Постанова від 13.05.2025 по справі 420/31799/24

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 травня 2025 р.м. ОдесаСправа № 420/31799/24

Перша інстанція: суддя Бойко О.Я.,

П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

судді-доповідача-Шляхтицького О.І.,

суддів: Семенюка Г. В., Федусика А.Г.,

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 31.01.2025 у справі № 420/31799/24 за адміністративним позовом ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 до Департамента поліції особливого призначення "ІНФОРМАЦІЯ_12 " ІНФОРМАЦІЯ_1 " про визнання протиправними дії зобов'язання призначити та виплатити одноразову грошову допомогу в разі загибелі поліцейського під час дії воєнного стану, -

ВСТАНОВИВ:

Короткий зміст позовних вимог.

У жовтні 2024 року ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом у якому просила:

- визнати протиправними дії Департаменту поліції особливого призначення "ІНФОРМАЦІЯ_12 " ІНФОРМАЦІЯ_1 " та скасувати рішення про відмову у призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги, передбаченої пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022 р., викладене в листі від 15.08.2024 р. № 5820-2024, ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , як членам сім'ї поліцейського, ОСОБА_3 ;

- зобов'язати Департамент поліції особливого призначення "ІНФОРМАЦІЯ_12 " ІНФОРМАЦІЯ_1 " призначити та виплатити одноразову грошову допомогу ОСОБА_1 та ОСОБА_2 в разі загибелі поліцейського під час дії воєнного стану, передбачену пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану".

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що загибель ОСОБА_3 настала під час його перебування безпосередньо в районах здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії в м. Одеса. За таких обставин, рішення Департаменту поліції особливого призначення "ІНФОРМАЦІЯ_12 " ІНФОРМАЦІЯ_1 " про відмову у виплаті одноразової грошової допомоги, відповідно до п. 2 Постанови КМУ від 28.02.2022р. № 168, ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , оформлене листом від 15.08.2024р. № 5820-2024 є протиправним та підлягає скасуванню, а Департамент поліції особливого призначення "ІНФОРМАЦІЯ_12 " ІНФОРМАЦІЯ_1 " слід зобов'язати призначити та виплатити одноразову грошову допомогу ОСОБА_1 та ОСОБА_2 в разі загибелі поліцейського під час дії воєнного стану, передбачену пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану".

25.10.2024 до суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому він просив у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі.

Відповідачем зазначено, що виходячи зі змісту Постанови № 1364, єдиним джерелом інформації про території, на яких ведуться (велися) бойові дії або які тимчасово окуповані рф, є наказ Мінреінтеграції, погоджений з Міноборони та сформований на підставі пропозицій військових адміністрацій. Відповідно до зазначеного Переліку місто Одеса жодного дня не входило до списку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії. Враховуючи тільки цю обставину, виплата спірної допомоги відповідно до Постанови № 168 є неможливою, і призвела б до порушення вимог зазначених у Порядку МВС № 376 та у самій Постанові № 168. ОСОБА_3 на момент своєї загибелі не перебував у відрядженні у районах проведення воєнних (бойових) дій та не виконував жодних дій передбачених пунктом 3 Порядку № 775, тобто він не приймав безпосередньої участі в бойових діях або заходах. У зв'язку з чим, обставини за яких загинув ОСОБА_3 не відповідають умові, відповідно до якої загибель поліцейського повинна настати під час захисту Батьківщини, безпосередньої його участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії. А тому виплата спірної допомоги у розмірі встановленому Постановою № 168 є також неможливою.

31.10.2024 від представника позивачів надійшла відповідь на відзив, в якій зазначено, зокрема, що у відзиві Департаменту поліції особливого призначення " ІНФОРМАЦІЯ_1 " в описі обставин та причин смерті взагалі не конкретизовано ті події, в результаті яких загинув ОСОБА_3

01.11.2024 від відповідача надійшли заперечення на відповідь на відзив, в яких зазначено, зокрема, що передбачені у Порядку № 376 умови виплати спірної допомоги безпосередньо пов'язані з переліком однакових обставин, за наявності яких може мати місце як загибель, так і смерть поліцейського, як підстава для виплати спірної допомоги. Відповідно до правового висновку викладеного у постанові Верховного Суду від 29 березня 2024 року в аналогічній справі № 440/3321/23, положеннями абзацу шостого пункту 2 Постанови № 168 передбачено низку умов для виплати такої одноразової грошової допомоги. У даному випадку відсутні одразу три умови - функціональна, територіальна та функціонально-часова. Місто Одеса жодного дня не входило до списку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, ОСОБА_3 на момент своєї загибелі не перебував у відрядженні у районах проведення воєнних (бойових) дій. У момент отримання травми, що призвела до смерті, ОСОБА_3 не брав участь у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії. У зв'язку з чим, обставини за яких загинув ОСОБА_3 не відповідають умові, відповідно до якої загибель поліцейського повинна настати під час захисту Батьківщини, безпосередньої його участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії. У Постанові № 195 від 16 квітня 2024 року медичної (військово-лікарської) комісії ДУ "ТМО МВС по місту Києву та Київській області" травма, що призвела до смерті отримана під час виконання службових обов'язків. У Акті № 220 спеціального розслідування нещасного випадку від 26 березня 2024 року вказано, що ОСОБА_3 загинув у період проходження служби під час виконання службових обов'язків.

