Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
13 травня 2025 р. № 640/22432/20
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Ольги Горшкової, розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у м. Києві про визнання протиправними та скасувати рішення, зобов'язати вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у м. Києві від 01.04.2020 №1213743-3313-2615;
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у м. Києві від 01.04.2020 №1213743-2019-3313-2615;
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у м. Києві від 01.04.2020 №1213743-2018-3313-2615;
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у м. Києві від 01.04.2020 №1213740-3313-2615;
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у м. Києві від 01.04.2020 №1213740-2019-3313-2615;
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у м. Києві від 01.04.2020 №1213740-2018-3313-2615.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 28.09.2020 відкрито спрощене провадження в адміністративній справі за вказаним позовом.
На виконання Закону України «Про внесення зміни до пункту 2 розділу ІІ «Прикінцеві та «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про ліквідаці Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» та відповідно до Порядку передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва, затвердженого наказом Державної судової адміністрації України від 16.09.2024 №399 справу №320/8707/20 передано на розгляд до Харківського окружного адміністративного суду, згідно з актом приймання-передачі від 31.01.2025.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 03.03.2025 справу передано на розгляд судді Ользі Горшковій.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 07.03.2025 прийнято адміністративну справу 640/22432/20 до провадження судді Харківського окружного адміністративного суду Ольги Горшкової.
Вказану ухвалу суду надіслано судом відповідачу з використанням системи Електронний суд та доставлено в його електронний кабінет, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що відповідачем протиправно прийнято оскаржувані податкові повідомлення-рішення, оскільки такі містять невірно обраховану до сплати суму земельного податку за 2020. А саме при обрахунку податкових зобов'язань Головне управління ДПС у м. Києві помилково застосував ставку земельного податку 1% замість 0,03%, у відповідності до рішення Київської міської ради від 23.06.2011 №242/5629 «Про встановлення місцевих податків і з борів у м. Києві» в редакції рішення Київської міської ради від 18.10.2018 №1910/5974, та з урахуванням цільового призначення земельної ділянки, що належать на праві власності позивачу.
В матеріалах справи міститься відзив від 22.10.2020, в якому відповідач наголошує, що оскаржувані рішення прийняті відповідно до вимог чинного законодавства, посилаючись на обставини, викладені у наданому суду відзиві.
31.03.2025 через канцелярію суду відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в якому виклав свої заперечення проти позовних вимог. Вважає позовні вимоги позивача необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, оскільки згідно з даними Державного земельного кадастру позивач з 27.04.2012 є власником двох земельних ділянок: 1) площею 0,1000 га (кадастровий номер 8000000000:75:740:0086, адреса: м. Київ, Житомирське шосе, 19 км, діл. 7-а); 2) площею 0.0768 га (кадастровий номер 8000000000:75:740:0085, адреса: м. Київ, Житомирське шосе, 19 км. діл. 7). Відповідно до витягів із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки (копії витягів додаються), нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 8000000000:75:740:0086 становила 3028761,54 грн, нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 8000000000:75:740:0085 становила 2326088,86 грн. При цьому вид цільового призначення земельної ділянки згідно з Класифікацією видів цільового призначення земель, затвердженого наказом Держкомземом від 23.07.2010 №548, не внесено до Державного земельного кадастру. Таким чином, відповідно до примітки 2до таблиці №1 додатка 3 до Рішення міської ради від 23.06.2011 №242/5629 «Про встановлення місцевих податків і з борів у м. Києві» (у редакції рішення Київської міської ради від 18.10.2018 №1910/5974), застосуванню підлягала ставка податку в розмірі 1% від нормативної грошової оцінки. Враховуючи наведене ГУ ДПС у м. Києві вважає, що оскаржувані рішення прийняті відповідно до вимог чинного законодавства.
Також, 01.04.2025 через канцелярію суду позивач подав пояснення, згідно яких вказав, що підтверджує актуальність даного адміністративного позову.
