Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
13 травня 2025 р. № 520/2676/25
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Ольги Горшкової, розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправним і скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області №20001-38273806-2024-5 від 17.10.2024;
- зобов?язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити повторний розгляд заяви ОСОБА_1 від 01.10.2024 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про призначення житлової субсидії на ЖКП/ придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива відповідно до Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848, на фактичну кількість членів сім?ї - 1 особу - ОСОБА_1 .
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області прийнято протиправне рішення №20001-38273806-2024-5 від 17.10.2024, яким відмовлено у призначені житлової субсидії, зокрема, призначено субсидію на неопалювальний сезон в розмірі 0,00 грн., оскільки сукупний середньомісячний дохід домогосподарства забезпечує можливість сплатити послугу ЖКП та СГТП самостійно.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду відкрито спрощене провадження у справі в порядку, передбаченому статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачу надати відзив на позов а позивачеві - відповідь на відзив.
Головним управлінням Пенсійного фонду України у Харківській області подано до суду відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечив проти позову та зазначив, що надання житлових субсидій на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива регулюється Положенням про порядок призначення житлових субсидій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. Nє 848 (із змінами та доповненнями) "Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного палива" (далі - Положення). Згідно з даними ІКІС ПФУ ППВ ДСВ позивачеві призначено житлову субсидії на оплату житлово-комунальних послуг за адресою: АДРЕСА_1 , за зверненням від 07.06.2024 №24738, з 01.05.2024 у розмірі 431,84 грн., у тому числі 224,85 грн. доплата відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 №409 "Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування" (зі змінами) з урахуванням внесених змін до пункту 3 зазначеної постанови постановою Кабінету Міністрів України від 08.05.2024 №521.Також відповідач зазначає, що відповідно до пункту 24 Порядку до членів домогосподарства включено дружину ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (доньку ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , виключено із членів домогосподарства згідно Акту обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства/фактичного місця проживання особи від 24.06.2024 №1420).
Згідно абзацу 2 пункту 92 Порядку проведено перерахунок житлової субсидії з 01.06.2024 по 30.09.2024 розмір склав 1271,85 грн., у тому числі 766,28 грн. доплата відповідно до Постанови №521.
Згідно з п.78 Порядку проведено перерахунок житлової субсидії з 01.10.2024 по 31.10.2024 розмір склав 0,00 грн., з 01.11.2024 по 31.03.2025 розмір склав 700,19 грн., 3 01.04.2025 по 30.04.2025 розмір склав 0,00 грн. (рішення від 17.10.2024 №20001-38273806-2024-5).
Відповідно до частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
За приписами статті 258 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
У період з 19.03.2025 по 18.04.2025 суддя Ольга Горшкова перебувала на лікарняному, з 21.04.2025 по 02.05.2025 - у відпустці, відтак розгляд справи відбувається в перші робочі дні.
Суд, дослідивши та оцінивши наявні в матеріалах справи докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на повному, всебічному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з огляду на наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 має інвалідність другої групи, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 28.09.2023 та зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 . За вказаною адресою також зареєстровані: дружина - ОСОБА_2 , та донька - ОСОБА_3 .
Позивач, 01.10.2024 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області із заявою про призначення житлової субсидії на ЖКП/ придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива. До вказаної заяви позивачем було надано декларацію, акт обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства/фактичного місця проживання особи та документи, що підтверджують непроживання дружини ОСОБА_2 та доньки ОСОБА_3 за адресою домогосподарства позивача, оскільки вони перебувають на обліку ВПО.
Відповідно до довідки від 24.01.2025 №40/137 ОСОБА_2 перебуває на обліку внутрішньо переміщеної особи в управлінні соціальної політики Тернопільської міської ради згідно Єдиної інформаціїної бази про внутрішньо переміщених осіб з 02.11.2022 по даний час.
Також, відповідно до довідки від 24.01.2025 №39/137 ОСОБА_3 перебуває на обліку внутрішньо переміщеної особи в управлінні соціальної політики Тернопільської міської ради згідно Єдиної інформаціїної бази про внутрішньо переміщених осіб з 02.11.2022 по даний час.