Короткий зміст рішення суду першої інстанції.

Одеський окружний адміністративний суд рішенням від 31.01.2025 у справі № 420/31799/24 у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 відмовив.

Короткий зміст вимог апеляційної скарги.

Не погоджуючись з даним рішенням суду, представник ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу.

В апеляційній скарзі зазначено, що рішення судом першої інстанції ухвалене з порушенням норм процесуального та неправильним застосуванням норм матеріального права, неповним з'ясуванням судом обставин, що мають значення для справи, невідповідністю висновків суду обставинам справи, недоведеністю обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважав встановленими, у зв'язку з чим просить його скасувати та ухвалити нову постанову, якою адміністративний позов задовольнити.

Апелянт, мотивуючи власну правову позицію, акцентує на таких обставинах і причинах незаконності і необґрунтованості оскаржуваного судового рішення:

- суд першої інстанції не врахував, що для визначення порядку і умов виплати одноразової грошової допомоги членам його сім'ї, слід керуватись виключно Постановою КМУ № 168 від 28.02.2022, а не Порядком призначення та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі поліцейського під час дії воєнного стану № 376 від 21 червня 2022 року, затвердженим Наказом Міністерства внутрішніх справ України., оскільки ОСОБА_3 загинув ІНФОРМАЦІЯ_2

- трактування дій з заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії лише у зв'язку із перебуванням особи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора є звуженням змісту таких дій і заходів;

- інші доводи відтворюють зміст позовної заяви.

Відповідач подав відзив на апеляційну скаргу, в якому заперечує проти її задоволення. Вважає доводи апеляційної скарги необґрунтованими та такими, що не підтверджені належними та допустимими доказами та не спростовують висновків суду першої інстанції.

Обставини справи.

Як встановлено судом першої інстанції, 28 липня 2017 року між ОСОБА_3 та ОСОБА_1 укладено шлюб, що підтверджується копією свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_1 виданого від 28 липня 2017 року.

Відповідно до копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 виданого від 10 серпня 2017 року ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , є донькою ОСОБА_3 та ОСОБА_1 .

ОСОБА_3 проходив службу на посаді поліцейського взводу № 4 роти № 3 батальйону № 1 полку управління поліції особливого призначення № 2 (штурмовий полк " ІНФОРМАЦІЯ_4 ") Департаменту поліції особливого призначення " ІНФОРМАЦІЯ_1 ".

Згідно із свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_3 виданого від 18 березня 2024 року, виданим Відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одеса Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Відповідно до Лікарського свідоцтва про смерть КУ "Одеське обласне бюро судово-медичної експертизи" від 16 березня 2024 року № 891 причина смерті ушкодження внаслідок військових дій від інших вибухів та осколків.

Згідно із постановою Медичної (військово-лікарської) комісії Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по місту Києву та Київській області" від 16 квітня 2024 року № 195 сержант поліції ОСОБА_3 , 1999 року народження, поліцейський взводу ІНФОРМАЦІЯ_7. Діагноз і постанова медичної (військово-лікарської) комісії про причинний зв'язок захворювання, поранення (травми, контузії, каліцтва): Інші уточнені травми із залученням декількох ділянок тіла (15.03.2024 р.). Травма, що призвела до його смерті ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ), ТАК, отримана під час виконання службових обов'язків.

Підстава: Протокол засідання медичної (військово-лікарської) комісії ДУ "ТМО МВС України по місту Києву та Київській області" від 16.04.2024 р. № 195.

Департаментом поліції особливого призначення "ІНФОРМАЦІЯ_12 " ІНФОРМАЦІЯ_1 " складено акт № 220 спеціального розслідування нещасного випадку від 26.03.2024, затверджений 26.03.2022 року т.в.о. начальника Департаменту поліції особливого призначення "ІНФОРМАЦІЯ_12 " ІНФОРМАЦІЯ_1 ", яким встановлено обставини, за яких стався нещасний випадок, зокрема:

"До ІНФОРМАЦІЯ_8" надійшла інформація про те, що 15.03.2024 під час проведення пошуково-рятувальних заходів та ліквідації наслідків ракетного обстрілу з боку військовослужбовців та інших збройних формувань російської федерації на території пункту постійної дислокації (далі - ПДД) полку УПОП № 2 ІНФОРМАЦІЯ_8", що знаходиться в місті Одесі отримали поранення, несумісні з життям, поліцейський взводу ІНФОРМАЦІЯ_9 № 2 ІНФОРМАЦІЯ_8" сержант поліції ОСОБА_3 , поліцейський взводу ІНФОРМАЦІЯ_9 № 2 ІНФОРМАЦІЯ_8" капрал поліції ОСОБА_4 , заступник начальника управління-начальник відділу тактико-спеціальної підготовки УПОП № 2 ІНФОРМАЦІЯ_8" полковник поліції ОСОБА_5 , начальник управління командир полку УПОП № 2 ІНФОРМАЦІЯ_8" підполковник поліції ОСОБА_6 , старший інспектор відділу моніторингу УПОП № 2 ІНФОРМАЦІЯ_8" капітан поліції ОСОБА_17, інспектор взводу № 1 роти № 3 батальйону № 1 полку УПОП № 2 ІНФОРМАЦІЯ_8" старший лейтенант поліції ОСОБА_7 , поліцейський взводу № 1 роти № 2 батальйону № 2 полку УПОП № 2 ІНФОРМАЦІЯ_8" лейтенант поліції ОСОБА_8 , поліцейський взводу № 4 роти № 2 батальйону № 1 полку УПОП № 2 ІНФОРМАЦІЯ_8" рядовий поліції ОСОБА_9 , поліцейський взводу № 1 роти № 1 батальйону № 1 полку УПОП № 2 ІНФОРМАЦІЯ_8" капрал поліції ОСОБА_10 , та поліцейський взводу № 2 роти № 2 батальйону № 1 полку УПОП № 2 ІНФОРМАЦІЯ_8" капрал поліції ОСОБА_11 .