Відповідно до частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Згідно зі статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
У період з 19.03.2025 по 16.04.2025 суддя Ольга Горшкова перебувала на лікарняному, з 17.04.2025 по 02.05.2025 - у відпустці, відтак розгляд справи відбувається в перші робочі дні.
Суд, дослідивши та оцінивши наявні в матеріалах справи докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на повному, всебічному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, з огляду на наступне.
Згідно з Витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, ОСОБА_1 на праві приватної власності у 2020 на праві приватної власності належать:
- земельна ділянка з кадастровим номером 8000000000:75:740:0085 площею м2:768, яка розташована за адремою Житомирське шосе, 19 км, діл. 7, Святошинський р-н., м.Київ, з цільовим призначенням 02.01. «для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд.
- земельна ділянка з кадастровим номером 8000000000:75:740:0086 площею м2:768, яка розташована за адремою Житомирське шосе, 19 км, діл. 7-а, Святошинський р-н., м.Київ, з цільовим призначенням 02.01. «для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд.
01.04.2020 Головним управлінням ДПС у м. Києві згідно з пп. 54.3.3 п. 54.3 ст. 54 Податкового кодексу України та відповідно до п. 286.5 ст. 286 цього ж Кодексу, були сформовані податкові повідомлення-рішення:
-№1213740-3313-2615, яким позивачу визначено податкове зобов'язання за платежем земельний податок з фізичних осіб за 2020 рік у розмірі 23260,89 грн.;
-№1213740-3313-2615, яким позивачу визначено податкове зобов'язання за платежем земельний податок з фізичних осіб за 2020 рік у розмірі 30287,61 грн.;
-№1213743-2019-3313-2615, яким позивачу визначено податкове зобов'язання за платежем земельний податок з фізичних осіб за 2019 рік у розмірі 23260,89 грн.;
-№1213743-2019-3313-2615, яким позивачу визначено податкове зобов'язання за платежем земельний податок з фізичних осіб за 2019 рік у розмірі 30287,61 грн.;
-№1213743-2018-3313-2615, яким позивачу визначено податкове зобов'язання за платежем земельний податок з фізичних осіб за 2018 рік у розмірі 572,28 грн.;
-№1213743-2018-3313-2615, яким позивачу визначено податкове зобов'язання за платежем земельний податок з фізичних осіб за 2018 рік у розмірі 745,16 грн.;
Позивач, вважаючи, що сума податкових зобов'язань, визначена оскаржуваними податковими повідомленнями-рішеннями, розрахована невірно, звернувся до суду із зазначеною позовною заявою.
Суд, надаючи оцінку спірним правовідносинам, зазначає наступне.
Статтею 206 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) передбачено, що використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Підпунктом 14.1.72 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України (далі - ПК України) зазначено, що земельний податок - обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок, земельних часток (паїв) а також постійних землекористувачів.
Згідно з пп. 269.1.1 п. 269.1 ст. 269 ПК України платниками податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв).
Статтею 270 ПК України визначено, що об'єктами оподаткування є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні та земельні частки (паї), які перебувають у власності.
При цьому положеннями п. 271.1 ст. 271 ПК України визначено, що базою оподаткування є: нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом; площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено.
Відповідно до п.п. 286.1 ст. 286 ПК України, підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.
Дані державного земельного кадастру - це сукупність відомостей і документів про місце розташування та правовий режим земельних ділянок, їх оцінку, класифікацію земель, кількісну та якісну характеристики, розподіл серед власників землі та землекористувачів, підготовлених відповідно до закону (п.п. 14.1.42 п. 14.1 ст. 14 ПК України).
Відповідно до п. 1 та п. 3 ст. 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» зі змінами та доповненнями, акти сільського, селищного, міського голови, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади.
Пунктом 12.3. статті 12 ПК України передбачено, що сільські, селищні, міські ради та ради об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, в межах своїх повноважень приймають рішення про встановлення місцевих податків та зборів.
