Рішення від 05.05.2025 по справі 580/3634/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 травня 2025 року справа № 580/3634/25

9 годин 41 хвилина м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі судді Л.В.Трофімової за участі секретаря судового засідання В.С.Олійник розглянув у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу № 580/3634/25 за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) [позивач особисто] до Головного управління Національної поліції в Черкаській області (вул. Смілянська 57, м. Черкаси, 18036, ЄДРПОУ 40108667) [представник Желізняк Ю.В. згідно з випискою з ЄДР] про визнання протиправними і скасування індивідуальних актів, ухвалив рішення.

І. ПРОЦЕДУРА/ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ

02.04.2025 вх.№16828/25 позивач у позовній заяві просить:

- визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Національної поліції в Черкаській області від 14.03.2025 №239;

- визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Національної поліції в Черкаській області від 17.03.2025 №90 о/с;

- поновити ОСОБА_1 на посаді дільничного офіцера поліції сектору превенції відділу поліцейської діяльності №1 Черкаського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Черкаській області;

- стягнути з коштів Головного управління Національної поліції в Черкаській області на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу з 19.03.2025 до дня поновлення на роботі.

У заяві від 15.04.2025 вх.№19225/25 уточнив вимогу: поновити ОСОБА_1 на посаді дільничного офіцера поліції сектору превенції відділу поліцейської діяльності №1 Черкаського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Черкаській області із дня звільнення 19.03.2025.

03.04.2025 суд відкрив провадження у справі, підготовче судове засідання призначене на 17.04.2025, 23.04.2025 - закрив підготовче судове засідання та призначив розгляд справи по суті на 05.05.2025, сторони не заперечили справжність записів інформації на наданих у справі дисках.

ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА

Позивач в обгрунтуванні позовних вимог зазначає, що 17.09.2020 прийнятий на службу в поліцію, наказами від 17.03.2025 № 90 о/с та від 14.03.2025 № 239 позивач протиправно звільнений зі служби в поліції за п.1,2 ч. 1ст. 18, ч. 9 ст. 95 Закону України «Про Національну поліцію», абзаців 1-3 ч. 1 ст. 14 Закону України «Про охорону праці», ч. 1 ст. 38 Закону України «Про запобігання корупції», пунктів 7,11 ч.3 ст. 1 «Дисциплінарного статут Національної поліції України, абз. 1,6,7,8,10 п. 1 розділу 2 Посадової інструкції дільничного офіцера поліції сектору превенції відділу поліцейської діяльності № 1 Черкаського РУП ГУНП.

За результатом опрацювання рапорту начальника УКЗ ГУНП полковника поліції ОСОБА_2 від 10.01.2025 № 2960-2025 проведене службове розслідування за фактом порушення службової дисципліни окремими поліцейськими ГУНП, що виразилося в не проходженні щорічного медичного огляду за 2024 рік, позаяк можливо мають ознаки дисциплінарного проступку. Під час службового розслідування встановлено: в грудні 2024 року УКЗ ГУНП зроблена звірка з Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Черкаській області» та виявлено, що не усі поліцейські ГУНП в Черкаській області пройшли обовязковий щорічний медичний огляд в 2024 році. Начальникам структурних підрозділів апарату, начальникам районних управлінь, відділів поліції, командирам стройових підрозділів ГУНП надісланий лист «про проходження щорічного медичного огляду в 2024 році» (№ 44418-2024) та зобов'язано керівників ознайомити кожного поліцейського, який не пройшов щорічний медичний огляд, під підпис про необхідність проходження такого огляду в 2024 році та забезпечити проходження медичного огляду до 31.12.2024, проте позивач відмовився від ознайомлення з листом (складений акт), вважає протиправними індивідуальні акти та просить скасувати накази Головного управління Національної поліції в Черкаській області від 14.03.2025 №239, від 17.03.2025 №90 о/с. Позивач стверджує, що медична довідка форми 122-2/0 про проходження обов'язкових попереднього та періодичного психіатричних оглядів серії 12ЯЯТ №822686 дійсна до 07.12.2025, що мав врахувати відповідач. Позивач стверджує про проходження військово-лікарської експертизи (за направленням від 17.05.2024) для взяття на військовий облік, пройшов у 2024 тих самих лікарів, надав роздруківку від 31.10.2024 військово-облікового документу Резерв - дані уточнено вчасно.

ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА

Відповідач надав до суду відзив, позовні вимоги не визнав. Представник відповідача повідомила, що лейтенант поліції ОСОБА_1 пояснив, що на початку березня 2024 року розпочав проходити щорічний медичний огляд, під час проходження огляду у лікаря-терапевта, останній повідомив, що зможе оглянути його тільки після огляду у лікаря-психіатра. У подальшому ОСОБА_1 направлений до навчального класу для проходження комплексного скрінінгового психологічного обстеження, по завершенню зазначеного тестування з метою отримання довідки про проходження обов'язкового періодичного наркологічного огляду та довідки про проходження обов'язкового періодичного психіатричного огляду направився до кабінету лікаря, лейтенант поліції ОСОБА_1 у поясненні зазначив, що під час спілкування з лікарем ОСОБА_3 , який направляв його на лікування до психіатричної лікарні, проте на пропозицію лікаря - психіатра лейтенант поліції ОСОБА_1 не погодився. Згідно з пунктами 1, 2 розділу IV Порядку № 1561 проведення періодичного та позачергового психіатричних оглядів, у тому числі на предмет вживання психоактивних речовин, з метою встановлення придатності особи до виконання окремих видів діяльності (професії, роботи, служби) з особливими вимогами до стану її психічного здоров'я регламентовано Законом України «Про психіатричну допомогу», постановою Кабінету Міністрів України від 10 травня 2022 року № 577 «Про затвердження переліку медичних психіатричних протипоказань щодо виконання окремих видів діяльності (робіт, професій, служби), що можуть становити безпосередню небезпеку для особи або оточуючих» та цим Порядком. На поліцейських, поведінка яких дає підстави підозрювати в них наявність психічних розладів, керівники органів поліції до проведення періодичного психіатричного огляду подають до закладу охорони здоров'я МВС детальні службові характеристики. Під час виявлення у поліцейського розладів психіки та поведінки, що можуть визначити їх непридатність до подальшої служби, керівнику органу поліції направляється інформація про поліцейського, який за станом здоров'я потребує направлення на огляд до медичної комісії закладу охорони здоров'я МВС для визначення його придатності до подальшої служби. Під час службового розслідування опитаний лікар-психіатр ОСОБА_3 зазначив, що результатами комісійного огляду лікарів-психіатрів Центру ПД та ППВ ДУ «ТМО МВС України по Черкаській області» у лейтенанта поліції ОСОБА_1 виявлено ознаки, що можуть свідчити про наявність розладу, під час комісійного огляду старшого лейтенанта ОСОБА_1 на психіатичній лікарській консультативній комісії 06.12.2022 враховано інформацію відділу психологічного забезпечення УКЗ ГУНП про результати психо-профілактичної роботи з лейтенантом поліції ОСОБА_1 . За результатами комісійного огляду комісія лікарів психіатрів центру БП та ППВ виявила ознаки та рекомендувала пройти стаціонарне обстеження в закладі, проте позивач категорчно відмовився. 01.03.2023 перед комісійним оглядом ОСОБА_1 пройшов обов'язкове психологічне скринінг-діагностичне обстеження, за результатами якого виявлені ознаки, що можуть свідчити про наявність психічного розладу та рекомендовано пройти стаціонарне обстеження в умовах психіатричного закладу, на що у відповідь ОСОБА_1 надав письмову відмову. Останнім днем проходження медичного огляду за 2024 рік є 31.12.2024, перебіг шестимісячного строку розпочався 31.01.2025 і на момент затвердження висновку за результатом службового розслідування 27.02.2025 не закінчився. Наказом від 22.01.2025 №81 застосоване дисциплінарне стягнення до позивача - попередження про неповну службову відповідність, тому звільнення зі служби є співмірним до встановлених дисциплінарних порушень.

ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ

ОСОБА_1 поінформований листом директорату професійної освіти Міністерства освіти і науки України від 20.04.2021: за даними Реєстру документів про освіту ЄДЕБО 18.10.2019 Національною академією внутрішніх справ виданий диплом кваліфікованого робітника серії НОМЕР_2 за професією (5162) «поліцейські (за спеціалізаціями)», очевидно, що повторно отримати диплом кваліфікованого робітника за професією (5162) «поліцейські (за спеціалізаціями)» неможливо.