Під час проведення спеціального розслідування нещасного випадку встановлено, що на території Одеської області та, зокрема у м. Одеса, було оголошено "повітряну тривогу" у зв'язку із загрозою ракетної небезпеки (ракетна небезпека тривала з 11 год. 01 хв. До 1 год. 47 хв., 46 хвилин) за допомогою гучномовців, розташованих на території міста та області, а також за допомогою за стосунків на мобільних телефонах, на яких встановлені відповідні сповіщення.

Станом на 11 год. 01 хв. на території ІНФОРМАЦІЯ_11 ІНФОРМАЦІЯ_8" перебували окремі поліцейські, зокрема старший лейтенант поліції ОСОБА_18., сержант поліції ОСОБА_3., капрал поліції ОСОБА_19., капрал поліції ОСОБА_20., капрал поліції ОСОБА_21 та рядовий поліції ОСОБА_22.

Близько 11 год. 01 хв., після оголошення сигналу "Повітряна тривога", чергова зміна з охорони ППД та керівництво УПОП № 2 ІНФОРМАЦІЯ_8" відповідно до наказу ІНФОРМАЦІЯ_8" віл 20 березня 2023 року № 49 "Про дотримання заходів безпеки під час спрацювання сигналу оповіщення "ПОВІТРЯНА ТРИВОГА", виданого відповідно до вимог пункту 2 розділу III протоколу наради керівництва Національної поліції України від 30 червня 2022 року № 18 оповістили всьому особовому складу УПОП № 2 ІНФОРМАЦІЯ_8" про необхідність слідування в укриття у зв'язку з ракетною небезпекою. Після цього поліцейські почали евакуацію з дотриманням заходів особистої безпеки. Чергова зміна екіпірувалася в засоби індивідуального захисту.

Близько 11 год. 05 хв. ворожа ракета, невстановленого типу, влучила в паркан на відстані 2-3 м від триповерхового жилого приміщення (гуртожитку), розташованого на території ППД, значно пошкодивши його. У результаті цього окремі поліцейські ІНФОРМАЦІЯ_10" отримали поранення різного ступеня тяжкості.

Про зазначену подію було повідомлено керівництво УПОП № 2 ІНФОРМАЦІЯ_8". У цей час продовжувалась евакуація особового складу УПОП № 2 ІНФОРМАЦІЯ_8", надавалася домедична допомога пораненим поліцейським, а також про подію повідомлено всі необхідні екстрені служби.

На місце події одразу виїхало керівництво УПОП № 2 ІНФОРМАЦІЯ_8" та допоміжні сили, зокрема підполковник поліції ОСОБА_23., полковник поліції ОСОБА_24., капітан поліції ОСОБА_12 та лейтенант поліції ОСОБА_8 , які продовжили процес евакуації та надання домедичної допомоги поліцейським, які отримали поранення різного ступеня тяжкості. Крім того, надавалася допомога у транспортуванні поранених медичним працівникам та працівникам Державної служби з надзвичайних ситуацій України, які приїхали на місце події.

Об 11 год. 15 хв. друга ворожа ракета, невстановленого типу, розірвалась в повітрі над територією ППД, у результаті чого окремі поліцейські УПОП № 2 ІНФОРМАЦІЯ_8", які перебували безпосередньо там, отримали поранення різного ступеня тяжкості, а також поранення, несумісні із життя, зокрема і сержант поліції ОСОБА_3 .

Відповідно до встановлених обставин та пояснень заступника командира полку УПОП № 2 ІНФОРМАЦІЯ_8" полковника поліції ОСОБА_13 , інспектора відділу моніторингу УПОП № 2 ІНФОРМАЦІЯ_8" капітана поліції ОСОБА_14 та заступника начальника відділу моніторингу УПОП № 2 ІНФОРМАЦІЯ_8" підполковника поліції ОСОБА_15 стало відомо, що 15.03.2024, в період з 11 год. 05 хв. по 11 год. 15 хв. під час ракетного обстрілу, який відбувся на території ІНФОРМАЦІЯ_11 ІНФОРМАЦІЯ_8" отримав тілесні ушкодження сержант поліції ОСОБА_3 . Від отриманих поранень ОСОБА_3 помер у Комунальному некомерційному підприємстві "Міська лікарня № 8".

