Рішення від 14.05.2025 по справі 500/1429/25

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/1429/25

14 травня 2025 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд у складі судді Чепенюк О.В., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 через представника звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (далі - ГУ ПФУ в Тернопільській області), у якому просить:

визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Тернопільській області щодо неприйняття рішення за результатами розгляду заяви позивача про перерахунок пенсії;

зобов'язати ГУ ПФУ в Тернопільській області розглянути заяву позивача про перерахунок пенсії у встановленому законом порядку та прийняти відповідне рішення.

Позов обґрунтований тим, що позивач 25.11.2024 звернувся до ГУ ПФУ в Тернопільський області з заявою про перерахунок пенсії та просив обчислити її з урахуванням його заробітної плати у Далекосхідному морському пароплавстві за 1986 -1990 роки, підтверджену розрахунковими листами. У відповідь на цю заяву відповідач у встановленому порядку рішення не прийняв, а листом повідомив, що обчислення розміру пенсії з наданих документів чинним законодавством не передбачено.

Позивач не погоджується з тим, що відповідач не прийняв відповідне рішення по його заяві, а фактично листом відмовив у розгляді звернення про перерахунок його пенсії. Відмову відповідача у розгляді звернення вважає необґрунтованою, протиправною та такою, що прийнята у неналежній формі. За таких обставин представник позивача звернувся до суду.

Ухвалою суду від 18.03.2025 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі, постановлено судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами у строк, встановлений статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

08.04.2025 від ГУ ПФУ в Тернопільській області надійшов відзив на позовну заяву. Відповідач заперечує проти позову та вказує, що заробітну плату за період роботи з 1983 року по 1995 рік в Далекосхідному морському пароплавстві на території російській федерації неможливо врахувати при обчисленні пенсії, оскільки відсутня довідка про заробітну плату за період роботи з 1983 року по 1995 рік в Далекосхідному морському пароплавстві. Зазначає, що обчислення розміру пенсії з наданих документів позивача чинним законодавством не передбачено. На заяву позивача про перерахунок пенсії надана по суті звернення відповідь листом від 09.12.2024. Тому ГУ ПФУ в Тернопільській області не вбачає у своїх діях будь-яких ознак порушення прав позивача на соціальне забезпечення. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог повністю (а.с.40-42).

У відповіді на відзив представник позивача зауважує, що не прийнявши будь-якого рішення за заявою позивача про перерахунок пенсії, відповідач діяв всупереч наведеним вище положенням закону, не на підставі та не у межах повноважень передбачених законом (а.с.57-58).

Дослідивши письмові докази та перевіривши доводи, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини.

ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ), перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Тернопільській області та з 04.03.2022 отримує пенсію за віком відповідно до Закону України від 09.07.2003 №1058-ІV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-ІV).

25.11.2024 позивач звернувся до ГУ ПФУ в Тернопільській області з заявою, викладеною у довільній формі, про перерахунок пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи з 1983 року по 1995 рік в Далекосхідному морському пароплавстві та додав щомісячні розрахункові листи про нараховану та виплачену заробітну плату за цей період. Також зазначив, що через військову агресію російської федерації та введення в Україні правового режиму воєнного стану не може отримати довідку про заробітну плату для подачі до органів Пенсійного Фонду України для врахування такої заробітної плати для обчислення пенсії заявника, а тому й надає лише розрахункові листи (а.с.33).

У відповідь на цю заяву ГУ ПФУ в Тернопільській області листом від 09.12.2024 повідомлено ОСОБА_1 , що його пенсію обчислено з середньомісячного заробітку за даними персоніфікованого обліку відповідно до наявного стажу з 01.09.2001 по 30.04.2022. Страховий стаж заявника становить 29 років 05 місяців 25 днів.

Ще зазначено, що довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.

У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.

На підставі цього ГУ ПФУ в Тернопільській області зроблено висновок, що обчислення розміру пенсії на підставі поданих заявником документів (а це щомісячні розрахункові листи про нараховану та виплачену заробітну плату) чинним законодавством не передбачено.

Цей же лист-відповідь містить посилання на статтю 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яка передбачає, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Одночасно зазначено, що персоніфіковані відомості про заробітну плату (дохід, грошове забезпечення, допомогу, компенсацію) застрахованих осіб, на яку нараховано і з якої сплачено страхові внески та інші відомості подаються до Пенсійного фонду та органів податкової служби роботодавцями, підприємствами, установами, організаціями, фізичними особами - підприємцями, військовими частинами та органами, які виплачують грошове забезпечення, допомогу та компенсацію відповідно до законодавства. Відповідно до статті 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страховий стаж - це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Всі дані, які відображаються в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування згідно з поданими звітами роботодавцями заявника. Станом на 06.12.2024 відповідно до довідки форми ОК-5 страховий стаж заявнику зараховано по серпень 2022 року. Ще відповідь містить посилання на статтю 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

У цьому ж листі відповідач зазначив, що заявник має право захищати свої законні інтереси у відповідних державних, судових органах (а.с.34).

