Рішення від 12.05.2025 по справі 912/366/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. В'ячеслава Чорновола, 29/32, м. Кропивницький, 25006,

тел. (0522) 30-10-22, 30-10-23, код ЄДРПОУ 03499951,

e-mail: inbox@kr.arbitr.gov.ua, web: http://kr.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 травня 2025 рокуСправа № 912/366/25

Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Бестаченко О.Л., за участю секретаря судового засідання Колісник Т.В. розглянув у відкритому судовому засіданні справу № 912/366/25

за позовом виконувача обов'язків керівника Знам'янської окружної прокуратури Кіровоградської області в інтересах держави, в особі Суботцівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області

до ОСОБА_1

про усунення перешкод у користуванні та розпорядженні майном, зобов'язання повернути земельну ділянку,

представники:

від прокуратури - Радкевич С.В., посвідчення від 01.03.2023 № 075389;

від позивача - участі не брали;

від відповідача - участі не брали.

У судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

До Господарського суду Кіровоградської області надійшла позовна заява виконувача обов'язків керівника Знам'янської окружної прокуратури Кіровоградської області в інтересах держави, в особі Суботцівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області до ОСОБА_1 про таке:

- усунути перешкоди власнику Суботцівській сільській територіальній громаді в особі Суботцівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області в користуванні і розпорядженні майном та зобов'язати ОСОБА_1 повернути Суботцівській сільській раді Кропивницького району Кіровоградської області земельну ділянку з кадастровим номером 3522280800:02:000:7503 загальною площею 6,7396 га, з покладанням на відповідача витрат по сплаті судового збору.

В обґрунтування позовних вимог прокурор зазначає про безоплатне користування відповідачем земельною ділянкою водного фонду з кадастровим номером 3522280800:02:000:7503, внаслідок чого завдано шкоди місцевому бюджету Суботцівської територіальної громади.

Ухвалою від 18.02.2025 позовну заяву виконувача обов'язків керівника Знам'янської окружної прокуратури Кіровоградської області в інтересах держави, в особі Суботцівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області залишено без руху.

25.02.2025 до господарського суду надійшов лист про усунення недоліків позовної заяви від 24.02.2025 № 52-161ВИХ-25.

Ухвалою від 28.02.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 912/366/25 за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання призначено на 28.03.2025 на 09:30 год.

28.03.2025 суд відкрив підготовче засідання.

Протокольною ухвалою від 28.03.2025 на підставі ст. 183 Господарського процесуального кодексу України оголошено перерву в підготовчому засіданні з розгляду справи № 912/366/25 до 11.04.2025 на 09:00 год.

04.04.2025 до господарського суду від Суботцівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області надійшли додаткові пояснення від 04.04.2025, в яких позивач заявлені позовні вимоги прокурора підтримує в повному обсязі та просить їх задовольнити.

Позивач зазначив, що фактично Договір оренди закінчився 02.11.2019 року, проте громадянином ОСОБА_1 не було виконано умови повернення об'єкта оренди, визначені в пункті 20-21 Договору. Також за весь час протягом закінчення дії договору оренди земельної ділянки громадянин продовжував здійснювати господарську діяльність на водному об'єкті. Відповідно до усних заяв мешканців громади Пікущий Г.А. здійснював вилов риби з водойми, обмежував їх у ловлі риби. Також зазначений факт підтверджується службовою запискою старости Володимирівського старостинського округу від 23.09.2024 року. Тобто ОСОБА_1 використовувалась земельна ділянка комунальної власності без належних для того правових підстав. За твердженням позивача, відповідно до аналізу фінансового відділу Суботцівської сільської ради за час користування земельною ділянкою ОСОБА_1 також не сплачувались платежі до місцевого бюджету, а отже завдавались збитки місцевому бюджету.

11.04.2025 суд продовжив підготовче засідання.

Ухвалою від 11.04.2025 господарський суд продовжив строк підготовчого провадження у справі № 912/366/25 на тридцять днів. Закрив підготовче провадження у справі № 912/366/25. Справу № 912/366/25 призначив до судового розгляду по суті на 12.05.2025 на 09:00 год.

12.05.2025 суд відкрив судове засідання. У судовому засіданні брала участь прокурор.

