Рішення від 14.05.2025 по справі 520/15549/24

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 травня 2025 р. Справа №520/15549/24

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Шевченко О.В.,

при секретарі - Походенко А.І.,

за участі представника відповідача - Іхненко Я.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Група компаній "Світоч" до Головного управління ДПС у Харківській області, утвореного на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -

ВСТАНОВИВ:

До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю "Група компаній "Світоч", з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Харківській області, утвореного на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України, в якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення № 0423130415 від 25.12.2023 форми «Н» про встановлення порушення граничних строків реєстрації в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, визначених статтею 201 Податкового кодексу України (з податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) на суму 8 409,87 гривень, з яких штрафні (фінансові) санкції (штрафи) становлять 8 409,87 гривень;

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення № 0173340415 від 04.04.2024 форми «Н» про встановлення порушення граничних строків реєстрації в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, визначених статтею 201 Податкового кодексу України (з податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) на суму 2 369 084,45 гривень, з яких штрафні (фінансові) санкції (штрафи) становлять 2 369 084,45 гривень.

В обґрунтування позовних вимог Товариство з обмеженою відповідальністю "Група компаній "Світоч" зазначає, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення є протиправним та такими, що підлягають скасуванню з огляду на те, що контролюючим органом не повідомлено позивача про проведення податкових перевірок та позбавлено можливості подати заперечення на акти перевірок від 14.11.2023 за № 34526/20-40-04-15-03/38530617 та від 28.02.2024 за № 7070/20-40-04-15-03/38530617, а отже порушено порядок прийняття оскаржуваних податкових повідомлень-рішень. Вказує, що позивачем своєчасно, у строки, визначені статтею 201 Податкового кодексу України, скеровано для реєстрації в ЄРПН податкові накладні, що перевірялися контролюючим органом. Звертає увагу, що застосування до платника податків наслідків несвоєчасної реєстрації податкових накладних, передбачених статтею 120-1 Податкового кодексу України можливе лише за наявності його вини. З огляду на наведене вважає, що підстави для застосування контролюючим органом штрафних санкцій оскаржуваними податковими повідомленнями-рішеннями відсутні.

Ухвалою суду відкрито спрощене провадження у справі з викликом сторін в судове засідання та запропоновано відповідачеві надати відзив на позов.

Копію ухвали про відкриття провадження надіслано представникам сторін до їх Електронних кабінетів в системі "Електронний суд" та ними отримано, що підтверджено довідками про доставку електронних листів.

Представником відповідача через систему "Електронний суд" надіслано відзив на позов, в якому він заперечує проти задоволення позовних вимог, зазначаючи, що правомірність нарахування штрафних санкцій за наслідками податкових перевірок узгоджується з правовими позиціями Верховного Суду, сформованими у справах № 280/4484/23 та № 160/10740/23. Звертає увагу, що позивачем у позовній заяві жодним чином не спростовується протиправність дій щодо несвоєчасної реєстрації податкових накладних, що перевірялися контролюючим органом. Вказує на відсутність щодо позивача рішення податкового органу згідно з Наказом № 225, яке б свідчило про неможливість ТОВ "Група компаній "Світоч" своєчасно виконувати свої податкові обов'язки у терміни, визначені Податковим кодексом України, контроль за виконанням яких покладено на податкові органи. Вказане в сукупності, на думку податкового органу, свідчить про відсутність підстав для задоволення позовних вимог, у зв'язку з чим просив суд відмовити в їх задоволенні.

Представник позивача в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового засідання повідомлявся належним чином у відповідності до вимог КАС України. В наданій до суду заяві представник позивача просив розглядати справу без його участі.

В судовому засіданні представник відповідача підтримав правову позицію, викладену у відзиві на позов, просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог.

Дослідивши матеріали адміністративної справи, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог з огляду на таке.

За матеріалами справи Товариство з обмеженою відповідальністю "Група компаній "Світоч", далі також - ТОВ «ГК «Світоч»(ідентифікаційний код юридичної особи 38530617) зареєстроване за адресою: м. Харків, Київський район, вул. Максиміліанівська, буд. 11.

Головним управлінням ДПС у Харківській області проведено камеральну перевірку з питання своєчасності реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Товариства з обмеженою відповідальністю "Група компаній "Світоч", за результатами якої складено акт від 14.11.2023 за № 34526/20-40-04-15-03/38530617 (далі також - акт перевіркивід 14.11.2023), на підставі якого винесено податкове повідомлення-рішення № 0423130415 від 25.12.2023 на суму штрафу 8 409,87 грн за порушення граничних термінів реєстрації 11податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних за звітний період серпень, червень 2017 року, квітень 2018 року, квітень вересень 2019 року, листопад 2022 року, квітень 2023 року, визначених п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, та згідно з п. 120.1-1 ст. 120-1 Податкового кодексу України.