На адвокатський запит представника позивача від 07.02.2025, ГУ ПФУ в Тернопільській області надало відповідь листом від 12.02.2025 про те, що заява про перерахунок пенсії подається заявником у відповідності до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 №22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846 (далі - Порядок №22-1). Оскільки заява ОСОБА_1 від 25.11.2024 розглядалася у порядку, визначеному Законом України “Про звернення громадян», рішення про перерахунок пенсії не приймалося (а.с.35).

Далі позивач через представника звернувся до суду з цим позовом, не погоджуючись з тим, що відповідач не прийняв відповідного рішення за його заявою.

Мотиви позову зводяться до того, що не прийнявши будь-якого рішення за заявою позивача про перерахунок пенсії: чи про перерахунок, чи про відмову у перерахунку, відповідач діяв протиправно. При цьому підстави позову не стосуються питання чи вправі територіальний орган проводити перерахунок пенсії сааме на підставі документів поданих позивачем (щомісячних розрахункових листів про нараховану й виплачену заробітну плату, що видаються працівнику роботодавцем).

Суд не може виходити за межі підстав та предмету позову, а тому оцінка спірним правовідносинам надається лише в межах мотивів позовних вимог.

До спірних правовідносин суд застосовує такі нормативно-правові акти.

Правовідносини, що виникають у сфері пенсійного забезпечення громадян, регулюються Законом України від 09.07.2003 №1058-ІV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до вимог статті 44 Закону №1058-ІV призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.

Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання в електронній або паперовій формі заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затверджений постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 №22-1, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846 (тут і надалі в редакції на час виникнення спірних правовідносин).

Згідно з пунктом 1.1 розділу І Порядку № 22-1 заява про призначення, перерахунок, поновлення, продовження пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію) через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб (далі - сервісний центр).

Заява про призначення, перерахунок пенсії може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал) або засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) з використанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року № 13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2015 року за № 991/27436.

Додатком 1 до Порядку №22-1 передбачена форма заяви про призначення/перерахунок пенсії.

Пунктом 2.7 розділу II Порядку № 22-1 визначено, що до заяви про перерахунок пенсії у зв'язку з урахуванням страхового стажу (заробітної плати) після призначення пенсії, у зв'язку зі зміною кількості членів сім'ї, а також в інших випадках, які спричиняють збільшення чи зменшення розміру пенсії, надаються документи, передбачені підпунктами 2-4 пункту 2.1, пунктом 2.6 цього розділу.

За змістом пункту 2.10 розділу II цього ж Порядку довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.

У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.

Установлення заробітку для обчислення пенсії на підставі показань свідків не допускається. Виписка зі штатного розпису про посадовий оклад, профспілкові квитки, квитки партій та рухів, громадських об'єднань не є документами, що засвідчують фактичний заробіток для обчислення розміру пенсії.

Згідно з пунктом 2.23 розділу II Порядку №22-1 передбачено, що при поданні особою заяви в паперовій формі документи можуть бути подані як в оригіналах, так і копіях, посвідчених нотаріально або адміністрацією підприємства, установи, організації, що подає документи заявника для призначення пенсії, чи органом, що призначає пенсію. Документи про стаж, вік та заробітну плату подаються тільки в оригіналах. До заяви, поданої в електронній формі через вебпортал або засобами Порталу Дія, додаються скановані копії оригіналів документів. На створені електронні копії заявник накладає електронний підпис, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису.

Розділ ІV Порядку №22-1 визначає процедуру приймання, оформлення і розгляду документів.

Так за приписами пунктів 4.1, 4.2 цього розділу заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію. Заяви про перерахунок пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.

При прийманні документів працівник структурного підрозділу, який здійснює прийом та обслуговування осіб, серед іншого, надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії; реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта; сканує документи. На створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис; видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам'ятку пенсіонеру (додаток 7). Скановані розписка та пам'ятка пенсіонеру зберігаються в електронній пенсійній справі.

Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

Відповідно до пункту 4.3 розділу ІV Порядку №22-1 рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи. Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви. Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника органу, що призначає пенсію, на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.

Згідно з пунктом 4.7 розділу ІV Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію. Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження. Якщо пенсію за віком призначено автоматично (без звернення особи), у повідомленні про призначення особі пенсії додатково зазначається інформація про порядок її виплати.

Суд зазначає, що реалізація позивачем права на перерахунок пенсії повинна здійснюватися у спосіб, який визначений у Законі №1058-IV і прийнятому на його виконання Порядку №22-1.

Наведені вище норми цього Порядку встановлюють чіткий алгоритм дій щодо подання та оформлення документів для перерахунку пенсії і містять встановлену форму заяви для перерахунку пенсії (додаток 1).

Така заява може подаватися як в електронній, так і в паперовій формі, які передбачають обов'язковий або електронний, або власноручний підпис заявниками. Наявність такої заяви з доданими до неї документами (які, серед іншого, можуть містити і заяву довільної форми з викладом пояснень заявника стосовно того чи іншого документу, чи підстав для проведення перерахунку) є підставою для формування електронної пенсійної справи та визначення засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності структурного підрозділу, який буде розглядати таку заяву і вирішувати питання наявності підстав для перерахунку пенсії за додатково поданими документами з прийняттям відповідного рішення чи про задоволення заяви, чи про відмову в перерахунку пенсії.

