14 травня 2025 рокуЛьвівСправа № 140/11711/24 пров. № А/857/34130/24
Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі:
судді-доповідача Іщук Л. П.,
суддів Обрізка І.М., Шинкар Т.І.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області на рішення Волинського окружного адміністративного суду від 18 листопада 2024 року (головуючий суддя Дмитрук В.В., м. Луцьк, прийняте за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін) у справі № 140/11711/24 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,
У жовтні 2024 року, ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (далі - відповідач), в якому просив визнати протиправними дії щодо проведення перерахунку пенсії по віку відповідно до Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII без врахування довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, видані Управлінням соціальної та ветеранської політики Ковельської районної державної адміністрації від 01.03.2024 за №57/1.16/2-24 та №58/1.16/2-24; зобов'язати здійснити перерахунок та виплату пенсії по віку відповідно до Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII з дати звернення - 04.03.2024, з визначенням розміру пенсії відповідно до наданих із заявою довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, виданих Управлінням соціальної та ветеранської політики Ковельської районної державної адміністрації від 01.03.2024 за №57/1.16/2-24 та №58/1.16/2-24.
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 18 листопада 2024 року позов задоволено.
Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, з підстав порушення норм матеріального права, неповного з'ясування обставин справи.
Відповідач апеляційну скаргу обгрунтовує тим, що чинним законодавством не передбачено проведення будь-яких перерахунків пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про державну службу». Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 31.05.2024 у справі №140/3912/24 зобов'язано Головне управління призначити ОСОБА_1 з 04.03.2024 пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-XII, п.п.10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889- VIII. Рішення суду виконано Головним управлінням в добровільному порядку в межах покладених судом зобов'язань.
Просить скасувати рішення та прийняти нове, яким в задоволенні позову відмовити.
Позивачем відзиву на апеляційну скаргу не подано, що не перешкоджає розгляду справи по суті.
Оскільки апеляційну скаргу подано на рішення суду першої інстанції, яке ухвалено в порядку спрощеного позовного провадження, апеляційний суд відповідно до вимог пункту 3 частини першої статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України розглядає справу в порядку письмового провадження.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів прийшла до висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення з таких підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в органах Пенсійного фонду України у Волинській області як отримувач пенсії по віку відповідно до Закону України від 10.12.2015 №889-VІІI «Про державну службу».
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 31.05.2024 у справі №140/3912/24 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області призначити ОСОБА_1 з 04.03.2024 пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-XII, п.п. 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII.
Листом від 26.09.2024 пенсійний орган повідомив, що в результаті виконання рішення суду розмір пенсії зменшується. Разом з тим, при розрахунку розміру пенсійної виплати відповідач не взяв до уваги довідки про заробітну плату, видані Управлінням соціальної та ветеранської політики Ковельської районної державної адміністрації 01.03.2024 за №57/1.16/2-24 та №58/1.16/2-24, посилаючись на те, що рішення суду не містить зобов'язання щодо спірного питання.
Не погоджуючись з діями відповідача щодо перерахунку та виплатою пенсії по віку відповідно до Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VІII з 04.03.2024 з визначенням розміру пенсії відповідно до наданих із заявою довідок про заробітну плату, виданих управлінням соціальної та ветеранської політики Ковельської районної державної адміністрації від 01.03.2024 за №57/1.16/2-24 та №58/1.16/2-24, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції та зазначає таке.
Спірні правовідносини у цій справі виникли стосовно неврахування пенсійним органом довідок про складові заробітної плати, виданих управлінням соціальної та ветеранської політики Ковельської районної державної адміністрації від 01.03.2024 за №57/1.16/2-24 та №58/1.16/2-24, при обчисленні розміру пенсії державного службовця.
Відповідно до частини восьмої статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-XII (далі - Закон №3723-ХІІ) визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 року № 622 затверджено Порядок призначення пенсій деяким категоріям осіб (далі - Порядок № 622).
Згідно з пунктом 4 Порядку № 622 пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби; розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 р. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні; у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 року, середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 року на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому, для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 року, а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 року на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 року як за повний місяць; матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.
За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 р., за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.
Згідно з п. 5 Порядку № 622 форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики.
Постановою Правління Пенсійного фонду України від 17 січня 2017 року № 1-3 «Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям», зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 08 лютого 2017 року за № 180/30048 затверджені форми довідок про заробітну плату для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII «Про державну службу» пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року №3723-XII «Про державну службу» (далі - Постанова № 1-3).