Згідно з додатком до податкового повідомлення-рішення № 0423130415 від 25.12.2023 ТОВ «ГК «СВІТОЧ» порушено граничні строки реєстрації таких податкових накладних та розрахунків коригування до податкових накладних за червень, серпень 2017 року, квітень 2018 року, квітень, вересень 2019 року, листопад 2022 року, квітень 2023 року в Єдиному державному реєстрі податкових накладних:

- податкова накладна № 38 від 15.06.2017, дата реєстрації - 27.02.2018, порушення граничних термінів реєстрації (кількість днів) - 242, сума ПДВ, зазначена в ПН чи РК - 315,00 грн;

- податкова накладна № 7 від 31.08.2017, дата реєстрації - 18.09.2017, порушення граничних термінів реєстрації (кількість днів) - 3, сума ПДВ, зазначена в ПН чи РК - 431,00 грн;

- податкова накладна № 8 від 02.04.2018, дата реєстрації - 02.05.2018, порушення граничних термінів реєстрації (кількість днів) - 2, сума ПДВ, зазначена в ПН чи РК - 2371,20 грн;

- податкова накладна № 2 від 03.04.2018, дата реєстрації - 02.05.2018, порушення граничних термінів реєстрації (кількість днів) - 2, сума ПДВ, зазначена в ПН чи РК - 2791,67 грн;

- податкова накладна № 5 від 04.04.2018, дата реєстрації - 02.05.2018, порушення граничних термінів реєстрації (кількість днів) - 2, сума ПДВ, зазначена в ПН чи РК - 2568,00 грн;

- податкова накладна № 12 від 10.04.2018, дата реєстрації - 02.05.2018, порушення граничних термінів реєстрації (кількість днів) - 2, сума ПДВ, зазначена в ПН чи РК - 916,67 грн;

- податкова накладна № 10 від 05.04.2019, дата реєстрації - 15.05.2019, порушення граничних термінів реєстрації (кількість днів) - 15, сума ПДВ, зазначена в ПН чи РК - 333,33 грн;

- податкова накладна № 13 від 09.04.2019, дата реєстрації - 15.05.2019, порушення граничних термінів реєстрації (кількість днів) - 15, сума ПДВ, зазначена в ПН чи РК - 20015,07 грн;

- податкова накладна № 8 від 05.09.2019, дата реєстрації - 09.10.2019, порушення граничних термінів реєстрації (кількість днів) - 9, сума ПДВ, зазначена в ПН чи РК - 366,67 грн;

- податкова накладна № 2028 від 25.11.2022, дата реєстрації - 19.12.2022, порушення граничних термінів реєстрації (кількість днів) - 4, сума ПДВ, зазначена в ПН чи РК - 3045,00 грн;

- податкова накладна № 178 від 25.04.2023, дата реєстрації - 22.05.2023, порушення граничних термінів реєстрації (кількість днів) - 11, сума ПДВ, зазначена в ПН чи РК - 249 999,89 грн.

Також Головним управлінням ДПС у Харківській області проведено камеральну перевірку з питання своєчасності реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Товариства з обмеженою відповідальністю "Група компаній "Світоч", за результатами якої складено акт від 28.02.2024 за № 7070/20-40-04-15-03/38530617 (далі також - акт перевірки від 28.02.2024), на підставі якого винесено податкове повідомлення-рішення № 0173340415 від 04.04.2024 на суму штрафу 2 369 084,45 грн за порушення граничних термінів реєстрації 23 податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних за звітний період грудень 2022 року, січень-вересень-грудень 2023 року, визначених п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, та згідно з п. 120.1-1 ст. 120-1 Податкового кодексу України.

Згідно з додатком до податкового повідомлення-рішення № 0173340415 від 04.04.2024 ТОВ «ГК «СВІТОЧ» порушено граничні строки реєстрації таких податкових накладних та розрахунків коригування до податкових накладних за грудень 2022 року, січень, вересень-грудень 2023 року в Єдиному державному реєстрі податкових накладних:

- податкова накладна № 1 від 01.12.2022, дата реєстрації - 01.12.2023, порушення граничних термінів реєстрації (кількість днів) - 335, сума ПДВ, зазначена в ПН чи РК- 100,00 грн;

- податкова накладна № 2 від 19.12.2022, дата реєстрації - 05.12.2023, порушення граничних термінів реєстрації (кількість днів) - 324, сума ПДВ, зазначена в ПН чи РК - 122 991,60 грн;

- податкова накладна № 3 від 19.12.2022, дата реєстрації - 05.12.2023, порушення граничних термінів реєстрації (кількість днів) - 324, сума ПДВ, зазначена в ПН чи РК - 289 080,00 грн;

- податкова накладна № 4 від 20.12.2022, дата реєстрації - 05.12.2023, порушення граничних термінів реєстрації (кількість днів) - 324, сума ПДВ, зазначена в ПН чи РК - 234 194,20 грн;

- податкова накладна № 5 від 21.12.2022, дата реєстрації - 05.12.2023, порушення граничних термінів реєстрації (кількість днів) - 324, сума ПДВ, зазначена в ПН чи РК - 272 886,80 грн;