При цьому рішення про перерахунок пенсії приймає не територіальний орган Пенсійного фонду України, який прийняв заяву, а той що визначений засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності.

Обов'язок прийняти рішення про перерахунок пенсії виникає у територіального органу Пенсійного фонду за наслідками розгляду заяви особи, яка складена за встановленою формою, прийнята, зареєстрована за вказаним Порядком № 22-1.

Повертаючись до обставин цієї справи, суд зазначає, що ОСОБА_1 не звертався до відповідача із заявою встановленого зразка (передбаченою у додатку 1 до Порядку №22-1) про перерахунок пенсії, а звернувся з заявою у довільній формі.

При цьому, на переконання суду, у відповідача не було підстав реєструвати таку заяву саме відповідно до вимог Порядку №22-1, формувати електронну справу для подальшої передачі для розгляду визначеним за принципом екстериторіальності територіальним органом Пенсійного фонду України, бо така заява не відповідала вимогам цього ж Порядку.

Наведений вище абзацом третім частини першої статті 44 Закону№ 1058-IV передбачено, що порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Отже, законодавець передбачив, що правління Пенсійного фонду (за відповідним погодженням) визначає не тільки порядок подання документів для призначення пенсії, а й порядок оформлення документів. Тобто для вирішення питання щодо призначення пенсії, особи мають подавати документи, що оформлені у встановленому порядку, зокрема відповідно до Порядку №22-1.

Наведене узгоджується із висновками, викладеними Верховним Судом у постанові від 23.03.2023 у справі № 640/28815/21.

Водночас, суд зазначає, що особливістю цієї справи є те, що відповідач, хоч і не прийняв рішення за порядком і формою, передбаченими Порядком №22-1, проте розглянув питання по суті звернення ОСОБА_1 щодо наявності підстав для перерахунку його пенсії на підставі поданих ним документів (розрахункових листів) та фактично відмовив у такому перерахунку. Тобто відповідач не обмежився, наприклад, роз'ясненням як має подаватися заява для перерахунку пенсії, а розглянув заяву та додані до неї документи й надав відповідь на поставлене заявником питання, вказавши про відсутність підстав для перерахунку пенсії.

Відповідач у листі-відповіді від 09.12.2024 навів підстави відмови, які зводяться до того, що законодавством визначено перелік документів, які подаються для перерахунку пенсії (довідка про заробітну плату (дохід) особи, що видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, їх правонаступниками, архівними установами; архівні довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах), вони вказані пунктом 2.10 розділу ІІ Порядку №22-1. Натомість заявник подав розрахункові листи. Обчислення розміру пенсії на підставі таких документів законодавством не передбачено.

Зважаючи на те, що ОСОБА_1 фактично була надана відмова у перерахунку його пенсії за наданими ним додатковим документами без прийняття рішення, то заявник не позбавлений права таку відмову оскаржити (дії щодо відмови у перерахунку пенсії на підставі документів про заробітну плату), на що зауважив і відповідач у листі від 09.12.2024.

Судова практика свідчить про постійний розгляд пенсійними органами заяв пенсіонерів про перерахунок пенсії без прийняття рішень, а шляхом розгляду звернень та надання відповіді, що не перешкоджає оскаржити такі дії саме в частині протиправної відмови провести перерахунок на підставі нових довідок про заробітну плату (грошове забезпечення), інших документів, які стосуються нарахованої та виплаченої заробітної плати.

На переконання суду, представник позивача обрав неналежний спосіб захисту порушених прав позивача, оскаржуючи дії відповідача щодо неприйняття рішення (позитивного чи негативного), але саме у формі рішення. У даному випадку відповідач розглянув по суті заяву про перерахунок пенсії, відмовив у такому перерахунку. Суть порушених прав позивача полягає у відмові перерахувати його пенсію на підставі додаткового поданих документів. Суд не може виходити за межі підстав та предмета позову та вдаватися до оцінки таких дій відповідача. Проте позивач може звернутися з новим позовом, обравши інший спосіб захисту, з іншою мотивацією та обґрунтуванням позовних вимог, яка вказуватиме на протиправність дій відповідача щодо неврахування додаткових документів по заробітній платі для перерахунку пенсії.

Окрім того, судом не встановлено жодних перешкод для подання позивачем заяви встановленої форми, а тому він може звернутися за встановленим порядком, який описаний вище та передбачений Порядком №22-1.

Частиною першою статті 9 КАС України передбачено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до положень частин першої та другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У цій справі, заперечуючи проти позову, відповідач довів правомірність оскаржуваний дій, оскільки розглянув звернення позивача по суті.

З урахуванням зазначеного, суд на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку, що в задоволенні позову позивачу необхідно відмовити повністю.

З огляду на відмову у позові питання про розподіл судових витрат не вирішується.

Керуючись статтями 2, 9, 72-77, 90, 243-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (майдан Волі, 3, місто Тернопіль, 46001, код ЄДРПОУ 14035769) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складений та підписаний 14 травня 2025 року.

Суддя Чепенюк О.В.