З наданої відповідачем до матеріалів справи довідки від 27.09.2023 №27/09/01 вбачається, що дружина позивача ОСОБА_2 працює з 01.06.2023 на посаді комплектувальника в редакції газети «Підручники і посібники» у м. Тернопіль.
Згідно з довідкою ГУ ПФУ в Харківській області від 24.01.2025, ОСОБА_1 отримує пенсію за віком у розмірі 4446,82 грн на місяць.
Крім того, рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 11.06.2024 по справі №520/10383/24 адміністративний позов ОСОБА_1 до ГУ ПФУ в Харківській області - задоволено частково, зокрема, було зобов?язано ГУ ПФУ в Харківській області здійснити повторний розгляд заяви ОСОБА_1 від 13.10.2023 р. про призначення житлової субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива відповідно до положень п. 25 Положенні про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848 - на фактичну кількість членів сім?ї - 1 особу - ОСОБА_1 .
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області №20001-38273806-2024-5 від 17.10.2024 «Про призначення/непризначення/відмову» позивачу призначено житлову субсидію у розмірі на опалювальний сезон з 01.11.2024 по 31.03.2025 - 700. 19 грн., та житлову субсидію у розмірі 0 грн. на неопалювальний сезон.
В зазначеному рішенні зазначено, що середньомісячний сукупний дохід - 12446,82грн, середньомісячний сукупний дохід на одного члена сім'ї - 6223,41 грн. Частка середньомісячного сукупного доходу становить - 15,98 %. Обов'язковий платіж в межах норм споживання для домогосподарства Позивача становить - 2689,19 грн. Оскільки, субсидія призначається за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги в межах норм споживання та розміром обов'язкового відсотка платежу, у результаті перерахунку субсидія на неопалювальний сезон призначена у розмірі 0,00 грн.
Позивач, вбачаючи в зазначеному порушення своїх прав, звернувся за їх захистом до суду.
Суд, надаючи оцінку спірним правовідносинам, зазначає наступне.
За змістом положень Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» № 2017-ІІІ від 05.10.2000 року, з метою реалізації соціальних прав та державних соціальних гарантій громадян, встановлених Конституцією України, забезпечення потреб людини в матеріальних благах і послугах, держава гарантує забезпечення основних потреб громадян на рівні встановлених Законом державних соціальних стандартів і нормативів, а також надає певній категорії громадян пільги і субсидії, зокрема у сфері житлово-комунального обслуговування.
Механізм використання коштів, передбачених у Державному бюджеті Мінсоцполітики для виплати пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу у грошовій формі, умови призначення та порядок надання громадянам житлових субсидій визначає Положення про порядок призначення житлових субсидій, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848 в редакції, чинній на момент звернення позивача із заявою про призначення житлової субсидії (далі-Положення №848).
Це Положення визначає умови призначення та порядок надання громадянам щомісячної адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату управління багатоквартирним будинком, користування житлом або його утримання, послуг з транспортування та розподілу природного газу та комунальних послуг (водо-, тепло-, газопостачання, водовідведення. електроенергія, вивезення побутового сміття та рідких нечистот), а також один раз на рік субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.
Відповідно до пункту 5 Положення, житлові субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги та/або скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо, за абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються за індивідуальними договорами про надання комунальних послуг або за індивідуальними договорами з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем про надання комунальних послуг, внеску/платежу об'єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком у межах соціальної норми житла, соціальних нормативів житлово-комунальних послуг, скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, витрат на управління багатоквартирним будинком (далі - соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування) і розміром обов'язкового відсотка платежу, установленого відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27 липня 1998 р. № 1156 “Про новий розмір витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива у разі надання житлової субсидії»
Пункт 72 Положення передбачає, що житлова субсидія на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива призначається один раз на календарний рік за особистим зверненням громадян.
Пунктом 73 Положення визначено, що житлова субсидія на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива і на оплату житлово - комунальних послуг призначається на календарний рік. При цьому житлова субсидія на оплату житлово-комунальних послуг розраховується з місяця звернення за її призначенням до кінця поточного календарного року.