- податкова накладна № 6 від 21.12.2022, дата реєстрації - 05.12.2023, порушення граничних термінів реєстрації (кількість днів) - 324, сума ПДВ, зазначена в ПН чи РК-238 317,60 грн;

- податкова накладна № 7 від 22.12.2022, дата реєстрації - 05.12.2023, порушення граничних термінів реєстрації (кількість днів) - 324, сума ПДВ, зазначена в ПН чи РК-227 010,00 грн

- податкова накладна № 8 від 23.12.2022, дата реєстрації - 05.12.2023, порушення граничних термінів реєстрації (кількість днів) - 324, сума ПДВ, зазначена в ПН чиРК-176 505,00 грн;

- податкова накладна № 9 від 23.12.2022, дата реєстрації - 05.12.2023, порушення граничних термінів реєстрації (кількість днів) - 324, сума ПДВ, зазначена в ПН чи РК - 295 280,00 грн;

- податкова накладна № 10 від 26.12.2022, дата реєстрації - 05.12.2023, порушення граничних термінів реєстрації (кількість днів) - 324, сума ПДВ, зазначена в ПН чи РК - 299 640,00 грн;

- податкова накладна № 11 від 27.12.2022, дата реєстрації - 05.12.2023, порушення граничних термінів реєстрації (кількість днів) - 324, сума ПДВ, зазначена в ПН чи РК- 299 030,00 грн;

- податкова накладна № 12 від 28.12.2022, дата реєстрації - 05.12.2023, порушення граничних термінів реєстрації (кількість днів) - 324, сума ПДВ, зазначена в ПН чи РК - 294 192,00 грн;

- податкова накладна № 13 від 28.12.2022, дата реєстрації - 05.12.2023, порушення граничних термінів реєстрації (кількість днів) - 324, сума ПДВ, зазначена в ПН чи РК - 251 390,00 грн;

- податкова накладна № 14 від 29.12.2022, дата реєстрації - 05.12.2023, порушення граничних термінів реєстрації (кількість днів) - 324, сума ПДВ, зазначена в ПН чи РК-287 560,00 грн;

- податкова накладна № 15 від 30.12.2022, дата реєстрації - 05.12.2023, порушення граничних термінів реєстрації (кількість днів) - 324, сума ПДВ, зазначена в ПН чи РК - 234 600,00 грн;

- податкова накладна № 16 від 30.12.2022, дата реєстрації - 05.12.2023, порушення граничних термінів реєстрації (кількість днів) - 324, сума ПДВ, зазначена в ПН чи РК-77 322,80 грн;

- податкова накладна № 17 від 30.12.2022, дата реєстрації - 07.12.2023, порушення граничних термінів реєстрації (кількість днів) - 326, сума ПДВ, зазначена в ПН чи РК-204 350,00 грн;

- податкова накладна № 18 від 30.12.2022, дата реєстрації - 07.12.2023, порушення граничних термінів реєстрації (кількість днів) - 326, сума ПДВ, зазначена в ПН чи РК - 289 850,00 грн;

- податкова накладна № 19 від 30.12.2022, дата реєстрації - 07.12.2023, порушення граничних термінів реєстрації (кількість днів) - 326, сума ПДВ, зазначена в ПН чи РК - 295 960,00 грн;

- податкова накладна № 20 від 30.12.2022, дата реєстрації - 07.12.2023, порушення граничних термінів реєстрації (кількість днів) - 326, сума ПДВ, зазначена в ПН чи РК - 281 840,00 грн;

- податкова накладна № 21 від 30.12.2022, дата реєстрації - 07.12.2023, порушення граничних термінів реєстрації (кількість днів) - 326, сума ПДВ, зазначена в ПН чи РК - 232 900,00 грн;

- податкова накладна № 22 від 30.12.2022, дата реєстрації - 08.12.2023, порушення граничних термінів реєстрації (кількість днів) - 327, сума ПДВ, зазначена в ПН чи РК -163 500,00 грн;

- податкова накладна № 23 від 30.12.2022, дата реєстрації - 08.12.2023, порушення граничних термінів реєстрації (кількість днів) - 327, сума ПДВ, зазначена в ПН чи РК - 279 900,00 грн;

- податкова накладна № 24 від 30.12.2022, дата реєстрації - 08.12.2023, порушення граничних термінів реєстрації (кількість днів) - 327, сума ПДВ, зазначена в ПН чи РК - 139 600,00 грн;

- податкова накладна № 1 від 01.01.2023, дата реєстрації - 02.02.2024, порушення граничних термінів реєстрації (кількість днів) - 367, сума ПДВ, зазначена в ПН чи РК - 2,00 грн;

- податкова накладна № 2 від 01.01.2023, дата реєстрації - 07.02.2024, порушення граничних термінів реєстрації (кількість днів) - 372, сума ПДВ, зазначена в ПН чи РК - 1,00 грн;

- податкова накладна № 1 від 29.09.2023, дата реєстрації - 01.02.2024, порушення граничних термінів реєстрації (кількість днів) - 106, сума ПДВ, зазначена в ПН чи РК -1,00 грн;