Позивач та відповідач правом на участь у судовому засіданні не скористалися, хоча належним чином були повідомлені про дату та час судового засідання. Окрім того, відповідач не скористався своїм правом на подання відзиву на позов та не повідомив суд про наявність заперечень щодо заявлених позовних вимог.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора та представників позивача, господарський суд встановив наступні обставини, які є предметом доказування у справі.

З позовом про усунення перешкод власнику Суботцівській сільській територіальній громаді в особі Суботцівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області в користуванні і розпорядженні майном та зобов'язання Пікущого Григорія Анатолійовича повернути Суботцівській сільській раді Кропивницького району Кіровоградської області земельну ділянку з кадастровим номером 3522280800:02:000:7503 загальною площею 6,7396 га, в інтересах держави звернувся виконувач обов'язків керівника Знам'янської окружної прокуратури Кіровоградської області.

Згідно ч. 4 ст. 53 Господарського процесуального кодексу України прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, передбачених ст. 174 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 3 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

За твердженням прокурора, у даному випадку порушення інтересів держави відбулося через неповернення відповідачем земельної ділянки водного фонду у комунальну власність Суботцівської сільської ради після закінчення терміну дії договору оренди землі та відсутність сплати орендної плати за неї.

27.05.2021 набрав чинності Закон України від28.04.2021 № 1423-ІХ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин".

Відповідно до п. 58 вищевказаного Закону розділ X "Перехідні положення" Земельного кодексу України був доповнений пунктом 24, яким визначається, що з дня набрання чинності цим пунктом землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад, крім земель, перелік яких визначений законом.

Земельні ділянки, що вважаються комунальною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст відповідно до цього пункту і право державної власності на які зареєстроване у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, переходять у комунальну власність з моменту державної реєстрації права комунальної власності на такі земельні ділянки.

За твердженням прокурора, спірна земельна ділянка, наразі, перебуває у комунальної власності, а функції власника та розпорядника щодо неї належать Суботцівській сільській раді Кропивницького району Кіровоградської області, як представницькому органу територіальної громади.

Суботцівська сільська територіальна громада, як власник спірної земельної ділянки делегує Суботцівській сільській раді повноваження щодо здійснення права власності від її (громади) імені, в її інтересах, виключно у спосіб та у межах повноважень, передбачених законом.

Тобто воля територіальної громади, як власника. може виражатися лише в таких діях органу місцевого самоврядування, які відповідають вимогам законодавства та безпосереднім інтересам територіальної громади.

Тож органом, уповноваженим захищати законні інтереси держави та територіальної громади у правовідносинах пов'язаних з порушенням права на землі водного фонду є Суботцівська сільська рада.

Водночас саме від цього органу місцевого самоврядування до Знам'янської окружної прокуратури надійшов лист від 04.10.2024 № 03-20/3900 щодо здійснення представництва інтересів держави в суді, з огляду на що вбачається, що сільська рада самостійно не захищає та навіть не планує здійснювати відповідний захист порушених інтересів держави.

Суботівська сільська рада, як власник і розпорядник землі, захист порушених державних та місцевих інтересів, якими є інтереси територіальної громади як інституту держави, не здійснює, хоча усвідомлює їх порушення, має відповідні повноваження для їх захисту, але всупереч цим інтересам за захистом до суду не звертається.

Таким чином звернення прокурора до суду в інтересах держави, а саме Суботцівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області, є правомірним і виправданим.

Наявність підстав для представництва прокурором інтересів держави у даному спорі не оскаржена на підставі абз. 3 ч. 4 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру".

Розглянувши матеріали справи, дослідивши докази та проаналізувавши позиції сторін, викладені в заявах по суті справи, суд встановив таке.

03.11.2009 між Знам'янською районною державною адміністрацією (далі - Орендодавець) та Фізичною особою-підприємцем Пікущим Григорієм Анатолійовичем (далі - Відповідач/Орендар) укладено Договір оренди землі (далі - Договір, а.с. 22-26), відповідно до п. 1. якого Орендодавець надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку із земель водного фонду, яка знаходиться на території Володимирівської сільської ради.

