Рішення від 12.05.2025 по справі 580/1999/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 травня 2025 року справа № 580/1999/25

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі судді Л.В.Трофімової за участі секретаря судового засідання В.С.Олійник розглянув у письмовому порядку за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу №580/1999/25 за позовом селянського (фермерського) господарства «Чирви Надії Віталіївни» (вул. Шевченка 129, с. Телепине, Черкаська область, 20842, код ЄДРПОУ 25658806) до Державної служби України з безпеки на транспорті (вул. Антоновича 51, м. Київ, 03150, код ЄДРПОУ 39816845), відділу державного нагляду (контролю) у Черкаській області Державної служби України з безпеки на транспорті (вул. Хрещатик 223, м. Черкаси, 18001) про визнання протиправною та скасування індивідуального акт, ухвалив рішення.

І. ПРОЦЕДУРА/ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ

24.02.2025 вх.№9390/25 представник позивача - адвокат Дев'ятка Олександр Григорович (ордер серії АН №1631861) у позовній заяві просить: визнати протиправною та скасувати постанову відділу державного нагляду (контролю) у Черкаській області про застосування адміністративно-господарського штрафу від 04.02.2025 №136153.

12.03.2025 відкрите провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні). Згідно з частиною 4 статті 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА

В обгрунтуванні позовних вимог представником позивача зазначено, що за наслідками проведення перевірки за постановою до позивача застосований адміністративно-господарський штраф у сумі 34000,00 грн з підстав здійснення перевезення вантажу з перевищенням встановлених законодавством габаритно-вагоних норм понад 20 %, але не більше 30 % під час перевезення подільного вантажу (кукурудза), а саме: перевищення встановлених п.22.5.ПДР вагових норм - становить 29,15 %, чим порушені з позиції відповідача вимоги п.22.5 ПДР. В Акті проведення перевірки №АP086025 зафіксовано: у порушення приписів п. 16 Порядку №1567 габаритно-ваговий контроль проведений однією посадовою особою Укртрансбезпеки - старшим державним інспектором Відділу державного нагляду (контролю) в Кіровоградській області Шинкоревич Л.Д., відповідачем порушена процедура проведення державного контролю за додержанням суб'єктами господарювання, які проводять діяльність у сфері автомобільного транспорту. У графі постанови «відповідальність за яке передбачена....» не зазначена норма закону, що застосована до позивача, що свідчить про порушення, допущене під час оформлення оскаржуваної постанови №136153, відповідно до акта №AP086025, про застосування адміністративно-господарського штрафу, тому просить визнати протиправною та скасувати постанову відділу державного нагляду (контролю) у Черкаській області про застосування адміністративно-господарського штрафу від 04.02.2025.

ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА

Відповідач позов не визнав, 26.03.2025 вх. №15340/25 подав до суду відзив на позов, де просив відмовити у задоволенні позову, зазначивши, що за результатами перевірки з'ясовано, що автомобільний перевізник СФГ «Чирви Надія Віталіївна», водій ОСОБА_1 , який керував транспортним засобом марки КРАЗ д/н НОМЕР_1 здійснював перевезення вантажу (ТТН №48 від грудня 2024 року - кукурудза), в результаті дослідження наданої водієм ТТН виявлено, що відсутній запис щодо тари, маси нетто та брутто вантажу. З причини виявленого в результаті огляду транспортного засобу просідання вузлів підвіски, що є ознакою порушення нормативів вагових параметрів, відповідно до абз.14 ч. 19 ст. 6 Закону №2344-III, старшим державним інспектором Цвігугом С.І. прийняте рішення №PC 001363 від 10.12.2024 про супроводження автомобільного транспортного засобу, що має ознаки порушення нормативів вагових параметрів, до найближчого місця зважування для здійснення габаритно-вагового контролю, а також заборону подальшого руху такого транспортного засобу. Під час перевірки, за результатами проведеного габаритно-вагового контролю, виявлено порушення, відповідальність за яке передбачена абзацом 16 частини 1 статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт": перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20%, але не більше 30 % під час перевезення неподільного вантажу без відповідного дозволу, або подільного вантажу. Загальна маса ТЗ -30040 кг за нормативно допустимої п. 22.5 ПДР - 26000 кг, що становить 15,5 % перевищення. Навантаження на здвоєну вісь -24540 кг, за нормативно допустимої згідно з п. 22.5 ПДР - 19000 кг, що становить 29,15% перевищення, що відображено складеним актом проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час здійснення перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 10.12.2024 №АP086025. Після оформлення акту перевірки, наданий водієві для підписання та надання письмових пояснень чи зауважень до акту, водій з актом ознайомлений, про що свідчить підпис, зауважень щодо виявленого порушення не зазначив. У зв'язку з відмовою водія привести вагові параметри транспортного засобу у відповідність з установленими нормативами в зоні габаритно-вагового контролю після встановлення порушення вагових параметрів, відповідно до абзацу 4 частини 19 статті 6 Закону №2344-III, транспортний засіб марки КРАЗ д/н НОМЕР_2 заблокований, про що свідчить Акт від 10.12.2024 №AБ001667 про блокування/розблокування автомобільного транспортного засобу. Вагові параметри транспортного засобу марки КРАЗ д/н НОМЕР_2 приведені у відповідність з установленими нормативами (шляхом перевантаження на інший ТЗ), що підтверджується чеком зважування від 11.12.2024 та відміткою працівника Укртрансбезпеки про дату та час розблокування, що міститься в акті АБ001667 від 10.12.2024. Листом №157/43/24-25 від 02.01.2025 позивачу направлене повідомлення про розгляд справи на 04.02.2025. ВІдповідач на спростування доводів позивача зазначає, що відповідно до п. 16 Порядку №1567 габаритно-ваговий контроль проводиться двома посадовими особами Укртрансбезпеки або однією посадовою особою Укртрансбезпеки у разі залучення посадових осіб відповідного підрозділу Національної поліції, Агентства відновлення, власника (балансоутримувача) пункту габаритно-вагового контролю. В оскаржуваній постанові №136153 від 04.02.2025 зазначено встановлене 10.12.2024 порушення законодавства про автомобільний транспорт з посиланням на порушену норму, відповідальність за яке передбачено абз.16 ч.1 ст.60 Закону №2344-III, а саме: перевезення вантажу з перевищенням встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20%, але не більше 30% при перевезенні неподільного вантажу (кукурудза), а саме: перевищення встановлених п. 22.5 ПДР вагових норм становить 29,15%, чим порушено вимоги п.22.5 ПДР.

ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ

Автомобільний перевізник СФГ «Чирви Надія Віталіївна» (водій ОСОБА_1 , який керував транспортним засобом марки КРАЗ д/н НОМЕР_1 ) здійснював перевезення вантажу (згідно ТТН №48 від грудня 2024 року - кукурудза), в результаті дослідження наданої водієм ТТН від грудня 2024 року №48, виявлено, що в ній відсутній запис про тару, маси нетто та брутто вантажу. З причини виявленого в результаті огляду транспортного засобу просідання вузлів підвіски старшим державним інспектором Цвігугом С.І. прийняте рішення №PC 001363 від 10.12.2024 про супроводження автомобільного транспортного засобу, що має ознаки порушення нормативів вагових параметрів, до найближчого місця зважування (на відстань не більше 50 кілометрів) для здійснення габаритно-вагового контролю, а також заборону подальшого руху такого транспортного засобу. За результатами проведеного габаритно-вагового контролю виявлено порушення, відповідальність за яке передбачена абзацом 16 частини 1 статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт": перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20%, але не більше 30 % під час перевезення неподільного вантажу без відповідного дозволу, або подільного вантажу. Загальна маса ТЗ -30040 кг за нормативно допустимої п. 22.5 ПДР - 26000 кг, що становить 15,5 % перевищення, навантаження на здвоєну вісь - 24540 кг, за нормативно допустимої п. 22.5 ПДР - 19000 кг, що становить 29,15% перевищення, про що складений 10.12.2024 на місці перевірки в присутності водія акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час здійснення перевезень вантажів автомобільним транспортом.

Водій з актом ознайомлений, про що свідчить його підпис. Будь-який зауважень стосовно виявленого порушення не зазначив. У зв'язку з відмовою водія привести вагові параметри транспортного засобу у відповідність з установленими нормативами в зоні габаритно-вагового контролю після встановлення порушення вагових параметрів, відповідно до абзацу 4 частини 19 статті 6 Закону №2344-III, транспортний засіб марки КРАЗ д/н НОМЕР_2 був заблокований, про що свідчить Акт від 10.12.2024 №AБ001667 про блокування/розблокування автомобільного транспортного засобу.

Листом від 02.01.2025 №157/43/24-25 позивачу направлено повідомлення про розгляд справи на 04.02.2025.

