Постанова від 14.05.2025 по справі 579/23/25

Справа № 579/23/25

3/579/162/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 травня 2025 року Суддя Кролевецького районного суду Сумської області Придатко В.М., за участю секретаря судового засідання Клишкової Ю.В., прокурора Павленка А.М., особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , захисника Рекухи В.Г., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла від Сумського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією,

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, місце проживання: АДРЕСА_1 , пенсіонера, РНОКПП НОМЕР_1 ,-

- за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,-

ВСТАНОВИВ:

Згідно протоколу про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, від 07 січня 2025 року №2-2025 ОСОБА_1 , будучи з 30.09.2021 року звільненим з посади старшого оперуповноваженого сектору кримінальної поліції відділення поліції №1 (м. Кролевець) Конотопського РВП ГУНП в Сумській області, та суб'єктом, на якого поширюється дія п.п. «з» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно подав без поважних причин декларацію осіб, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік, що є вчиненням правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого абз. 2 ч.2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», відповідальність за що встановлена ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Прокурор в судовому засіданні протокол підтримав, вважає вину ОСОБА_1 повністю доведеною.

ОСОБА_1 свою вину у вчиненні правопорушення не визнав, пояснив, що при звільненні зі служби в поліції подав декларацію за період 9 місяців. Щорічну декларацію за 2021 рік подана ним несвоєчасно з незалежних від нього причин, оскільки Реєстри не працювали.

Захисник Рекуха В.Г. просив закрити провадження у справі у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП. В матеріалах справи відсутні докази про вчинення ОСОБА_2 вказаного правопорушення, зокрема відсутній лист Національного агенства з питань запобігання корупції від 06.08.2024 року №47-10/57403-24 щодо технічної справності Реєстру, на який є посилання в протоколі про адміністративне правопорушення. Крім того, правопорушення виявлено у жовтня 2024 року, тому шестимісячний строк накладення адміністративного стягнення, передбачений ч.4 ст.38 КУпАП, закінчився у квітні 2025 року.

Допитаний в судовому засіданні в якості свідка старший оперуповноважений в особливо важливих справах Сумського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України ОСОБА_3 пояснив, що відділ кадрів подає інформацію про звільнених осіб. До його посадових обов'язків належить виявлення корупційних правопорушень. В ході моніторингу сайту НАЗК ним був виявлений факт несвоєчасної подачі ОСОБА_1 декларації після звільнення на 2021 рік, яка повинна бути подана до 31.01.2024 року, а фактично була ним подана 27.06.2024 року. Після чого, 30.09.2025 року з приводу даного факту був допитаний ОСОБА_1 , який пояснив, що йому не було відомо про необхідність подання декларації у строк до 31.01.2024 року. Фактично, з 30.09.2024 року коли був опитаний ОСОБА_1 , почалась перевірка по даному факту - збір доказів.

Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , захисника Рекухи В.Г., свідка ОСОБА_3 , вивчивши матеріали справи, з'ясувавши думку прокурора, суд приходить наступного висновку.

Згідно п.п. «з» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування - поліцейські.

Згідно ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Згідно абз.2 ч.2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3, зобов'язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.

Пунктом 2-7 Прикінцевих положень Закону України «Про запобігання корупції» установлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.

Відповідно до ч.1 ст. 172-6 КУпАП передбачена відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Згідно наказу головного управління Національної поліції в Сумській області від 23.09.2021 року №405 о/с «По особовому складу» майора поліції ОСОБА_1 , старшого оперуповноваженого сектору кримінальної поліції відділення поліції №1 (м. Кролевець) Конотопського РВП ГУНП в Сумській області, звільнено зі служби в поліції з 30 вересня 2021 року (а.с.18).

Декларацію осіб, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік, яка повинна бути подана до 31 січня 2024 року, ОСОБА_1 подав 27 червня 2024 року.

Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення повністю доведена матеріалами адміністративної справи в їх сукупності:

- протоколом про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, від 07 січня 2025 року №2-2025 (а.с.1-10);

- повідомленням начальника сектору запобігання корупції ГУНП в Сумській області від 16.02.2024 року щодо факту несвоєчасного подання ОСОБА_1 щорічної декларації осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік (а.с.17);

- витягом з «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» (а.с.21) та копією декларації ОСОБА_1 за 2021 рік (а.с.22-26), за змістом яких вбачається, що щорічна декларація 2021 рік подана ОСОБА_1 27 червня 2024 року;

- послідовністю дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», які вчинив ОСОБА_1 (а.с.31-32);

- присягою на вірність Українському народові та присягою працівника ОВС України ОСОБА_1 (а.с.42, 43);

- послужним списком ОСОБА_1 (а.с.44-49);

- витягом з наказу ГУНП в Сумській області від 07.11.2015 року №10 о/с «По особовому складу» щодо присвоєння ОСОБА_1 спеціального звання майор поліції (а.с.36);

- витягом з наказу ГУНП в Сумській області від 30.12.2020 року №628 о/с «По особовому складу» про призначення ОСОБА_1 на посаду старшого оперуповноваженого сектору кримінальної поліції відділення поліції №1 (м. Кролевець) Конотопського РВП ГУНП в Сумській області (а.с.37);

- письмовим зобов'язанням ОСОБА_1 виконувати в повному обсязі вимоги Закону України «Про запобігання корупції» від 26.07.2017 року, письмовим попередженням та відповідними пам'ятками-застереженнями (а.с.50, 51-55);

- рапортом ОСОБА_1 від 25.08.2021 року та витягом з наказу ГУНП в Сумській області від 23.09.2021 року №405 о/с «По особовому складу» щодо звільнення ОСОБА_1 зі служби в поліції (а.с.38, 56);

- письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 30.09.2025 року (а.с.60);

- повідомленням ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_1 ) від 14.10.2024 року, за змістом якого ОСОБА_1 по мобілізації не призивався (а.с.59).

Суд не погоджується з доводами захисника Рекухи В.Г. щодо відсутності в матеріалах справи доказів на підтвердження технічної справності Реєстру, оскільки з роздруківки з сайту «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування» вбачається послідовність дій користувача ОСОБА_1 щодо заповнення та подання електронної декларації, зокрема, за період з 12.10.2023 року по 28.06.2024 року він здійснив вхід до системи лише один раз - 27.06.2024 року. До цього часу жодних дій, спрямованих на заповнення декларації, він не вчиняв.

Таким чином, судом встановлено, що декларацію осіб, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік ОСОБА_1 подав 27 червня 2024 року, тобто несвоєчасно. Такі дії ОСОБА_1 суд розцінює як несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік, що передбачено абз.2 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», а отже згідно із Законом України «Про запобігання корупції», мають всі ознаки правопорушення, пов'язаного з корупцією.

Викладене вище свідчить про наявність в діях ОСОБА_1 ознак правопорушення, пов'язаного з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст. 172-6 КУпАП.

Відповідно до п.7 ч.1 ст.247 КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин - закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу.

За правилами ч.4 ст.38 КУпАП адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.

Судом встановлено, що правопорушення, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП, було виявлено 30 вересня 2024 року.

Оскільки на момент розгляду даної справи закінчився шестимісячний строк накладення адміністративного стягнення, передбачений ч.4 ст.38 КУпАП, то провадження у справі підлягає закриттю на підставі п.7 ч.1 ст.247 КУпАП.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.1, 3, 45 Закону України «Про запобігання корупції», ч.1 ст.172-6, ст. ст. 38, 247, 283-285 КУпАП, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП.

Провадження у справі про адміністративні правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.172-6 КУпАП закрити на підставі п.7 ч.1 ст.247 КУпАП у зв'язку з закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строку накладення адміністративного стягнення, передбаченого частиною 4 статті 38 КУпАП.

Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Сумського апеляційного суду через Кролевецький районний суд протягом 10 днів з дня її винесення.

Суддя В. М. Придатко