Відповідно до п. 35 Положення, для розрахунку житлової субсидії середньомісячний сукупний дохід осіб, зазначених у пунктах 24, 25, 27 і 28 цього Положення, враховується:
за III і IV квартали попереднього календарного року - у разі, коли житлова субсидія призначається з початку неопалювального сезону;
за I і II квартали поточного календарного року - у разі, коли житлова субсидія призначається з початку опалювального сезону;
за два квартали, що передують місяцю, який передує місяцю звернення за призначенням житлової субсидії, - у разі, коли житлова субсидія призначається не з початку опалювального (неопалювального) сезону.
У такому ж порядку розраховується середньомісячний сукупний дохід під час призначення житлової субсидії без звернення на наступний строк, а також під час розрахунку житлової субсидії на опалювальний сезон домогосподарствам, яким призначено її в минулому неопалювальному сезоні.
Житлова субсидія на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива призначається виходячи з розміру доходу осіб, зазначених у пунктах 24, 25 і 28 цього Положення, за попередній календарний рік.
Відповідно до п. 24 Положення, житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства.
До складу домогосподарства включаються всі особи, що зареєстровані та/або задекларовані в житловому приміщенні (будинку) (для орендарів, внутрішньо переміщених осіб - особи, які фактично проживають), крім осіб, які перебувають за кордоном понад 60 днів на день звернення за призначенням житлової субсидії або день призначення житлової субсидії, без звернення громадян. На осіб із складу домогосподарства розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і їх доходи враховуються під час призначення житлової субсидії.
Під час призначення житлової субсидії враховуються також доходи членів сім'ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване/задеклароване або фактичне місце проживання відмінне від адреси домогосподарства (крім доходів одного з подружжя, якщо обом більше 60 років і вони проживають у сільській місцевості або селищах міського типу, доходів батьків у разі призначення субсидії студентам, які зареєстровані у гуртожитку за місцем навчання, та доходів одного з батьків дитини у разі призначення субсидії другому з батьків з дитиною у разі, коли батьки розлучені або не перебували у шлюбі, а також осіб, які перебувають у полоні, що підтверджується відомостями та/або документами, наданими уповноваженими органами державної влади, органами місцевого самоврядування, державними реєстраторами, суб'єктами державної реєстрації, установами та організаціями в порядку та випадках, визначених законодавством, або вважаються безвісно відсутніми за рішенням суду, або мають правовий статус осіб, зниклих безвісти, або перебувають за кордоном понад 60 днів на день звернення за призначенням житлової субсидії або день призначення житлової субсидії, без звернення громадян). При цьому соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування за адресою домогосподарства на таких осіб не розраховуються.
Під час призначення житлової субсидії соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування розраховуються на членів домогосподарства, які зареєстровані (задекларовані) в житловому приміщенні (будинку), але фактично в ньому не проживають у зв'язку з призовом на строкову військову службу. При цьому фактичні доходи таких осіб не враховуються в сукупний дохід домогосподарства.
Кількість членів домогосподарства визначається на початок місяця, з якого призначається житлова субсидія.
Водночас, відповідно до п. 25 Положення, в разі коли у складі домогосподарства кількість фактично проживаючих зареєстрованих та/або задекларованих членів домогосподарства є меншою за кількість членів домогосподарства, зареєстрованих та/або задекларованих у житловому приміщенні (будинку), соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування розраховуються на фактично проживаючих зареєстрованих та/або задекларованих за цією адресою членів домогосподарства.
Доходи членів домогосподарства, які зареєстровані (задекларовані) в житловому приміщенні (будинку), але фактично за цією адресою не проживають, у сукупний дохід домогосподарства не враховуються. Ця норма не поширюється на випадок, визначений в абзаці третьому пункту 24 цього Положення (за винятком осіб, які вважаються безвісно відсутніми за рішенням суду або мають правовий статус осіб, зниклих безвісти, або перебувають за кордоном понад 60 днів на день звернення за призначенням житлової субсидії або день призначення житлової субсидії, без звернення громадян).