Суд встановив, що згідно з наказом від 16.09.2020 № 240 о/с ОСОБА_1 був прийнятий з 17.09.2020 на службу в поліцію, у 2024 не пройшов комплексний медичний огляд, що стало підставою для службового розслідування.

Згідно з наказами від 14.03.2025 (а.с.239) № 239 «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності» (витяг) позивач звільнений зі служби в поліції за п.1,2 ч. 1ст. 18, ч. 9 ст. 95 Закону України «Про Національну поліцію», абзаців 1-3 ч. 1 ст. 14 Закону України «Про охорону праці», ч. 1 ст. 38 Закону України «Про запобігання корупції», пунктів 7,11 ч.3 ст. 1 «Дисциплінарного статут Національної поліції України, абз. 1,6,7,8,10 п. 1 розділу 2 Посадової інструкції дільничного офіцера поліції сектору превенції відділу поліцейської діяльності № 1 Черкаського РУП ГУНП та від 17.03.2025 (а.с.5) № 90 о/с «По особовому складу» звільнений зі служби в поліції за п.6 (у звязку з реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби, накладеного відповідно до Дисциплінарного статуту Національної поліції України) на підставі наказу від 14.03.2025 №239.

Під час службового розслідування встановлено, що у грудні 2024 року УКЗ ГУНП зроблена звірка з Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Черкаській області» та встановлено, що ОСОБА_1 не пройшов щорічний медичний огляд у 2024 році. Під час службового розслідування враховано пояснення лікаря, який зазначив, що результатами комісійного огляду лікарів-психіатрів Центру ПД та ППВ ДУ «ТМО МВС України по Черкаській області» у лейтенанта поліції ОСОБА_1 виявлено ознаки, з метою необхідності поглибленого обстеження лейтенанту поліції ОСОБА_1 запропоновано пройти стаціонарне обстеження в психіатричному закладі, про що проінформоване керівництво ГУНП в Черкаській області та начальник відділу психологічного забезпечення УКЗ ГУНП. Лікар ОСОБА_3 повідомив, що вперше комісійний огляд старшого лейтенанта ОСОБА_1 на психіатичній лікарській консультативній комісії відбувся 06.12.2022. Огляд відбувся відповідно до направлення безпосереднього, на той час, керівника поліцейського підполковника поліції ОСОБА_4 . Під час огляду враховано інформацію відділу психологічного забезпечення УКЗ ГУНП про результати психо-профілактичної роботи з лейтенантом поліції ОСОБА_1 . За результатами комісійного огляду комісія лікарів психіатрів центру БП та ППВ виявила ознаки, що можуть свідчити про наявність психічного розладу, тому з метою необхідності поглибленого обстеження лейтенанту полії ОСОБА_1 рекомендовано пройти стаціонарне обстеження в психіатричному закладі, проте позивач відмовився в категоричній формі.

12.01.2024 керівництвом для підпорядкованих підрозділів скерована телеграма про комплексний медичний огляд у 2024 з графіками. 22.01.2024 ОСОБА_1 ознайомлений з вимогами телеграми №143/05/12/8-2024еп, що підтверджене підписом.

17.12.2024 начальникам структурних підрозділів ГУНП надісланий лист № 44418-2024 - зобов'язано керівників ознайомити кожного поліцейського, який не пройшов щорічний медичний огляд, під підпис щодо необхідності проходження огляду в 2024 році та забезпечити проходження медичного огляду до 31 грудня 2024 року.

01.03.2023 ОСОБА_1 повторно оглянутий на психолого-психіатричній консультативній комісії, перед комісійним оглядом позивач пройшов обов'язкове психологічне скринінг-діагностичне обстеження, після чого забрав свою амбулаторну карту та покинув кабінет. За результатами огляду виявлено ознаки, що можуть свідчити про наявність психічного розладу, з метою необхідності поглибленого обстеження, ОСОБА_1 повторно рекомендовано пройти стаціонарне обстеження в умовах психіатричного закладу, на що у відповідь ОСОБА_1 надав письмову відмову.

