покладенні на підозрюваного, обвинуваченого зобов'язання виконувати покладені на нього слідчим суддею, судом обов'язки, передбачені статтею 194 цього Кодексу.

З урахуванням вищезазначених обставин, слідчий суддя вважає за необхідне застосувати до ОСОБА_5 запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання, та покласти на нього передбачені ст. 194 КПК України наступні обов'язки: прибувати на виклик слідчого, прокурора, суду, залежно від стадії кримінального провадження; не відлучатися з м. Запоріжжя без дозволу слідчого, прокурора або суду; повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або роботи.

Покладення на підозрюваного обов'язку здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну, на переконання слідчого судді є недоцільним, з огляду на покладені на нього відповідно до посадової інструкції обов'язки проводити конференції відділення, систематично підвищувати власну кваліфікацію, та встановлені кваліфікаційні вимоги до посади: брати участь у роботі нарад, науково-практичних конференцій, семінарів, з'їздів різного рівня з питань професійної діяльності.

Такий запобіжний захід, на переконання слідчого судді, є достатнім та забезпечить виконання підозрюваним покладених на нього процесуальних обов'язків під час досудового розслідування та в суді.

Виходячи з положень ст. 219, ч. 7 ст. 194 КПК України, слідчий суддя вважає за необхідне покласти на підозрюваного ОСОБА_5 вищезазначені обов'язки в межах строку досудового розслідування - до 09.07.2025 року включно.

Керуючись ст.ст. 177, 178, 179, 181, 193, 194, 195, 196, 197, 309, 376, 395 КПК України, слідчий суддя -

УХВАЛИВ:

Клопотання слідчого про застосування запобіжного заходу - задовольнити частково.

Застосувати до ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваного у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 28 ч. 2 ст. 364, ч. 3 ст. 28 ч. 3 ст. 362 КК України, запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання.

Покласти на підозрюваного ОСОБА_5 обов'язки, передбачені ст. 194 КПК України, в межах строку дії даної ухвали, а саме:

- прибувати на виклик слідчого, прокурора, суду, залежно від стадії кримінального провадження;

- не відлучатися з м. Запоріжжя без дозволу слідчого, прокурора або суду;

- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або роботи.

Встановити строк дії даної ухвали до 09.07.2025 року включно.

Роз'яснити підозрюваному ОСОБА_5 положення ч. 2 ст. 179 КПК України, відповідно до якої у разі невиконання покладених обов'язків, до нього може бути застосований більш жорсткий запобіжний захід і на нього може бути накладено грошове стягнення в розмірі від 0,25 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб до 2 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Ухвала слідчого судді може бути оскаржена в апеляційному порядку безпосередньо до Запорізького апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення.

Ухвала слідчого судді підлягає негайному виконанню, подання апеляційної скарги не зупиняє її виконання.

Слідчий суддя: ОСОБА_1