Відповідно до висновку експерта Комунальної установи "Одеське обласне бюро судово-медичної експертизи" від 16.03.2024 № 891 смерть ОСОБА_3 настала внаслідок поєднаної травми тулуба та кінцівок, рани в ділянці верхнього зовнішнього квадранту лівої сідниці, яка проникає в черевну порожнину, багато-уламкового перелому кісток тазу, рясної кровотечі, рани передньої поверхні правого стегна, масивної наскрізної рани лівого стегна, рани правої стопи.

Відомості за фактом отримання поранення, несумісного із життям ОСОБА_3. слідчим відділом Управління Служби безпеки України в Одеській області внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань (далі - ЄРДР) від 15.03.2024 № 22024160000000100 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого частиною другою статті 438 Кримінального кодексу України, досудове розслідування якого на сьогодні триває."

Так, за результатом встановлених обставин спеціальна комісії прийняла висновок, що відповідно до висновку службового розслідування від 22 березня 2024 року № 54/59/01-2024вн, затвердженого т.в.о. начальника ІНФОРМАЦІЯ_8", у діях поліцейського взводу ІНФОРМАЦІЯ_9 № 2 ІНФОРМАЦІЯ_8" сержанта поліції ОСОБА_3 порушень чинного законодавства та службової дисципліни не встановлено. Спеціальна комісія із спеціального розслідування нещасного випадку кваліфікувала, що поліцейський взводу ІНФОРМАЦІЯ_9 № 2 ІНФОРМАЦІЯ_8" сержант поліції ОСОБА_3 загинув у період проходження служби під час виконання службових обов'язків (підпункт 1 пункту 7 розділу ІІІ Порядку розслідування та ведення обліку нещасних випадків, що сталися з поліцейськими, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ від 05 жовтня 2020 № 705, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17 листопада 2020 р. за № 1139/35422.

Позивачі звернулися із заявами про призначення та виплату одноразової грошової допомоги в разі загибелі поліцейського на підставі Порядку призначення та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі поліцейського під час дії воєнного стану (пункт 2).

Листом від 15.08.2024 Департамент поліції особливого призначення "ІНФОРМАЦІЯ_12 " ІНФОРМАЦІЯ_1 " за результатами розгляду заяв повідомив, зокрема, що у поданих заявах для отримання одноразової грошової допомоги в разі загибелі поліцейського вказано постанову Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану", що не відповідає обставинам загибелі, які вказані в постанові медичної (військово-лікарської) комісії, виданої Державною установою "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по місту Києву та Київській області" від 16 квітня 2024 року № 195. У постанові зазначено, що травма, яка призвела до смерті ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_5 , отримана під час виконання службових обов'язків. З огляду на викладене, питання щодо виплати позивачам одноразової грошової допомоги розглядатиметься за умови надання заяв для отримання одноразової грошової допомоги в разі загибелі поліцейського, оформлених відповідно до вимог законодавства.

11.09.2024 представником позивачів до відповідача подано адвокатський запит з проханням, зокрема в письмовому вигляді повідомити представника ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 про рішення, прийняте в результаті розгляду заяв ОСОБА_1 та ОСОБА_2 від 29.07.2024.

Листом від 17.09.2024 Департамент поліції особливого призначення "ІНФОРМАЦІЯ_12 " ІНФОРМАЦІЯ_1 " за результатами розгляду адвокатського запиту повідомив, зокрема, що у поданих до ІНФОРМАЦІЯ_8" заявах ОСОБА_1 та ОСОБА_1 від імені неповнолітньої дочки, ОСОБА_2 від 29 липня 2024 року (вх. № 1-1050 та № 1-1051 від 05 серпня 2024 року) для отримання одноразової грошової допомоги в разі загибелі поліцейського вказано постанову Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану", що не відповідає обставинам загибелі, які вказані в постанові медичної (військово-лікарської) комісії, виданої Державною установою "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по місту Києву та Київській області" від 16 квітня 2024 року № 195. У постанові зазначено, що травма, яка призвела до смерті ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_5 , отримана під час виконання службових обов'язків. З огляду на викладене, питання щодо виплати одноразової грошової допомоги розглядатиметься за умови надання заяв для отримання одноразової грошової допомоги в разі загибелі поліцейського, оформлених відповідно до вимог законодавства.

Вказані обставини сторонами не заперечуються, а отже є встановленими.

Висновок суду першої інстанції.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог суд першої інстанції виходив з того, що зі змісту акту Департаменту поліції особливого призначення "ІНФОРМАЦІЯ_12 " ІНФОРМАЦІЯ_1 " № 220 спеціального розслідування нещасного випадку від 26.03.2024 ОСОБА_3 не вчинялись жодні дії, передбачені пунктом 3 Порядку № 775.

Отже, з урахуванням того, що загибель ОСОБА_3 сталась не під час здійснення безпосередньої участі в бойових діях або заходах у районах проведення воєнних (бойових) дій, суд дійшов висновку, що позивачі не мають права на одноразову грошову допомогу, передбачену пунктом 2 Постанови № 168.

Колегія суддів погоджується з вказаними висновками суду першої інстанції з огляду на таке.

Джерела права й акти їх застосування та оцінка суду.