Спірні правовідносини склалися у зв'язку із звільненням поліцейського зі служби в поліції на підставі пункту 6 частини першої статті 77 Закону України «Про Національну поліцію» (далі Закон №580-VIII) через реалізацію дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби, накладеного відповідно до Дисциплінарного статуту Національної поліції України.

Розглянувши подані документи і матеріали, перевіривши повідомлені доводи, аргументи учасників щодо обставин справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів сукупно, суд дійшов висновку, що у задоволенні адміністративного позову належить відмовити з огляду на таке.

V. НОРМАТИВНО-ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 43 Конституції України громадянам гарантується захист від незаконного звільнення.

Згідно з абз.1-3 ч. 1 ст. 14 Закону України «Про охорону праці» працівник зобов'язаний дбати про особисту безпеку і здоров'я, а також про безпеку і здоров'я оточуючих людей в процесі виконання будь-яких робіт чи під час перебування на території підприємства; знати і виконувати вимоги нормативно-правових актів з охорони праці, правила поводження з машинами, механізмами, устаткуванням та іншими засобами виробництва, користуватися засобами колективного та індивідуального захисту; проходити у встановленому законодавством порядку попередні та періодичні медичні огляди.

Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначені Законом № 580-VIII. Відповідно до ч. 1 ст. 18 Закону № 580-VIII поліцейський зобов'язаний, зокрема: неухильно дотримуватися положень Конституції України, законів України та інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції, та Присяги поліцейського; професійно виконувати свої службові обов'язки відповідно до вимог нормативно-правових актів, посадових (функціональних) обов'язків, наказів керівництва; поважати і не порушувати прав і свобод людини. Відповідно до частин першої - третьої статті 19 Закону № 580-VIII у разі вчинення протиправних діянь поліцейські несуть кримінальну, адміністративну, цивільно-правову та дисциплінарну відповідальність відповідно до закону. Підстави та порядок притягнення поліцейських до дисциплінарної відповідальності, а також застосування до поліцейських заохочень визначаються Дисциплінарним статутом Національної поліції України, що затверджується законом. Відповідно до ч. 9 статті 95 Закону №580-VIII та з метою належної організації проходження комплексного медичного огляду (диспансеризації) поліцейськими, наказом МВС України від 10.12.2015 № 1561 затверджений Порядок проходження комплексного медичного огляду (диспансеризації) поліцейськими. Відповідно до пунктів 1, 3 розділу 1 Порядку проходження комплексного медичного огляду (диспансеризації) поліцейськими, затвердженого наказом МВС України від 10.12.2015 № 1561 (зі змінами) (далі Порядок № 1561 (зі змінами)), комплексний медичний огляд (диспансеризація) є медичним оглядом поліцейських, що проводиться протягом їх служби з метою активного спостереження за станом здоров'я та включає профілактичний медичний огляд, обов'язковий періодичний психіатричний огляд та обов'язковий профілактичний наркологічний огляд, та проводиться відповідно до ст. ст. 14, 17 Закону України «Про охорону праці», ст. ст. 10, 31 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров'я» та ч. 9 ст. 95 Закону України «Про Національну поліцію».

Відповідно до п. 1, 2 розділу III Порядку № 1561 (зі змінами) проведення профілактичного медичного огляду поліцейських проводиться відповідно до вимог наказу Міністерства охорони здоров'я України від 21.05.2007 № 246 «Про затвердження Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій», зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 23.07.2007 за № 846/14113, наказу Міністерства охорони здоров'я України від 17.05.2008 № 254 «Про затвердження Інструкції про періодичність рентгенівських обстежень органів грудної порожнини певних категорій населення України», зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 12.06.2008 за № 524/15215 та цього Порядку, періодичний медичний огляд поліцейських проводиться щорічно.