Верховна Рада Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування встановлюють ставки плати за землю та пільги щодо земельного податку, що сплачується на відповідній території (абз. 1 п. 284.1 ст. 284 ПК України).
Згідно п. 274.1. ст. 274 ПК України ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі не більше 3 відсотків від їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування - не більше 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, а для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки.
Наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 23.07.2010 № 548 «Про затвердження Класифікації видів цільового призначення земель» затверджено Класифікацію видів цільового призначення земель.
Згідно даних Державного земельного кадастру станом на 01.04.2020 цільове призначення земельних ділянок з кадастровим номером: 8000000000:75:740:0085 та 8000000000:75:740:0086 було внесене як «для індивідуального житлового, гаражного і дачного будівництва», що не відповідає Класифікації видів цільового призначення земель, затвердженої наказом Держкомзему від 23.07.2010 № 548, а саме - « 02.01 Для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка)».
Вказане підтверджується витягами із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної, сформованими Головним управлінням Держгеокадастру у м. Києві від 18.02.2020.
Позивачем були здійснені заходи щодо внесення до даних Державного земельного кадастру виду цільового призначення земельної ділянки, згідно заяви про внесення відомостей до Державного земельного кадастру від 31.05.2020 №ЗВ-9200379472020 та № ЗВ-920037948220, земельні ділянки з кадастровими номерами 8000000000:75:740:0085 та 8000000000:75:740:0086 змінено з «для індивідуального житлового, гаражного і дачного будівництва» на « 02.01 Для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка)», що підтверджено витягами з Держаного земельного кадастру від 07.07.2020 відповідно Класифікації видів цільового призначення земель, затвердженої наказом Держкомзему від 23.07.2010 № 548, та змінено нормативну грошову оцінку земельних ділянок.
Розмір нормативної грошової оцінки земельних ділянок та невідповідність цільового призначення земельної ділянки до 31.05.2020 підтверджується, витягами із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 18.02.2020.
Відповідно до п. 286.5 ст. 286 ПК України, платники податку мають право звернутися з письмовою заявою до контролюючого органу за місцем знаходження земельної ділянки для проведення звірки даних щодо: розміру площі земельної ділянки; права на користування пільгою із сплати податку; розміру ставки податку; нарахованої суми податку.
У разі виявлення розбіжностей між даними контролюючих органів та даними, підтвердженими платником податку на підставі оригіналів відповідних документів, зокрема документів на право власності, користування пільгою, контролюючий орган за місцем знаходження земельної ділянки проводить протягом десяти робочих днів перерахунок суми податку і надсилає (вручає) йому нове податкове повідомлення-рішення. Попереднє податкове повідомлення-рішення вважається відкликаним.
Між тим, позивач не скористався правом на проведення звірки та перерахунку сум податку у порядку передбаченому п. 286.5 ст. 286 ПК України та не повідомив контролюючий орган щодо проведених змін.
Рішенням Київської міської ради (далі також - КМР) від 23.06.2011 № 242/5629, із змінами та доповненнями, було встановлено ставки земельного податку.
Суд звертає увагу, що п. 3 р. II. «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році» від 07.12.2017 № 2245-VIII установлено, що у 2018 році до рішень про встановлення місцевих податків і зборів, прийнятих органами місцевого самоврядування, у тому числі радами об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, після 15 липня 2017 року та у 2018 році, не застосовуються вимоги пп. 4.1.9 п. 4.1 та п. 4.5 ст. 4, пп. 12.3.4 п. 12.3, пп. 12.4.3 п, 12.4 та п. 12.5 ст. 12 ПК України та Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».