- податкова накладна № 82 від 31.10.2023, дата реєстрації - 01.02.2024, порушення граничних термінів реєстрації (кількість днів) - 75, сума ПДВ, зазначена в ПН чи РК -1,00 грн;

податкова накладна № 2 від 30.11.2023, дата реєстрації - 01.02.2024, порушення граничних термінів реєстрації (кількість днів) - 45, сума ПДВ, зазначена в ПН чи РК-1,00 грн;

- податкова накладна № 24 від 01.12.2023, дата реєстрації - 02.02.2024, порушення граничних термінів реєстрації (кількість днів) - 28, сума ПДВ, зазначена в ПН чи РК - 11 000,00 грн;

- податкова накладна № 33 від 01.12.2023, дата реєстрації - 07.02.2024, порушення граничних термінів реєстрації (кількість днів) - 33, сума ПДВ, зазначена в ПН чи РК - 1,00 грн;

- податкова накладна № 34 від 18.12.2023, дата реєстрації - 09.02.2024, порушення граничних термінів реєстрації (кількість днів) - 22, сума ПДВ, зазначена в ПН чи РК-204 889,50 грн;

- податкова накладна № 35 від 19.12.2023, дата реєстрації - 09.02.2024, порушення граничних термінів реєстрації (кількість днів) - 22, сума ПДВ, зазначена в ПН чи РК - 192 624,00 грн;

- податкова накладна № 36 від 20.12.2023, дата реєстрації - 09.02.2024, порушення граничних термінів реєстрації (кількість днів) - 22, сума ПДВ, зазначена в ПН чи РК -188 060,00 грн;

- податкова накладна № 37 від 21.12.2023, дата реєстрації - 09.02.2024, порушення граничних термінів реєстрації (кількість днів) - 22, сума ПДВ, зазначена в ПН чи РК - 208 333,00 грн;

- податкова накладна № 38 від 22.12.2023, дата реєстрації - 09.02.2024, порушення граничних термінів реєстрації (кількість днів) - 22, сума ПДВ, зазначена в ПН чи РК - 251 160,00 грн;

- податкова накладна № 39 від 25.12.2023, дата реєстрації - 09.02.2024, порушення граничних термінів реєстрації (кількість днів) - 22, сума ПДВ, зазначена в ПН чи РК - 140 670,00 грн;

- податкова накладна № 40 від 26.12.2023, дата реєстрації - 09.02.2024, порушення граничних термінів реєстрації (кількість днів) - 22, сума ПДВ, зазначена в ПН чи РК - 271 665,00 грн;

- податкова накладна № 41 від 28.12.2023, дата реєстрації - 09.02.2024, порушення граничних термінів реєстрації (кількість днів) - 22, сума ПДВ, зазначена в ПН чи РК - 109 242,00 грн;

- податкова накладна № 25 від 30.12.2023, дата реєстрації - 05.02.2024, порушення граничних термінів реєстрації (кількість днів) - 18, сума ПДВ, зазначена в ПН чи РК - 295 960,00 грн;

- податкова накладна № 26 від 30.12.2023, дата реєстрації - 05.02.2024, порушення граничних термінів реєстрації (кількість днів) - 18, сума ПДВ, зазначена в ПН чи РК - 299 640,00 грн;

- податкова накладна № 27 від 30.12.2023, дата реєстрації - 05.02.2024, порушення граничних термінів реєстрації (кількість днів) - 18, сума ПДВ, зазначена в ПН чи РК - 227 010,00 грн;

- податкова накладна № 28 від 30.12.2023, дата реєстрації - 05.02.2024, порушення граничних термінів реєстрації (кількість днів) - 18, сума ПДВ, зазначена в ПН чи РК - 215 050,00 грн;

- податкова накладна № 29 від 30.12.2023, дата реєстрації - 05.02.2024, порушення граничних термінів реєстрації (кількість днів) - 18, сума ПДВ, зазначена в ПН чи РК - 268 730,00 грн;

- податкова накладна № 30 від 30.12.2023, дата реєстрації - 05.02.2024, порушення граничних термінів реєстрації (кількість днів) - 18, сума ПДВ, зазначена в ПН чи РК - 282 800,00 грн;

- податкова накладна № 31 від 30.12.2023, дата реєстрації - 05.02.2024, порушення граничних термінів реєстрації (кількість днів) - 18, сума ПДВ, зазначена в ПН чи РК - 163 500,00 грн;

- податкова накладна № 32 від 30.12.2023, дата реєстрації - 05.02.2024, порушення граничних термінів реєстрації (кількість днів) - 18, сума ПДВ, зазначена в ПН чи РК - 147 315,00 грн;

- податкова накладна № 23 від 31.12.2023, дата реєстрації - 01.02.2024, порушення граничних термінів реєстрації (кількість днів) - 14, сума ПДВ, зазначена в ПН чи РК - 1,00 грн.

В адміністративному порядку податкові повідомлення-рішення № 0423130415 від 25.12.2023 та № 0173340415 від 04.04.2024 позивачем не оскаржувалися.