Згідно з пунктами 1, 2 розділу IV Порядку № 1561 проведення періодичного та позачергового психіатричних оглядів, у тому числі на предмет вживання психоактивних речовин, з метою встановлення придатності особи до виконання окремих видів діяльності (професії, роботи, служби) з особливими вимогами до стану її психічного здоров'я регламентується Законом України «Про психіатричну допомогу», постановою Кабінету Міністрів України від 10 травня 2022 року № 577 «Про затвердження переліку медичних психіатричних протипоказань щодо виконання окремих видів діяльності (робіт, професій, служби), що можуть становити безпосередню небезпеку для особи або оточуючих» та цим Порядком. Періодичні та позачергові психіатричні огляди, у тому числі на предмет вживання психоактивних речовин, поліцейським проводяться лікарями-психіатрами закладів охорони здоров'я МВС. Згідно з пунктами 4, 5 цього ж розділу періодичні та позачергові психіатричні огляди, у тому числі на предмет вживання психоактивних речовин, проводяться відповідно до Порядку проведення попередніх, періодичних та позачергових психіатричних оглядів, у тому числі на предмет вживання психоактивних речовин, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України від 18 квітня 2022 року № 651, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 червня 2022 року за № 648/37984, з обов'язковим психологічним обстеженням. Лікар-психіатр за наявності показань призначає додаткове обстеження, визначає його обсяг та направляє поліцейського для огляду до комісії лікарів-психіатрів. У разі незгоди поліцейського з результатами огляду він може пройти додаткове обстеження амбулаторно або в умовах стаціонару. За результатами додаткового обстеження рішення приймає Комісія лікарів-психіатрів. На поліцейських, поведінка яких дає підстави підозрювати в них наявність психічних розладів, керівники органів поліції до проведення періодичного психіатричного огляду подають до закладу охорони здоров'я МВС детальні службові характеристики. У разі якщо між проведенням періодичних психіатричних оглядів виникли підстави підозрювати у поліцейського наявність психічних розладів і його стан може становити небезпеку для нього або оточуючих, керівник органу поліції за направленням, відповідно до додатка 2 до цього Порядку та детальною службовою характеристикою, повинен направити таку особу до закладу охорони здоров'я МВС на позачерговий психіатричний огляд. Лікар-психіатр за наявності показань призначає додаткове обстеження, визначає його обсяг та направляє особу для огляду до лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я МВС. Висновок обов'язкового періодичного психіатричного огляду поліцейського оформляється довідкою про проходження обов'язкового періодичного психіатричного огляду поліцейським за формою відповідно до додатка 3 до Порядку № 1561 та видається особі, яка пройшла огляд. Під час виявлення у поліцейського розладів психіки та поведінки, що можуть визначити їх непридатність до подальшої служби, керівнику органу поліції направляється інформація про поліцейського, який за станом здоров'я потребує направлення на огляд до медичної комісії закладу охорони здоров'я МВС для визначення його придатності до подальшої служби.

Підстави та порядок притягнення поліцейських до дисциплінарної відповідальності, а також застосування до поліцейських заохочень визначаються Дисциплінарним статутом Національної поліції України, що затверджується законом (частина друга статті 19 Закону № 580-VIII). Відповідно до пункту 6 частини першої статті 77 Закону № 580-VIII поліцейський звільняється зі служби в поліції, а служба в поліції припиняється у зв'язку із реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби, накладеного відповідно до Дисциплінарного статуту Національної поліції України. Сутність службової дисципліни в Національній поліції України, повноваження поліцейських та їхніх керівників з її додержання, види заохочень і дисциплінарних стягнень, а також порядок їх застосування та оскарження, визначаються Дисциплінарним статутом НПУ (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до частини першої статті 1 Дисциплінарного статуту службова дисципліна - дотримання поліцейським Конституції і законів України, міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, актів Президента України і Кабінету Міністрів України, наказів Національної поліції України, нормативно-правових актів Міністерства внутрішніх справ України, Присяги поліцейського, наказів керівників. Відповідно до частини першої статті 11 Дисциплінарного статуту за порушення службової дисципліни поліцейські незалежно від займаної посади та спеціального звання несуть дисциплінарну відповідальність згідно з цим Статутом. Відповідно до частини 1 статті 13 Дисциплінарного статуту дисциплінарне стягнення є засобом підтримання службової дисципліни, що застосовується за вчинення дисциплінарного проступку з метою виховання поліцейського, який його вчинив, для безумовного дотримання службової дисципліни, а також з метою запобігання вчиненню нових дисциплінарних проступків. Дисциплінарним проступком у силу положень статті 12 визнається протиправна винна дія чи бездіяльність поліцейського, що полягає в порушенні ним службової дисципліни, невиконанні чи неналежному виконанні обов'язків поліцейського або виходить за їх межі, порушенні обмежень та заборон, визначених законодавством для поліцейських, а також у вчиненні дій, що підривають авторитет поліції. Дисциплінарне стягнення має індивідуальний характер та не застосовується до поліцейського, вина якого у вчиненні дисциплінарного проступку не встановлена у визначеному порядку або який діяв у стані крайньої необхідності чи необхідної оборони (частина друга статті 13 Дисциплінарного статуту НПУ).