Наявність у членів домогосподарства, які не проживають за зареєстрованим/задекларованим місцем проживання, та у членів їх сімей умов, зазначених у підпунктах 2-4, 7, 9-10 пункту 14 цього, не є перешкодою для застосування під час призначення житлової субсидії абзаців першого та другого цього пункту.
Відповідно до пп. 3 п. 14 Положення, житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо: у складі домогосподарства або у складі сім'ї члена домогосподарства є особи, які досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (далі - особи, доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії), і в цьому періоді:
- за інформацією ДПС, Пенсійного фонду України, у них взагалі відсутні доходи, які враховуються під час призначення житлової субсидії; або
- нарахований середньомісячний сукупний дохід менше ніж розмір мінімальної заробітної плати, встановленої на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії; та/або
- ними або за них не сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому від мінімального, сумарно протягом трьох місяців у періоді, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (крім військовослужбовців, а також осіб, стосовно яких наявна заборгованість роботодавця із сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, або осіб, які відповідно до законодавства звільнені від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування); або
- такі особи перебували за кордоном сукупно більше 60 днів (крім випадків, зазначених в абзацах дев'ятому - одинадцятому цього підпункту). До 60-денного періоду перебування за кордоном не включаються дні службового відрядження, лікування, навчання або догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, що підтверджується відповідними документами, а також дні перебування за кордоном - протягом періоду воєнного стану в Україні та двох місяців після його припинення або скасування. При цьому соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування за адресою домогосподарства на таких осіб в період перебування їх за кордоном не розраховуються.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідач при вирішенні питання про призначення позивачеві субсидії виходив з того, що за адресою: АДРЕСА_2 , зареєстровані: ОСОБА_1 , (позивач), ОСОБА_2 (дружина).
Доньку ОСОБА_3 виключено із членів домогосподарства згідно Акту обстеження матеріально- побутових умов домогосподарства/фактичного місця проживання особи від 24.06.2024 №1420.
Поряд із тим, матеріалами справи документально підтверджується, що ОСОБА_2 , та ОСОБА_3 , перебувають на обліку як внутрішньо переміщені особи з 02.11.2022 у м. Тернопіль.
Окрім того, вказані обставини встановлені рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 11.06.2024 по справі №520/10383/24, яке набрало законної сили 12.07.2024, згідно якого встановлено, що у складі домогосподарства позивача кількість фактично проживаючих зареєстрованих та/або задекларованих членів домогосподарства станом на день звернення є меншою за кількість членів домогосподарства, зареєстрованих та/або задекларованих у житловому приміщенні (будинку).
Доказів зворотнього відповідач до суду не надав.
Відтак, соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування повинні розраховуватися на фактично проживаючих зареєстрованих та/або задекларованих за цією адресою членів домогосподарства.
Доходи членів домогосподарства, які зареєстровані (задекларовані) в житловому приміщенні (будинку), але фактично за цією адресою не проживають, у сукупний дохід домогосподарства не враховуються. Наявність у членів домогосподарства, які не проживають за зареєстрованим/задекларованим місцем проживання, та у членів їх сімей умов, зазначених у підпунктах 2-4, 7, 9-10 пункту 14 Положення, не є перешкодою для застосування під час призначення житлової субсидії абзаців першого та другого цього пункту.
Як вбачається з копії спірного рішення, відповідачем було здійснено розгляд заяви позивача за умовами: «на фактичну кількість проживаючих».
Відповідачем у відзиві на позовну заяву зазначено, що вказані підстави стосувалися дружини позивача - ОСОБА_2 , яка станом на день подання заяви фактично не проживала разом з позивачем, а відтак її дохід не має враховуватися у сукупний дохід домогосподарства позивача, а наявність у неї умов, зазначених, зокрема у пп. 3 пункту 14 Положення, не є перешкодою для застосування під час призначення житлової субсидії абзаців першого та другого п. 25 Положення щодо розрахунку нормативів житлово-комунального обслуговування на фактично проживаючих зареєстрованих та/або задекларованих за цією адресою членів домогосподарства
Водночас, відповідачем, всупереч вимогам п. 25 Положення, розглянуто заяву позивача із включенням до складу фактично проживаючих осіб у житловому приміщенні дружини та доньки позивача, які фактично за вказаною адресою не проживають та згідно наданих до матеріалів справи доказів перебувають на обліку як внутрішньо переміщені особи з 02.11.2022 року та мають фактичне місце проживання/перебування, зареєстроване Тернопільською міською радою.