За змістом частини 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Надаючи оцінку правомірності дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у статті 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, встановлюючи при цьому чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії): на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначено положеннями Закону України від 02 липня 2015 року № 580-VIII "Про Національну поліцію" (далі - Закон № 580-VIII).

Відповідно до статті 1 Закону № 580-VIII поліція - це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку.

Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" у зв'язку з військовою агресією рф проти України, на підставі пропозицій Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану", з 5 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року на території України введений воєнний стан.

Запровадження в Україні воєнного стану стало підставою для реалізації поліцейськими відповідних повноважень, передбачених Законом № 580-VIII, зокрема саме для такого особливого стану.

Серед основних повноважень поліцейських, характерних для воєнного стану, стаття 23 Закону № 580-VIII передбачає такі:

- участь відповідно до повноважень у забезпеченні та здійсненні заходів правового режиму воєнного або надзвичайного стану, зони надзвичайної екологічної ситуації у разі їх введення на всій території України або в окремій місцевості (п. 24 ч. 1);

- здійснення у взаємодії зі Збройними Силами України, Національною гвардією України, Державною прикордонною службою України, Державною спеціальною службою транспорту, Службою безпеки України, боротьби з диверсійно-розвідувальними силами агресора (противника) та не передбаченими законами України воєнізованими або збройними формуваннями (п. 34 ч. 1).

Відповідно до ч.ч. 2, 3 ст. 24 Закону № 580-VIII у разі виникнення загрози державному суверенітету України та її територіальної цілісності, а також у ході відсічі збройної агресії проти України органи та підрозділи, що входять до системи поліції, відповідно до законодавства України беруть участь в обороні України, у виконанні завдань територіальної оборони, забезпеченні та здійсненні заходів правового режиму воєнного стану у разі його оголошення на всій території України або в окремій місцевості.

У ході забезпечення та здійснення заходів правового режиму воєнного стану у разі його оголошення на всій території України або в окремій місцевості, виконання завдань територіальної оборони органи та підрозділи, що входять до системи поліції та дислокуються в межах Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, області, міста Києва, можуть підпорядковуватися за рішенням керівника поліції відповідному начальнику Головного управління Національної поліції в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі, області, місті Києві.

Таким чином, поліцейські виконують особливі та надважливі завдання і функції як у мирний час, так і під час дії воєнного стану. З характером діяльності поліцейських як працівників правоохоронного органу пов'язується також їх особливий правовий та соціальний захист.

Статтею 62 Закону № 580-VIII передбачено гарантії професійної діяльності поліцейського, зокрема, поліцейський у повному обсязі користується гарантіями соціального та правового захисту, передбаченими цим Законом та іншими актами законодавства (п. 5 ч. 10)

Відповідно до пп. 1, 2 ч. 1 ст. 97 Закону № 580-VIII одноразова грошова допомога в разі загибелі (смерті), визначення втрати працездатності поліцейського (далі - одноразова грошова допомога) є соціальною виплатою, гарантованою допомогою з боку держави, яка призначається і виплачується особам, які за цим Законом мають право на її отримання, у разі: 1) загибелі поліцейського, що настала внаслідок протиправних дій третіх осіб, або під час учинення дій, спрямованих на рятування життя людей або усунення загрози їхньому життю, чи в ході участі в антитерористичній операції, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, під час захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України або смерті поліцейського внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого за зазначених обставин; 2) смерті поліцейського, що настала під час проходження ним служби в поліції;

Згідно із ч.ч. 1, 4 ст. 98 Закону № 580-VIII у випадках, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої статті 97 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають особи, визначені в цьому Законі.

До членів сімей загиблих (померлих) осіб, зазначених у пунктах 1 і 2 частини першої статті 97 цього Закону, належать: діти, у тому числі усиновлені, зачаті за життя загиблої (померлої) особи та народжені після її смерті, а також діти, стосовно яких загиблу (померлу) особу за її життя було позбавлено батьківських прав; один із подружжя, який пережив загиблу (померлу) особу; батьки (усиновлювачі) загиблої (померлої) особи, якщо вони не були позбавлені стосовно неї батьківських прав або їхні батьківські права були поновлені на час її загибелі (смерті); внуки загиблої (померлої) особи, якщо на момент її загибелі (смерті) їх батьки загинули (померли); жінка (чоловік), з якою (з яким) загибла (померла) особа проживали однією сім'єю, але не перебували у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, за умови що цей факт встановлено рішенням суду, яке набрало законної сили; утриманці загиблої (померлої) особи, визначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Отже, Закон № 580-VIII, окрім іншого, в системі соціального захисту поліцейських передбачає урегулювання питання про виплату одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського.

На виконання Указів Президента України від 24 лютого 2022 року № 64 "Про введення воєнного стану в Україні" та № 69 "Про загальну мобілізацію" Кабінет Міністрів України 28 лютого 2022 року прийняв постанову № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану".

Згідно з п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" (далі - Постанова № 168, у редакції на момент звернення позивачів) установлено, що на період воєнного стану особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць, а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, у період здійснення зазначених заходів, розмір такої додаткової винагороди збільшується до 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах. Особам рядового і начальницького складу територіальних (міжрегіональних) воєнізованих формувань Державної кримінально-виконавчої служби, що залучаються Головнокомандувачем Збройних Сил до складу оперативно-стратегічного угруповання відповідної групи військ для безпосередньої участі у бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах проведення воєнних (бойових) дій у період здійснення зазначених заходів, виплачується додаткова винагорода в розмірі до 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.