З метою своєчасного, повного та об'єктивного з'ясування всіх обставин вчинення поліцейським дисциплінарного проступку, встановлення причин і умов його вчинення, вини, ступеня тяжкості дисциплінарного проступку, розміру заподіяної шкоди та для підготовки пропозицій щодо усунення причин вчинення дисциплінарних проступків проводиться службове розслідування (частини друга статті 14 Дисциплінарного статуту).

З тексту Присяги поліцейського, неухильне дотримання якої визначено законом, вбачається, що в основі поведінки працівника поліції закладені етичні, правові та службово-дисциплінарні норми поведінки, недодержання яких утворює факт порушення Присяги. Тому, складаючи Присягу, поліцейський покладає на себе не тільки певні службові зобов'язання, але й моральну відповідальність за їх виконання.

Порушення Присяги слід розуміти як скоєння поліцейським проступку (вчинку) проти інтересів служби, який суперечить покладеним на нього обов'язкам, підриває довіру до нього як до носія влади, що призводить до приниження авторитету органів поліції та унеможливлює подальше виконання ним своїх обов'язків.

Присяга поліцейського передбачає зобов'язання виконувати обов'язки сумлінно. Невиконання чи неналежне виконання поліцейським службової дисципліни є дисциплінарним проступком, вчинення якого є підставою для дисциплінарної відповідальності.

Підставою для застосування до поліцейського дисциплінарних стягнень є вчинення дій, що порушують службову дисципліну. Ці обставини, як і причини та умови, що їх зумовили, а також ступінь вини працівника органів поліції, з'ясовуються під час службового розслідування, за наслідками якого керівник вирішує питання щодо наявності чи відсутності у діянні порушника складу дисциплінарного проступку, та, відповідно, вирішує питання щодо наявності підстав для притягнення його до дисциплінарної відповідальності, обґрунтувавши при цьому своє рішення у відповідному наказі, зокрема, в частині обрання виду стягнення серед установлених законом.

Відповідно до п.2.12 наказу МОЗ України від 21.05.2007 №246 «Про затвердження Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій» працівники, для яких є обов'язковими попередній та періодичні психіатричні огляди, повинні надати Комісії, що проводить медичний огляд, довідку про проходження попереднього (періодичного) психіатричного огляду відповідно до Порядку проведення обов'язкових попередніх та періодичних психіатричних оглядів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.09.2000 №1465, де передбачено: п.3 - працівники МВС, Національної поліції, СБУ, Міноборони, співробітники Служби зовнішньої розвідки та інших військових формувань, утворених відповідно до законів України, та особи рядового і начальницького складу Держспецзв'язку проходять обов'язкові попередній та періодичний психіатричні огляди у відповідних відомчих лікувально-профілактичних закладах; п.7 - після проведення обов'язкових попереднього або періодичного психіатричних оглядів, а у разі потреби додаткового психіатричного обстеження особі видається довідка про проходження обов'язкових попереднього або періодичного психіатричних оглядів (зразок додається до постанови №1465), в якій зазначається наявність чи відсутність психіатричних протипоказань для виконання окремих видів діяльності. Термін дії довідки встановлюється відповідно до періодичності психіатричних оглядів.

VІ. ОЦІНКА СУДУ

Зловживання правом - це свого роду спотворення права. У цьому випадку особа надає своїм діям повну видимість юридичної правильності, використовуючи насправді свої права в цілях, що є протилежними тим, що переслідує позитивне право (постанова Верховного Суду від 23 листопада 2023 року у справі № 381/4598/21).

