Справа № 206/3494/24
Провадження № 1-кс/206/547/25
13.05.2025 слідчий суддя Самарського районного суду міста Дніпра ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,за участю слідчого ОСОБА_3 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Дніпро клопотання слідчого СВ ВнП № 1 ДРУП№ 2 ГУНП в Дніпропетровській області старшого лейтенанта поліції ОСОБА_4 , погоджене прокурором Лівобережної окружної прокуратури міста Дніпра ОСОБА_5 про тимчасовий доступ до речей і документів, у кримінальному провадженні під № 42024042010000109 відомості про яке внесені до ЄРДР від 14.05.2024 за ч. 1 ст. 367 КК України,
Слідчий СВ ВнП № 1 ДРУП№ 2 ГУНП в Дніпропетровській області звернувся із клопотанням, погодженим прокурором, про тимчасовий доступ до речей і документів у вказаному кримінальному провадженні.
Вимоги клопотання обґрунтовані тим, що у провадженні СВ ВнП № 1 ДРУП № 2 ГУНП в Дніпропетровській області перебувають матеріали кримінального провадження відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42024042010000109 від 15.05.2024 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України.
Нагляд у формі процесуального керівництва у даному кримінальному провадженні здійснюється Лівобережною окружною прокуратурою міста Дніпра Дніпропетровської області.
В ході досудового розслідування встановлено, що Лівобережною окружною прокуратурою міста Дніпра за результатами моніторингу електронної системи публічних закупівель « ІНФОРМАЦІЯ_1 » встановлено, що на території самарського району м. Дніпра Дніпровським фаховим коледжем енергетичних та інформаційних технологій у січні 2023 року проведено тендерну закупівлю ІНФОРМАЦІЯ_2 електроенергії.
Переможцем за результатами проведеного тендеру стало товариство з обмеженою відповідальністю « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ). За результатами проведеного тендеру 01.01.2023 між ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 », в особі головного фахівця по роботі з договорами Департаменту з продажів та клієнтського сервісу ОСОБА_6 , що діє на підставі довіреності від 11.11.2022 № ДнЕП 11.11.2022 з одного боку, та ІНФОРМАЦІЯ_4 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_1 ), в особі директора ОСОБА_7 , що діє на підставі статуту, з другого боку укладеного договір №52864/33387 на постачання (закупівлю) електричної енергії.
Відповідно до п. 1.3 договору очікуваний обсяг постачання електричної енергії на період до 31 грудня 2023 року становить 395 387 кВт * у тому числі: для споживачів 2 класу напруги приєднаних до електромереж АТ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » - 213 358 кВт* год. Та для категорії споживачів гуртожитки 181 029 кВт* год. Строк поставки товару (Електроенергії) до 31.12.2023. Відповідно до п. 4.1 вартість електроенергії за цим договором становить 1 396 683, 27 грн. крім того ПДВ 279 336,35 грн. всього з ПДВ - 1 676 019, 92 грн. Ціна за кВт* електроенергії за цим договором становить для споживачів 2 класу напруги приєднаних до електромереж АТ « ІНФОРМАЦІЯ_5 6 грн. 40 коп., в тому числі ПДВ 1 грн. 07 коп.
В подальшому сторонами вищезазначеного договору було укладено 15 додаткових угод, деякі із них, спрямовані на збільшення ціни на електроенергію. Зокрема, відповідно до додаткової угоди № 3 до договору на постачання (закупівлю) електроенергії 3 52864/33387 від 17.03.2023 - сторони погодили, що за період лютий 2023 рік застосовується середньо ринкова ціна на електроенергію 3,21343 грн/кВт*год, споживач розраховується з постачальником за фактично спожиту електроенергію у лютому 2023 року за ціною, що становить 5,20225 грн./кВт* (без ПДВ).
Згідно з додатковою угодою № 6 до договору на постачання (закупівлю) електроенергії № 52864/33387 від 08.05.2023 - сторони погодили, що для остаточних розрахунків за квітень 2023 року застосовується середньо ринкова ціна на електроенергію 2,81374 грн/кВт (без ПДВ), Згідно вказаної додаткової угоди внесені зміни до договору та додатків «Споживач розраховується з Постачальником за фактично спожиту електричну енергію з квітня 2023 року за ціною, що становить 4,85253 грн./кВт* (без ПДВ).
