Справа № 645/3155/25
Провадження № 2-о/645/85/25
іменем України
15 травня 2025 року м. Харків
Суддя Немишлянського районного суду м. Харкова Спесивцев О.В., розглянувши заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Третій відділ Державної реєстрації актів цивільного стану у м.Харкові Східного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції про встановлення факту, що має юридичне значення,
Заявник, ОСОБА_1 , звернулася до Немишлянського районного суду м. Харкова із заявою, в якій просить встановити факт народження дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (який мешкає за адресою: АДРЕСА_1 ) та зобов'язати Третій відділ Державної реєстрації актів цивільного стану у м.Харкові Східного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції видати свідоцтво про народження.
В обґрунтування заяви вказує, що є громадянкою України та перебуває у зареєстрованому шлюбі з громадянином України - ОСОБА_3 . Від шлюбу ІНФОРМАЦІЯ_2 народилася дитина - ОСОБА_4 . Свідоцтва про народження дитини заявника було видано ІНФОРМАЦІЯ_3 у м. Єсентуки Ставропольського краю. Заявник звернулась до Третього відділу Державної реєстрації актів цивільного стану у м. Харків Східного Міжрегіонального Управління Міністерства Юстиції з заявою про надані свідоцтва по народження дитини у зв'язку з втратою, на яку отримала відмову. Вказує, що оскільки свідоцтво про народження дитини втрачено, звернутися за місцем народження дитини заявник не може, то єдиною підставою для державної реєстрації народження дитини є рішення суду про встановлення факту народження. Факт, який просить встановити, має для заявника юридичне значення, оскільки свідоцтво про народження потрібно для оформлення різного порядку документів, а встановлення факту народження як громадянина України її сина - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , так як його батьки також громадяни України, зареєстровані на території України у м. Харків, державна реєстрації факту народження не суперечить вимогам законодавства і відповідає законним інтересам заявниці.
Ознайомившись із даною заявою, суддя дійшов висновку про наявність підстав для відмови у відкритті провадження у справі з огляду на наступне.
Відповідно до частини першої статті 293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Суд розглядає в порядку окремого провадження справи, зокрема, про встановлення фактів, що мають юридичне значення (пункт 5 частини другої статті 293 ЦПК України).
Положеннями ч. 1 ст. 315 ЦПК України визначений перелік фактів, що мають юридичне значення, справи про встановлення яких розглядаються судом.
Зокрема, згідно вимог п.7 ч.1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
За приписами ч. 1 , ч. 2 ст. 318 ЦПК України у заяві повинно бути зазначено: 1) який факт заявник просить встановити та з якою метою; 2) причини неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують цей факт; 3) докази, що підтверджують факт.
До заяви додаються докази, що підтверджують викладені в заяві обставини, і довідка про неможливість відновлення втрачених документів.
В постанові Великої Палати Верховного Суду від 30.01.2020 в справі №287/167/18-ц (провадження № 14-505цс19) зазначено, що для розгляду справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, роз'яснено, що в порядку окремого провадження розглядаються, зокрема, справи про встановлення фактів, від яких залежить виникнення, зміна або припинення суб'єктивних прав громадян, але тільки якщо воно не пов'язане з необхідністю вирішення в судовому порядку спору про право і якщо заявник не має іншої можливості одержати або відновити документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення. Заявник разом із заявою про встановлення факту подає докази на підтвердження того, що до її пред'явлення він звертався до відповідних організацій за одержанням документа, який посвідчував би факт, що має юридичне значення, але йому в цьому було відмовлено (із зазначенням причин відмови).
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження. Органи державної реєстрації актів цивільного стану видають відповідні свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану.
Згідно ч. 2, ч. 4 статті 13, Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація народження дитини проводиться за письмовою або усною заявою батьків чи одного з них за місцем її народження або за місцем проживання батьків або за заявою, поданою в електронній формі.
Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження.
Згідно п.14 Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні затверджених Наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 № 52/5 (із змінами та доповненнями), у разі введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях відповідно до Закону України «Про правовий режим воєнного стану» державна реєстрація актів цивільного стану проводиться будь-яким органом державної реєстрації актів цивільного стану за зверненням заявника.
Отже, підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є звернення заявника до органу державної реєстрації актів цивільного стану.
Звертаючись до суду із заявою про встановлення факту народження дитини заявник посилаються на те, що батьки дитини є громадянами України, дитина народилась на території рф, однак свідоцтво про народження дитини втрачено.
Відповідно до пункту 1.2, 1.3 Розділу І Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12 січня 2011 року № 96/5 (далі - Правил), поновлення актових записів цивільного стану, складених органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану в разі втрати цих записів.
Заяви громадян України про поновлення актових записів цивільного стану, які були складені компетентними органами іноземних держав, розглядаються на загальних підставах з дотриманням вимог цих Правил.
Відсутність зазначених актових записів цивільного стану має бути підтверджена документально.
Пунктом 1.8. Правил передбачено, що поновлення актового запису цивільного стану проводиться за місцем його первинного складення, за винятком випадків, встановлених в абзацах третьому - п'ятому пункту 3.13 розділу III цих Правил.