Поліцейським, які виконують бойові (спеціальні) завдання під час ведення бойових (спеціальних) дій на лінії бойового зіткнення з противником на відстані виконання бойових (спеціальних) завдань військовою частиною (підрозділом, зокрема зведеним) першого ешелону оборони або наступу (контрнаступу, контратаки) до ротного опорного пункту включно, а також на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора в районах ведення воєнних (бойових) дій, за кожні 30 днів (сумарно обчислених) виконання таких завдань додатково до додаткової винагороди, визначеної абзацом першим цього пункту, виплачується одноразова винагорода в розмірі 70000 гривень.

Установлено, що сім'ям загиблих осіб, зазначених у пункті 1 цієї постанови, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 15 000 000 гривень, яка розподіляється рівними частками на всіх отримувачів, передбачених у статті 16-1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".

Відповідно до абц. 1 п. 2 Постанови № 168 сім'ям загиблих осіб, зазначених у пунктах 1 1-2 цієї постанови, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 15 000 000 гривень, яка розподіляється рівними частками на всіх отримувачів, передбачених у статті 16-1 Закону України Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей, крім громадян рф або республіки білорусь та осіб, які постійно проживають на територіях цих країн, осіб, які засуджені за державну зраду, колабораційну діяльність, пособництво державі-агресору.

Абзац 6 пункту 2 Постанови № 168 передбачає, що виплата одноразової грошової допомоги, передбаченої у цьому пункті, здійснюється також сім'ям осіб, зазначених у пунктах 1 1-2 цієї постанови, які померли внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), отриманого у період дії воєнного стану під час захисту Батьківщини, участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій рф території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави- агресора, у період здійснення зазначених заходів, не пізніше ніж через один рік після поранення (контузії, травми, каліцтва).

Отже, в обох зазначених абзацах пункту 2 Постанови № 168 йдеться про особливий вид виплати одноразової грошової допомоги сім'ям осіб, зазначених у пунктах 1 1-2 цієї постанови, в тому числі поліцейських, які загинули або померли внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва).

При цьому, виходячи з буквального змісту абзацу першого пункту 2 Постанови № 168, висновується, що Кабінет Міністрів України при установленні права сімей загиблих осіб на одноразову грошову допомогу не визначає жодних інших умов її виплати, окрім факту смерті особи у період воєнного стану.

Водночас, інший вид допомоги - одноразова грошова допомога сім'ям осіб, які померли внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), також пов'язаний з воєнним станом. Однак, на відміну від допомоги сім'ям загиблих осіб, положенням абзацу шостого пункту 2 Постанови № 168 передбачено низку умов для виплати такої одноразової грошової допомоги, а саме:

1) наслідкова умова отримання поранення (контузії, травми, каліцтва), яке спричинило смерть особи;

2) часова умова отримання поранення (контузії, травми, каліцтва) саме в період воєнного стану;

3) функціональна умова отримання поранення під час захисту Батьківщини, участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії;

4) територіальна умова перебування безпосередньо в районах ведення (здійснення) зазначених у пункті 3 дій, зокрема на тимчасово окупованій рф території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора;

5) функціонально-часова отримання поранення у період здійснення зазначених у пункті 3 дій;

6) наслідково-часова умова настання смерті особи не пізніше ніж через один рік після такого поранення (контузії, травми, каліцтва).

Пунктом 2-1 Постанови № 168 Кабінет Міністрів України установив, що міністерства та державні органи за погодженням з Міністерством фінансів та Міністерством економіки визначають, зокрема:

- порядок, умови і розміри виплати додаткової винагороди особам, зазначеним у пункті 1 цієї постанови;

- порядок і умови виплати одноразової грошової допомоги.

Отже, Кабінет Міністрів України уповноважив МВС України визначити порядок і умови виплати одноразової грошової допомоги під час дії воєнного стану.

Відповідно Постанови КМУ № 168, з метою врегулювання питання щодо порядку призначення та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі поліцейського під час дії воєнного стану Міністерство внутрішніх справ України (далі - МВС України) наказом від 21 червня 2022 року № 376 затвердило Порядок призначення та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі поліцейських під час дії воєнного стану (далі - Порядок № 376).

Відповідно до пункту 1 Порядку № 376 він визначає механізм оформлення документів і виплати одноразової грошової допомоги, передбаченої пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану", у разі загибелі поліцейських під час дії воєнного стану, які брали участь у бойових діях або забезпечували здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, а також поліцейських, які померли внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), отриманого за вказаних обставин під час дії воєнного стану, не пізніше ніж через один рік після поранення (контузії, травми, каліцтва).

Отже, передбачені у Порядку № 376 умови виплати одноразової грошової допомоги безпосередньо пов'язані з переліком однакових обставин, за наявності яких може мати місце як загибель, так і смерть поліцейського, як підстава для виплати ОГД.