У відповідності до пп. 5.3.3.18. пп. 5.3.3 п. 5.3 дод. 3 до Рішення згідно з рішенням КМР від 03.03.2016 № 126/126 у редакції рішення Київської міської ради від 28.01.2015 № 58/923 чинній у 2018 році ставка земельного податку для земельних ділянок зайнятих житловим фондом складала 0,03 відсотка від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Враховуючи вище викладене, Головним управлінням ДПС у м. Києві були сформовані податкові повідомлення-рішення від 01.04.2020 №1213743-2018-3313-2615 на земельну ділянку з кадастровим номером 8000000000:75:740:0085 на суму 572,28 грн., та №1213743-2018-3313-2615 на земельну ділянку з кадастровим номером 8000000000:75:740:0086 на суму 745,16 грн.
Суд вказує, що при обрахунку контролюючим органом податкового зобов'язання на 2018 рік застосовувалась ставка податку у розмірі 0,03%, що зазначено у розрахунку податкового зобов'язання по земельному податку з фізичних осіб на 2018 рік до податкового повідомлення-рішення від 01.04.2020 №1213743-2018-3313-2615 та №1213743-2018-3313-2615, яке міститься в матеріалах справи, (а.с. 102-103), що спростовує твердження позивача про те, що при обрахунку податкового зобов'язання визначеного податковими повідомленнями-рішеннями №1213743-2018-3313-2615 та №1213743-2018-3313-2615 від 01.04.2020 року застосовувалась ставка податку у розмірі 1%.
А тому позовні вимоги щодо скасування податкових повідомлень-рішень №1213743-2018-3313-2615, яким позивачу визначено податкове зобов'язання за платежем земельний податок з фізичних осіб за 2018 рік у розмірі 572,28 грн., та №1213743-2018-3313-2615, яким позивачу визначено податкове зобов'язання за платежем земельний податок з фізичних осіб за 2018 рік у розмірі 745,16 грн., не підлягають задоволенню, оскільки Головним управлінням ДПС у м. Києві правильно та на підставі чинних даних Державного земельного кадастру розраховано суму земельного податку.
Щодо оскаржуваних позивачем податкових повідомлень-рішень за 2019-2020 роки, суд зазначає наступне.
Рішенням Київської міської ради (далі - КМР) від 23.06.2011 року № 242/5629, із змінами та доповненнями, було встановлено ставки земельного податку.
Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів» від 23 листопада 2018 року № 2628-VIII установлено, що у 2019 році до прийнятих рішень органів місцевого самоврядування про встановлення місцевих податків і зборів, які прийняті на виконання цього Закону, не застосовуються вимоги пп. 4.1.9 п. 4.1 та п. 4.5 ст. 4, пп. 12.3.4 п. 12.3, пп. 12.4.3 п. 12.4 та п. 12.5 ст. 12 ПК України та Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».
Відповідно до прим. 2 до таблиці № 1 додатка 3 до Рішення (у редакції рішення Київської міської ради від 18.10.2018 № 1910/5974, яке застосовується з 1.01.2019 та чинне на 2020 рік) якщо вид цільового призначення земельної ділянки згідно з Класифікацією видів цільового призначення земель, затвердженої наказом Держкомзему від 23.07.2010 № 548, не внесено до Державного земельного кадастру, то застосовується ставка у відсотках від нормативної грошової оцінки відповідно до цієї таблиці, але не менше 1 відсотка від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Таким чином, відповідно до прим. 2 до таблиці № 1 додатка 3 до Рішення за 2019-2020 роки застосовувалась ставка податку в розмірі 1% від нормативної грошової оцінки.
Крім того, відповідно до таблиці № 1 додатка 3 до Рішення (у редакції рішення Київської міської ради від 18.10.2018р. № 1910/5974) за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено (незалежно від місцезнаходження) для фізичних осіб за кодом класифікації 02.01 за видом цільового призначення земель «Для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка)» встановлено ставку (відсотків нормативної грошової оцінки) у розмірі 1% від нормативної грошової оцінки.
