Справа № 344/6124/25
Провадження № 3/344/2427/25
12 травня 2025 року м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області Тринчук В.В., розглянувши справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, що проживає за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 за ч.3 ст. 51 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
ОСОБА_1 , будучи особою, яку протягом року піддано адміністративному стягнення за правопорушення, передбачене ч.1 ст. 51 КУпАП, повторно, протягом року вчинив дрібне викрадення чужого майна шляхом крадіжки, будучи особою.
Вказане адміністративне правопорушення вчинене за наступних обставин
Так, 18 лютого 2025 року близько 09 години 31 хвилин, ОСОБА_1 , перебуваючи у приміщенні магазину «Рукавичка», що по вулиці С. Бандери, 14 у місті Івано-Франківськ вчинив дрібне викрадення чужого майна, а саме: стартовий пакет «RED Vodafone» у кількості 2 шт., шоколадний батончик «ШОК БАТ EXTRA TWIX» у кількості 2 шт. на загальну суму 497 гривень 76 копійок без ПДВ.
Своїми діями ОСОБА_1 здійснив дрібне викрадення чужого майна шляхом крадіжки, будучи особою, яку протягом року піддано адміністративному стягнення за правопорушення, передбачене ч.3 ст. 51 КУпАП, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст. 51 КУпАП.
14.04.2025 року, 28.04.2025 року та 12.05.2025 року ОСОБА_1 , будучи належним чином повідомленим про дату, час та місце розгляду справи у судове засідання не з'явився, про причини неявки суду не повідомив, клопотань про відкладення розгляду не подав.
Відповідно до ч. 2 ст. 268 КУпАП при розгляді справ про адміністративні правопорушення, передбачені зокрема ст. 51 цього Кодексу, присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, є обов'язковою.
Як вбачається з положень п. 7 ч. 2 ст. 129 Конституції України, однією з основних конституційних засад судочинства є розумність строків розгляду справи судом. Розгляд справи протягом розумного строку гарантовано і ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Особи, які беруть участь у провадженні в справі про адміністративне правопорушення, розпоряджаються своїми правами на власний розсуд, однак користуватися ними повинні сумлінно в межах процесуального закону відповідно до їх призначення і тією мірою і в тих формах, які необхідні для досягнення мети провадження у справі.
При цьому суд зазначає, що ОСОБА_1 відомо про те, що на розгляді Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області перебуває справа про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч.3 ст. 51 Кодексу України про адміністративні правопорушення, про що свідчить його підпис у відповідній графі протоколу серії ВАД №253175 від 28.03.2025 року про ознайомлення з місцем розгляду справи із наявним власноручним підписом ОСОБА_1 , а також повідомлення шляхом направлення на зазначену у протоколі про адміністративне правопорушення адресу судових повісток, у яких вказано час, дата та місце розгляду даної справи. Таким чином, судом вжито всіх достатніх та необхідних заходів для забезпечення участі останньої у розгляді справи про адміністративне правопорушення та дачі ним з цього приводу відповідних пояснень, однак ОСОБА_1 своїм правом не скористався та у судове засіданні не з'явився.
На думку суду у даній справі покладення відповідальності за викрадення чужого майна та виконання зазначених у статті 1 КУпАП завдань цього кодексу мають привілейоване становище в порівнянні з вимогами ч.2 ст. 268 КУпАП, якою встановлена обов'язкова участь особи яка притягається до адміністративної відповідальності та приходить до переконання про можливість проведення розгляду справи без участі особи яка притягається до адміністративної відповідальності, який не позбавлений можливості, у разі не згоди з прийнятим судом рішенням оскаржити його в апеляційному порядку.
Так, рішеннями Європейського суду з прав людини визначено, що сторона, яка задіяна в ході судового розгляду справи, зобов'язана з розумним інтервалом часу сама цікавитися провадженням у її справі, добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки. Крім цього, Європейський суд з прав людини у своєму рішенні, від 03 квітня 2008 року у справі «Пономарьова проти України» констатував, що сторони мають вживати заходи, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження, а тому, враховуючи вищевказане, принцип невідворотності, який передбачає неминучість настання адміністративної відповідальності для особи, яка вчинила адміністративний проступок, оскільки адміністративний проступок, на який не відреагувала держава, заподіює правопорядку серйозної шкоди, а безкарність правопорушника буде заохочувати його на вчинення нових проступків і буде подавати негативний приклад іншим нестійким особам.
Зважаючи на вказані обставини суд вважає, що відсутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, під час розгляду справи про адміністративне правопорушення за жодних обставин не може виступати як засіб уникнення адміністративної відповідальності особи, а тому справу можна розглянути у відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, на підставі наявних у справі доказів, яких достатньо для прийняття законного та обґрунтованого рішення.
Згідно з ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Так, в протоколі, відповідно до п. 9 Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції (далі - Інструкція), в графі «дата, час, місце вчинення і суть учиненого адміністративного правопорушення» викладена суть адміністративного правопорушення, яка відповідає ознакам складу адміністративного правопорушення, зазначеним у ч.3 ст. 51 КУпАП, за якою складено протокол.
Відповідно до ч. 1 ст. 51 КУпАП дрібне викрадення чужого майна шляхом крадіжки, шахрайства, привласнення чи розтрати, якщо вартість такого майна на момент вчинення правопорушення не перевищує 0,5 неоподатковуваного мінімуму доходів громадян тягне за собою накладення штрафу від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від двадцяти до тридцяти годин, або адміністративний арешт на строк до п'яти діб.