Господарський суд при розгляді справи враховує, що відповідач - Пікущий Григорій Анатолійович до 20.02.2015 був зареєстрований фізичною особою-підприємцем (припинив свою діяльність за власним рішенням; номер запису: 24430060002004823).

За умовами Договору в оренду передається земельна ділянка загальною площею 6,74 га, у тому числі під ставками 4,32 га, під пасовищами - 2,29 га, гідротехнічними спорудами 0,13 га, з кадастровим номером 3522280800:02:000:7503 (п. 2 Договору).

Відповідно до п. 3 Договору на земельній ділянці знаходиться гідротехнічна споруда, інших об'єктів нерухомого майна немає.

Земельна ділянка передається в оренду разом з гідротехнічною спорудою (п. 4 Договору).

Згідно п. 8 Договору договір укладено на 10 (десять) років. Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 90 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.

Пунктом 15 Договору визначено, що земельна ділянка передається в оренду із земель водного фонду.

Цільове призначення земельної ділянки для рибогосподарських потреб (п. 16 Договору).

Відповідно до п. 20, 21 Договору передача земельної ділянки орендарю здійснюється у тижневий строк після реєстрації цього договору за актом її приймання-передачі. Після припинення дії договору орендар повертає орендодавцеві земельну ділянку в стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду.

Згідно п. 37 Договору його дія припиняється у разі закінчення строку, на який його було укладено.

Пунктом 38 Договору визначено, що дія договору припиняється шляхом його розірвання за рішенням суду на вимогу однієї із сторін унаслідок невиконання стороною обов'язків, передбачених договором.

Згідно п. 41 Договору за невиконання або неналежне виконання договору сторони несуть відповідальність відповідно до закону та цього договору.

Сторона, яка порушила зобов'язання, звільняється від відповідальності, якщо доведе, що це порушення сталося не з її вини.

Відповідно до п. 43 Договору він набирає чинності після підписання сторонами та його реєстрації.

Вказаний Договір зареєстрований в Знам'янському міськрайонному відділі КРФ ДПІ "ЦДЗК" 03.11.2009 за № 040937100011.

В Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно право оренди Пікущого Г.Л. на вказану земельну ділянку не зареєстровано (а.с. 27-28).

З огляду на викладене, вказаний Договір оренди землі набрав чинності з 03.11.2009 (з дня його реєстрації) та відповідно термін його дії закінчився 04.11.2019.

Розпорядженням голови Кіровоградської обласної державної адміністрації від 03.02.2021 № 77-р "Про поновлення договору оренди водного об'єкта (Володимирівська сільська рада Кропивницького району)" було поновлено договір оренди земельної ділянки, укладений між Знам'янською РДА та ФОП Пікущим Г.А. 03.11.2009 щодо земельної ділянки з кадастровим номером 3522280800:02:000:7503, яка знаходиться на території Володимирівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області терміном на 10 років, шляхом укладання договору оренди водного об'єкта (а.с. 52-53).

Пунктом 2 вищевказаного розпорядження було доручено департаменту агропромисловою розвитку обласної державної адміністрації укласти договір оренди водного об'єкта на умовах, визначених цим розпорядженням та встановити орендну плату відповідно до Методики визначення розміру плати за наданий в оренду водний об'єкт в розмірі 7% від нормативно грошової оцінки земельної ділянки на рік.

Відповідно до ч. 6 ст. 51 Водного кодексу України водні об'єкти надаються у користування на умовах оренди органами, що здійснюють розпорядження земельними ділянками під водою (водним простором) згідно з повноваженнями, визначеними Земельним кодексом України, відповідно до договору оренди, погодженого з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері водного господарства.

Постановою Кабінету Міністрів України від 02.06.2021 № 572 було затверджено типовий договір оренди землі у комплексі з розташованим на ній водним об'єктом, яка набрала чинності 08.06.2021.

27.05.2021 набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин" від 28.04.2021, яким було доповнено розділ X "Перехідні положення" Земельного кодексу України пунктом 24, відповідно до якого землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад. З дня набрання чинності цим пунктом до державної реєстрації права комунальної власності на земельні ділянки державної власності, що передаються у комунальну власність територіальних громад, органи виконавчої влади, що здійснювали розпорядження такими земельними ділянками, не мають права здійснювати розпорядження ними.