Відповідно до абзацу 16 частини 1 статті 60 Закону №2344-III до автомобільних перевізників за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20 відсотків, але не більше 30 відсотків при перевезенні неподільного вантажу без відповідного дозволу або подільного вантажу - застосовується штраф у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За наслідками розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт в.о.начальника Відділу державного нагляду (контролю) у Черкаській області, 04.02.2025 року стосовно Позивача винесено постанову №136153 про застосування адміністративно-господарського штрафу, передбаченого абзацом 16 частини першої статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт", в сумі 34000 грн.

Вважаючи оскаржувану постанову протиправною, позивач звернувся із позовом до суду.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши наявні в матеріалах справи доводи та аргументи щодо обставин справи, належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів сукупно, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову належить відмовити з огляду на таке.

V. НОРМАТИВНО-ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН

Конвенцією про основні цілі та норми соціальної політики № 117 (набрання чинності для України 10.12.2016) у статті 1 Розділу I (Загальні принципи) передбачено, що частина 1 - уся політика повинна, передусім, спрямовуватися на досягнення добробуту й розвитку населення, а також на заохочення його прагнення до соціального прогресу; частина 2 - уся політика більш загального застосування визначається з належним урахуванням її впливу на добробут населення.

Законом України “Про автомобільний транспорт» від 05.04.2001 № 2344-III (даді Закон №2344) передбачено, що законодавство про автомобільний транспорт складається із цього Закону, законів України “Про транспорт», “Про дорожній рух», чинних міжнародних договорів та інших нормативно-правових актів у сфері автомобільних перевезень (стаття 2). Рейдова перевірка (перевірка на дорозі) - перевірка транспортних засобів автомобільних перевізників на всіх видах автомобільних доріг на маршруті руху в будь-який час з урахуванням інфраструктури (автовокзали, автостанції, автобусні зупинки, місця посадки та висадки пасажирів, стоянки таксі і транспортних засобів, місця навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, зони габаритно-вагового контролю, інші об'єкти, що використовуються автомобільними перевізниками для забезпечення діяльності автомобільного транспорту) щодо дотримання автомобільними перевізниками вимог законодавства про автомобільний транспорт (стаття 1). Державне регулювання та контроль у сфері автомобільного транспорту реалізується шляхом проведення центральними та місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування економічної, тарифної, науково-технічної та соціальної політики, ліцензування та сертифікації на автомобільному транспорті, задоволення потреб автомобільного транспорту в паливно-енергетичних і матеріально-технічних ресурсах і транспортних засобах (стаття 5). Реалізація державної політики у сфері автомобільного транспорту здійснюється через центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування. Нормативно-правові акти центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту, прийняті в межах його компетенції, обов'язкові до виконання на території України (стаття 6).

Відповідно до ст. 34 Закону №2344 автомобільний перевізник повинен виконувати вимоги цього Закону та інших законодавчих та нормативно-правових актів України у сфері перевезення пасажирів та вантажів. Автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення. Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є: для автомобільного перевізника документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством; для водія посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством( ч. 1 ст. 8 Закону № 2344).

Висновуючи Верховний Суд у постанові від 11.02.2020 у справі №820/4624/17 зазначив: аналіз положень Закону України №2344-ІІІ дає підстави для висновку, що законодавець при визначенні документів для здійснення внутрішніх перевезень вантажів не встановив їх вичерпний перелік.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про автомобільний транспорт», габаритно-ваговий контроль - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів, що включає перевірку на відповідність встановленим законодавством нормативам вагових або габаритних параметрів таких транспортних засобів, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.

Механізм здійснення габаритно-вагового контролю великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів (далі - великовагові та/або великогабаритні транспорті засоби), що використовуються на автомобільних дорогах загального користування визначає Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27 червня 2007 р. №879 (далі Порядок №879).

Згідно з пунктом 3 Порядку №879 габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції.

Відповідно до пункту 16 Порядку №879 габаритно-ваговий контроль включає документальний та/або точний контроль. Відповідно до підпункту 11 пункту 2 Порядку №879, точний габаритно-ваговий контроль - визначення габаритно-вагових параметрів транспортного засобу на стаціонарному, автоматичному або пересувному пункті (з урахуванням похибки вимірювального обладнання).

Відповідно до статті 1 Закону України «Про автомобільний транспорт» великоваговий транспортний засіб - транспортний засіб з вантажем або без вантажу, хоча б один з вагових параметрів якого перевищує встановлені на території України допустиму максимальну масу чи осьове навантаження.

