Справа № 172/1019/25
Провадження № 3/172/499/25
Іменем України
14.05.2025 року суддя Васильківського районного суду Дніпропетровської області
Битяк І.Г., розглянувши справу про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , військовослужбовець, до адміністративної відповідальності за правопорушення передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП, -
З протоколу серії ЕПР1 № 312585 від 26.04.25 року вбачається, що 26 квітня 2025 року о 18:21 год. по вул. Богдана Хмельницького, 76 в сел. Васильківка водій ОСОБА_1 керував автомобілем «Фольксваген» номерний знак НОМЕР_1 з явними ознаками наркотичного сп'яніння, від проходження медичного огляду у встановленому законом порядку відмовився.
Дії ОСОБА_1 працівником поліції кваліфіковані за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
У судовому засіданні захисник ОСОБА_1 - адвокат Хараїм О.В. просила закрити провадження у справі у зв'язку з відсутністю складу та події адміністративного правопорушення. Вказує, що в ході спілкування з працівниками поліції останні запропонували ОСОБА_1 пройти медичний огляд на стан наркотичного сп'яніння, на що останній погодився так як був абсолютно тверезим. Пілся цього вони всі проїхали до закладу охорони здоров'я для проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння. Проте, з огляду на відсутність такої фізіологічної потреби як сечеспускання, ОСОБА_1 не зміг здати біологічний зразок у вигляді сечі. При цьому, з пояснень ОСОБА_1 вбачається, що він повідомляв, що не відмовляється від проходження огляду на стан сп'яніння. Також, з пояснень ОСОБА_1 вбачається, що незважаючи на вищевикладене, лікар нарколог та співробітники поліції, не запропонувавши йому здати зразки крові, слини, змиви з поверхні губ, шкірного покриву обличчя і рук для проведення відповідних лабораторних досліджень, а розцінили поведінку ОСОБА_1 як відмову від проходження огляду на стан сп'яніння та склали протокол. Також зазначає, що у протоколі про адміністративне правопорушення серії ЕПР 1 № 313585 від 26.04.2025 взагалі не зазначено жодної з ознак, що стали підставою для огляду підзахисного на стан наркотичного сп'яніння. З відеозапису також вбачається, що працівники поліції не здійснювали перевірку реагування зіниць ОСОБА_1 на світло, більш того вважали, що це робити не потрібно. Крім цього, на відео зафіксовано, що працівники поліції перебувають разом із ОСОБА_1 у медичному закладі, що свідчить про те, що він погодився та проїхав з ними до лікарні, однак фізіологічно не зміг здати аналіз сечі, хоча не відмовлявся від огляду. Звертає увагу суду на те, що ОСОБА_1 неодноразово пропонував взяти у нього кров на аналіз, на що лікар повідомив, що кров він брати не буде, так як на дослідження стану наркотичного сп'яніння береться виключно сеча, що вказує на необізнаність лікаря з пунктами 12, 13 розділу ІІІ інструкції № 1452/735.
Вислухавши захисника, дослідивши у судовому засіданні матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд дійшов до такого.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно зі ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю (стаття 252 КУпАП).
Відповідно до вимог Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом МВС та МОЗ України від 09.11.2015 року № 1452/735 огляд на стан сп'яніння проводиться:
поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом (далі - спеціальні технічні засоби);
лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).
Розділ 3 вказаного порядку регламентує проведення огляду у закладах охорони здоров'я та передбачає таке.
Огляд у закладах охорони здоров'я щодо виявлення стану сп'яніння проводиться лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту), який пройшов тематичне удосконалення за відповідною програмою згідно з чинним законодавством. Метою цього огляду є встановлення наявності чи відсутності стану сп'яніння в обстежуваної особи. Проведення лабораторних досліджень на визначення наркотичного засобу або психотропної речовини обов'язкове. Метою лабораторного дослідження є виявлення або уточнення наявних речовин, що здатні спричинювати стан сп'яніння.
Відповідно до висновку щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 26.04.2025 року ОСОБА_1 26.04.2025 року о 17:40 год. сечу не здав.
Разом з тим, суд зазначає, що відповідно до п.п. 12, 13 Інструкції № 1452/735 предметом дослідження біологічного середовища можуть бути слина, сеча та змиви з поверхні губ, шкірного покриву обличчя і рук. Для дослідження біологічного середовища може використовуватися кров, якщо в обстежуваної особи неможливо взяти зразки біологічних середовищ, вказаних у пункті 12 цього розділу.
З відеозапису вбачається, що ОСОБА_1 пропонував і навіть наполягав на здачі крові на дослідження, однак лікар не взяв зразок крові у ОСОБА_1 .
Окрім цього, суд зазначає, що працівники поліції не здійснювали перевірку реагування зіниць ОСОБА_1 на світло, хоча це є однією з ознак наркотичного сп'яніння. Навпаки працівник поліції визначив це без просвічування очей ОСОБА_1 ліхтариком, повідомивши останнього що просвічування не потрібне. Вказане зафіксовано на відеозаписі, долученому до протоколу про адмінправопорушення.
Таким чином, у судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 не відмовлявся від проходження медичного огляду на стан сп'яніння, оскільки на пропозицію працівників поліції пройти такий огляд погодився і проїхав з ними до лікарні, однак фізично не зміг надати біоматеріал - сечу, а на пропозицію здати кров для дослідження, йому фактично було відмовлено лікарем.
За приписами ст. 62 Конституції України ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину. Обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Таким чином під час судового розгляду справи встановлено, що провина ОСОБА_1 не підтверджена доказами, що містяться в матеріалах справи, натомість спростована захисником останнього, тому справу відносно ОСОБА_1 слід закрити у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
З урахуванням викладеного, керуючись ст.ст. 247, 284 КУпАП, -
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 закрити у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду через Васильківський районний суд Дніпропетровської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя І.Г. Битяк