Крім того, відповідачем протиправно, всупереч вимогам абз. 3 п. 25 Положення застосовано наслідки, передбачені пп. 3 п. 14 Положення та відмовлено в призначенні субсидії, з підстав, які до позивача не застосовуються, чим порушено права позивача.
З огляду на зазначене, суд приходить до висновку, що рішення ГУПФУ в Харківській області №20001-38273806-2024-5 від 17.10.2024 про відмову в призначенні позивачу субсидії прийняте з порушенням вимог чинного законодавства, а відтак є протиправним та підлягає скасуванню.
З урахуванням викладеного, з метою ефективного захисту порушеного права позивача, суд вважає за необхідне скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області №20001-38273806-2024-5 від 17.10.2024.
Перевіряючи правильність обраного позивачем способу захисту порушеного права, суд виходить з наступного.
Так, позивач просить зобов?язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити повторний розгляд заяви ОСОБА_1 від 01.10.2024 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про призначення житлової субсидії на ЖКП/ придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива відповідно до Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848, на фактичну кількість членів сім?ї - 1 особу - ОСОБА_1 .
Як вбачається з спірного рішення, для визначення права позивача на субсидію відповідачем було взято для обрахунку середньомісячний сукупний дохід сім'ї, яка складалась з двох осіб, позивача та його дружини.
В той же час, з урахуванням висновків суду про те, що таких дохід мав обраховуватись, виходячи зі складу фактично проживаючих осіб, кількість яких складає 1 особу. Такий дохід, виходячи з вказаної кількості осіб не обраховувався, різниця між розміром плати за житлово-комунальні послуги та/або скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, за абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються за індивідуальними договорами про надання комунальних послуг або за індивідуальними договорами з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем про надання комунальних послуг, внеску/платежу об'єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком у межах соціальної норми житла, соціальних нормативів житлово-комунальних послуг, скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, витрат на управління багатоквартирним будинком (далі - соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування) і розміром обов'язкового відсотка платежу, установленого відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27 липня 1998 р. № 1156 “Про новий розмір витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива у разі надання житлової субсидії», не визначалась.
Верховний Суду неодноразово наголошував на тому, що суд не може вийти за межі позовних вимог та в порушення принципу диспозитивності самостійно обирати правову підставу та предмет позову, зокрема у постановах від 29 травня 2019 року у справі № 2-3632/11, від 15 липня 2019 року у справі № 235/499/17, від 30 жовтня 2019 року у справі № 390/131/18, від 1 квітня 2020 року у справі № 686/24003/18 тощо.
Вихід суду за межі позовних вимог можливий у тому разі, якщо позивач, вказавши у заяві одну конкретну вимогу, не зазначив іншу, яка має послідовний зв'язок із попередньою та випливає із фактичної спірної ситуації, викладеної у позовній заяві. Наприклад, позивач просить визнати протиправними дії, бездіяльність суб'єкта владних повноважень, однак не просить суд зобов'язати його вчинити певні дії чи прийняти рішення; просить визнати протиправним акт індивідуальної дії, однак не просить суд про його скасування тощо.
Таким чином, принцип диспозитивності передбачає розгляд судом справи в межах позовних вимог і підстав позову, визначених особою, яка звернулася за захистом до суду. Вихід суду за межі позовних вимог процесуальний закон допускає як виняток у разі, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, і таких відхід обґрунтований судом у судовому рішенні.