Абзацом третім пункту 3.13 розділу III Правил встановлено, що у разі якщо втрачено актовий запис цивільного стану, складений компетентним органом іноземної держави, з якою Україною не укладено договору про правову допомогу та правові відносини у цивільних і сімейних справах, або якщо законодавством іноземної держави встановлено інший порядок поновлення, відмінний від передбаченого законодавством України, а також у разі якщо витребувати документи про державну реєстрацію актів цивільного стану від компетентних органів іноземної держави неможливо (відповідь не надходить тривалий час, стихійне лихо, військові дії тощо), що підтверджується відповідними документами, актовий запис цивільного стану поновлюється відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника.
Отже, діючим законодавством встановлений окремий позасудовий порядок поновлення актового запису про народження шляхом подання відповідної заяви.
При цьому, відповідно до статті 22 Закону України Про державну реєстрацію актів цивільного стану», у разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.
Право на оскарження у судовому порядку відмови органів державної реєстрації актів цивільного стану у внесенні змін до актових записів цивільного стану, їх поновленні та анулюванні, також передбачено пунктом 1.15 Правил.
Так, на підтвердження факту народження ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , заявником подано копію свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 від 17.04.2019 р., виданого (далі мовою оригіналу російською) «926000001 Отдел ЗАГС Ставропольського края по городу Ессентуки рф».
Разом з тим, зазначене місце народження дитини не є тимчасово окупованою територією України, визначеною в Законі України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», або територією України, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан.
Натомість стороною заявника до матеріалів справи не додано доказів звернення заявниці до органу державної реєстрації актів цивільного стану з приводу поновлення актового запису про народження ОСОБА_2 та відмову в її проведенні.
З наданої заявником копії відповіді Третього відділу Державної реєстрації актів цивільного стану у м.Харкові Східного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 05.05.2025 року №32.38/34/1730/25/СЛІ не вбачається, що заявнику було відмовлено у поновленні актового запису, а виключно роз'яснено, що : «За результатами проведеної перевірки даних Державного реєстру актів цивільного стану громадян актовий запис про народження відносно ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 - не виявлено. Перевірку проведено по первинним та поновленим актовим записам про народження, а також по розширеному пошуку Державного реєстру актів цивільного стану громадян. Архівний фонд Відділу зберігся в повному обсязі».
Також, згідно вказаної відповіді вбачається, що заявник зверталася саме із заявою про видачу повторного свідоцтва, а не із заявою про поновлення актового запису про народженняОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . При цьому, як підтверджено заявником, свідоцтво про народження дитини не видавалося органами державної реєстрації актів цивільного стану України.
З наведеного вбачається, що заявниця не позбавлена можливість здійснити державну реєстрацію народження дитини (поновлення актового запису) в будь-якому органі державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, визначеному Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» та Порядком.
Згідно правового висновку, зробленого в постанові Великої Палати Верховного Суду від 10.04.2019 у справі № 320/948/18 (провадження № 14-567цс18) справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, належать до юрисдикції суду за таких умов: факти, що підлягають встановленню, повинні мати юридичне значення, тобто від них мають залежати виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян. Для визначення юридичного характеру факту потрібно з'ясувати мету встановлення; встановлення факту не пов'язується з подальшим вирішенням спору про право. Якщо під час розгляду справи про встановлення факту заінтересованими особами буде заявлений спір про право або суд сам дійде висновку, що у цій справі встановлення факту пов'язане з необхідністю вирішення в судовому порядку спору про право, суд залишає заяву без розгляду і роз'яснює цим особам, що вони вправі подати позов на загальних підставах; заявник не має іншої можливості одержати чи відновити документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення. Для цього заявник разом із заявою про встановлення факту подає докази на підтвердження того, що до її пред'явлення він звертався до відповідних організацій за одержанням документа, який посвідчував би такий факт, але йому в цьому було відмовлено із зазначенням причин відмови (відсутність архіву, відсутність запису в актах цивільного стану тощо); чинним законодавством не передбачено іншого позасудового порядку встановлення юридичних фактів.
При вирішенні питання про прийняття заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, суддя, окрім перевірки відповідності поданої заяви вимогам закону щодо форми та змісту, зобов'язаний з'ясувати питання про підсудність та юрисдикційність.
Оскільки чинним законодавством передбачено позасудове встановлення певних фактів, що мають юридичне значення, то суддя, приймаючи заяву, повинен перевірити, чи може взагалі ця заява розглядатися в судовому порядку і чи не віднесено її розгляд до повноважень іншого органу.
Якщо за законом заява не підлягає судовому розгляду, суддя мотивованою ухвалою відмовляє у відкритті провадження, а коли справу вже відкрито - закриває провадження у ній.
З огляду на викладене, звернення до суду з даною заявою є передчасним, оскільки законодавством передбачено позасудовий порядок державної реєстрації актів цивільного стану, внесення до актових записів цивільного стану змін, їх поновлення і анулювання.
Враховуючи викладене, вбачаються наявними підстави для відмови у відкритті провадження у справі на підставі п. 1 ч. 1 ст. 186 ЦПК України, оскільки заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Керуючись ст.ст. 186, 258, 260, 315, 317, 318, 353 ЦПК України, суд, -
Відмовити у відкритті провадження у справі за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Третій відділ Державної реєстрації актів цивільного стану у м.Харкові Східного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції про встановлення факту, що має юридичне значення.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження ухвали - якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
З інформацією щодо тексту судового рішення учасники справи можуть ознайомитися за веб-адресою Єдиного державного реєстру судових рішень: http://www.reyestr.court.gov.ua.
Суддя О. В. Спесивцев