Відповідно до додаткової угоди № 7 до договору на постачання (закупівлю) електроенергії № 52864/33387 від 13.06.2023 - сторони погодили, що для остаточних розрахунків за травень 2023 року застосовується середньо ринкова ціна на електроенергію 2,86703 грн/кВт (без ПДВ). Згідно вказаної додаткової угоди внесені зміни до договору та додатків «Споживач розраховується з Постачальником за фактично спожиту електричну енергію з травня 2023 року за ціною, що становить 4,90581 грн./кВт* (без ПДВ).
За умов додаткової угоди № 8 до договору на постачання (закупівлю) електроенергії №52864/33387 від 19.06.2023 - сторони погодили викласти абзац 3 пункту 4.1 наступним змістом: «Ціна за 1 кВт електроенергії за цим договором становить 2,2 грн без ПДВ, ПДВ 0,44 грн., разом з ПДВ 2,64 грн. та складається з: закупівельної ціни на ринку електричної енергії, витрат постачальника та його дохідності, регульованого тарифу на послуги передачі електричної енергії та регульованого тарифу на послуги з розподілу».
Згідно додаткової угоди №9 до договору на постачання (закупівлю) електроенергії № 52864/33387 від 24.07.2023 - сторони погодили, що для остаточних розрахунків за червень 2023 року застосовується середньо ринкова ціна на електроенергію 2,97147 грн/кВт (без ПДВ). Згідно вказаної додаткової угоди внесені зміни до договору та додатків «Споживач розраховується з Постачальником за фактично спожиту електричну енергію з червень 2023 року за ціною, що становить 5,16775 грн./кВт* (без ПДВ).
Також тенденція щодо збільшення ціни за 1 кВт вбачається й у інших додаткових угодах
Відповідно до пункту 1.15. Статуту ІНФОРМАЦІЯ_6 (нова редакція) - Фаховий коледж є юридичною собою публічного права, що заснований на державній власності, здійснює свою діяльність на засадах неприбутковості і є бюджетною установою, що належить до сфери управління ІНФОРМАЦІЯ_7 . Фаховий коледж має самостійний баланс і кошторис, рахунки у територіальному органі ІНФОРМАЦІЯ_8 , печатку з власним найменуванням, може від свого імен набувати майнових та особистих немайнових прав, бути позивачем і відповідачем у суді, може запроваджувати власну символіку та атрибутику.
Згідно з пунктами 5.1.-5.2. Статуту безпосереднє управляння діяльністю Фахового коледжу здійснює директор. Директор ІНФОРМАЦІЯ_9 є представником Фахового коледжу у відносинах з державними органами, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами і діє без довіреності в межах повноважень, передбачених законодавством та Статутом.
Пунктом 5.4. Статуту передбачено, що директор ІНФОРМАЦІЯ_9 відповідає за провадження та результати освітньої, фінансово-господарської та інших видів діяльності у ІНФОРМАЦІЯ_10 , стан і збереження нерухомого майна та іншого майна і земельних ділянок ІНФОРМАЦІЯ_9 . Відповідно до пункту 8.1 Статуту до майна ІНФОРМАЦІЯ_9 належать - нерухому та рухоме майно, включаючи будівлі, споруди, земельні ділянки, комунікації, обладнання, транспорті засоби, службове житло тощо; майнові права; інші активи, передбачені законодавством.
Пунктом 8.4. Статуту передбачено, що майно закріплюється за Фаховим коледжем на праві оперативного управління і не може бути предметом застави, а також не підлягає вилученню, відчуженню, приватизації, використанню не за призначенням або передачі у власність юридичним і фізичними особам без згоди засновника або уповноваженого ним органу, наглядової ради Фахового коледжу, крім випадків, передбачених законодавством. Фаховий коледж несе відповідальність за збереження та ефективне використання закріпленого на праві оперативного управління майна. Згідно з пунктом 8.8. Статуту фінансування ІНФОРМАЦІЯ_9 здійснюється з урахуванням положень норм Закону України «Про фахову передвищу освіту» з дотриманням принципів цільового та ефективного використання коштів, публічності та прозорості у прийнятті рішень. Відповідно до пункту 9.5. Статуту - директор ІНФОРМАЦІЯ_11 за провадження фінансово-господарської діяльності.