За відомостями Державного реєстру речових прав на нерухоме майно земельна ділянка площею 6,7396 та з кадастровим номером 3522280800:02:000:7503 з 17.11.2021 належить до комунальної власності Суботцівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області.

З матеріалів справи слідує, що Пікущий Г.А. звернувся із заявою до Суботцівської сільської ради про поновлення з ним договору оренди землі (а.с. 32).

Рішенням Суботцівської сільської ради від 04.02.2022 № 2621 "Про розгляд заяви про продовження договору оренди водного об'єкта Пікущого Г.А." останньому відмовлено у продовженні договору оренди земельної ділянки площею 6,7396 га з кадастровим номером 3522280800:02:000:7503 від 03.11.2009 під № 040937100011 (а.с. 47).

Не погодившись з вказаним рішенням органу місцевого самоврядування Пікущий Г.А. 16.11.2023 звернувся з позовною заявою до Знам'янського міськрайонною суду Кіровоградської області, в якій просив визнати недійсним рішення Суботцівської сільської ради № 2621 від 04.02.2022 "Про розгляд заяви про продовження договору оренди водного об'єкта Пікущого Г.А." та визнати поновленим договір оренди землі, укладений між Знам'янською РДА та Пікущим І.А., зареєстрований у Знам'янському міськрайонному відділі КРФ ДП "ЦДЗК" 03.11.2009 за № 040937100011.

Ухвалою Знам'янського міськрайонного суду Кіровоградської області від 07.03.2024 у справі № 389/4093/23 провадження у справі за позовом Пікущого Г.Л. до Суботцівської сільської ради закрито на підставі п. 1 ч. 1 ст. 255 ЦПК України. Вказана ухвала суду набрала законної сили 29.03.2024 (а.с. 66-68).

З огляду на викладене, термін дії Договору оренди землі від 03.11.2009, укладеного між Знам'янською районною державною адміністрацією та на той час Фізичною особою-підприємцем Пікущим Г.А., поновлено не було, тож термін дії вказаного договору оренди закінчився 04.11.2019.

Усупереч вимог п. 21 Договору оренди та ст. 31, 34 Закону України "Про оренду землі" Пікущим Г.А. після закінчення терміну дії договору оренди, земельну ділянку з кадастровим номером 3522280800:02:000:7503 площею 6,7396 га Орендодавцю повернуто не було.

Більш того, Пікущий Г.А. продовжує здійснювати господарську діяльність на водоймі, що розташована на земельній ділянці загальною площею 6,7396 га з кадастровим номером 3522280800:02:000:7503 із цільовим призначенням для рибогосподарських потреб.

Суботцівська сільська рада листами від 04.10.2024 та 11.02.2025 повідомила Знам'янську окружну прокуратуру, що упродовж 2021-2024 років ОСОБА_1 орендна плата за користування земельною ділянкою загальною площею 6,7396 га з кадастровим номером 3522280800:02:000:7503 не сплачувалась (а.с. 19, 58).

Таким чином, відповідач упродовж тривалого часу безоплатно користується земельною ділянкою водного фонду, чим крім порушення вимог земельного законодавства, заподіює шкоду місцевому бюджету Суботцівської територіальної громади.

Вказані обставини стали підставою для звернення прокурора до суду.

Статтею 14 Конституції України, ст. 1 Земельного кодексу України встановлено, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.

Відповідно до ч. 1 ст. 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, що знаходяться на території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу.

Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією України.

Згідно зі ст. 2, 3 Земельного кодексу України земельними відносинами є суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею, суб'єктами в яких виступають громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади, а об'єктами - землі в межах території України, земельні ділянки та права на них, у тому числі на земельні паї (частки). Земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно - правовими актами.

Порядок та умови набуття права користування земельною ділянкою на умовах оренди встановлено Земельним кодексом України та Законом України "Про оренду землі".

Приписами ст. 93 Земельною кодексу України та ст. 1 Закону України "Про оренду землі" визначено, що право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння та користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.

Відповідно до ст. 13 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Відповідно до ч. ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування (частина друга статті 116 Земельного кодексу України).