Скориставшись правом на оскарження зазначених податкових повідомлень-рішень у судовому порядку, ТОВ «ГК «Світоч» звернулося до суду з позовом про визнання їх протиправними та скасування.

По суті спірних правовідносин суд зазначає таке.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

За приписами пункту 1.1 статті 1 Податкового кодексу України (далі також - ПК України) цей кодекс регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Відповідно до підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

Главою 8 Податкового кодексу України визначені види перевірок контролюючих органів та порядок їх проведення. Відповідно до пунктом 75.1 статті 75 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Згідно з підпунктом 75.1.1 пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків, та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального.

Предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов'язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах.

Пунктом 201.1 статті 201 ПК України визначено, що на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені. У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом (п. 201.10 ст. 201 ПК України).

З урахуванням викладеного, в період існування спірних правовідносин, ПК України передбачений обов'язок платників податку на додану вартість забезпечити своєчасну реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Пунктом 120-1.1 статті 120-1 ПК України встановлено, що порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість; податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою; податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами "а" - "г" цього пункту, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:

10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;

20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;

50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.

Аналіз наведеної норми ПК України свідчить, що податкове правопорушення за несвоєчасну реєстрацію податкової накладної є вчиненим із моменту закінчення граничного терміну реєстрації податкової накладної, передбаченої пунктом 201.10 статті 201 ПК України. Строк затримки реєстрації має правове значення для визначення розміру штрафної санкції, а не для його кваліфікації.

18 березня 2020 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 17 березня 2020 року № 533- IX (далі - Закон № 533- IX).

У зв'язку із набранням чинності Закону №533-ІХ (з урахуванням змін, внесених Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 30 березня 2020 року № 540-IX та Закону України від 13 травня 2020 року № 591-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо додаткової підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)») підрозділ 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України доповнений пунктом 52-1 такого змісту:

«За порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), штрафні санкції не застосовуються, крім санкцій за:

порушення вимог до договорів довгострокового страхування життя чи договорів страхування в межах недержавного пенсійного забезпечення, зокрема страхування додаткової пенсії;

відчуження майна, що перебуває у податковій заставі, без згоди контролюючого органу;

порушення вимог законодавства в частині:

обліку, виробництва, зберігання та транспортування пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів;

цільового використання пального, спирту етилового платниками податків;

обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками;

здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального;

здійснення суб'єктами господарювання операцій з реалізації пального або спирту етилового без реєстрації таких суб'єктів платниками акцизного податку;

порушення нарахування, декларування та сплати податку на додану вартість, акцизного податку, рентної плати.

Протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), платникам податків не нараховується пеня, а нарахована, але не сплачена за цей період пеня підлягає списанню».

Верховний Суд за результатами аналізу наведених норм у постанові від 10 грудня 2021 року у справі № 420/10367/20 сформував такий правовий висновок:

«Перелік порушень податкового законодавства, за які контролюючим органом нараховуються штрафні санкції в період дії карантину на території України є вичерпним та не включає застосування штрафних санкцій за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних у період з 1 березня 2020 року і по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину.

Отже, штрафні санкції за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних в ЄРПН у період з 1 березня 2020 року і по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, не застосовуються».

Кабінет Міністрів України установив карантин на підставі Постанови від 11 березня 2020 року №211 з 12 березня 2020 року.

Постановою від 27 червня 2023 року № 651 «Про відміну на всій території України карантину, встановленого з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» Кабінет Міністрів України скасував 30 червня 2023 року з 24 години 00 хвилин на всій території України карантин, встановлений з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.

Отже, законодавець шляхом внесення змін до ПК України запровадив мораторій на застосування штрафних санкцій, зокрема за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних у відповідний період.

Проте, до завершення карантину Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» в Україні введений воєнний стан, який на підставі наступних указів Президента України продовжувався та триває досі.

З метою реалізації необхідних заходів щодо підтримки військових і правоохоронних підрозділів у відбитті збройного нападу та забезпечення прав і обов'язків платників податків Верховна Рада України прийняла Закон України від 03 березня 2022 року № 2118-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо особливостей оподаткування та подання звітності у період дії воєнного стану», який набрав чинності 7 березня 2022 року (далі - Закон № 2118-IX).

Цим Законом підрозділ 10 розділу XX ПК України був доповнений пунктом 69, згідно з яким тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті.

Підпунктами 69.1, 69.9 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України було визначено, що в разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок, зокрема щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, встановленої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, - то в такому випадку платники податків звільняються від визначеної цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом трьох місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

Для платників та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

У подальшому, Законом України від 24 березня 2022 року № 2142-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства на період дії воєнного стану», внесено зміни до підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України, а саме: слова «трьох місяців» замінено словами «шести місяців».

Цими змінами в законодавство не була зупинена дія положень пункту 52-1 підрозділу 10 розділу XX ПК України.

Наведене вище вказує на те, що з 07 березня 2022 року фактично діяли дві норми, які визначали критерії звільнення від відповідальності за порушення, вчинені на час воєнного стану.