Відповідно до п. 2 ч. 5 ст. 41 ЗУ № 922-VII «Про публічні закупівлі» істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків: збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, - не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю/внесення змін до такого договору щодо збільшення ціни за одиницю товару. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, природного газу та електричної енергії».
Згідно постанови ІНФОРМАЦІЯ_12 від 24.01.2024 (справа №922/2321/22, провадження № 12-57гс23) позиція великої палати верховного суду, щодо застосування пункту 2 частини п'ятої статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі» така: «На вирішення ІНФОРМАЦІЯ_13 поставлено питання про те, чи дозволяють норми пункту 2 частини п'ятої статті 41 Закону N? 922-VIII збільшувати ціну товару більш ніж на 10 % від початково встановленої ціни в договорі про закупівлю. Відповідаючи на це питання Велика Палата Верховного Суду вважає, що норми пункту 2 частини п'ятої статті 41 Закону № 922-VIII не дозволяють збільшувати ціну товару більш ніж на 10 % від початково встановленої ціни в договорі про закупівлю з огляду на таке. Відповідно до частини першої статті 41 Закону № 922-VIII договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного та Господарського кодексів України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом. Згідно із частиною першою статті 628, статтею 629 ЦК України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства. Договір є обов'язковим для виконання сторонами. Відповідно до частин першої, другої, третьої статті 632 ЦК України, ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом. Зміна ціни в договорі після його виконання не допускається. За частиною другою статті 189 Господарського кодексу України (далі - ГК України) ціна є істотною умовою господарського договору. Згідно з частиною першою статті 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Відповідно до частини першої статті 652 ЦК України у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не впливає із суті зобов'язання. Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах. Згідно із частинами третьою, четвертою статті 653 ЦІК України у разі зміни договору зобов'язання змінюється з моменту досягнення домовленості про зміну договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Сторони не мають права вимагати повернення того, що було виконане ними за зобов'язанням за моменту зміни договору, якщо інше не встановлено договором або законом. Відповідно до статті 655 ЦК України за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язуються передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму. Згідно із частинами першою, другою статті 334 ЦК України право власності у набувача майна за договором виникає з моменту передання майна, якщо інше не встановлено договором або законом. Переданням майна вважається вручення його набувачеві або перевізникові, організації зв'язку тощо для відправлення, пересилання набувачеві майна, відчуженого без зобов'язання доставки. Відповідно до частини четвертої статті 41 Закону №?922-VII умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі, крім випадків визначення грошового еквівалента зобов'язання в іноземній валюті та/або випадків перерахунку ціни за результатами електронного аукціону в бік зменшення ціни тендерної пропозиції учасника без зменшення обсягів закупівлі. Згідно з пунктом 2 частини п'ятої статті 41 Закону N? 922-VIII істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадку збільшення ціни за одиницю товару до 10 % пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, - не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального. газу та електричної енергії. Із системного тлумачення наведених норм ЦК України. ГК України та Закону №922-VIII вбачається, що ціна товару є істотною умовою договору про закупівлю. Зміна ціни товару в договорі про закупівлю після виконання продавцем зобов?язання з передачі такого товару у власність покупця не допускається. Зміна ціни товару в бік збільшення до передачі його у власність покупця за договором про закупівлю можлива у випадку збільшення ціни такого товару на ринку, якщо сторони договору про таку умову домовились. Якщо сторони договору про таку умову не домовлялись, то зміна ціни товару в бік збільшення у випадку зростання ціни такого товару на ринку можлива, лише якщо це призвело до істотної зміни обставин, в порядку статті 652 ЦК України, якщо вони змінилися настільки, що якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах. У будь-якому разі ціна за одиницю товару не може бути збільшена більше ніж на 10 % від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами в договорі за результатами процедури закупівлі, незалежно від кількості та строків зміни ціни протягом строку дії договору. Тобто під час дії договору про закупівлю сторони можуть неодноразово змінювати ціну товару в бік збільшення за наявності умов, встановлених у статті 652 ЦК України та пункті 2 частини п?ятої статті 41 Закону № 922-VIII, проте загальне збільшення такої ціни не повинно перевищувати 10 % від тієї міни товару, яка була визначена сторонами при укладенні договору за результатами процедури закупівлі. В іншому випадку не досягається мета закону №? 