Таким чином, Порядок № 376, затверджений відповідно до Постанови № 168, фактично уточнив і деталізував положення абзацу першого пункту 2 цієї постанови щодо обставин, які вона сама не містить, але вони логічно випливають з її змісту та мети у правовому регулюванні цього кола питань

Щодо застосування цих нормативних актів у постанові від 29 серпня 2024 року у справі № 440/3321/23 Верховний Суд дійшов таких висновків:

1) обставинами, що вказують на виникнення права у членів сім'ї загиблого поліцейського на ОГД, у розмірі встановленому пунктом 2 Постанови № 168, є:

- настання загибелі поліцейського в період воєнного стану;

- загибель поліцейського настала під час захисту Батьківщини, безпосередньої його участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії (функціональна ознака);

- загибель поліцейського настала під час його перебування безпосередньо в районах здійснення вказаних заходів (виконанні дій), зокрема на тимчасово окупованій рф території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора (перелік не вичерпний) (територіальна ознака).

При цьому, виходячи зі змісту Постанови № 168 слід розмежовувати поняття "в районах їх ведення (здійснення)", яке, з одного боку, використовується у юридичній конструкції з такими функціональними ознаками, як "під час захисту Батьківщини, безпосередньої його участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії" взаємозв'язку вказаних заходів (виконанні дій), з іншого боку - поєднується в рівній мірі з кожною окремою такою ознакою формуючи самостійний достатній елемент, який може слугувати критерієм визначення обставини настання загибелі поліцейського, наприклад, "в районі здійснення заходів з відсічі і стримування збройної агресії", та поняття "в районах проведення воєнних (бойових) дій", яке використовується у законодавстві лише в другому реченні пункту 1 Постанови № 168 у поєднанні з такими функціональними ознаками, як "безпосередньої участі у бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії", вказуючи цим на те, що кожна з функціональних умов для відповідної категорії осіб має здійснюватися виключно в районі саме проведення воєнних (бойових) дій, а не в районі здійснення відповідного заходу;

- загибель поліцейського настала у період здійснення зазначених заходів. Тобто ця обставина є доповнювальною й водночас єднальною попередніх двох, вказуючи, з одного боку, на часовий проміжок одночасності виконання функції (заходу, дій) й перебування в місці такого виконання, з іншого - на нерозривність зв'язку функціональної й територіальної ознак у часовому вимірі.

При цьому вказані обставини за їх видами мають становити обов'язкову сукупність у варіативному вигляді відповідного їх підвиду.

2) для встановлення наявності підстав виникнення у членів сім'ї загиблого поліцейського права на одноразову грошову допомогу, у розмірі, встановленому пунктом 2 Постанови № 168, в кожному конкретному випадку потребують з'ясування перераховані вище обставини, зокрема конкретизація й належність здійснюваних поліцейським в момент настання його загибелі дій до: а) захисту Батьківщини; б) бойових дій; в) заходів національної безпеки і оборони; г) відсічі і стримування збройної агресії, а також встановленню й перевірці місця (району) й часу (періоду) вчинюваних дій.

До того ж, колегія суддів зауважила, що запровадження воєнного стану в Україні та його триваючий характер, не ототожнюється із веденням активних бойових дій на всій території держави. У зв'язку з цим Кабінет Міністрів України постановою від 06 грудня 2022 року № 1364 "Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією" (далі - Постанова № 1364) визначив механізм формування єдиного для всіх переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або які тимчасово окуповані рф.

Кабінет Міністрів України установив, зокрема, що: перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих рф (далі - Перелік), затверджується Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій (далі - Мінреінтеграції) за формою згідно з додатком за погодженням з Міністерством оборони України на підставі пропозицій відповідних обласних, Київської міської військових адміністрацій; до територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, включаються території можливих бойових дій та території активних бойових дій; до Переліку включається тимчасово окупована рф територія України, визначена відповідно до Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України"; у Переліку визначаються дата початку та дата завершення бойових дій (дата виникнення та припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації та інше.

Перелік оновлюється у разі потреби, але не рідше ніж двічі на місяць.

Таким чином, виходячи зі змісту Постанови № 1364, єдиним джерелом інформації про території, на яких ведуться (велися) бойові дії або які тимчасово окуповані рф, є наказ Мінреінтеграції, погоджений з Міноборони та сформований на підставі пропозицій військових адміністрацій.

Так сержант поліції ОСОБА_3 (НОМЕР_4), дійсно проходив службу на посаді поліцейського взводу № 4 роти № 3 батальйону № 1 полку управління поліції особливого призначення № 2 (штурмовий полк « ІНФОРМАЦІЯ_4 ») Департаменту поліції особливого призначення « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».

Наказом ДПОП «ОШБ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » № 467 о/с від 18.03.2024 року сержанта поліції ОСОБА_16 (НОМЕР_4) звільнено зі служби в поліції та виключено зі списків особового складу, із 15 березня 2024 року. Станом на день звільнення стаж служби в поліції - 02 роки 08 місяців 02 дні. Підстава: свідоцтво про смерть від 18 березня 2024 року серії НОМЕР_3 , видане відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одеса Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса).

Згідно з свідоцтвом про смерть від 18 березня 2024 року серії НОМЕР_3 , яке видане відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одеса Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), та долучене до матеріалів позовної заяви, місцем смерті ОСОБА_16 є місто Одеса.

Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року № 309 затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин), згідно зі змістом якого м. Одеса не визначений як район ведення воєнних (бойових) дій.

Отже, ОСОБА_3 на момент загибелі не перебував безпосередньо в районах здійснення вказаних заходів (виконанні дій), зокрема на тимчасово окупованій рф території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора.

Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 28.11.2022 № 775 "Про затвердження Порядку та умов виплати поліцейським додаткової винагороди на період воєнного стану та особливості виплати винагороди за особливості проходження служби (навчання) під час воєнного стану (особливого періоду)", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 01 грудня 2022 р. за № 1514/38850, затверджено Порядок та умови виплати поліцейським додаткової винагороди на період воєнного стану та особливості виплати винагороди за особливості проходження служби (навчання) під час воєнного стану (особливого періоду) (далі - Порядок № 775).

Так, пунктом 3 Порядку № 775 (в редакції станом на момент виникнення спірних правовідносин) до безпосередньої участі в бойових діях або заходах належить здійснення поліцейським у районах проведення воєнних (бойових) дій: 1) бойових (спеціальних) завдань із відсічі та стримування збройної агресії проти України під час підпорядкування поліцейського відповідному органу військового управління або на виконання бойових розпоряджень такого органу; 2) виконання розвідувальних завдань, у разі їх залучення розвідувальним органом відповідно до законодавства; 3) охорони об'єктів (у тому числі несення служби на блокпостах) під час відбиття збройного нападу чи нанесення по них вогневого ураження противником, звільнення таких об'єктів у разі їх захоплення; 4) боротьби з диверсійно-розвідувальними силами агресора (противника) та не передбаченими законами України воєнізованими або збройними формуваннями в умовах безпосереднього зіткнення (взаємного вогневого контакту) з противником; 5) розмінування, що має оперативний характер, у частині виявлення, знешкодження та знищення вибухонебезпечних предметів; 6) заходів з евакуації населення (жителів) із територій (населених пунктів), які під час здійснення таких заходів піддаються вогневому ураженню противника.

Разом з тим, матеріалами справи, зокрема актом Департаменту поліції особливого призначення "ІНФОРМАЦІЯ_12 " ІНФОРМАЦІЯ_1 " № 220 спеціального розслідування нещасного випадку від 26.03.2024 встановлено, що ОСОБА_3 не вчинялись жодні дії, передбачені пунктом 3 Порядку № 775.

ОСОБА_3 на момент своєї загибелі не перебував у відрядженні у районах проведення воєнних (бойових) дій та не виконував жодних дій передбачених пунктом 3 Порядку № 775, тобто не приймав безпосередньої участі в бойових діях або заходах.

Відтак, обставини за яких загинув ОСОБА_3 не відповідають умові, відповідно до якої загибель поліцейського повинна настати під час захисту Батьківщини, безпосередньої його участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, що є підставою для виплати одноразової грошової допомоги, яка передбачена пунктом 2 Постанови № 168.

Таким чином, оскільки загибель ОСОБА_3 сталась не під час здійснення безпосередньої участі в бойових діях або заходах у районах проведення воєнних (бойових) дій, колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції, що у позивачів відсутнє право на отримання одноразової грошової допомоги, передбачену пунктом 2 Постанови № 168.

Враховуючи все вищевикладене, на думку колегії суддів, суд першої інстанції правильно дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

Доводи апеляційної скарги.

Доводи апеляційної скарги, яким надано оцінку в мотивувальній частині постанови, встановлених обставин справи та висновків суду першої інстанції не спростовують та не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.

Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі Серявін та інші проти України від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п. 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі Руїс Торіха проти Іспанії від 9 грудня 1994 року, серія A, № 303-A, п.29.

При цьому апеляційний суд враховує, що, як неодноразово відзначав Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ), рішення національного суду повинно містити мотиви, які достатні для того, щоб відповісти на істотні аспекти доводів сторони (§§ 29-30 рішення ЄСПЛ від 09 грудня 1994 року у справі «Руїз Торіха проти Іспанії», заява № 18390/91).

Це право не вимагає детальної відповіді на кожен аргумент, використаний стороною; більше того, воно дозволяє судам вищих інстанцій просто підтримати мотиви, наведені судами нижчих інстанцій, без того, щоб повторювати їх (§ 2 рішення ЄСПЛ від 27 вересня 2001 року у справі «Гірвісаарі проти Фінляндії», заява № 49684/99).

Право на обґрунтоване рішення дозволяє вищим судам просто підтверджувати мотиви, надані нижчими судами, не повторюючи їх (рішення ЄСПЛ у справі «Гірвісаарі проти Фінляндії», п. 32.).

З огляду на вищевикладене, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення постановлено з додержанням норм матеріального та процесуального права і підстав для його скасування не вбачається.

Згідно з ч. 1 ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись статтями 308, 309, 315, 316, 321, 322, 325 КАС України, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 31.01.2025 у справі № 420/31799/24 - залишити без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає, за виключенням випадків, передбачених підпунктами а), б), в), г) пункту 2 частини 5 статті 328 КАС України.

Суддя-доповідач О.І. Шляхтицький

Судді Г.В. Семенюк А.Г. Федусик