Постанова від 14.05.2025 по справі 542/799/25

Новосанжарський районний суд Полтавської області

Справа № 542/799/25

Провадження № 3/542/188/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 травня 2025 року селище Нові Санжари

Новосанжарський районний суд Полтавської області у складі:

головуючої судді - Шарової-Айдаєвої О.О.,

за участю:

секретаря судового засідання - Карась В.Р.,

особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, - ОСОБА_1 ,

прокурора - Бунецького І.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні протоколи про адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, передбачені частинами 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП) і матеріали справи, додані до них, щодо

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , уродженки м. Надим Тюменської області рф, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , яка фактично проживає за адресою: АДРЕСА_2 , працюючої на посаді лікаря офтальмолога Комунального некомерційного підприємства «Новосанжарська центральна лікарня Новосанжарської селищної ради Полтавського району Полтавської області», члена військо-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 ,

В С ТА Н О В И В :

08 травня 2025 року до Новосанжарського районного суду Полтавської області з Управління стратегічних розслідувань в Полтавській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України надійшли адміністративні матеріали з протоколами про адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, відносно ОСОБА_1 за частиною 1 статті 172-6 КУпАП.

Зокрема, до суду надійшли справи про адміністративні правопорушення відносно ОСОБА_1 № 542/799/25, провадження 3/542/188/25, з протоколом № 247 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, за частиною 1 статті 172-6 КУпАП та № 542/800/25, провадження 3/542/189/25, з протоколом № 248 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, за частиною 1 статті 172-6 КУпАП.

Вказані протоколи з доданими до них матеріалами внаслідок автоматизованого розподілу судових справ між суддями надійшли до провадження судді Шарової-Айдаєвої О.О.

Постановою Новосанжарського районного суду від 14 травня 2025 року об'єднано в одне провадження справи про адміністративні правопорушення відносно ОСОБА_1 та присвоєно об'єднаній справі єдиний унікальний номер № 542/799/25, провадження № 3/542/188/25.

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення № 247, складеного відносно ОСОБА_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 172-6 КУпАП, вбачається наступне.

ОСОБА_1 , будучи членом позаштатної постійно діючої військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 , відповідно до підпункту «ґ» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до статті 172-6 КУпАП, являючись суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог частини 1 статті 45 вказаного Закону, несвоєчасно, без поважних причин, тобто після встановленого терміну декларування (до 01.04.2024), а саме лише о 13 год 52 хв 02.04.2024 подала на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене частиною 1 статті 172-6 КУпАП.

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення № 248, складеного відносно ОСОБА_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 172-6 КУпАП, вбачається наступне.

ОСОБА_1 , будучи членом позаштатної постійно діючої військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 , відповідно до підпункту «ґ» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до статті 172-6 КУпАП, являючись суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог частини 1 статті 45 вказаного Закону, несвоєчасно, без поважних причин, тобто після встановленого терміну декларування (до 01.04.2025), а саме лише о 13 год 51 хв 03.04.2025 подала на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 рік, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене частиною 1 статті 172-6 КУпАП.

Прокурор у судовому засіданні, зазначив, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених частиною 1 статті 172-6 КУпАП, є доведеною та покарання слід обрати в межах санкції відповідної статті.

Після роз'яснення відповідно до статті 268 КУпАП прав особі, що притягається до адміністративної відповідальності, в тому числі права на захист, тобто користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи, в судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні правопорушень, передбачених частиною 1 статті 172-6 КУпАП, визнала, викладених в протоколах про адміністративне правопорушення обставин не заперечувала.

Дослідивши матеріали адміністративної справи, відповідно до положень статті 252 КУпАП, заслухавши пояснення учасників справи, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, суд дійшов наступних висновків.

Відповідно до статті 7 КУпАП, ніхто не може бути підданим заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставі і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюються на основі суворого додержання законності.

Згідно зі статтею 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Стаття 251 КУпАП передбачає, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, безпеки на автомобільному транспорті та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Відповідно до статті 252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Встановлено, що ОСОБА_1 з 01.02.2002 по теперішній час працює на посаді лікаря офтальмолога КНП «Новосанжарська центральна лікарня» (наказ № 5 від 01.02.2002) (а.с. 18,19,20).

Відповідно до складу позаштатної постійно діючої військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 , затвердженого наказами КНП «Новосанжарська центральна лікарня Новосанжарської селищної ради Полтавського району Полтавської області» від 03.01.2023 № 10 (а.с. 22), від 01.01.2024 № 3 (а.с. 23), від 01.01.2025 № 1 (а.с. 24) та від 31.01.2025 № 27 (а.с. 25) ОСОБА_1 , лікар офтальмолог, є членом позаштатної постійно діючої Військово-лікарської комісії в КНП «Новосанжарська ЦЛ» ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Відповідно до частини 1 статті 1 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.