Частиною 1 ст. 124 Земельного кодексу України визначено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі продажу права оренди земельної ділянки.

За приписами ст. 125 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки виникає з моменту державної реєстрації цього права.

Згідно із ст. 526, 530 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу.

Якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Відповідно до ст. 629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Статтею 193 Господарського кодексу України визначені загальні умови виконання господарських зобов'язань, згідно з якими суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.

Згідно ст. 792 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату. Земельна ділянка може передаватись у найм разом з насадженнями, будівлями, спорудами, водоймами, які знаходяться на ній, або без них. Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.

Відповідно до ст. 15 Закону України "Про оренду землі" істотною умовою договору оренди землі є, зокрема, строк його дії.

Частиною 1 ст. 785 Цивільного кодексу України передбачено, що у разі припинення договору найму наймач зобов'язаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу, або у стані, який було обумовлено в договорі.

Пунктом 1 ч. 1 ч. 31 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що договір оренди землі припиняється у разі закінчення строку, на який його було укладено.

За ч. 1 ст. 34 Закону України "Про оренду землі" у разі припинення або розірвання договору оренди землі орендар зобов'язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором. Орендар не має права утримувати земельну ділянку для задоволення своїх вимог до орендодавця.

Відповідач після закінчення терміну дії договору оренди землі (04.11.2019) не виконав свої зобов'язання щодо повернення земельної ділянки.

Статтею 152 Земельного кодексу України визначено, що власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю.

Відповідно до положень ст. 80 Земельною кодексу України суб'єктами права власності на землю є територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування - на землі комунальної власності.

Мешканці Суботцівської територіальної громади не виражали свою волю на користування Пікущим Г.А. земельною ділянкою водного фонду поза строком договору оренди землі на безоплатній основі.

Ураховуючи викладене, для забезпечення ефективного захисту права власника (територіальної громади) щодо спірної земельної ділянки наявні підстави для усунення перешкод власнику у користуванні і розпорядженні земельною ділянкою шляхом зобов'язання Пікущого Г.А. повернути земельну ділянку з кадастровим номером 3522280800:02:000:7503 площею 6,7396 га Суботцівській сільській раді.

Статтею 13 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Згідно норм ст. 74 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень.

Відповідно до ст. 76, 77 Господарського процесуального кодексу України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

За положеннями ст. 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Відповідач доказів правомірного користування спірною земельною ділянкою чи повернення земельної ділянки після припинення дії Договору до суду не надав, а також не спростував доводи позивача щодо безпідставного користування земельною ділянкою.

Отже, на підставі повного, всебічного, об'єктивного та безпосереднього дослідження наявних у справі доказів та встановивши усі обставини справи, господарський суд дійшов висновку, що позовні вимоги прокурора є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись ст. 74, 76, 77, 129, 233, 236-241, 326, 327 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити повністю.

Усунути перешкоди власнику Суботцівській сільській територіальній громаді в особі Суботцівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області в користуванні і розпорядженні майном та зобов'язати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) повернути Суботцівській сільській раді Кропивницького району Кіровоградської області (27444, Кіровоградська область, Кропивницький район, с. Суботці, вул. Центральна, буд. 24; код ЄДРПОУ: 04365106) земельну ділянку з кадастровим номером 3522280800:02:000:7503 загальною площею 6,7396 га.

Стягнути з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) на користь Кіровоградської обласної прокуратури (код ЄДРПОУ 02910025, адреса: 25006, Кіровоградська обл., м. Кропивницький, просп. Європейський, 4) судовий збір у розмірі 3 028,00 грн.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Ознайомитись з електронною копією судового рішення в Єдиному державному реєстрі судових рішень можна за його вебадресою: http://reyestr.court.gov.ua.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення в порядку передбаченому Господарським процесуальним кодексом України. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Копії рішення надіслати Знам'янській окружній прокуратурі Кіровоградської області, Кіровоградській обласній прокуратурі, Суботцівській сільській раді Кропивницького району Кіровоградської області до електронних кабінетів у системі "Електронний суд" та ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ).

Повне рішення складено 15.05.2025.

Суддя О.Л. Бестаченко