Такими довідками є:
про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років);
про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь- які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією);
про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.
Тобто, нормами чинного законодавства встановлено вимоги щодо необхідності подання довідок для призначення пенсії державного службовця та визначено їх форми.
Аналізуючи викладене, колегія суддів зауважує, що ні Законом № 889-VIII, ні Законом № 3723-XII, ні Порядком № 622 не передбачена можливість призначення пенсії державного службовця без урахування довідок про заробітну плату.
Судом першої інстанції встановлено, що до заяви про перехід на пенсію за віком відповідно до Закону №889-VIII ОСОБА_1 додав дві довідки, видані Управлінням соціальної та ветеранської політики Ковельської районної державної адміністрації, а саме:
довідку від 01.03.2024 за №57/1.16/2-24 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) станом на березнь 2024 року;
довідку від 01.03.2024 №58/1.16/2-24 про складові заробітної плати станом на лютий 2024 року для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, які відповідають змісту та формі, встановленій Постановою №1-3.
Всі відображені в довідках види оплати праці є складовими частинами заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи позивача, з якої сплачені внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, тому вони мають братися до уваги при розрахунку розміру пенсії позивача.
Водночас, з форми РС-право вбачається, що відповідач не врахував довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 01.03.2024 за №57/1.16/2-24, №58/1.16/2-24, виданих Управлінням соціальної та ветеранської політики Ковельської районної державної адміністрації.
Як зазначив Верховний Суд у постанові від 12 вересня 2023 року у справі № 560/8328/22, для призначення пенсії за віком за Законом №3723-ХІІ особі, яка на час звернення за її призначенням не є державним службовцем, проте відповідає критеріям, визначеним у пункті 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VIII, використовується розмір заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а не розмір заробітної плати, яку така особа отримувала під час перебування на державній службі.
Отже, обгрунтованим є висновок суду першої інстанції про те, що у спірному випадку обчислення позивачу пенсії державного службовця з 04 березня 2024 року відповідно до пункту 4 Порядку № 622 повинно здійснюватись з урахуванням довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 01.03.2024 за №57/1.16/2-24 та №58/1.16/2-24, виданих правлінням соціальної та ветеранської політики Ковельської районної державної адміністрації.
Відповідач не надав доказів правомірності дій щодо невзяття до уваги довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 01.03.2024 за №57/1.16/2-24 та №58/1.16/2-24, виданих правлінням соціальної та ветеранської політики Ковельської районної державної адміністрації, факт порушення прав позивача знайшов своє підтвердження у ході розгляду справи.
Враховуючи вищенаведене, колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції про визнання протиправними дій ГУ ПФУ в Чернівецькій області щодо неврахування при обчисленні з 04 березня 2024 року позивачу розміру пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 01.03.2024 за №57/1.16/2-24 та №58/1.16/2-24 виданих правлінням соціальної та ветеранської політики Ковельської районної державної адміністрації, а також зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії по віку ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII з дати звернення - 04.03.2024, з визначенням розміру пенсії відповідно до наданих із заявою довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, виданих Управлінням соціальної та ветеранської політики Ковельської районної державної адміністрації від 01.03.2024 за №57/1.16/2-24 та №58/1.16/2-24.
Оцінюючи в сукупності наведені обставини справи, виходячи з вищевказаних положень нормативно-правових актів, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції прийшов до правильного висновку про наявність підстав для задоволення заявленого позову із вищевказаних мотивів, обравши при цьому правильний спосіб правового захисту порушеного права позивача.
За таких обставин колегія суддів дійшла переконання, що місцевий суд повно і всебічно дослідив і оцінив обставини в справі, надані сторонами докази, правильно визначив юридичну природу спірних правовідносин і закон, який їх регулює.
Статтею 316 КАС України передбачено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
З урахуванням викладеного, рішення суду першої інстанції є законним, доводи апеляційних скарг зроблених судом першої інстанції висновків не спростовують, тому підстави для скасування чи зміни рішення суду першої інстанції відсутні.
Керуючись ст. ст. 243, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328 КАС України, суд
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області залишити без задоволення, а рішення Волинського окружного адміністративного суду від 18 листопада 2024 року у справі № 140/11711/24 - без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає оскарженню в касаційному порядку, крім випадків, передбачених пунктом 2 частини п'ятої статті 328 КАС України.
Головуючий суддя Л. П. Іщук
судді І. М. Обрізко
Т. І. Шинкар