Згідно з частиною третьою статті 245 КАС України у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
У постанові від 11 лютого 2020 року у справі № 0940/2394/18 Верховний Суд сформулював такий висновок: у разі, якщо суб'єкт владних повноважень використав надане йому законом право на прийняття певного рішення за наслідками звернення особи, але останнє визнане судом протиправним з огляду на його невідповідність чинному законодавству, при цьому суб'єкт звернення дотримав усіх визначених законом умов, то суд вправі зобов'язати суб'єкта владних повноважень прийняти певне рішення.
Якщо ж таким суб'єктом на момент прийняття рішення не перевірено дотримання відповідним заявником усіх визначених законом умов або при прийнятті такого рішення суб'єкт дійсно має дискреційні повноваження, то суд повинен зобов'язати суб'єкта владних повноважень до прийняття рішення з урахуванням оцінки суду.
Отже, критеріями, які впливають на обрання судом способу захисту прав особи в межах вимог про зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити певні дії, є встановлення судом додержання суб'єктом звернення усіх передбачених законом умов для отримання позитивного результату та наявність у суб'єкта владних повноважень права діяти під час прийняття рішення на власний розсуд.
Суд зазначає, що такий підхід, встановлений процесуальним законодавством, є прийнятним не тільки під час розгляду вимог про протиправну бездіяльність суб'єкта владних повноважень, але й у випадку розгляду вимог про зобов'язання відповідного суб'єкта вчинити певні дії після скасування його адміністративного акта.
Аналогічний підхід застосовано Верховним Судом у постанов від 22 вересня 2022 року у справі № 380/12913/21.
Суд повторно звертає увагу відповідача, що рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 11.06.2024 по справі №520/10383/24, яке набрало законної сили 12.07.2024, адміністративний позов ОСОБА_1 до ГУ ПФУ в Харківській області - задоволено частково, зокрема, було зобов?язано ГУ ПФУ в Харківській області здійснити повторний розгляд заяви ОСОБА_1 від 13.10.2023 р. про призначення житлової субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива відповідно до положень п. 25 Положенні про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848 - на фактичну кількість членів сім?ї - 1 особу - ОСОБА_1 .
Відповідно до ст. 370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Конституційний Суд України, розглядаючи справу №1-7/2013 у Рішенні від 26.06.2013 року, звернув увагу, що вже неодноразово вказував на те, що виконання судового рішення є невід'ємною складовою права кожного на судовий захист і охоплює, зокрема, законодавчо визначений комплекс дій, спрямованих на захист і відновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави (пункт 2 мотивувальної частини Рішення від 13.12.2012 року №18-рп/2012); невиконання судового рішення загрожує сутності права на справедливий розгляд судом (пункт 3 мотивувальної частини Рішення від 25.04.2012 року №11-рп/2012).
Право на судовий захист є конституційною гарантією прав і свобод людини і громадянина, а обов'язкове виконання судових рішень - складовою права на справедливий судовий захист.
Отже, обов'язок виконати судове рішення виникає з моменту набрання ним законної сили.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що належним способом захисту прав позивача є зобов'язання здійснити повторний розгляд заяви ОСОБА_1 від 01.10.2024 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про призначення житлової субсидії на ЖКП/ придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива відповідно до Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848, на фактичну кількість членів сім?ї - 1 особу - ОСОБА_1 та вирішити питання про призначення субсидії за результатом розгляду вказаної заяви з урахуванням висновків суду.
Саме такий спосіб є достатнім, необхідним та ефективним для захисту порушеного права позивача.
Відповідно до частин першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Отже, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .
У відповідності до ст. 139 КАС України судові витрати не стягуються, адже позивач звільнений від сплати судового збору у відповідності до Закону України «Про судовий збір».
Керуючись статтями 14, 243-246, 258, 262, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , код РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022, ЄДРПОУ 14099344), про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області №20001-38273806-2024-5 від 17.10.2024.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022, ЄДРПОУ 14099344) здійснити повторний розгляд заяви ОСОБА_1 від 01.10.2024 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про призначення житлової субсидії на ЖКП/ придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива відповідно до Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848, на фактичну кількість членів сім?ї - 1 особу - ОСОБА_1 та вирішити питання про призначення субсидії за результатом розгляду вказаної заяви з урахуванням висновків суду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Ольга ГОРШКОВА