922 VIII яка полягає в забезпеченні ефективного та прозорого здійснення закупівель, створенні конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобіганні проявам корупції в цій сфері та розвитку добросовісної конкуренції, оскільки продавці з метою перемоги можуть під час проведення процедури закупівлі пропонувати ціну товару, яка нижча за ринкову, а в подальшому, після укладення договору про закупівлю, вимагати збільшити цю ціну, мотивуючи коливаннями ціни такого товару на ринку. Наведене підтверджується також історичним тлумаченням норм пункту 2 частини п'ятої статті 41 Закону N? 922-VIII. У цьому Законі в редакції до 19 квітни 2020 року норма пункту 2 частини п'ятої статті 41 була викладена в статті 36 та мала такий зміст: «Істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадку зміни ціни за одиницю товару не більше ніж на 10 відсотків у разі коливання ціни такого товару на ринку, за умови що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі». Отже, вказана норма Закону № 922-VIII в редакції до 19 квітня 2020 року не дозволяла зміни ціни за одиницю товару більше ніж на 10 % від ціни, визначеної сторонами при укладенні договору про закупівлю, проте не обмежувала сторони в можливості багато разів змінювати (не було обмежень щодо строків зміни ціни) таку ціну протягом дії договору в межах встановлених 10 % у разі коливання ціни такого товару на ринку. Зазначена норма була змінена Законом у країни «Про внесення змін до Закону України «Про публічні закупівлі» та деяких інших законодавчих актів України щодо вдосконалення публічних закупівель» № 114-IX від 18 вересня 2019 року (далі - Закон № 114-X), яким Закон № 922-VIII було викладено в новій редакції. У новій редакції зазначена норма була викладена в пункті 2 частини п'ятої статті 41 Закону № 922-VII та доповнена умовою, що така зміна ціни в бік збільшення не може відбуватись частіше ніж один раз на 90 днів, крім закупівлі бензину, дизельного пального, газу та електричної енергії. Отже, в новій редакції норма пункту 2 частини п'ятої статті 41 Закону № 922-VIII не змінила свого змісту щодо розміру зміни ціни за одиницю товару (не більше ніж на 10 % від ціни, визначеної сторонами при укладенні договору про закупівлю), проте була доповнена умовою, яка обмежила строки зміни такої ціни, а саме не частіше ніж один раз на 90 днів. Як убачається з пояснювальної записки до проєкту Закону № 114-1X, метою його прийняття було удосконалення системи публічних закупівель, спрямованої на розвиток конкурентного середовища та добросовісної конкуренції у сфері закупівель, а також забезпечення виконання міжнародних зобов'язань України у сфері публічних закупівель, у тому числі протидії «ціновому демпінгу» коли учасник процедури закупівлі пропонує значно занижену ціну товару, щоб перемогти, а потім через додаткові угоди суттєво збільшує ціну товару та відповідно зменшує обсяг закупівлі, чим нівелює результати публічної закупівлі. За такої мети очевидно, що зміни, внесені законодавцем Законом № 114-1х у вказану норму пункту 2 частини п'ятої статті 41 Закону № 922- VIII, не були спрямовані на те, щоб дозволити учасникам публічних закупівель використовувати «ціновий демпінг» з подальшим збільшенням ціни за одиницю товару більше ніж на 10 % від ціни, визначеної сторонами за результатами процедури закупівлі та при укладенні договору про закупівлю. Ураховуючи вищевикладене, ІНФОРМАЦІЯ_14 не погоджуються з висновками ІНФОРМАЦІЯ_15 , наведеними в постанові від 05 квітня 2023 року у справі № 420/17618/21, за обставинами якої сторони договору про закупівлю бензину шляхом укладення двох додаткових угод збільшили ціну за 1 кг вказаного товару на 20,36% Касаційний адміністративний суд відхилив касаційну скаргу ІНФОРМАЦІЯ_16 , вважаючи вказані дії сторін публічної закупівлі законними, та зазначив: «Замовник може протягом дії договору про закупівлю змінювати його істотні умови в залежності від коливання ціни такого товару на ринку лише до 10% у бік збільшення за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю. При цьому зміна істотних умов договору про закупівлю у бік збільшення ціни за одиницю товару до 10 % пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку може бути не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю. Водночас у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину, дизельного пального, газу та електричної енергії обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується... Ураховуючи, що строки зміни ціни за одиницю товару не застосовуються у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину, дизельного пального, газу та електричної енергії, тому під час збільшення до 10 % ціни вказаного товару на ринку повинна зберігатися умова щодо збереження суми, визначеної в договорі про закупівлю. У разі ж закупівлі інших товарів необхідно дотримуватись збільшення суми не більше ніж на 10 % за умови збереження суми, визначеної в договорі про закупівлю, один раз протягом 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю».