Так, пункт 52-1 підрозділу 10 розділу XX ПК України передбачав безумовне звільнення від відповідальності у вигляді штрафних санкцій за вчинення порушень протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, крім конкретно визначених порушень. До таких винятків належали порушення вимог до договорів довгострокового страхування життя чи договорів страхування в межах недержавного пенсійного забезпечення, зокрема страхування додаткової пенсії; відчуження майна, що перебуває у податковій заставі, без згоди контролюючого органу, обліку, виробництва, зберігання та транспортування пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, цільового використання пального, спирту етилового платниками податків, обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками, здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального, здійснення суб'єктами господарювання операцій з реалізації пального або спирту етилового без реєстрації таких суб'єктів платниками акцизного податку, порушення нарахування, декларування та сплати податку на додану вартість, акцизного податку, рентної плати.

Натомість підпункт 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України на той час звільняв від відповідальності за недотримання фактично всіх передбачених податковим законодавством обов'язків тих платників податків, які не мають можливості виконувати свої обов'язки у сфері оподаткування, але виконали їх до спливу шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

Обидві зазначені норми фактично мали однаковий предмет регулювання, з урахуванням відмінностей у періодах вчиненого правопорушення. Втім, є відмінності у колі суб'єктів, на яких вони поширюються, та в умовах звільнення від відповідальності. Норми підпункту 69.1 передбачали, що звільнення від відповідальності за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних надається платникам лише за умови подальшої реєстрації таких накладних протягом шести місяців з дня завершення воєнного стану. В той час як положення пункту 52-1 передбачали безумовне звільнення від відповідальності за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних протягом періоду з 1 березня 2020 року до останнього календарного дня місяця, в якому завершується дія карантину.

Враховуючи те, що обидва ці положення мають тотожні диспозиції, але відрізняються гіпотезами, пункт 52-1 застосовувався під час карантинного мораторію, тоді як підпункт 69.1 застосовувався після запровадження воєнного стану. Паралельне існування умов, за яких застосовуються обидва згадані положення, не виключає необхідності їхнього застосування за передбачених ними умов і обставин. Оскільки ці норми мають власні умови застосування, вони не конкурують між собою. Тому пізніша дата прийняття підпункту 69.1 на той час не виключала необхідності застосування пункту 52-1, якщо існують відповідні умови ("карантинний" мораторій).

Проте, правове регулювання спірних правовідносин у зв'язку із продовженням воєнного стану змінилося з 27 травня 2022 року.

Так, 27 травня 2022 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» від 12 травня 2022 року № 2260-IX (далі - Закон № 2260-IX).

У цьому Законі підпункт 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України викладено у такій редакції:

«У разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

Платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов'язки щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних, розрахунків коригування, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» за умови реєстрації такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних до 15 липня 2022 року, подання податкової звітності до 20 липня 2022 року та сплати податків та зборів у строк не пізніше 31 липня 2022 року.

Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у цьому підпункті, та перелік документів на підтвердження затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику».

Отже, початково встановлені особливості справляння податків та зборів забезпечували звільнення від відповідальності всіх без винятку платників податків (за умови належного виконання обов'язків у подальшому). Проте, з набранням чинності Законом № 2260-IX передбачене підпунктом 69.1 звільнення від відповідальності було поставлене в залежність від підтвердження у визначеному законодавством порядку можливості чи неможливості виконання платником податків відповідного обов'язку, зокрема, щодо реєстрації у відповідному реєстрі податкових накладних.

Окрім цього, Закон № 2260-IX доповнив підпункт 69.2 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України положеннями, відповідно до яких у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок до платників податків застосовується відповідальність згідно з цим Кодексом, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених підпунктом 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 цього Кодексу, що звільняють від фінансової відповідальності. При цьому вимоги законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), не застосовуються.

З огляду на зазначене Верховний Суд у постановах від 30 січня 2024 року у справі № 280/4484/23 та від 06 лютого 2024 року у справі № 160/10740/23 дійшов висновку про те, що з 27 травня 2022 року припинили застосовуватися положення законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, які поширювалися на правовідносини, що врегульовувались пунктом 52-1 підрозділу 10 розділу XX ПК України.

За висновками Верховного Суду, сформованими у постанові від 26 лютого 2025 року у справі №200/4768/23, механізм «ковідного» мораторію, закріплений у пункті 52-1 підрозділу 10 розділу XX ПК України, мав діяти до завершення карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою протидії поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19). Водночас із запровадженням воєнного стану законодавцем ухвалено особливості оподаткування, насамперед шляхом доповнення підрозділу 10 розділу XX ПК України підпунктом 69.2 (у редакції Закону № 2260-ІХ), який із 27 травня 2022 року чітко установив, що вимоги законодавства щодо «ковідного» мораторію під час воєнного стану не застосовуються.

