Постанова від 15.05.2025 по справі 750/6183/25

Справа №750/6183/25

Провадження №3/750/2162/25

ПОСТАНОВА

15 травня 2025 року Суддя Деснянського районного суду м. Чернігова Самусь Л.В., розглянувши у ході підготовки до розгляду матеріли, які надійшли від управління патрульної поліції в Чернігівській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканця АДРЕСА_1 , - за ч.2 ст. 173-2 КУпАП

ВСТАНОВИВ:

до Деснянського районного суду м. Чернігова надійшов протокол про адміністративне правопорушення, складений інспектором взводу №1 роти №2 БУПП в Чернігівській області ДПП лейтенантом поліції Момот Я.Ю., відносно ОСОБА_1 за ч.2 ст. 173-2 КУпАП.

Частиною 2 ст.7 та ст. 245 КУпАП передбачено, що провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності, всебічного і об'єктивного з'ясування всіх обставин кожної справи, правильного і справедливого її вирішення.

Відповідно до положень п.4 ч.3 ст. 129 Конституції України основними засадами судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а тому покладення на суду обов'язків ініціювати збір доказів щодо доказу вини правопорушника суперечить принципам об'єктивності та неупередженості суду при розгляді справи.

Згідно зі ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: чи належить до його компетенції розгляд даної справи; чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; чи витребувано необхідні додаткові матеріали; чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.

Відповідно до статті 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складання, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.

Частинами 1 та 2 статті 173-2 КУпАП передбачена відповідальність за: вчинення домашнього насильства, тобто умисного вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого; діяння, передбачене частиною першою цієї статті, вчинене стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи.

Відповідно до ч.3 ст. 269 КУпАП якщо адміністративне правопорушення, передбачене статтею 173-2 або 173-6 цього Кодексу, було вчинено у присутності малолітньої чи неповнолітньої особи, така особа також визнається потерпілим, незалежно від того, чи було їй заподіяно шкоду таким правопорушенням, і на неї поширюються права потерпілого, крім права на відшкодування майнової шкоди.

Згідно до частин 1 та 2 ст. 270 КПК України, інтереси особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, і потерпілого, які є неповнолітніми або особами, що через свої фізичні або психічні вади не можуть самі здійснювати свої права у справах про адміністративні правопорушення, мають право представляти їх законні представники (батьки, усиновителі, опікуни, піклувальники). Інтереси потерпілого може представляти представник - адвокат, інший фахівець у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи.

Протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД №287447 від 21.04.2025, відносно ОСОБА_1 за ч.2 ст. 173-2 КУпАП складено з порушеннями вимог вказаних вище норм, а саме: у протоколі потерпілим від адміністративного правопорушення зазначено ОСОБА_2 , при цьому ані в графі протоколу «дата, час, місце вчинення і суть учиненого адміністративного правопорушення», ані в графі «Потерпілий(і)» не зазначено числа, місяця та року народження потерпілого. При цьому, з графи протоколу «дата, час, місце вчинення і суть учиненого адміністративного правопорушення» взагалі не можливо встановити особу потерпілого, оскільки зазначено таку як « ОСОБА_2 », а з огляду на опис вчинених протиправних дій з боку ОСОБА_1 , вбачається, що такі вчинено відносно потерпілої, чим завдано їй психологічних страждань. З долучених же до матеріалів протоколу документів слідує, що ОСОБА_2 , який вказаний як потерпілий від правопорушення, народився ІНФОРМАЦІЯ_2 , тобто останній на час складання протоколу є малолітньою особою (1 рік 8 місяців), разом з тим у протоколі посадовою особою, що склала такий, не зазначено його законного представника чи представника, відповідно до вимог ст. 270 КУпАП, оскільки суд об'єктивно не може викликати лише малолітнього ОСОБА_2 в судове засідання, останній не може надавати пояснення, самостійно приймати участь в розгляді справи, при цьому у протоколі не вказано законного представника чи представника такої малолітньої особи і адреси, за якою належить здійснювати виклик такого.

За наслідками встановлених недоліків у суду немає можливості повно, всебічно та об'єктивно розглянути дану справу, та прийняти по справі законне й обґрунтоване судове рішення, у зв'язку з чим справа про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.2 ст.173-2 КУпАП підлягає поверненню до управління патрульної поліції в Чернігівській області на доопрацювання, в ході якого необхідно усунути зазначені вище недоліки у відповідності до вимог чинного законодавства.

На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 268, 283, 256 КУпАП,

ПОСТАНОВИВ:

Повернути адміністративний матеріал за ч.2 ст. 173-2 КУпАП у відношенні ОСОБА_1 на доопрацювання начальнику управління патрульної поліції в Чернігівській області.

Постанова оскарженню не підлягає.

Суддя Л.В. Самусь