Згідно з Пунктом 3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 №30 (далі - Правила № 30) передбачено, що транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22. 5 Правил дорожнього руху. Відповідно до пункту 4 Правил № 30 рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів. Відповідно до пункту 4 абзацу 2 Правил № 30 допускається перевищення вагових параметрів порівняно з визначеними у пункті 22.5 Правил дорожнього руху на 2 відсотки (величина похибки) без оформлення відповідного дозволу та внесення плати за проїзд. Положення Закону №2344-III визначають випадки застосування адміністративно-господарських штрафів до осіб, які порушують визначені законодавством вимоги.

VІ. ОЦІНКА СУДУ

Оскільки в результаті здійснення габаритно-вагового контролю транспортного засобу позивача виявлено, що вагові параметри транспортного засобу марки КРАЗ д/н НОМЕР_2 склали навантаження по загальній масі - 30,04 тт за нормативно допустимої згідно п. 22.5 ПДР - 26 т, що становить 15,5 % перевищення, а навантаження на здвоєну вісь -24,54 т за нормативно допустимої згідно п. 22.5 ПДР - 19 т, що становить 29,15% перевищення, то працівниками Укртрансбезпеки встановлено і оформлено матеріали про перевищення встановлених законодавством вагових норм понад 20 відсотків, але не більше 30 відсотків (а саме 29,15% по вищому показнику (на здвоєну вісь)) від встановленої п. 22.5 ПДР норми, що є підставою для правомірного застосування адміністративно-господарського штрафу.

VІІ. ВИСНОВКИ

Принцип пропорційності стосується не лише прийняття адміністративних актів, а й усіх процедурних рішень та дій.

Виходячи з міркувань розумності та доцільності, деякі вимоги до процедури прийняття акту необхідно розуміти не як вимоги до самого акту, а як вимоги до суб'єктів владних повноважень, уповноважених на його прийняття. Дефектні процедури прийняття адміністративного акту, як правило, тягнуть настання дефектних наслідків. Не кожен дефект акту робить його неправомірним. Фундаментальне порушення - це таке порушення суб'єктом владних повноважень норм права, допущення суттєвої, істотної помилки під час прийняття певного рішення, яке мало наслідком прийняття незаконного рішення. Стосовно ж процедурних порушень, то залежно від їх характеру такі можуть мати наслідком нікчемність або оспорюваність акту, а в певних випадках, коли йдеться про порушення суто формальні, взагалі не впливають на його правомірність.

Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Матеріалами справи підтверджено перевищення позивачем габаритно-вагових норм, що є складом правопорушення, за який абз. 16 ч. 1 ст. 60 Законом України "Про автомобільний транспорт" передбачена відповідальність у вигляді штрафу. Суд дійшов висновку про те, що під час притягнення позивача до відповідальності з урахуванням транспортної безпеки та застосування адміністративно-господарського штрафу відповідач діяв правомірно, обґрунтовано, у межах наданих повноважень і у спосіб, що передбачений законом, тому підстави для скасування правомірного, зрозумілого, логічного індивідуального акта у формі постанови від 04.02.2025 №136153 відсутні.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Відповідачами доведено правомірність оскаржуваної постанови, що є підставою для відмови у задоволенні позову.

VІІІ. РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ

Відповідно до статті 139 КАС України підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 2, 5-16, 19, 73-78, 90, 139, 242-246, 255, 258, 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Судові витрати не належать розподілу.

Рішення набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, що може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення може бути оскаржене у апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України до Шостого апеляційного адміністративного суду у зв'язку із початком функціонування модулів Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи з урахуванням підпунктів 15.1, 15.5 пункту 15 частини 1 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням рішення ВРП від 17.08.2021 № 1845/О/15-21.

Копію рішення направити учасникам справи:

позивач: селянське (фермерського) господарство «Чирви Надії Віталіївни» (вул. Шевченка 129, с. Телепине, Черкаська область, 20842, код ЄДРПОУ 25658806);

відповідачі: Державна служба України з безпеки на транспорті (вул. Антоновича 51, м. Київ, 03150, код ЄДРПОУ 39816845), відділ державного нагляду (контролю) у Черкаській області Державної служби України з безпеки на транспорті (вул. Хрещатик 223, м. Черкаси, 18001)

Суддя Лариса ТРОФІМОВА