Також Верховний Суд зазначив, що норма підпункту 69.2 сприймається однозначно та не викликає множинного трактування. Зміст цього підпункту прямо передбачає припинення дії пункту 52-1 під час воєнного стану, тому платник податків не міг мати жодних правомірних очікувань щодо подальшого поширення «ковідного» мораторію в цей період. Відтак у платників податків відсутній простір для ухвалення рішень із різним правовим змістом, що характерно у ситуаціях колізії або неоднозначності норм.

Разом з цим пункт 52-1 не був формально виключений із тексту ПК України, оскільки на момент ухвалення відповідних змін паралельно мали місце як карантин, так і воєнний стан, і є очевидним, що було невідомо, яка з указаних обставин завершиться раніше. Отже, попри те, що пункт 52-1 формально залишався в цьому Кодексі, дія цього положення на період воєнного стану фактично була припинена і не могла бути застосована.

З матеріалів справи вбачається, що частина податкових накладних складені позивачем у період з 15.06.2017 по 05.09.2019, зареєстровані в ЄРПН - з 27.02.2018 по 09.10.2019, тобто до початку мораторію, а отже у контролюючого органу були підстави для застосування штрафних (фінансових) санкцій відповідно до пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України в цій частині.

Строк реєстрації в ЄРПН іншої частини податкових накладних/розрахунків коригування,складених позивачем в період з 25.11.2022 по 31.12.2023, настав вже після 27 травня 2022 року,тобто вони не також підпадали під дію мораторію, а отже у контролюючого органу були підстави для застосування штрафних (фінансових) санкцій відповідно до пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України і в цій частині.

Висновки контролюючого органу про порушення строків реєстрації податкових накладних в ЄРПН підтверджено наданими позивачем до матеріалів справи квитанціями про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Перевіривши розрахунок штрафу за порушення термінів реєстрації податкових накладних в ЄРПН, суд зазначає, що кількість днів прострочення граничних строків реєстрації податкових накладних визначена відповідачем правильно; штрафні санкції спірними податковими повідомленнями-рішеннями до позивача застосовано в належних розмірах.

Стосовно доводів позивача щодо відсутності в його діях ознак вини суд уважає за необхідне зазначити про таке.

Відповідно до положень пункту 112.2 статті 112 ПК України особа вважається винною у вчиненні правопорушення, якщо буде встановлено, що вона мала можливість для дотримання правил та норм, за порушення яких цим Кодексом передбачена відповідальність, проте не вжила достатніх заходів щодо їх дотримання.

Зазначаючи про особливості справляння податків в умовах воєнного стану, Верховний Суду постанові від 26 лютого 2025 року у справі №200/4768/23звернув увагу на зміст пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України, за яким платник податків звільняється від відповідальності за невиконання чи неналежне виконання податкового обов'язку у випадку неможливості його виконання, та вказав, що відповідна норма передбачає конкретну підставу для невиконання податкових правил - об'єктивну нездатність їх дотримання.

Верховний Суд акцентував увагу, що жодна правова норма не повинна тлумачитися як така, що дозволяє умисно вчиняти правопорушення, при цьому не ставлячи в залежність від наявності конкретних фактичних обставин, які б могли обґрунтувати неможливість дотримання правила поведінки. Інакше це створює системні ризики для підтримання правопорядку і може призводити до деструкції належного порядку розвитку суспільних відносин.

Суд зазначає, що порушення, які є предметом розгляду у цій справі, мають характер триваючих та повторюваних, про що свідчать дати реєстрації податкових накладних та їх кількість. Отже, склалася ситуація, що платник податків здійснював господарську діяльність, мав змогу укладати та виконувати договори, проте, з певних суб'єктивних причин, не виконав належним чином свій податковий обов'язок. Вказані тези перебувають у логічному конфлікті між собою. Ураховуючи проміжок часу, протягом якого платником податків були системно допущені вказані правопорушення, можливість виконання податкових зобов'язань з боку платника податків є очевидною.

Серед іншого, слід звернути увагу, що на момент вчинення діяння платник податків діяв свідомо та керувався нормами права, чинними у відповідному темпоральному проміжку. Особа була зобов'язана здійснити реєстрацію податкових накладних у встановлені законодавством строки, усвідомлювала протиправний характер свого діяння та його наслідків, відповідно до змісту правових норм, що діяли на момент вчинення правопорушення. Водночас, як було встановлено вище, норми щодо зупинення дії мораторію викладені чітко та не викликають можливості іншого тлумачення, а тому у відповідному часовому проміжку особа мала можливість для дотримання правил та норм податкового законодавства, у зв'язку з чим її діяння є винним.

Крім того, суд ураховує доводи контролюючого органу про відсутність щодо позивача рішення податкового органу згідно з Наказом № 225, яке б свідчило про неможливість ТОВ "Група компаній "Світоч" своєчасно виконувати свої податкові обов'язки у терміни, визначені Податковим кодексом України, контроль за виконанням яких покладено на податкові органи.

Так, підпунктом 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України визначено, зокрема, що порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у цьому підпункті, та перелік документів на підтвердження затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

З метою тимчасового, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, підтвердження платниками податків можливості чи неможливості своєчасного виконання податкового обов'язку щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 глави 2 розділу II Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, Наказом Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року № 225 затверджений Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX “Перехідні положення» Податкового кодексу України, та переліків документів на підтвердження (далі - Порядок № 225).

