Постанова від 13.05.2025 по справі 154/997/25

154/997/25

3/154/692/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 травня 2025 року суддя Володимирського міського суду Волинської області Лутай А.М.,

розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла з відділу прикордонної служби " ІНФОРМАЦІЯ_1 " ІНФОРМАЦІЯ_2 про притягнення до адміністративної відповідальності: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянки України, яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 , за ч. 1 ст. 204-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ВСТАНОВИВ

Громадянка України ОСОБА_1 13 лютого 2025 року о 20:00 в міжнародному пункті пропуску "Устилуг", під час проходження прикордонного контролю прикордонним нарядом «Перевірка документів» на в'їзд в Україну, в порушення ст. 2 Закону України «Про громадянство України», ст. 2, 3 Закону України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України», здійснила спробу незаконного перетину державного кордону України в пункті пропуску через державний кордон України без відповідних документів, а саме, на паспортний контроль пред'явила паспортний документ громадянки Республіки Польщі № НОМЕР_1 на ім'я ОСОБА_2 , чим вчинила правопорушення, передбачене ч.1 ст.204-1 КУпАП.

У судове засідання ОСОБА_1 не з'явилася, проте подала до суду свої письмові пояснення, в яких просила закрити провадження у справі за відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.204-1 КУпАП. Зазначила, що вона дійсно має громадянство України та Республіки Польща. 13.02.2025, прямуючи до України, під час паспортного контролю у пункті пропуску «Устилуг-Зосин», нею було надано на паспортний контроль дійсний паспорт громадянина Республіки Польща № НОМЕР_1 від 23.11.2023, виданий Мазовецьким воєводою. В пред'явленому паспорті всі відомості щодо неї вказані достовірно, не містять різночитань, сам паспорт є законним документом і містить всі необхідні реквізити. Відповідно до діючого законодавства України кожна особа при проходженні паспортного контролю самостійно надає органам Державної прикордонної служби України документ, який надає їй право на перетин державного кордону України. У зв'язку з чим саме цей документ і підлягає перевірці працівниками прикордонної служби з метою встановлення дійсності та приналежності відповідній особі. Проте, у протоколі про адміністративне правопорушення не наведено жодних доказів щодо невідповідності паспорту, як і не зазначено не одного доказу його недійсності, підроблення або недостовірності відомостей, що містяться у ньому. Також, у протоколі не вказано жодного доказу на підтвердження умисності діяння. Фактично, посадова особа Державної прикордонної служби України шляхом складання протоколу намагається притягнути її до адміністративної відповідальності за наявність подвійного громадянства, що не передбачено КУпАП та іншими законодавчими актами. Таким чином, на сьогодні відсутні будь-які належні та допустимі докази наявності події і складу адміністративного правопорушення, яке ставиться їй у провину згідно протоколу.

З огляду на те, що у відповідності до положень ст.268 КУпАП, присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, при розгляді даної категорії справ не є обов'язковою, розгляд цієї справи проведено за відсутності ОСОБА_1 , на підставі наявних матеріалів справи.

Завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством (ст.1 КУпАП).

Статтею 7 КУпАП передбачено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.

Згідно зі ст.245 КУпАП, завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Відповідно до ст.280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно з ст.251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь - які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото - і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Статтею 252 КУпАП встановлено, що орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному й об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Вважаю, що винуватість ОСОБА_1 у вчиненні вказаного адміністративного правопорушення повністю підтверджена матеріалами справи, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення серії ЗхРУ № 246893; копією паспорта громадянки Республіки Польщі № НОМЕР_1 на ім'я ОСОБА_2 ; копією паспорта громадянина України для виїзду за кордон № НОМЕР_2 на ім'я ОСОБА_3 ; рапортом молодшого інспектора прикордонної служби ОСОБА_4 від 13.02.2025.

Відповідно до ч.1 ст.2 Закону України «Про громадянство» в Україні діє принцип єдиного громадянства. Якщо громадянин України набув громадянство (підданство) іншої держави або держав, то у правових відносинах з Україною він визнається лише громадянином України. Якщо іноземець набув громадянство України, то у правових відносинах з Україною він визнається лише громадянином України.

За Законом України «Про громадянство» держава визнає за громадянами України лише їхнє українське громадянство.

Згідно із ст.2 Закону України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України» документами, що дають право громадянину України на виїзд з України і в'їзд в Україну, є: паспорт громадянина України для виїзду за кордон; дипломатичний паспорт України; службовий паспорт України; посвідчення особи моряка; посвідчення члена екіпажу; посвідчення особи на повернення в Україну (дає право на в'їзд в Україну).

На ОСОБА_1 , як громадянку України, поширюється дія вказаного порядку перетину державного кордону України, а у разі його порушення для неї настає передбачена законодавством відповідальність на загальних підставах.

Частиною 1 статті 204-1 КУпАП встановлена відповідальність за перетинання або спробу перетинання державного кордону України будь-яким способом поза пунктами пропуску через державний кордон України або в пунктах пропуску через державний кордон України без відповідних документів або з використанням підробленого документа чи таких, що містять недостовірні відомості про особу, чи без дозволу відповідних органів влади.

У цій справі ОСОБА_1 при перетині кордону на паспортний контроль пред'явила паспорт громадянки Республіки Польща, який не дає їй як громадянці України права перетину кордону, тим самим вчинила спробу незаконного перетинання державного кордону України. В той же час, під час проходження прикордонного контролю та огляду встановлено, що ОСОБА_1 видавався паспорт громадянина України.

Таким чином, на підставі досліджених доказів та встановлених фактичних обставин справи у діях ОСОБА_1 встановлено наявність складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.204-1 КУпАП.

Враховуючи характер правопорушення та особу порушника, стягнення на нього слід накласти у вигляді штрафу у межах, установлених у санкції ч.1 ст.204-1 КУпАП.

З порушника згідно із ст.40-1 КУпАП слід стягнути судовий збір у відповідному розмірі.

Керуючись ст.ст.283, 284 КУпАП,

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винуватою у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 204-1 КУпАП та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 3400 (три тисячі чотириста) гривень.

Роз'яснити, що згідно зі ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

У разі несплати штрафу в установлений законом строк постанова про адміністративне стягнення згідно із ст. 308 КУпАП буде надіслана для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцем знаходження його майна в порядку, встановленому законом.

У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.

Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави 605 грн. 60 коп. судового збору за наступними реквізитами: отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код за ЄДРПОУ:37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, код класифікації бюджету: 22030106, призначення платежу: судовий збір, Володимир-Волинський міський суд Волинської області.

Апеляційну скаргу на постанову у справі про адміністративне правопорушення може бути подано протягом десяти днів з дня винесення постанови до Волинського апеляційного суду.

Постанова може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців із дня її винесення. При оскарженні постанови про накладення адміністративного стягнення постанова підлягає виконанню після залишення скарги без задоволення.

Копію постанови протягом трьох днів надіслати ОСОБА_1 .

Суддя А.М.Лутай