Відповідно до підпункту «ґ» пункту 2 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктами, на яких поширюються дія цього Закону, є: голови та члени експертних команд з оцінювання повсякденного функціонування особи, а також голови, їх заступники, члени та секретарі позаштатних постійно діючих військово-лікарських і лікарсько-льотних комісій, які при цьому не є особами, зазначеними у пункті 1 частини першої цієї статті.

Згідно з приміткою до статті 172-6 КУпАП встановлено, що суб'єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та третьою цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Таким чином, відповідно до підпункту «ґ» пункту 2 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» ОСОБА_1 , будучи членом позаштатної постійно діючої військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 , є суб'єктом декларування та суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов'язаних з корупцією.

Згідно з частиною 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Відповідно до абзацу четвертого пункту 2-7 Розділу XIII "Прикінцеві положення" Закону України «Про запобігання корупції» установлено, що з дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану" здійснення заходів фінансового контролю, передбачених розділом VII цього Закону (зокрема подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування), відновлюється у повному обсязі та здійснюється у порядку та строки, визначені цим Законом (у тому числі з урахуванням особливостей, встановлених частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону).

Закон України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану" набрав чинності 12.10.2023.

Відповідно до листа КНП «Новосанжарська центральна лікарня Новосанжарської селищної ради Полтавського району Полтавської області» від 15.04.2025 № 291/31-03 ОСОБА_1 доводилась до відома інформація щодо необхідності подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до вимог Закону України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», про що свідчить її підпис у списку членів комісії ВЛК та ЛКК КНП «Новосанжарська ЦЛ», які запрошені на збори щодо роз'яснення декларантам строків подання декларації від 26.02.2024 (а.с. 18, 26).

Таким чином, ОСОБА_1 , будучи членом позаштатної постійно діючої військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 , зобов'язана була подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік до 01.04.2024.

Однак, відповідно до інформації з публічної частини офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції ОСОБА_1 лише о 13 год 52 хв 02.04.2024 подала до Реєстру щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік, тобто несвоєчасно (а.с. 28-29).

Відповідно до послідовності дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» (за період з 01.04.2024 по 03.04.2024) ОСОБА_1 вперше зайшла до Реєстру для подання щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік лише о 13 год 19 хв 02.04.2024, подання документа підтверджено кваліфікованим електронним підписом (ЕЦП), документ подано о 13 год 52 хв 02.04.2024 (а.с. 15-16).

Згідно з листом КНП «Новосанжарська центральна лікарня Новосанжарської селищної ради Полтавського району Полтавської області» від 15.04.2025 № 291/31-03 ОСОБА_1 в період з 01.01.2024 по 31.03.2024 та з 01.01.2025 по 31.03.2025 на лікарняному не перебувала (а.с. 18).

Поважних причин для несвоєчасного подання щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік у ОСОБА_1 не встановлено.

З огляду на викладене, ОСОБА_1 , будучи членом позаштатної постійно діючої військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 , несвоєчасно, без поважних причин, тобто після встановленого терміну декларування (до 01.04.2024), а саме лише о 13 год 52 хв 02.04.2024 подала на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене частиною 1 статті 172-6 КУпАП.

Також, судом встановлено, що ОСОБА_1 , будучи членом позаштатної постійно діючої військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 , зобов'язана була подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 рік до 01.04.2025.

Однак, відповідно до інформації з публічної частини офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції ОСОБА_1 лише о 13 год 51 хв 03.04.2025 подала до Реєстру щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 рік, тобто несвоєчасно (а.с. 30-31).

Згідно з листом КНП «Новосанжарська центральна лікарня Новосанжарської селищної ради Полтавського району Полтавської області» від 15.04.2025 № 291/31-03 ОСОБА_1 в період з 01.01.2024 по 31.03.2024 та з 01.01.2025 по 31.03.2025 на лікарняному не перебувала (а.с. 18).

Поважних причин для несвоєчасного подання щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 рік у ОСОБА_1 не встановлено.

Отже, ОСОБА_1 , будучи членом позаштатної постійно діючої військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 , несвоєчасно, без поважних причин, тобто після встановленого терміну декларування (до 01.04.2025), а саме лише о 13 год 51 хв 03.04.2025 подала на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 рік, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене частиною 1 статті 172-6 КУпАП.