Цим Порядком визначено, зокрема, підстави неможливості виконання платниками податків - юридичними особами та їх відокремленими підрозділами податкових обов'язків (у тому числі обов'язків податкових агентів) та правила надання заяви та документів, що доводять неможливість виконання податкових обов'язків тощо.

Згідно з Порядком №225 керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу приймає вмотивоване рішення щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку на підставі відповідної заяви платника податків.

Позивач впродовж розгляду справи не доводив наявність обставин звернення до податкового органу з відповідною заявою на виконання положень Порядку №225, будь-яких доказів на підтвердження існування таких обставин не надавав.

Суд зазначає, що сам факт запровадження воєнного стану в Україні не може безумовно вважатись поважною причиною для звільнення від відповідальності за порушення строків реєстрації податкових накладних, норми пункту 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України передбачають звільнення від відповідальності, зокрема за порушення строків реєстрації податкових накладних, у разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок, і за умови підтвердження неможливості виконання платником податків обов'язків в порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Вказані висновки узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною в постанові від 06.02.2024 у справі № 160/10740/23.

Щодо доводів позивача про те, що перевірки проведено за неналежного повідомлення його про їх проведення, то суд зазначає, що камеральна перевірка є окремим самостійним видом перевірок, не належить ні до планових, ні до позапланових і законодавством не встановлений обов'язок контролюючого органу повідомити платника податків про дату початку та місце проведення камеральної перевірки.

Посилання позивача на порушення контролюючим органом порядку прийняття спірних податкових повідомлень-рішень з огляду на ненаправлення актів перевірок від 14.11.2023 за № 34526/20-40-04-15-03/38530617 та від 28.02.2024 за № 7070/20-40-04-15-03/38530617 позивачу, суд до уваги не бере, оскільки такі спростовуються матеріалами справи.

Так, відповідачем до матеріалів справи надано акти про неможливість вручення ТОВ "Група компаній "Світоч" зазначених актів перевірок (т. 2 а.с. 29 - 36).

За змістом Акта № 8017/20-40-04-15-03 від 21.12.2023 та Акта № 2649/20-40-04-15-02 від 01.04.2024 поштові відправлення з актами перевірок від 14.11.2023 за № 34526/20-40-04-15-03/38530617 та від 28.02.2024 за № 7070/20-40-04-15-03/38530617 направлялись позивачу засобами поштового зв'язку на адресу: м. Харків, Київський район, вул. Максиміліанівська, буд. 11, проте повернулись з відміткою поштового оператора «за закінченням терміну зберігання» та поштовим штемпелем.

До актів про неможливість вручення ТОВ "Група компаній "Світоч" актів перевірок відповідачем долучено довідки поштового оператора та рекомендовані повідомлення про вручення поштового відправлення, згідно з якими акт перевірки від 14.11.2023 за № 34526/20-40-04-15-03/38530617 направлявся позивачу 14.11.2023, акт перевірки від 28.02.2024 за № 7070/20-40-04-15-03/38530617 - 28.02.2024, тобто з дотриманням строку, визначеного п. 86.2 ст. 86 ПК України та у порядку, визначеному ст. 42 ПК України.

Відповідно до правової позиції Верховного Суду, викладеної у постанові від 23 травня 2022 року у справі № 810/3116/18, згідно з пунктом 42.2 статті 42 ПК України документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків або його законному чи уповноваженому представникові; постійне неотримання поштової кореспонденції, яка направляється контролюючим органом на адресу платника податків, є зловживанням останнім правом платника податків бути повідомленим контролюючим органом щодо прийнятих стосовно нього рішень.

Отже, позивачу належним чином направлялись акти перевірок на адресу, яка відповідає податковій адресі позивача, за якою узято платника на облік у податковому органі, а відтак такі акти вважаються врученими платнику податків належним чином.

За приписами ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 КАС України.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на те, що під час розгляду справи позивач не спростував встановлених актами перевірок порушень та не довів обставин, на яких ґрунтуються позовні вимоги, водночас, відповідач довів правомірність прийнятих спірних податкових повідомлень-рішень, суд дійшов висновку, що податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Харківській області № 0423130415 від 25.12.2023 та № 0173340415 від 04.04.2024 прийняті на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

Отже, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позовних вимог ТОВ "Група компаній "Світоч".

З урахуванням приписів статті 139 КАС України підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись ст. ст. 2, 6-10, 13-14, 77, 132, 134, 139, 242-246, 250, 255, 287, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ "ВЕРТИКАЛЬ-ПЛЮС" (просп. Льва Ландау, буд. 155-Б, м. Харків, 61060, код ЄДРПОУ 41718792) до Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Григорія Сковороди, буд. 46, м. Харків, 61057, код ЄДРПОУ 43983495), Державної податкової служби України (пл. Львівська, буд. 8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 43005393) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Шевченко О.В.