У зв?язку з викладеним, в діях службових осіб ІНФОРМАЦІЯ_6 вбачаються факти порушення законодавства про публічні закупівлі, в тому числі при укладенні додаткових угод про збільшення ціни товару після укладення договору про закупівлю, що не сприяє раціональному та ефективному використанню бюджетних коштів і створює загрозу порушення інтересів держави, а також незаконного використання бюджетних коштів, виділених, зокрема, для фінансування нагальних потреб функціонування держави в умовах воєнного стану, відновлення зруйнованої інфраструктури призначеної для потреб дітей на адміністративній території району, який перебуває під юрисдикцією Лівобережної окружної прокуратури міста Дніпра та відділення поліції №1 Дніпровського РУП №2 ГУНІ в Дніпропетровській області.
Таким чином, є підстави вважати, що службовими особами ІНФОРМАЦІЯ_6 (код ЕДРПОУ НОМЕР_2 ) при укладанні договору №52864/33387 від 01.01.2023 з ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) на постачання (закупівлю) електричної енергії, з укладенням низки додаткових угод спрямованих на безпідставне підвищення ціни на електроенергію, опущено службову недбалість, а саме неналежне виконання службових обов'язків, через несумлінне ставлення до них, що завдало істотної шкоди охоронюваним законом державним інтересам.
З урахуванням вищевикладеного, в діях службових осіб ІНФОРМАЦІЯ_6 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) вбачається склад кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України.
03.06.2024 до ІНФОРМАЦІЯ_6 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) у порядку ст. 93 КПК України направлено запит про надання оригіналів документів щодо проведення тендерну закупівлю ІНФОРМАЦІЯ_2 електроенергії, а саме документації, яка послугувала для об'явлення тендеру (обґрунтування цінової пропозиції), всіх оригіналів додаткових угод до договору N?52864/33387 від 01.01.2023, оригіналу зазначеного договору, а також оригіналів документів, щодо його виконання (платіжних доручень), звітів, актів, тощо. Проте, станом на 04.07.2024 відповідь від ІНФОРМАЦІЯ_6 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) отримано не було.
Враховуючи вищевикладене, в ході досудового розслідування виникла необхідність в отриманні дозволу на тимчасовий доступ до інформації, яка міститься в зазначених документах, з метою отримання доказів у провадженні у відповідності до вимог ст. 84 КПК України, а саме: документах щодо проведення тендерну закупівлю ІНФОРМАЦІЯ_2 електроенергії, а саме документації, яка послугувала для об'явлення тендеру (обґрунтування цінової пропозиції), всіх оригіналів додаткових угод до договору № 52864/33387 від 01.01.2023, оригіналу зазначеного договору, а також оригіналів документів, щодо його виконання (платіжних доручень), звітів, актів, тощо, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_6 код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), який розташований за адресою: АДРЕСА_2 .
Таким чином, враховуючи, те що запитувані документи не були надані на запит сторони обвинувачення виникла необхідність у тимчасовому доступі до документів, а саме: вилученні (здійсненні виїмки) оригіналів документів щодо проведення тендерну закупівлю ІНФОРМАЦІЯ_2 електроенергії, а саме документації, яка послугувала для об'явлення тендеру (обгрунгування цінової пропозиції), всіх оригіналів додаткових угод до договору N?52864/33387 від 01.01.2023, оригіналу зазначеного договору, а також оригіналів документів, щодо його виконання (платіжних доручень), звітів, актів, тощо, з метою перевірки законності укладення вищевказаного договору та всіх додаткових угод до нього.