Недотримання поліцейським вимог чинного законодавства є дисциплінарним проступком, за вчинення якого до порушника застосовуються заходи дисциплінарного стягнення. Професійна честь та гідність кожного працівника поліції - це одночасно й моральний вигляд усього особового складу органів та підрозділів Національної поліції України. Вирішення питання про правомірність притягнення працівника органів поліції до дисциплінарної відповідальності передбачає необхідність з'ясовувати склад дисциплінарного проступку в діях/бездіяльності особи, сутність якого полягає у невиконанні чи неналежному виконанні поліцейським службової дисципліни.

Згідно із ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів. Відповідно до частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

Надаючи оцінку твердженню позивача, що медична довідка форми 122-2/0 про проходження обов'язкових попереднього та періодичного психіатричних оглядів серії 12ЯЯТ №822686 дійсна до 07.12.2025 та має бути врахувана відповідачем, суд зазначає про таке. Матеріали справи не містять довідки про проходження попереднього (періодичного) психіатричного огляду ОСОБА_1 відповідно до Порядку проведення обов'язкових попередніх та періодичних психіатричних оглядів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.09.2000 №1465 у відомчому лікувально-профілактичному закладі, а обставини взяття на військовий облік не є підставою для ігнорування вимог поліцейським порядку проходження медичного щорічного огляду у відомчому закладі.

Суд зазначає, що вчинені позивачем дії з непроходження обов'язкового щорічного медичного огляду є дисциплінарним проступком, що має дискредитуючий характер та підриває авторитет Національної поліції України, є несумісним з подальшим проходженням служби, позаяк за вчинками працівника поліції, за морально-професійними якостями поліцейського громадяни, бездіяльністю під час служби щодо обовязку пройти щорічний медичний огляд оточуючі оцінюють роботу та визначають ставлення до органу, тому неочікувана інформація щодо неналежної поведінки працівника поліції впливає на авторитет відповідача.

VІІ. ВИСНОВКИ СУДУ

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У постанові від 17.11.2022 у справі № 480/9492/20 Верховний Суд наголошував, що правова оцінка правильності й обґрунтованості рішення про притягнення поліцейського до дисциплінарної відповідальності повинна фокусуватися насамперед на такому: (1) чи прийнято рішення у межах повноважень, у порядку та спосіб, встановлені Конституцією та законами України; (2) чи дійсно у діянні особи є склад дисциплінарного порушення; (3) чи є встановлені законом підстави для застосування дисциплінарного стягнення; (4) чи є застосований вид стягнення пропорційним (співмірним) із учиненим діянням. В основі поведінки працівника поліції закладені етичні, правові та службово-дисциплінарні норми поведінки.

Відповідно до ч.3 ст.8 Закону № 580-VIII накази, розпорядження та доручення вищих органів, керівників, посадових та службових осіб, службова, політична, економічна або інша доцільність не можуть бути підставою для порушення поліцейським Конституції та законів України. Оскільки за перевірених доводів і оцінених доказів не встановлена протиправність оскаржених індивідуальних актів Головного управління Національної поліції в Черкаській області у спірних правовідносинах, суд не встановив очевидної протиправності чи неспівмірності застосованого стягнення в наказах від 14.03.2025 №239 та від 17.03.2025 №90 о/с, тому доходить висновку про відмову у задоволенні адміністративного позову. Похідні вимоги не належать до задоволення.

VІІІ. РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ

Враховуючи зміст ст. 139 КАС України, підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 2, 5-16, 19, 73-78, 90, 139, 242-246, 255, 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, що може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо у судовому засіданні оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України до Шостого апеляційного адміністративного суду у зв'язку із початком функціонування модулів ЄСІТС з урахуванням підпунктів 15.1, 15.5 пункту 15 частини 1 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України відповідно до рішення ВРП від 17.08.2021 №1845/О/15-21 «Про затвердження Положення про порядок функціонування окремих підсистем Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи».

Копію рішення направити сторонам справи:

позивач: ОСОБА_1 [ АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ];

відповідач: Головне управління Національної поліції в Черкаській області [вул. Смілянська 57, м. Черкаси, 18036, ЄДРПОУ 40108667].

Рішення суду складене 14.05.2025.

Суддя Лариса ТРОФІМОВА