Згідно з ч.3 ст.51 КУпАП повторне протягом року вчинення порушень, передбачених частиною першою або другою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, тягне за собою накладення штрафу від трьохсот до шестисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від сорока до шістдесяти годин, або виправні роботи на строк від одного до двох місяців з відрахуванням двадцяти процентів заробітку, або адміністративний арешт на строк від десяти до п'ятнадцяти діб.
Матеріали провадження також не містять жодних відомостей щодо неправомірних дій працівників поліції під час складання протоколу про адміністративне правопорушення, щодо оскарження цих дій, як і не містять результатів такого оскарження.
Згідно вимог ст. 245 КУпАП, серед ряду завдань провадження в справах про адміністративні правопорушення є всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи та вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 280 КУпАП Орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Дослідивши матеріали справи та перевіривши наявність чи відсутність складу адміністративного правопорушення у діях особи, щодо якої складено протокол, надавши оцінку наявним у матеріалах справи доказам, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, суд вважає, що вина ОСОБА_1 у вчиненому правопорушенні, передбаченому ч.3 ст. 51 КУпАП, повністю доведена:
- даними з протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД №253175 від 28.03.2025 року, відповідно до якого ОСОБА_1 , будучи особою, яка 11.03.2025 року притягалася до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 51 КУпАП 18.02.2025 року, близько 09 години 31 хвилин вчинив дрібне викрадення товарно-матеріальних цінностей шляхом крадіжки на загальну суму 497 гривень 76 копійок без ПДВ та чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст. 51 КУпАП;
- копією постанови Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 11.03.2025 року, справа №344/22264/24, провадження №3/344/491/25 відповідно до якої ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.51 КУпАП та накладено на останнього адміністративне стягнення у виді громадських робіт , якою підтверджено, що ОСОБА_1 є особою, яку протягом року піддано адміністративному стягненню за правопорушення, передбачене ч.1 ст. 51 КУпАП;
- письмовими поясненнями самого ОСОБА_1 , у яких останній вказав, що дійсно часто відвідує магазини та вчиняє крадіжки у зв'язку із скрутним матеріальним становищем, що відповідає обставинам, які викладені у протоколі;
- довідкою про результати розгляду звернення від 10.03.2025 року, встановлено, що за результатами перевірки фактів у зверненні директора магазину «Рукавичка», що по вулиці С.Бандери, 14 у місті Івано-Франківськ №11702 та вжитих заходів, що включали у себе перегляд камер відеоспостереження стосовно ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення та проведено профілактичну бесіду щодо дотримання законодавства України;
- письмовою заявою та письмовими поясненнями директора магазину «Рукавичка», що по вулиці С.Бандери, 14 у місті Івано-Франківськ у якій останні просить прийняти міри щодо ОСОБА_1 , який за обставин, що викладені у протоколі здійснив крадіжку товару;
- відношенням директора магазину «Рукавичка», що по вулиці С.Бандери, 14 у місті Івано-Франківськ щодо факту крадіжки 18.02.2025 року близько 09 години 31 хвилин товару на загальну суму 497 гривень 76 копійок без ПДВ, а саме: 7202040028, стартовий пакет «RED Vodafone» у кількості 2 шт., та 0512020257, шоколадний батончик «ШОК БАТ EXTRA TWIX» у кількості 2 шт., яким підтверджуються обставини, що містяться у протоколі;
- наявним у матеріалах справи оптичним диском із наявними на ньому відеозаписами, на яких камерами внутрішнього відеоспостереження зафіксовано момент вчинення крадіжки ОСОБА_1 товарно-матеріальних цінностей із магазину «Рукавичка» та якими підтверджуються обставини вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 51 КУпАП, що відображені у протоколі.
При цьому, обставин, які б спростовували дані, що містяться в матеріалах адміністративної справи, з урахуванням наявних у справі належних доказів, судом не встановлено.
Таким чином дії ОСОБА_1 суд кваліфікує за ч.3 ст. 51 КУпАП, як повторне протягом року вчинення порушень, передбачених частиною першою або другою статті 51 КУпАП, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню..
Обставин, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність, не встановлено.
При цьому суд зазначає, що відповідно до ст. 1 КУпАП завданням цього Кодексу є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Отже, враховуючи характер та ступінь суспільної небезпечності вчиненого адміністративного правопорушення, суд вважає, що для попередження вчинення правопорушень в майбутньому на ОСОБА_1 слід накласти адміністративне стягнення у виді громадських робіт в межах санкції ч.3 ст. 51 КУпАП.
Крім того, суд покладає на ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 605 грн. 60 коп., який згідно ст.40-1 КУпАП підлягає стягненню в дохід держави.
На підставі наведеного та керуючись ч. 3 ст. 51, ст.ст. 280, 283-285, 289 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд -
ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 51 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді громадських робіт на строк 40 (сорок) годин.
Стягнути із ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір у сумі 605 (шістсот п'ять) гривень, 60 копійок.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги.
Апеляційна скарга на постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути подана до Івано-Франківського апеляційного суду через Івано-Франківський міський суд протягом 10 днів з дня винесення постанови.
Роз'яснити, що відповідно до ст. 308 КУпАП, у разі несплати штрафу протягом п'ятнадцяти днів з моменту отримання постанови про накладення штрафу, зазначена постанова надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби. В порядку примусового виконання з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу та витрати на облік правопорушення.
Суддя В.В.Тринчук