Доступ до зазначеної інформації необхідний стороні обвинувачення для встановлення мотиву та способу вчинення кримінального правопорушення (підтвердження факту допущення службової недбалості, а саме неналежне виконання службових обов'язків, через несумлінне ставлення, що завдало істотної шкоди охоронюваним законом державним інтересам, що мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, а сторона обвинувачення має на меті використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, а оскільки іншим шляхом неможливо отримати таку інформацію, оскільки особи у володінні яких перебувають вказані документи, зрозумівши ціль та мету сторони обвинувачення щодо встановлення фактичних обставин кримінального правопорушення, можуть змінити або знищити вищевказані документи, то єдиною можливістю отримати доступ є надання судового дозволу на здійснення тимчасового доступу до інформації та документів.
Дані документи можуть бути використані у якості доказів у кримінальному провадженні.
Таким чином, у ході проведення досудового розслідування у даному кримінальному провадженні виявлені достатні підстави вважати, що оригінали документів, складніше щодо проведення тендерної закупівлі електроенергії ( ІНФОРМАЦІЯ_17 ), а саме документації, яка послугувала для об'явлення тендеру (обґрунтування цінової пропозиції), всіх оригіналів додаткових угод до договору №52864/33387 від 01.01.2023, оригіналу зазначеного договору, а також оригіналів документів, щодо його виконання (платіжних доручень), звітів, актів, тощо, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_6 (код ЕДРПОУ НОМЕР_2 ), що розташований за адресою: АДРЕСА_2 , самі по собі мають суттєве значення важливих обставин провадження (проведення відповідних експертиз) та не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, у зв'язку із чим вони підлягають вилученню в оригіналах для проведення із ними необхідних слідчих та процесуальних дій у максимально допустимий двомісячний строк (п.7 ч.1 ст. 164 КПК України).
На підставі викладеного та враховуючи, що зазначена інформація має суттєве значення для встановлення важливих обставин, значимих для кримінального провадження, а відомості, що містяться в зазначених документах, можуть використані, як доказ, просить задовольнити клопотання та надати слідчим СВ ВнП № 1 ДРУП № 2 ГУНП в Дніпропетровській області, що здійснюють досудове розслідування даного кримінального провадження та входять до складу групи слідчих у провадженні: ОСОБА_4 , ОСОБА_8 , ОСОБА_3 , а також групі прокурорів Лівобережної окружної прокуратури м. Дніпра, що здійснюють процесуальне керівництво в даному кримінальному провадженні: ОСОБА_5 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 тимчасовий доступ до оригіналів документів, що перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_6 код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), що розташований за адресою: АДРЕСА_2 , з можливістю їх вилучення, а саме:
- документації, яка послугувала підставою для оголошення тендеру (обґрунтування цінової пропозиції), всіх оригіналів додаткових угод до договору № 52864/33387 від 01.01.2023, оригіналу зазначеного договору, а також оригіналів документів, щодо його виконання (платіжних доручень), звітів, актів, тощо.
Вказане клопотання просить розглянути без виклику представників ІНФОРМАЦІЯ_6 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), так як існує реальна загроза зміни або знищення вищезазначених речей чи документів.
Слідчий ОСОБА_3 в судовому засіданні підтримала клопотання та просила його задовольнити. Разом з тим зазначила, що їй не відомо які норми законодавства порушені у даному кримінальному проваджені і кому завдано шкоди вчиненим кримінальним правопорушенням. Раніше вже було надано тимчасовий доступ до речей та документів на підставі ухвали слідчого судді, що наразі зроблено на підставі наданого доказу, не відомо.
Розглянувши матеріали клопотання, вислухавши думку слідчого, дослідивши подані матеріали в їх сукупності, вважаю, що клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів, не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Тимчасовий доступ до речей і документів є одним із заходів забезпечення кримінального провадження, що відповідає ч. 2 ст. 131 КПК України.
Відповідно до п.п. 2, 3 ч. 3 ст. 132 КПК України, застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, дізнавач, прокурор не доведе, що: потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, дізнавача, прокурора; може бути виконане завдання, для виконання якого слідчий, дізнавач, прокурор звертається із клопотанням.
Слідчий суддя вважає за необхідне, також, послатися на приписи п. 18 ч. 1 ст. 3 КПК України, згідно з якими до повноважень слідчого судді належить здійснення судового контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні.