Поряд з тим, суд звертає увагу, що позивачем були здійснені заходи щодо внесення до даних Державного земельного кадастру коду виду цільового призначення земельних ділянок 31.05.2020, згідно заяви про внесення відомостей до Державного земельного кадастру від 31.05.2020 №ЗВ-9200379472020 та № ЗВ-920037948220, земельні ділянки з кадастровими номерами 8000000000:75:740:0085 та 8000000000:75:740:0086 змінено з «для індивідуального житлового, гаражного і дачного будівництва» на « 02.01 Для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка)».
Згідно візуалізації даних про заяву, про внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру, наданих Головним управлінням ДПС у м. Києві, вказані заяви були розглянуті 02.07.2020 (а.с. 98-99), тобто зміна цільового призначення земельних ділянок з кадастровим номером 8000000000:75:740:0085 та 8000000000:75:740:0086, відбулась вже після винесення оскаржуваних податкових повідомлень-рішень за 2019-2020 роки.
Крім того, лише 07.07.2020 змінено нормативну грошову оцінку вказаний земельних ділянок, що підтверджено витягами з Держаного земельного кадастру від 07.07.2020 відповідно Класифікації видів цільового призначення земель, затвердженої наказом Держкомзему від 23.07.2010 № 548, та змінено нормативну грошову оцінку земельних ділянок.
Наведене дає суду підстави для висновку, що оскільки вид цільового призначення згідно з Класифікацією видів цільового призначення земель земельних ділянок позивача у період з 01.01.2020 по 30.06.2020 не був внесений до Державного земельного кадастру, а нормативна грошова оцінка до 02.07.2020 земельної ділянки позивача №8000000000:75:740:0085 за 2019-2020 складала - 2326088,86 грн, земельної ділянки №8000000000:75:740:0086 за 2019-2020 складала - 3028761,54 грн., то відповідачем обґрунтовано проведено розрахунок податкового зобов'язання на 2019-2020 роки із застосування ставки податку 1% за період з 01.01.2020 по 29.06.2020.
Поряд з цим, суд встановив, а сторони не довели суду протилежного, що з дати внесення змін до Державного земельного кадастру (тобто, з 30.06.2020), та із врахуванням п. 286.1 ст. 286 ПК України, контролюючим органом для визначення сум земельного податку, що його мав сплатити позивач за період з 30.06.2020 по 31.12.2020, мала застосовуватись ставка податку 0,03% згідно з таблиці №1 до додатка 3 Положення про плату за землю в місті Києві, затвердженого Рішенням №242/5629.
Так, відповідно до абз. 1 п. 286.5 ст. 286 ПК України, платники податку мають право звернутися з письмовою заявою до контролюючого органу за місцем знаходження земельної ділянки для проведення звірки даних щодо: розміру площі земельної ділянки; права на користування пільгою із сплати податку; розміру ставки податку; нарахованої суми податку.
Водночас в абз. 2 цього ж пункту ст. 286 ПК України визначено, що у разі виявлення розбіжностей між даними контролюючих органів та даними, підтвердженими платником податку на підставі оригіналів відповідних документів, зокрема документів на право власності, користування пільгою, контролюючий орган за місцем знаходження земельної ділянки проводить протягом десяти робочих днів перерахунок суми податку і надсилає (вручає) йому нове податкове повідомлення-рішення. Попереднє податкове повідомлення-рішення вважається відкликаним.
Аналіз наведеної норми ст. 286 ПК України дає суду підстави для висновку, що у випадку встановлення контролюючим органом розбіжності (-стей) у відомостях, що були враховані при обрахунку фізичній особі земельного податку, то контролюючий орган зобов'язаний провести перерахунок попередньо нарахованої суми податку виходячи з достовірних та актуальних даних щодо бази оподаткування.
Як свідчать наявні у справі матеріали ГУ ДПС у м. Києві перерахунок сум земельного податку за 2019-2020 роки, що їх мав сплатити позивач за період з 30.06.2020 по 31.12.2020 не проводили.