На підтвердження факту вчинення адміністративного правопорушення ОСОБА_1 судом досліджені наступні докази:

- протокол про адміністративне правопорушення № 247 (а.с. 5-7),

- протокол про адміністративне правопорушення № 248 (а.с. 45-47),

- рапорт ст. о/у 1 сектору (протидії корупції) УСР в Полтавській області ДСР НПУ М. Шеремета від 02.05.2025 (а.с. 8),

- письмові пояснення ОСОБА_1 від 02.05.2025 (а.с. 9),

- матеріали НАЗК від 20.03.2025 № 47-06/24192-25 (а.с. 11-14),

- додаток «Послідовність дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» за період з 01.01.2024 по 03.04.2024) щодо ОСОБА_1 (а.с. 15-17),

- лист КНП «Новосанжарська центральна лікарня Новосанжарської селищної ради Полтавського району Полтавської області» від 15.04.2025 № 291/31-03 (а.с. 18),

- особова картка працівника ОСОБА_1 (а.с. 19),

- наказ № 5 від 01.02.2002 про призначення ОСОБА_2 на посаду лікаря-офтальмолога (а.с. 20),

- накази КНП «Новосанжарська центральна лікарня Новосанжарської селищної ради Полтавського району Полтавської області» від 03.01.2023 № 10 (а.с. 22), від 01.01.2024 № 3 (а.с. 23), від 01.01.2025 № 1 (а.с. 24) та від 31.01.2025 № 27 (а.с. 25) про призначення ОСОБА_1 до складу позаштатної постійно діючої Військово-лікарської комісії в КНП «Новосанжарська ЦЛ» ІНФОРМАЦІЯ_2 ;

- наказ від 26.02.2024 № 34-1 «Про роз'яснення декларантам строків подання декларації», з яким ознайомлена ОСОБА_1 (а.с. 26),

- інформація з публічної частини офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції про подання ОСОБА_1 до Реєстру щорічних декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік, 2024 року (а.с. 28-31).

З огляду на встановлені обставини та досліджені докази, суд дійшов висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених частиною 1 статті 172-6 КУпАП, є доведеною повністю.

При накладенні стягнення суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.

Обираючи вид стягнення, суд зазначає, що обставиною, яка пом'якшує відповідальність ОСОБА_1 є щире каяття.

Обставин, передбачених статтею 35 КУпАП, які обтяжують відповідальність, не встановлено.

Відповідно до статті 36 КУпАП, при вчиненні однією особою двох або більше адміністративних правопорушень адміністративне стягнення накладається за кожне правопорушення окремо; якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених; до основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.

Вчинені ОСОБА_1 правопорушення є рівнозначними. Отже, стягнення накладається в межах санкції, встановленої частиною 1 статті 172-6 КУпАП.

Враховуючи те, що справу розглянуто відповідно до статті 36 КУпАП, з метою виховання ОСОБА_1 у дусі додержання законів України, а також запобігання вчиненню нею нових правопорушень, необхідним та достатнім є накладення на неї адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесятинеоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що передбачено частиною 1 статті 172-6 КУпАП.

Відповідно до пункту 5 частини 2 статті 4 Закону України «Про судовий збір», у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення ставка судового збору становить - 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» установлено розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб з 1 січня 2025 року - 3028 грн.

Відповідно до статті 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.

На підставі статті 40-1 КУпАП, пункту 5 частини 2 статті 4 Закону України «Про судовий збір», з правопорушника на користь держави підлягає стягненню судовий збір в сумі 605 грн 60 коп.

На підставі викладеного, керуючись статтями 24, 36, 40-1, частиною 1 статті 172-6, статтями 276-280, 283, 285 КУпАП,

ПОСТАНОВИВ:

Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 172-6 КУпАП (протокол № 247 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією), та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 грн 00 коп. (вісімсот п'ятдесят гривень).

Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 172-6 КУпАП (протокол № 248 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією), та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 грн 00 коп. (вісімсот п'ятдесят гривень).

Відповідно до статті 36 КУпАП остаточно призначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 грн 00 коп. (вісімсот п'ятдесят гривень).

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ,на користь держави судовий збір за ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення в розмірі 605 грн 60 коп. (шістсот п'ять гривень шістдесят копійок).

Відповідно до частини 2 статті 308 КУпАП, у разі несплати правопорушником штрафу у 15-денний строк з дня вручення йому постанови, в порядку примусового виконання постанови з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу та витрати на облік зазначених правопорушень.

Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови шляхом подання апеляційної скарги до Полтавського апеляційного суду через Новосанжарський районний суд Полтавської області.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Повний текст постанови оголошений 15 травня 2025 року о 08 год 45 хв у приміщенні Новосанжарського районного суду Полтавської області.

Суддя О.О. Шарова-Айдаєва