Згідно ч. 2 ст. 160 КПК України у клопотанні зазначаються: 1) короткий виклад обставин кримінального правопорушення, у зв'язку з яким подається клопотання; 2) правова кваліфікація кримінального правопорушення із зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність; 3) речі і документи, тимчасовий доступ до яких планується отримати; 4) підстави вважати, що речі і документи перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 5) значення речей і документів для встановлення обставин у кримінальному провадженні; 6) можливість використання як доказів відомостей, що містяться в речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів, у випадку подання клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю; 7) обґрунтування необхідності вилучення речей і оригіналів або копій документів, якщо відповідне питання порушується стороною кримінального провадження.
Відповідно до п.п. 5, 6 ч. 2 ст. 160 КПК України, у клопотанні зазначаються: значення речей і документів для встановлення обставин у кримінальному провадженні; можливість використання як доказів відомостей, що містяться в речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів, у випадку подання клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Відповідно до правових позицій Європейського Суду з прав людини будь-яка інформація, що стосується існуючого наміру вчинити злочин або вчинюваного злочину, має бути такою, що може бути перевіреною, та державне обвинувачення повинно мати змогу продемонструвати на будь-якій стадії, що в його розпорядженні наявні достатні підстави для проведення оперативного заходу (див. серед інших §§ 38 - 42 рішення у справі Баннікова проти Росії; § 90 рішення у справі Веселов та інші проти Росії; § 49 рішення у справі Ванян проти Росії; § 134 рішення у справі Ванян проти Росії; § 36 рішення у справі Малінінос проти Литви).
Частиною 5 ст. 132 КПК України встановлено, що під час розгляду питання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження сторони кримінального провадження повинні подати слідчому судді або суду докази обставин, на які вони посилаються.
Так, в підтвердження обставин викладених у клопотанні слідчим до клопотання було долучено наступні копії: витяг з ЄРДР, доручення про проведення слідчих (розшукових) дій у порядку ст. 40 КПК України, рапорт, протокол огляду від 14.06.2024, протокол огляду від 27.05.2024, тендерна документація та інші матеріали.
Так, дослідивши клопотання та докази долучені до нього, слідчий суддя вважає, що слідчим не підтверджено та не обґрунтовано такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні та не доведено, яке саме завдання ставиться на меті органом досудового розслідування для виконання якого слідчий звертається із клопотанням.
Крім того, у клопотанні не обґрунтовано щодо значення речей і документів для встановлення обставин у кримінальному провадженні доступ до яких просить надати слідчий, можливість використання як доказів відомостей, що містяться в речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
До того ж жоден із долучених до клопотання доказів взагалі не містить відомості щодо того, що органам досудового розслідування необхідні відомості про які просить слідчий у клопотанні саме для встановлення осіб, які можуть бути причетними до вчинення вказаного кримінального правопорушення.
Окрім того, як було зазначено слідчим в судому засіданні, раніше орган досудового розслідування вже звертався до слідчого судді з клопотанням про надання тимчасового доступу з інших підстав, яке ухвалою слідчого судді було задоволено, проте з матеріалів клопотання не вбачається, що органом досудового розслідування було вчинені будь-які дії, після отримання вказаної ухвали.
Враховуючи викладене, слідчий суддя, дослідивши клопотання та долучені до нього документи, за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин провадження, керуючись законом, оцінюючи сукупність зібраних доказів - з точки зору достатності та взаємозв'язку приходить до обґрунтованого висновку про необхідність відмовити в задоволенні клопотання слідчого про тимчасовий доступ до речей і документів.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 7, 9, 93, 100, 131, 132, 159-164, 214, 369-372 КПК України,
В задоволенні клопотання СВ ВнП № 1 ДРУП№ 2 ГУНП в Дніпропетровській області старшого лейтенанта поліції ОСОБА_4 , погоджене прокурором Лівобережної окружної прокуратури міста Дніпра ОСОБА_5 про тимчасовий доступ до речей і документів, у кримінальному провадженні під № 42024042010000109 відомості про яке внесені до ЄРДР від 14.05.2024 за ч. 1 ст. 367 КК України - відмовити повністю.
Ухвала слідчого судді є остаточною і відповідно до КПК України оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1