Твердження відповідача про те, що позивач не повідомляв контролюючі податкові органи про зміну цільового призначення земельних ділянок, суд до уваги не приймає, оскільки жодною нормою законодавства не передбачено такий обов'язок платника податку.
Враховуючи вищевикладене вище, суд дійшов висновку про протиправність податкових повідомлень-рішень від 01.04.2020 №1213740-3313-2615, №1213740-3313-2615, №1213743-2019-3313-2615 та №1213743-2019-3313-2615, які підлягають скасуванню.
Щодо тверджень позивача про застосування пільг, про сплату земельного податку для фізичних осіб (оскільки являється пенсіонером), відповідно до підпункту 281.3, пункту 281.1 статті 281 Податкового кодексу України, суд зазначає наступне.
Згідно з пунктом 281.1 статті 281 Податкового кодексу України від сплати земельного податку звільняються: особи з інвалідністю першої і другої групи; фізичні особи, які виховують трьох і більше дітей віком до 18 років; пенсіонери (за віком); ветерани війни та особи, на яких поширюється дія Закону України від 22 жовтня 1993 року №3551-XII «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»; фізичні особи, визнані законом особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Відповідно до пункту 281.2 статті 281 Податкового кодексу України звільнення від сплати податку за земельні ділянки, передбачене для відповідної категорії фізичних осіб пунктом 281.1 статті 281 Податкового кодексу України, поширюється на земельні ділянки за кожним видом використання у межах граничних норм: для ведення особистого селянського господарства - у розмірі не більш як 2 гектари; для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка): у селах - не більш як 0,25 гектара, в селищах - не більш як 0,15 гектара, в містах - не більш як 0,10 гектара; для індивідуального дачного будівництва - не більш як 0,10 гектара; для будівництва індивідуальних гаражів - не більш як 0,01 гектара; для ведення садівництва - не більш як 0,12 гектара (пункт 281.3 статті 281 Податкового кодексу України).
Пунктом 281.4 статті 281 Податкового кодексу України визначено, що якщо фізична особа, визначена у пункті 281.1 статті 281 Податкового кодексу України, станом на 01 січня поточного року має у власності декілька земельних ділянок одного виду використання, площа яких перевищує межі граничних норм, визначених пунктом 281.2 статті 281 Податкового кодексу України, така особа до 01 травня поточного року подає письмову заяву у довільній формі до контролюючого органу за місцем знаходження будь-якої земельної ділянки про самостійне обрання/зміну земельних ділянок для застосування пільги (далі - заява про застосування пільги).
Пільга починає застосовуватися до обраних земельних ділянок з базового податкового (звітного) періоду, в якому подано таку заяву, та діє до початку місяця, що настає за місяцем подання нової заяви про застосування пільги.
У разі подання фізичною особою, яка станом на 01 січня поточного року має у власності декілька земельних ділянок одного виду використання, заяви про застосування пільги після 01 травня поточного року, пільга починає застосовуватися до обраних земельних ділянок з наступного податкового (звітного) періоду.
Поряд з тим, матеріали справи не містять жодних належних доказів подання позивачем письмової заяви у довільній формі до контролюючого органу за місцем знаходження будь-якої земельної ділянки, тому вказані твердження суд вважає безпідставними.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 14, 241-246, 258, 262, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у м. Києві (вул. Шолуденка, буд. 33/19. м. Київ, 04116, ЄДРПОУ 44116011) про визнання протиправними та скасувати рішення, зобов'язати вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у м. Києві від 01.04.2020 №1213740-2019-3313-2615.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у м. Києві від 01.04.2020 №1213743-2019-3313-2615.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у м. Києві від 01.04.2020 №1213743-3313-2615.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у м. Києві від 01.04.2020 №1213740-3313-2615.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у м. Києві (вул. Шолуденка, буд. 33/19. м. Київ, 04116, ЄДРПОУ 44116011) судові витрати по сплаті судового збору в сумі 840,80 грн (вісімсот сорок грн 80 коп.).
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Ольга ГОРШКОВА